exif-0.6.20 - en to da translation catalogue (65 entries)

en: Not enough memory.
da: Ikke nok hukommelse.

en: Setting a value for this tag is unsupported!
da: Indstilling af en værdi for dette mærke er ikke understøttet!

en: Too few components specified (need %d, found %d)
da: For få komponenter angivet (skal bruge %d, fandt %d)

en: Numeric value expected
da: Forventede en numerisk værdi

en: Internal error. Please contact <%s>.
da: Intern fejl. Kontakt venligst <%s>.

en: Not yet implemented!
da: Ikke implementeret endnu!

en: Warning; Too many components specified!
da: Advarsel; for mange komponenter angivet!

en: Too much EXIF data (%i bytes). Only %i bytes are allowed.
da: For megen EXIF-data (%i byte). Kun %i byte er tilladt.

en: Wrote file '%s'.
da: Skrev fil '%s'.

en: EXIF entry '%s'
da: EXIF-post '%s'

en: exists in IFD '%s':
da: eksisterer i IFD '%s':

en: Adding entry...
da: Tilføjer post...

en: IFD '%s' does not contain a tag '%s'!
da: IFD '%s' indeholder ikke et mærke '%s'!

en: Could not open '%s' (%s)!
da: Kunne ikke åbne '%s' (%s)!

en: Could not read '%s' (%s).
da: Kunne ikke læse '%s' (%s).

en: IFD '%s' does not contain tag '%s'.
da: IFD '%s' indeholder ikke mærke '%s'.

en: '%s' does not contain tag '%s'.
da: '%s' indeholder ikke mærke '%s'.

en: '%s' does not contain a thumbnail!
da: '%s' indeholder ikke en miniature!

en: Could not open '%s' for writing (%s)!
da: Ikke ikke åbne '%s' til skrivning (%s)!

en: EXIF tags in '%s':
da: EXIF-mærker i '%s':

en: Unknown format or nonexistent MakerNote.
da: Ukendt format eller ikkeeksisterende MakerNote.

en: MakerNote does not contain any value.
da: MakerNote indeholder ingen værdier.

en: MakerNote contains %i value:
     | MakerNote contains %i values:
da[0]: MakerNote indeholder %i værdi:
da[1]: MakerNote indeholder %i værdier:

en: Unknown Tag
da: Ukendt mærke

en: Unknown value
da: Ukendt værdi

en: EXIF tags in '%s' ('%s' byte order):
da: EXIF-mærke i '%s' ('%s' byte orden):

en: Tag
da: Mærke

en: Value
da: Værdi

en: EXIF data contains a thumbnail (%i bytes).
da: EXIF-data indeholder en miniature (%i byte).

en: ThumbnailSize	%i
da: MiniatureStørrelse	%i

en: Display software version
da: Vis softwareversion

en: Show IDs instead of tag names
da: Vis ID'er i steden for mærkenavne

en: Select tag
da: Vælg mærke

en: tag
da: mærke

en: Select IFD
da: Vælg IFD

en: List all EXIF tags
da: Vis alle EXIF-mærker

en: Show contents of tag MakerNote
da: Vis indhold af mærke MakerNote

en: Remove tag or ifd
da: Fjern mærke eller ifd

en: Show description of tag
da: Vis beskrivelse af mærke

en: Extract thumbnail
da: Udtræk miniature

en: Remove thumbnail
da: Fjern miniature

en: Insert FILE as thumbnail
da: Indæst FIl som miniature

en: FILE
da: FIL

en: Do not fix existing tags in files
da: Ret ikke eksisterende mærker i filer

en: Write data to FILE
da: Skriv data til FIL

en: Value of tag
da: Værdi af mærke

en: STRING
da: STRENG

en: Create EXIF data if not existing
da: Opret EXIF-data hvis de ikke eksisterer

en: Output in a machine-readable (tab delimited) format
da: Uddata i maskinlæsbart format (faneblad afgrænset)

en: Width of output
da: Bredde på uddata

en: WIDTH
da: BREDDE

en: Output in a XML format
da: Uddata i XML-format

en: Show debugging messages
da: Vis fejlsøgningsbeskeder

en: Help options:
da: Hjælpindstillinger:

en: Show this help message
da: Vis denne hjælpebesked

en: Display brief usage message
da: Vis kort anvendelsesbesked

en: [OPTION...] file
da: [INDSTILLING...] fil

en: Invalid IFD '%s'. Valid IFDs are '0', '1', 'EXIF', 'GPS', and 'Interoperability'.
da: Ugyldig IFD '%s'. Gyldige IFD'er er '0', '1', 'EXIF', 'GPS', og 'Interoperability'.

en: Invalid tag '%s'!
da: Ugyldig mærke '%s'!

en: You need to specify a tag!
da: Du skal angive et mærke!

en: You need to specify an IFD!
da: Du skal angive en IFD!

en: Tag '%s'
da: Mærke '%s'

en: Specify input file or --create-exif
da: Angiv inddatafil eller --create-exif

en: '%s' is not readable or does not contain EXIF data!
da: '%s' kan ikke læses eller indeholder ikke EXIF-data!

en: XML format is not available for Maker Notes
da: XML-format er ikke tilgængeligt for Maker Notes
