exif 0.6.20 - en to id translation catalogue (62 entries)

en: Not enough memory.
id: Tak cukup memori.

en: Setting a value for this tag is unsupported!
id: Mengatur nilai untuk tag ini tak didukung!

en: Too few components specified (need %d, found %d)
id: Terlalu sedikit komponen yang ditentukan (butuh %d, ditemukan %d)

en: Numeric value expected
id: nilai numerik diharapkan

en: Internal error. Please contact <%s>.
id: Galat internal. Silakan hubungi <%s>.

en: Not yet implemented!
id: Belum diimplementasikan!

en: Warning; Too many components specified!
id: Peringatan; Terlalu banyak komponen yang ditentukan!

en: Too much EXIF data (%i bytes). Only %i bytes are allowed.
id: Terlalu banyak data EXIF (%i bita). Hanya %i bita yang diizinkan.

en: Wrote file '%s'.
id: Menulis berkas '%s'.

en: EXIF entry '%s'
id: Lema EXIF '%s'

en: exists in IFD '%s':
id: ada di IFD '%s':

en: Adding entry...
id: Menambahkan entri...

en: IFD '%s' does not contain a tag '%s'!
id: IFD '%s' tak berisi tag '%s'!

en: Could not open '%s' (%s)!
id: Tak dapat membuka '%s' (%s)!

en: Could not read '%s' (%s).
id: Tak dapat membaca '%s' (%s).

en: IFD '%s' does not contain tag '%s'.
id: IFD '%s' tak berisi tag '%s'.

en: '%s' does not contain tag '%s'.
id: '%s' tak berisi tag '%s'.

en: '%s' does not contain a thumbnail!
id: '%s' tak berisi gambar kecil!

en: Could not open '%s' for writing (%s)!
id: Tak dapat membuka '%s' untuk ditulis (%s)!

en: EXIF tags in '%s':
id: Tag EXIF di '%s':

en: Unknown format or nonexistent MakerNote.
id: Format tak diketahui atau MakerNote tak ada.

en: MakerNote does not contain any value.
id: MakerNote tak berisi nilai apapun.

en: MakerNote contains %i value:
     | MakerNote contains %i values:
id[0]: MakerNote berisi %i nilai:

en: Unknown Tag
id: Tag Tak Diketahui

en: Unknown value
id: Nilai tak diketahui

en: EXIF tags in '%s' ('%s' byte order):
id: Tag EXIF di '%s' (urutan bita '%s'):

en: Value
id: Nilai

en: EXIF data contains a thumbnail (%i bytes).
id: Data EXIF berisi gambar kecil (%i bita).

en: ThumbnailSize	%i
id: UkuranGambarKecil	%i

en: Display software version
id: Menampilkan versi peranti lunak

en: Show IDs instead of tag names
id: Menampilkan ID ketimbang nama tag

en: Select tag
id: Pilih tag

en: Select IFD
id: Pilih IFD

en: List all EXIF tags
id: Tampilkan semua tag EXIF

en: Show contents of tag MakerNote
id: Tampilkan isi dari tag MakerNote

en: Remove tag or ifd
id: Hapus tag atau ifd

en: Show description of tag
id: Tampilkan keterangan tag

en: Extract thumbnail
id: Ekstrak gambar kecil

en: Remove thumbnail
id: Hapus gambar kecil

en: Insert FILE as thumbnail
id: Masukkan BERKAS sebagai gambar kecil

en: FILE
id: BERKAS

en: Do not fix existing tags in files
id: Jangan perbaiki tag yang telah ada di berkas

en: Write data to FILE
id: Tulis data ke BERKAS

en: Value of tag
id: Nilai tag

en: STRING
id: BENANG

en: Create EXIF data if not existing
id: Membuat data EXIF jika tidak ada

en: Output in a machine-readable (tab delimited) format
id: Keluaran dalam format dapat-dibaca-mesin (pembatasan tab)

en: Width of output
id: Lebar keluaran

en: WIDTH
id: LEBAR

en: Output in a XML format
id: Keluaran dalam format XML

en: Show debugging messages
id: Tampilkan pesan awakutu

en: Help options:
id: Opsi bantuan:

en: Show this help message
id: Tampilkan pesan bantuan ini

en: Display brief usage message
id: Tampilkan pesan singkat penggunaan

en: [OPTION...] file
id: [OPSI...] berkas

en: Invalid IFD '%s'. Valid IFDs are '0', '1', 'EXIF', 'GPS', and 'Interoperability'.
id: IFD '%s' tak sah. IFD sah adalah '0', '1', 'EXIF', 'GPS', dan 'Interoperability'.

en: Invalid tag '%s'!
id: Tag tak sah '%s'!

en: You need to specify a tag!
id: Anda harus menentukan tag!

en: You need to specify an IFD!
id: Anda harus menentukan IFD!

en: Specify input file or --create-exif
id: Tentukan berkas masukan atau --create-exif

en: '%s' is not readable or does not contain EXIF data!
id: '%s' tidak dapat dibaca atau tidak berisi data EXIF!

en: XML format is not available for Maker Notes
id: Format XML tidak tersedia untuk Maker Notes
