exim4 - en to cy translation catalogue (17 entries)

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: internet site; mail is sent and received directly using SMTP
cy: safle Rhyngrwyd; derbynnir a danfonir post yn uniongyrchol drwy SMTP

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: mail sent by smarthost; received via SMTP or fetchmail
cy: danfonir post drwy westeiwr clyfar; derbynnir drwy SMTP neu fetchmail

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: mail sent by smarthost; no local mail
cy: danfonir post drwy westeiwr clyfar

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: local delivery only; not on a network
cy: dosbarthiad lleol yn unig; ddim ar rhwydwaith

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: no configuration at this time
cy: dim cyfluniad ar hyn o bryd

note: Type: select Description
en: General type of mail configuration:
cy: Math cyffredinol o gyfluniad ebost:

note: Type: boolean Description
en: Really leave the mail system unconfigured?
cy: Gwir adael y system ebost heb ei gyflunio?

note: Type: string Description
en: System mail name:
cy: Enw ebost y system:

note: Type: string Description
en: Other destinations for which mail is accepted:
cy: Cyrchfannau eraill y derbynir ebost ar eu cyfer:

note: Type: string Description
en: Domains to relay mail for:
cy: Parthau i ailddosbarthu post ar eu cyfer:

note: Type: string Description
en: Machines to relay mail for:
cy: Peiriannau i ailddosbarthu post ar eu cyfer:

note: Type: string Description
en: Visible domain name for local users:
cy: New parth gweladwy ar gyfer defnyddwyr lleol:

note: Type: string Description
en: Root and postmaster mail recipient:
cy: Derbynnydd ebost "root" a "postmaster":

note: Type: string Description
en: IP-addresses to listen on for incoming SMTP connections:
cy: Cyfeiriadau IP i'w gwrando arnynt am gysylltiadau SMTP:

note: Type: boolean Description
en: Keep number of DNS-queries minimal (Dial-on-Demand)?
cy: Lleihau'r nifer o geisiau DNS (deialu pan bo angen)?

note: Type: boolean Description
en: Split configuration into small files?
cy: Hollti cyfluniad i ffeiliau bychan?

note: Type: boolean Description
en: Hide local mail name in outgoing mail?
cy: Cuddio'r enw ebost lleol mewn ebost allan?
