exim - en to tl translation catalogue (17 entries)

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: internet site; mail is sent and received directly using SMTP
tl: internet site; hinahatid at tinatanggap ang koreo direkta gamit ang SMTP

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: mail sent by smarthost; received via SMTP or fetchmail
tl: koreo pinapadala sa smarthost; tinatanggap via SMTP o fetchmail

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: mail sent by smarthost; no local mail
tl: koreo pinapadala sa smarthost; walang lokal na koreo

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: local delivery only; not on a network
tl: lokal na paghatid lamang; hindi nakakabit sa network

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: no configuration at this time
tl: walang pagsasaayos sa ngayon

note: Type: select Description
en: General type of mail configuration:
tl: Pangkalahatang pagsasaayos ng koreo:

note: Type: boolean Description
en: Really leave the mail system unconfigured?
tl: Talagang iwanan ang sistemang pang-koreo na hindi nakaayos?

note: Type: string Description
en: System mail name:
tl: Pangalan ng sistema pang-koreo:

note: Type: string Description
en: Other destinations for which mail is accepted:
tl: Ibang mga patutunguhan na kung saan ang koreo ay tatanggapin:

note: Type: string Description
en: Domains to relay mail for:
tl: Mga domain na ihahatid natin ang koreo:

note: Type: string Description
en: Machines to relay mail for:
tl: Mga makina na papayagang mag-relay:

note: Type: string Description
en: Visible domain name for local users:
tl: Nababasang domain name para sa mga lokal na gumagamit:

note: Type: string Description
en: Root and postmaster mail recipient:
tl: Ang tatanggap ng koreo para sa root at sa postmaster:

note: Type: string Description
en: IP-addresses to listen on for incoming SMTP connections:
tl: Mga IP address na papakinggan para sa papasok na koneksyong SMTP:

note: Type: boolean Description
en: Keep number of DNS-queries minimal (Dial-on-Demand)?
tl: Ilimita ang pagtanong sa DNS (Dial-on-Demand)?

note: Type: boolean Description
en: Split configuration into small files?
tl: Ipaghati ang pagsasaayos sa maliliit na mga tipunan?

note: Type: boolean Description
en: Hide local mail name in outgoing mail?
tl: Itago ang pangalang lokal sa palabas na koreo?
