exim4_debian_po_mk - en to mk translation catalogue (17 entries)

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: internet site; mail is sent and received directly using SMTP
mk: интернет страна - поштата се праќа и прима преку СМТП

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: mail sent by smarthost; received via SMTP or fetchmail
mk: пошта пратена преку друг домаќин - примена преку СМТП или fetchmail

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: mail sent by smarthost; no local mail
mk: пошта пратена преку друг домаќин - нема локална пошта

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: local delivery only; not on a network
mk: само локално испорачување - не е на мрежа

note: Type: select Choices Translators beware! the following six strings form a single Choices menu. - Every one of these strings has to fit in a standard 80 characters console, as the fancy screen setup takes up some space try to keep below ~71 characters. DO NOT USE commas (,) in Choices translations ot
en: no configuration at this time
mk: нема конфигурација во моментов

note: Type: select Description
en: General type of mail configuration:
mk: Главен тип на конфигурација за пошта:

note: Type: boolean Description
en: Really leave the mail system unconfigured?
mk: Навистина остави го системо за пошта неконфигуриран?

note: Type: string Description
en: System mail name:
mk: Поштенско име:

note: Type: string Description
en: Other destinations for which mail is accepted:
mk: Други дестинации за кои поштата се прима:

note: Type: string Description
en: Domains to relay mail for:
mk: Домејни за кои поштата се препраќа:

note: Type: string Description
en: Machines to relay mail for:
mk: Машини за кои да препраќаш пошта:

note: Type: string Description
en: Visible domain name for local users:
mk: Видливи имиња на домејни за локалните корисници:

note: Type: string Description
en: Root and postmaster mail recipient:
mk: Примач на поштата на root и postmaster:

note: Type: string Description
en: IP-addresses to listen on for incoming SMTP connections:
mk: ИП адреса за која ќе слушаат дојдовните СМТП конекции:

note: Type: boolean Description
en: Keep number of DNS-queries minimal (Dial-on-Demand)?
mk: Држи го минимален бројот на ДНС прашувања (Вртење-по-потреба)?

note: Type: boolean Description
en: Split configuration into small files?
mk: Подели ја конфигурацијата во помали датотеки?

note: Type: boolean Description
en: Hide local mail name in outgoing mail?
mk: Сокриј го локалното поштенско име во надворешната пошта?
