Exo - en to ie translation catalogue (110 entries)

en: Icon
ie: Icone

en: size
ie: dimension

en: Failed to open file "%s": %s
ie: Ne successat aperter li file «%s»: %s

en: Failed to read file "%s": %s
ie: Ne successat leer li file «%s»: %s

en: Failed to load image "%s": Unknown reason, probably a corrupt image file
ie: Ne successat cargar li image «%s»: ínconosset cause, fórsan li file es corruptet

en: Failed to open "%s".
ie: Ne successat aperter «%s».

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ACTIONS
en: Action Icons
ie: Icones de actiones

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ANIMATIONS
en: Animations
ie: Animationes

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_APPLICATIONS
en: Application Icons
ie: Icones de applicationes

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_CATEGORIES
en: Menu Icons
ie: Icones de menús

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_DEVICES
en: Device Icons
ie: Icones de aparates

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_EMBLEMS
en: Emblems
ie: Emblemas

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_EMOTES
en: Emoticons
ie: Emoticones

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_MIME_TYPES
en: File Type Icons
ie: Icones de tipes del file

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_PLACES
en: Location Icons
ie: Icones de locs

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_STATUS
en: Status Icons
ie: Icones de statu

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_STOCK
en: Stock Icons
ie: Standard icones

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_OTHER
en: Uncategorized Icons
ie: Íncategorisat

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ALL
en: All Icons
ie: Omni icones

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_FILE
en: Image Files
ie: Files de images

note: setup the context combo box
en: Select _icon from:
ie: S_electer ex:

note: search filter
en: _Search icon:
ie: _Serchar:

en: Clear search field
ie: Vacuar li camp de sercha

en: Column Spacing
ie: Interspacie de columnes

en: Number of columns
ie: Númere de columnes

en: Number of columns to display
ie: Númere de monstrat columnes

en: Enable Search
ie: Permisser sercha

en: Width for each item
ie: Largore de chascun element

en: The width used for each item
ie: Largore de chascun element

en: Margin
ie: Márgine

en: Pixbuf column
ie: Columne  de Pixbuf

en: Icon column
ie: Columne de icones

en: Reorderable
ie: Reordinabil

en: Row Spacing
ie: Interspacie de ranges

en: Search Column
ie: Columne de sercha

en: Model column to search through when searching through item
ie: Columne de modelle por serchar durante un sercha por un element

en: Selection mode
ie: Mode de selection

en: The selection mode
ie: Li mode de selection

en: Single Click
ie: Singul clicc

en: Single Click Timeout
ie: Duration de un singul clic

en: Spacing
ie: Interspacie

en: Text column
ie: Columne de textu

en: Preview
ie: Previder

en: No file selected
ie: Null file selectet

en: Block Device
ie: Bloc aparate

en: Character Device
ie: Caracter aparate

en: Folder
ie: Fólder

note: allocate the file chooser
en: Select an Application
ie: Selecte un application

note: add the "Cancel" button
en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Open
ie: _Aperter

en: All Files
ie: Omni files

en: Executable Files
ie: Executibil files

en: Perl Scripts
ie: Scriptes Perl

en: Python Scripts
ie: Scriptes Python

en: Ruby Scripts
ie: Scriptes Ruby

en: Shell Scripts
ie: Scriptes shell

en: Create Launcher <b>%s</b>
ie: Crear un lansator <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher"/"Create Link" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: _Name:
ie: _Nómine:

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher"/"Create Link" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: C_omment:
ie: N_ota:

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: Comm_and:
ie: Com_ande:

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: Working _Directory:
ie: _Directoria de labor:

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher"/"Create Link" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: _Icon:
ie: _Icone:

note: TRANSLATORS: Label for the icon button in "Create Launcher"/"Create Link" dialog if no icon selected setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
ie: Null icone

en: Options:
ie: Optiones:

note: TRANSLATORS: Check button label in "Create Launcher" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts *              and sync your translations with the translations in Thunar and xfce4-panel.
en: Use _startup notification
ie: U_sar notification de inicie

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
ie: Selecte ti-ci option por usar li notification de inicie quande li commande es lansat del navigator o li menú. Ne chascun application supporta notificationes de inicie.

note: TRANSLATORS: Check button label in "Create Launcher" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts *              and sync your translations with the translations in Thunar and xfce4-panel.
en: Run in _terminal
ie: Lansar in _terminal

en: Select this option to run the command in a terminal window.
ie: Selecte ti-ci option por lansar li comande in un fenestre de terminal

note: allocate the icon chooser dialog
en: Select an icon
ie: Selecte un icone

note: allocate the file chooser dialog
en: Select a working directory
ie: Selecter un directoria de labor

en: File location is not a regular file or directory
ie: Un localisation del file ne es un regulari file o directoria.

note: --- constants ---
en: Create Launcher
ie: Crear un lansator

en: Create Link
ie: Crear un ligament

en: Create Directory
ie: Crear un fólder

en: Edit Launcher
ie: Modificar li lansator

en: Edit Link
ie: Modificar li ligament

en: Edit Directory
ie: Redacter li directoria

en: Create a new desktop file in the given directory
ie: Crear un nov file desktop in ti-ci fólder

en: Type of desktop file to create (Application or Link)
ie: Tip de file desktop a crear (Application o Link)

en: Preset name when creating a desktop file
ie: Nómine predefinit por creation un file desktop

en: Preset comment when creating a desktop file
ie: Nota predefinit por creation un file desktop

en: Preset command when creating a launcher
ie: Comande predefinit por creation un lansator

en: Preset URL when creating a link
ie: URL predefinit por creation un ligament

en: Preset icon when creating a desktop file
ie: Icone predefinit por creation un file desktop

en: Print version information and exit
ie: Monstrar li information del version, poy surtir

note: no error message, the GUI initialization failed
en: Failed to open display
ie: Ne posset aperter un ecran

en: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
ie: Copyright (c) %s
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Scrit per Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Please report bugs to <%s>.
ie: Ples raportar errores a <%s>.

en: No file/folder specified
ie: Null file o fólder es providet

en: Failed to load contents from "%s": %s
ie: Ne successat cargar li contenete ex «%s»: %s

en: The file "%s" contains no data
ie: Li file «%s» contene null data.

note: failed to parse the file
en: Failed to parse contents of "%s": %s
ie: Ne successat analisar li contenete de «%s»: %s

note: we cannot continue without a type
en: File "%s" has no type key
ie: Li file «%s» ne have un clave «Type»

note: tell the user that we don't support the type
en: Unsupported desktop file type "%s"
ie: Ínsubtenet tip «%s» de file desktop

note: add the "Help" button
en: _Help
ie: Au_xilie

note: add the "Create"/"Save" button (as default)
en: C_reate
ie: C_rear

en: _Save
ie: _Gardar

note: create failed, ask the user to specify a file name
en: Choose filename
ie: Selecter un fil-nómine

en: Failed to create "%s".
ie: Ne successat crear «%s».

en: Failed to save "%s".
ie: Ne successat gardar «%s»

en:        exo-open --launch TYPE [PARAMETERs...]
ie:        exo-open --launch TIP [PARAMETRes...]

en:   -?, --help                          Print this help message and exit
ie:   -h, --help        Monstra ti-ci textu e surtir

en:   -V, --version                       Print version information and exit
ie:   -V, --version     Monstrar li information del version e surtir

en:   --launch TYPE [PARAMETERs...]       Launch the preferred application of
                                          TYPE with the optional PARAMETERs, where
                                          TYPE is one of the following values.
ie:   --launch TIP [PARAMETREs...]       Lansar li preferet application de
                                          TIP con PARAMETREs facultativ, u
                                          TIP es un del sequent valores.

en:   --working-directory DIRECTORY       Default working directory for applications
                                          when using the --launch option.
ie:   --working-directory DIRECTORIA       Predefinit directorial de labor por
                                          applicationes lansat per li option --launch.

en: The following TYPEs are supported for the --launch command:
ie: Li sequent TIPes es suportat por li comande --launch:

note: Note to Translators: Do not translate the TYPEs (WebBrowser, MailReader, TerminalEmulator), * since the xfce4-mime-helper utility will not accept localized TYPEs.
en:   WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
ie:   WebBrowser       - Li preferet Navigator web.
      MailReader       - Li preferet Letor de e-postage.
      FileManager      - Li preferet Gerente de files.
      TerminalEmulator - Li preferet Emulator de terminal.

en: Launching desktop files is not supported when %s is compiled without GIO-Unix features.
ie: Lansament de files desktop ne es supportat quande %s esset compilat sin functiones de GIO-Unix.

en: Failed to launch preferred application for category "%s".
ie: Ne successat lansar li application predefinit por «%s».

en: Unable to detect the URI-scheme of "%s".
ie: Ne successar detecter li schema de URI de «%s».
