Exo - en to kab translation catalogue (102 entries)

en: Follow state
kab: Ḍfer addad

en: Icon
kab: Tignit

en: The icon to render.
kab: Tignit i tririt.

en: size
kab: teɣzi

en: Failed to open file "%s": %s
kab: Tawaledyawt n ufaylu ur teddi ara "%s": %s

en: Failed to read file "%s": %s
kab: Taɣuri n ufaylu ur teddi ara "%s": %s

en: Failed to load image "%s": Unknown reason, probably a corrupt image file
kab: Tuccḍa deg usali n tugna "%s": Tamentilt ur tettwassen ara, ahat d afaylu n tugniwin i ixeṣren

en: Failed to open "%s".
kab: Tawaledyawt ur teddi ara "%s".

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ACTIONS
en: Action Icons
kab: Tignitin n tigawt

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ANIMATIONS
en: Animations
kab: Imrayen

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_APPLICATIONS
en: Application Icons
kab: Tignitin n usnas

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_CATEGORIES
en: Menu Icons
kab: Tignitin n wumuɣ

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_DEVICES
en: Device Icons
kab: Tignitin n yibenk

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_MIME_TYPES
en: File Type Icons
kab: Tignitin n wanaw n ufaylu

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_PLACES
en: Location Icons
kab: Tignitin n wadig

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_STATUS
en: Status Icons
kab: Tignitin n waddad

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_STOCK
en: Stock Icons
kab: Tignitin n uḥraz

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_OTHER
en: Uncategorized Icons
kab: Tignitin ur ttwassnent ara

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ALL
en: All Icons
kab: Meṛṛa tigniyin

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_FILE
en: Image Files
kab: Ifuyla n tugniwin

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_NO_ICON
en: No Icon
kab: Ulac tignit

note: setup the context combo box
en: Select _icon from:
kab: Fren _icon seg:

note: search filter
en: _Search icon:
kab: _Nadi tignit:

en: Clear search field
kab: Sfeḍ urti n unadi

en: Column Spacing
kab: Tallunt gar tgejda

en: Space which is inserted between grid column
kab: Tallunt yettwagen gar tgejda n yiẓiki

en: Number of columns
kab: Amḍan n tgejda

en: Number of columns to display
kab: Amḍan n tgejda i uskan

en: Enable Search
kab: Rmed anadi

en: View allows user to search through columns interactively
kab: Taskant tettmuddu i useqdac tasiregt ad inadi deg tgejda s wudem amyigaw

en: Width for each item
kab: Tehri i yal aferdis

en: The width used for each item
kab: Tehri i yettwasqedcen i yal aferdis

en: Layout mode
kab: Askar n useflu

en: The layout mode
kab: Askar n useflu

en: Margin
kab: Tama

en: Markup column
kab: Tigejdit n tecreḍt

en: Icon View Model
kab: Tamudemt n tmeẓri n tignit

en: The model for the icon view
kab: Tamudemt i tmeẓri n tignit

en: Orientation
kab: Tanila

en: Pixbuf column
kab: Tigejdit Pixbuf

en: Icon column
kab: Tigejdit n tignit

en: Row Spacing
kab: Tallunt gar yizirigen

en: Search Column
kab: Tigejdit n unadi

en: Selection mode
kab: Askar n tefrayt

en: The selection mode
kab: Askar n tefrant

en: Single Click
kab: Asiti asuf

en: Spacing
kab: Tallunt

en: Text column
kab: Tigejdit n uḍris

en: Preview
kab: Timeẓriwt

en: No file selected
kab: Ulac afaylu yettwafernen

en: Block Device
kab: Ibenk n yiḥedren

en: Character Device
kab: Ibenk n yisekkilen

en: Folder
kab: Akaram

note: allocate the file chooser
en: Select an Application
kab: Fren asnas

note: add the "Cancel" button
en: _Cancel
kab: _Sefsex

en: _Open
kab: _Ldi

en: All Files
kab: Meṛṛa  ifuyla

en: Executable Files
kab: Ifuyla yettuselkamen

en: Perl Scripts
kab: Isekripten Perl

en: Python Scripts
kab: Isekripten Python

en: Ruby Scripts
kab: Isekripten Ruby

en: Shell Scripts
kab: Isekripten Shell

en: Create Launcher <b>%s</b>
kab: Rnu tanekra <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher"/"Create Link" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: _Name:
kab: _Isem:

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher"/"Create Link" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: C_omment:
kab: A_wennit:

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: Comm_and:
kab: Tala_dna:

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: Working _Directory:
kab: Amahil _Akaram:

note: TRANSLATORS: Label in "Create Launcher"/"Create Link" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts
en: _Icon:
kab: _Tignit:

note: TRANSLATORS: Label for the icon button in "Create Launcher"/"Create Link" dialog if no icon selected setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
kab: Ulac tignit

en: Options:
kab: Tixtiṛiyin:

note: TRANSLATORS: Check button label in "Create Launcher" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts *              and sync your translations with the translations in Thunar and xfce4-panel.
en: Use _startup notification
kab: Seqdec alɣu _startup

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
kab: Fren taxtiṛit-a i urmad n ulɣu startup mi ara tili tladna tetteddu seg umsefrak n yifuyla neɣ seg wumuɣ. Mačči meṛṛa isnasen sefraen alɣu startup.

note: TRANSLATORS: Check button label in "Create Launcher" dialog, make sure to avoid mnemonic conflicts *              and sync your translations with the translations in Thunar and xfce4-panel.
en: Run in _terminal
kab: Selkem deg _tdiwent

note: allocate the icon chooser dialog
en: Select an icon
kab: Fren tignit

en: _OK
kab: _IH

note: allocate the file chooser dialog
en: Select a working directory
kab: Fren akaram n umahil

note: --- constants ---
en: Create Launcher
kab: Rnu asekkar

en: Create Link
kab: Rnu aseɣwen

en: Create Directory
kab: Rnu akaram

en: Edit Launcher
kab: Ẓreg asekkar

en: Edit Link
kab: Ẓreg aseɣwen

en: Edit Directory
kab: Ẓreg akaram

en: Create a new desktop file in the given directory
kab: Rnu afaylu amaynut n tnarit deg ukaram i d-yettunefken

en: Type of desktop file to create (Application or Link)
kab: Sit ɣef ufaylu n tnarit i tmerna n (Asnas neɣ Aseɣwen)

en: Print version information and exit
kab: Siggez talɣut n lqem syen ffeɣ

note: initialize Gtk+
en: [FILE|FOLDER]
kab: [AFAYLU|AKARAM]

note: no error message, the GUI initialization failed
en: Failed to open display
kab: Alday n uskan yecceḍ

en: Please report bugs to <%s>.
kab: Ttxil azen aneqqis ɣer <%s>.

en: No file/folder specified
kab: Ulac afaylu/akaram yettwafernen

en: Failed to load contents from "%s": %s
kab: Ur yeddi ara usali n yigburen seg "%s": %s

en: The file "%s" contains no data
kab: Afaylu "%s" ulac deg-s isefka

note: failed to parse the file
en: Failed to parse contents of "%s": %s
kab: Ur yeddi ara usenteḍ n yigburen n "%s": %s

note: we cannot continue without a type
en: File "%s" has no type key
kab: Afaylu "%s" ulac deg-s tasarut n wanaw

note: add the "Help" button
en: _Help
kab: _Tallalt

note: add the "Create"/"Save" button (as default)
en: C_reate
kab: R_nu

en: _Save
kab: _Sekles

note: create failed, ask the user to specify a file name
en: Choose filename
kab: Fren isem n ufaylu

en: Failed to create "%s".
kab: Timerna n "%s" ur teddi ara.

en: Failed to save "%s".
kab: Asekles n "%s" ur yeddi ara.

en: Usage: exo-open [URLs...]
kab: Aseqdec: exo-open [URLs...]

en: Unable to detect the URI-scheme of "%s".
kab: D awezɣi ad d-naf azenziɣ-URI n "%s".

en: Failed to open URI.
kab: Tawaledyawt n URI ur teddi ara.
