fcitx - en to ja translation catalogue (59 entries)

en: %1% Downloaded.
ja: %1%ダウンロード済み。

en: &Clear Dict
ja: 辞書を消去 (&C)

en: &Clear User Data
ja: ユーザーデータを消去 (&C)

en: &Import
ja: インポート (&I)

en: &Remove
ja: 削除 (&R)

en: Ambiguity
ja: 曖昧さ

en: Are you sure to delete %1?
ja: 本当に %1 を削除しますか?

en: Art
ja: 芸術

en: Cannot connect to Fcitx by DBus, is Fcitx running?
ja: FcitxにDBusでつなげません。Fcitxは動作していますか?

en: Clear &All Data
ja: 全てのデータを消去 (&A)

en: Confirm deletion
ja: 削除の確認

en: Convert failed.
ja: コンバートに失敗しました。

en: Converter crashed.
ja: コンバーターがクラッシュしました。

en: Copy file failed
ja: ファイルコピー失敗

en: Copy file failed. Please check you have permission or disk is not full.
ja: ファイルのコピーに失敗しました。権限やディスクがいっぱいでないかなどを確認してください。

en: Correction
ja: 修正

en: Create temporary file failed.
ja: 一時ファイルの作成に失敗しました。

en: Culture
ja: 文化

en: Dictionary
ja: 辞書

en: Dictionary Zhuyin
ja: Zhuyin 辞書

en: Download Finished
ja: ダウンロード完了

en: Download started.
ja: ダウンロードを開始しました。

en: Economy
ja: 経済

en: Error while deleting %1.
ja: %1 を削除中にエラーが起きました。

en: Failed to create request.
ja: リクエストの作成に失敗しました。

en: File Operation Failed
ja: ファイル処理に失敗しました

en: Geology
ja: 地理

en: History
ja: 歴史

en: Input Dictionary Name
ja: 辞書名を入力してください

en: LibPinyin Wrapper For Fcitx
ja: Fcitx 用 LibPinyin ラッパー

en: Life
ja: 生活

en: Manage Pinyin Dictionary
ja: Pinyinディレクトリの管理

en: Nature
ja: 自然

en: New Dictionary Name:
ja: 新しい辞書名:

en: No browsing outside pinyin.sogou.com, now redirect to home page.
ja: pinyin.sogou.com 以外は表示できません。ホームページにリダイレクトします。

en: People
ja: 人々

en: Remove &All
ja: 全て削除 (&A)

en: Rename failed.
ja: 名前の変更に失敗しました。

en: Scel file (*.scel)
ja: Scel ファイル (*.scel)

en: Science
ja: 科学

en: Science & Technology
ja: 科学技術

en: Select Dictionary File
ja: 辞書ファイルの選択

en: Select scel file
ja: scel ファイルを選択

en: Shuangpin Scheme
ja: Shuangpin スキーマー

en: Society
ja: 社会

en: Sort method
ja: ソート方法

en: Sport
ja: スポーツ

en: Standard
ja: スタンダード

en: Technology
ja: 技術

en: Temporary file created.
ja: 一時ファイルを作成しました。

en: Use Incomplete Zhuyin
ja: 不完全な Zhuyin を使用

en: Use Incomplete pinyin
ja: 不完全なPinyinを使用

en: Use Simplified Chinese Data for Zhuyin (Need Restart)
ja: Zhuyin で中国語簡体字のデータを使う (再起動が必要)

en: Use Tone
ja: トーンを使う

en: Use Traditional Chinese Data for Pinyin and Shuangpin (Need Restart)
ja: Pinyin に中国語繁体字のデータを使う (再起動が必要)

en: Zhuyin Layout
ja: Zhuyin レイアウト

en: Zhuyin Next Page
ja: Zhuyin 次のページ

en: Zhuyin Prev Page
ja: Zhuyin 前のページ

en: Zhuyin candidate choosing modifiers
ja: Zhuyin 候補選択の修飾キー
