fcitx - en to da translation catalogue (688 entries)

en:  Ctrl+Delete To Delete
da:  Ctrl+Delete for at slette

en: ${1} Environment Variables:
da: ${1} miljøvariabler:

en: ${1} is not set.
da: ${1} er ikke sat.

en: ${1} is set to ${2}.
da: ${1} er sat til ${2}.

en: ${1} not found.
da: ${1} ikke fundet.

en: ${1} works properly.
da: ${1} virker korrekt.

en: &Close
da: &Luk

en: &Reset
da: &Nulstil

en: &Save
da: &Gem

en: (Unavailable)
da: (utilgængelig)

en: /Beginner%27s_Guide
da: /Begyndervejledning

en: /Hall_of_Shame_for_Linux_IME_Support
da: /Hall_of_Shame_for_understøttelse_af_Linux_IME

en: /Input_method_related_environment_variables
da: /Inputmetode_med_relation_til_miljøvariabler

en: /Note_for_GNOME_Later_than_3.6
da: /Bemærkning_til_GNOME_senere_end_3.6

en: /min  Time Used:
da: /min  tid brugt:

en: 0 for commit immediately, -1 for keep all words
da: 0 for at udføre med det samme, -1 for at beholde alle ord

en: <Low Surrogate>
da: <Lav surrogat>

en: <Non Private Use High Surrogate>
da: <Høj surrogat for ikke privat brug>

en: <Private Use High Surrogate>
da: <Høj surrogat for privat brug>

en: <Private Use>
da: <Privat brug>

en: <not assigned>
da: <ikke tildelt>

en: A different value from the global one may be useful when using horizontal candidate list
da: En anden værdi end den globale kan være nyttug når der bruges vandret kandidatliste

en: ALT Both
da: ALT begge

en: ALT_L_SHIFT
da: ALT_V_SKIFT

en: ALT_R_SHIFT
da: ALT_H_SKIFT

en: ALT_SHIFT
da: ALT_SKIFT

en: Activate input method
da: Aktivér inputmetode

en: Active
da: Aktiv

en: Active Menu Color
da: Farve for aktiv menu

en: Active Menu Item Character Color
da: Farve for tegn i aktivt menupunkt

en: Active Mode Icon
da: Ikon for aktiv tilstand

en: Active Text Icon Color
da: Farve for aktiv tekst på ikon

en: Active Tray Icon
da: Aktiv bakkeikon

en: Add Extra space when selecting a candidate word
da: Tilføj ekstra mellem når det vælges et kandidatord

en: Add Lua script support to Fcitx
da: Tilføj understøttelse af Lua-script til Fcitx

en: Add Phrase
da: Tilføj frase

en: Add Unicode Typing Support
da: Tilføj understøttelse af unicode-indtastning

en: Add current input buffer to user dictionary
da: Tilføj nuværende inputbuffer til brugermappe

en: Addon
da: Tilføjelse

en: Addon Config %s is %s
da: Tilføjelseskonfiguration %s er %s

en: Addon Config Dir:
da: Tilføjelseskonfigurationsmappe:

en: Addon Libraries:
da: Tilføjelsesbiblioteker:

en: Addon List:
da: Tilføjelsesliste:

en: Adjust Order
da: Juster rækkefølge

en: AdjustFast
da: Juster hurtig

en: AdjustFreq
da: Juster populær

en: AdjustNo
da: Juster nummer

en: All
da: Alle

en: All found Gtk ${1} immodule files exist.
da: Alle fundne Gtk ${1} im-modul-filer findes.

en: All libraries for all addons are found.
da: Alle biblioteker til alle tilføjelse er fundet.

en: All locale:
da: Alle sprog:

en: Allow Pinyin Enhance to replace the first candidate word when the input string is very closed to English.
da: Tillad Pinyin-forbedring at erstatte det første kandidatord når inputstrengen er meget tæt på engelsk.

en: Allow replacing the first candidate
da: Tillad erstatning af den første kandidat

en: Allow to Override System XKB Settings
da: Tillad tilsidesættelse af systemets XKB-indstillinger

en: Alternative Next Page Key
da: Alternativ næste side-tast

en: Alternative Prev Page Key
da: Alternativ forrige side-tast

en: Alternative Trigger Key for QuickPhrase
da: Alternativ udløsertast til hurtigfrase

en: Appearance
da: Udseende

en: Apply this custom xmodmap script after layout change
da: Anvend det tilpasset xmodmap-script efter layout er blevet ændret

en: Argument for InputMethod Register
da: Argument til inputmetode-register

en: Auto
da: Automatisk

en: Auto Change to English Mode while Input Specific String
da: Skift automatisk til engelsk-tilstand mens der inputtes bestemt streng

en: Auto Create Phrase
da: Automatisk oprettelse af frase

en: Auto English
da: Automatisk engelsk

en: Auto English Mode
da: Automatisk engelsk-tilstand

en: Auto English Trigger Word
da: Udløserord for automatisk engelsk

en: Auto Phrase
da: Automatisk frase

en: Auto Phrase Length
da: Automatisk fraselængde

en: Auto Phrase Phrase
da: Automatisk frase-frase

en: Auto Send Candidate Word
da: Send automatisk kandidatord

en: Available Value:
da: Tilgængelig værdi:

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Bash Version:
da: Bash-version:

en: Beginner's Guide
da: Begyndervejledning

en: BottomCenter
da: Nederst i midten

en: BottomLeft
da: Nederst til venstre

en: BottomRight
da: Nederst til højre

en: CTRL Both
da: CTRL begge

en: CTRL_SHIFT
da: CTRL_SKIFT

en: Can't Create imWindow
da: Kan ikke oprette imWindow

en: Can't open punc file.
da: Kan ikke åbne tegnsætningsfil.

en: Can't open socket %s: %s
da: Kan ikke åbne socket %s: %s

en: Candidate Index Color
da: Farve for kandidatindeks

en: Candidate Table Layout
da: Layout for kandidattabel

en: Candidate Word Number
da: Kandidatord-nummer

en: Cannot Save Frequent word: %s
da: Kan ikke gemme populærord: %s

en: Cannot Save Pinyin Index: %s
da: Kan ikke gemme Pinyin-indeks: %s

en: Cannot Save User Pinyin Database: %s
da: Kan ikke gemme bruger-Pinyin-database: %s

en: Cannot connect to fcitx correctly.
da: Kan ikke oprette forbindelse til fcitx korrekt.

en: Cannot determine desktop environment.
da: Kan ikke bestemme skrivebordsmiljø.

en: Cannot find ${2} for gtk ${1}
da: Kan ikke finde ${2} til gtk ${1}

en: Cannot find DBus name ${1} owner.
da: Kan ikke finde ejer af DBus-navnet ${1}.

en: Cannot find System Database of Pinyin!
da: Kan ikke finde Pinyins systemdatabase!

en: Cannot find a GUI config tool, please install one of ${1}, ${2}, or ${3}.
da: Kan ikke finde et konfigurationsværktøj med grafisk brugerflade, installer venligst ${1}, ${2}, eller ${3}.

en: Cannot find enabled fcitx user interface!
da: Kan ikke finde aktiveret fcitx-brugerflade!

en: Cannot find fcitx addon config directory.
da: Kan ikke finde fcitx-tilføjelseskonfigurationsmappe.

en: Cannot find fcitx executable!
da: Kan ikke finde fcitx-eksekverbar!

en: Cannot find fcitx im module for gtk ${1} in cache.
da: Kan ikke finde im-modul til gtk ${1} i mellemlager.

en: Cannot find fcitx im module for gtk ${1}.
da: Kan ikke finde fcitx im-modul til gtk ${1}.

en: Cannot find fcitx input method module for ${1}.
da: Kan ikke finde fcitx inputmetode-modul for ${1}.

en: Cannot find fcitx-configtool executable!
da: Kan ikke finde eksekverbaren fcitx-configtool!

en: Cannot find file ${1} of addon ${2}.
da: Kan ikke filen ${1} af tilføjelsen ${2}.

en: Cannot find following required libraries for ${1} of addon ${2}.
da: Kan ikke finde følgende krævede biblioteker for ${1} af tilføjelsen ${2}.

en: Cannot find immodules cache for gtk ${1}
da: Kan ikke finde im-modul mellemlager til gtk ${1}

en: Cannot find kimpanel dbus interface or enabled non-kimpanel user interface.
da: Kan ikke finde kimpanel dbus-grænseflade eller aktivere ikke-kimpanel-brugerflade.

en: Cannot find pid of DBus name ${1} owner.
da: Kan ikke finde pid på ejer af DBus-navnet ${1}.

en: Cannot find xim_server on root window.
da: Kan ikke finde xim_server på rodvindue.

en: Cannot found Pinyin
da: Kan ikke finde Pinyin

en: Cannot interpret XMODIFIERS: ${1}.
da: Kan ikke fortolke XMODIFIERS: ${1}.

en: Cannot load default skin, is installation correct?
da: Kan ikke indlæse standardskin - er installationen korrekt?

en: Cannot load skin %s, return to default
da: Kan ikke indlæse skinnet %s, falder tilbage til standard

en: Cannot read im list from fcitx profile.
da: Kan ikke læse im-liste fra fcitx-profil.

en: Category
da: Kategori

en: Center
da: I midten

en: CenterLeft
da: I midten til venstre

en: CenterRight
da: I midten til højre

en: Change Fcitx Configuration
da: Skift Fcitx-konfiguration

en: Choose
da: Vælg

en: Choose Second and Third Candidate Word
da: Vælg andet eller tredje kandidatord

en: Choose key modifier
da: Vælg ændringstast

en: Choose the phrase to be deleted, Press Escape to Cancel
da: Vælg frasen som skal slettes. Tryk på Escape for at annullere

en: Choose the phrase to be put in the front, Press Escape to Cancel
da: Vælg frasen som skal sættes forrest. Tryk på Escape for at annullere

en: Choose the phrase to clear typing history, Press Escape to Cancel
da: Vælg frasen for at rydde skrivehistorik. Tryk på Escape for at annullere

en: Classic
da: Klassisk

en: Classic Skin
da: Klassisk skin

en: Classic User Interface with Skin support
da: Klassisk brugerflade med understøttelse af skin

en: ClassicUI
da: Klassisk grænseflade

en: Clear
da: Ryd

en: Clear Frequency
da: Ryd frekvens

en: Clear local Input Method
da: Ryd lokal inputmetode

en: Clear local input method
da: Ryd lokal inputmetode

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Close virtual keyboard
da: Luk virtuelt tastatur

en: Code Table File
da: Kodetabelfil

en: Code Table Name
da: Kodetabelnavn

en: Code is
da: Kode is

en: CodeTable
da: Kodetabel

en: Color of Cursor
da: Farve for markør

en: Comment
da: Kommentar

en: Commit and pass when invalid key of this table pressed
da: Udfør og videregiv når der trykkes på en ugyldig nøgle i tabellen

en: Commit key for select first candidate
da: Udfør-tast til at vælge første kandidat

en: Commit string when there is no match
da: Udfør streng når der ikke er nogen match

en: Commit when toggle state
da: Udfør når der skiftes tilstand

en: Commit with extra space when choose candidate word
da: Udfør med ekstra mellemrum når der vælges kandidatord

en: Config GUI for gtk${1} not found.
da: Konfiguration med grafisk brugerflade til gtk${1} ikke fundet.

en: Config GUI for gtk${1}:
da: Konfiguration med grafisk brugerflade til gtk${1}:

en: Config GUI for kde:
da: Konfiguration med grafisk brugerflade til kde:

en: Config Tool Wrapper:
da: Konfigurationsværktøjs-wrapper:

en: ConfigFile
da: KonfigurationsFil

en: Configuration:
da: Konfiguration:

en: Configure
da: Konfigurer

en: Configure group name error: line %d
da: Fejl ved konfigurationsgruppenavn: linje %d

en: Conveniently Input English or User-Defined Simple Table
da: Nem input af engelsk eller brugerdefineret simpel tabel

en: Convert Simplified Chinese To Traditional Chinese
da: Konverter forenklet kinesisk til traditionel kinesisk

en: Copy
da: Kopiér

en: Ctrl+Left Super
da: Ctrl+Venstre Super

en: Ctrl+Right Super
da: Ctrl+Højre Super

en: Current Enabled Input Method List
da: Nuværende aktiverede inputmetodeliste

en: Current Input Method Name
da: Nuværende inputmetodenavn

en: Current fcitx settings directory is ${1} (${2}).
da: Nuværende fcitx-indstillingsmappe er ${1} (${2}).

en: Current local input method is
da: Nuværende lokale inputmetode er

en: Current locale:
da: Nuværende sprog:

en: Current user:
da: Nuværende bruger:

en: Current value of ${1} is ${2} (${3}).
da: Nuværende værdi af ${1} er ${2} (${3}).

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom switch key
da: Tilpasset skiftetast

en: DBus Support
da: DBus-understøttelse

en: DBus based new Freedesktop.org tray icon
da: DBus-baseret nyt Freedesktop.org-bakkeikon

en: DBus interface:
da: DBus-grænseflade:

en: Dark
da: Mørk

en: Default
da: Standard

en: Default Input Method State
da: Standardtilstand for inputmetode

en: Default Shuangpin Schema
da: Standard Shuangpin-skema

en: Default Skin
da: Standardskin

en: Default Spell Hint Backends Order
da: Standardrækkefølge for stavetip-backends

en: Default input methods:
da: Standardinputmetoder:

en: Delete Phrase
da: Slet frase

en: Dependency
da: Afhængighed

en: Description of Skin
da: Beskrivelse af skin

en: Desktop Environment:
da: Skrivebordsmiljø:

en: Desktop environment is ${1}.
da: Skrivebordsmiljø er ${1}.

en: Directories:
da: Mapper:

en: Disable Paging in Remind Mode
da: Deaktivér paging i påmindelsestilstand

en: Disable Pinyin Symbol
da: Deaktivér Pinyin-symbol

en: Disable addon %s, dependency %s cannot be satisfied.
da: Deaktivér tilføjelsen %s, afhængighed %s kan ikke tilfredsstilles.

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Do not commit preedit text when unfocus a window
da: Udfør ikke preedit-tekst når et vindue mister fokus

en: Do not show again
da: Vis ikke igen

en: Do not show in GUI
da: Vis ikke i grafisk brugerflade

en: Do not show input window if there is only one candidate and preedit
da: Vis ikke inputvindue hvis der kun er en kandidat og preedit

en: Do not show input window if there is only preedit string
da: Vis ikke inputvindue hvis der kun er preedit-streng

en: Do not show spell hint
da: Vis ikke stavetips

en: Do not sort word with code less than this level
da: Sortér ikke ord med kode mindre end dette niveau

en: Duplicate entry %s in group %s,@ line %d, override previous one.
da: Duplikeret indslag %s i gruppe %s,@ linje %d, tilsidesæt den forrige.

en: Duplicate group %s in a desktop file,@ line %d, merge with previous one.
da: Duplikatgruppen %s er en skrivebordsfil,@ linje %d, sammenføj med den forrige.

en: Duplicate group name, merge with the previous: %s :line %d
da: Duplikeret gruppenavn, sammenlæg med forrige: %s :linje %d

en: Duplicate option, overwrite: line %d
da: Duplikeret valgmulighed, overskriv: linje %d

en: Empty
da: Tom

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable Hotkey to scroll Between Input Method
da: Aktivér hottast til at rulle mellem inputmetoder

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enabled state for im
da: Aktiveret tilstand for inputmetode

en: Enchance pinyin input in Fcitx
da: Enchance pinyin-input i Fcitx

en: End Key
da: Slut-tast

en: English (US)
da: Engelsk (USA)

en: English Mode Icon
da: Ikon for engelsk tilstand

en: Enum Option is invalid, take it as string
da: Enum-valgmuligheden er ugyldig, tag den som en streng

en: Enum option duplicated.
da: Enum-valgmuligheden er duplikeret.

en: Enum option number must larger than 0
da: Enum-valgmulighedstallet skal være større end 0

en: Environment variable ${1} is "${2}" instead of "${3}". Please check if you have exported it incorrectly in any of your init files.
da: Miljøvariablen ${1} er "${2}" i stedet for "${3}". Tjek venligst om du har eksporteret den forkert i nogen af dine init-filer.

en: Environment variable ${1} is not set.
da: Miljøvariablen ${1} er ikke sat.

en: Environment variable ${1} is set to "${2}" correctly.
da: Miljøvariablen ${1} er sat korrekt til "${2}".

en: Environment variable ${1} is set to ${2}.
da: Miljøvariablen ${1} er ikke sat ${2}.

en: Environment:
da: Miljø:

en: Error occurs when running ${1}. Please check your locale settings.
da: Der opstod en fejl under kørsel af ${1}. Tjek venligst dine lokale indstillinger.

en: Error: $HOME or $XDG_CONFIG_HOME is not set, cannot determine the install path
da: Fejl: $HOME eller $XDG_CONFIG_HOME er ikke sat, kan ikke beslutte installationsstien

en: Error: Load fontconfig failed
da: Fejl: Indlæsning af skrifttypekonfiguration mislykkedes

en: Error: skin failed to install
da: Fejl: skinnet kunne ikke installeres

en: Error: skin file doesn't contain skin config.
da: Fejl: skin-fil indeholde ikke skin-konfiguration.

en: Error: skin file should only contain one directory.
da: Fejl: skin-fil skal kun indeholde én mappe.

en: Exact Match
da: Præcist match

en: Exec
da: Eksekverbar

en: Exit
da: Afslut

en: Extra key for trigger input method
da: Ekstra tast til at udløse inputmetode

en: Failed to find fcitx in immodule cache at ${1}
da: Kunne ikke finde fcitx i im-modul mellemlager ved ${1}

en: Failed to find fcitx in the output of ${1}
da: Kunne ikke finde fcitx i outputtet af ${1}

en: Fallback UI Addon
da: Reserve brugerflade-tilføjelse

en: Fcitx Addons:
da: Fcitx-tilføjelser:

en: Fcitx Clipboard access
da: Fcitx udklipsholderadgang

en: Fcitx Configuration
da: Fcitx-konfiguration

en: Fcitx Configure UI:
da: Fcitx-konfiguration med brugerflade:

en: Fcitx DBus Frontend
da: Fcitx DBus-frontend

en: Fcitx DBus Frontend (Portal version)
da: Fcitx DBus-frontend (Portal version)

en: Fcitx Lua Support
da: Understøtelse af Fcitx Lua

en: Fcitx Settings Directory:
da: Fcitx-indstillingsmappe:

en: Fcitx Skin Installer
da: Fcitx-skin-installationsprogram

en: Fcitx Spelling Hint/Completion Support
da: Understøttelse af Fcitx-stavetips-/fuldførsel

en: Fcitx State:
da: Fcitx-tilstand:

en: Fcitx Unicode Typing Support
da: Understøttelse af Fcitx unicode-indtastning

en: Fcitx XIM Frontend
da: Fcitx XIM-frontend

en: Fcitx is not running.
da: Fcitx kører ikke.

en: Fcitx version: ${1}
da: Fcitx-version: ${1}

en: Fill Background Horizontal rule
da: Regel for vandret udfyldning af baggrund

en: Fill Background Vertical rule
da: Regel for lodret udfyldning af baggrund

en: First Candidate Color
da: Farve for første kandidat

en: First Candidate Display as Preedit
da: Første kandidatvisning som Preedit

en: Fix misstype gn/ng
da: Ret forkert skrevet gn/ng

en: Fix misstype v/u like jv, qv, xv, yv
da: Ret forkert skrevet v/u såsom jv, qv, xv, yv

en: Fix preedit cursor at head
da: Ret preedit-markør ved hovede

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Locale to display
da: Skrifttypesprog som skal vises

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: Font sizes respect dpi setting
da: Skriftstørrelser respekterer dpi-indstilling

en: For example, if Keyboard - English (US) is the first input method in the list, then English (US) will be applied to all other non keyboard input method layout
da: F.eks. hvis Tastatur - Dansk er den første inputmetode i listen, så vil Dansk blive anvendt på alle andre inputmetode-layout som ikke er tastatur

en: Found ${1} at ${2}.
da: Fandt ${1} ved ${2}.

en: Found ${1} disabled addons:
da: Fandt ${1} deaktiverede tilføjelser:

en: Found ${1} enabled addons:
da: Fandt ${1} aktiverede tilføjelser:

en: Found ${1} enabled input methods:
da: Fandt ${1} aktiverede inputmethoder:

en: Found ${1} enabled user interface addons:
da: Fandt ${1} aktiverede brugergrænsefladetilføjelser:

en: Found ${1} fcitx process:
da: Fandt ${1} fcitx-processer:

en: Found ${1} fcitx processes:
da: Fandt ${1} fcitx-processer:

en: Found ${2} for unknown gtk version at ${1}.
da: Fandt ${2} til ukendt gtk-version ved ${1}.

en: Found ${3} for gtk ${1} at ${2}.
da: Fandt ${3} til gtk ${1} ved ${2}.

en: Found fcitx addon config directory: ${1}.
da: Fandt fcitx-tilføjelseskonfigurationsmappe: ${1}.

en: Found fcitx at ${1}.
da: Fandt fcitx ved ${1}.

en: Found fcitx im module for ${2}: ${1}.
da: Fandt fcitx im-modul til ${2}: ${1}.

en: Found fcitx im modules for gtk ${1}.
da: Fandt fcitx im-modul til gtk ${1}.

en: Found fcitx kcm module.
da: Fandt fcitx kcm-modul.

en: Found fcitx qt module: ${1}.
da: Fandt fcitx qt-modul: ${1}.

en: Found fcitx-configtool at ${1}.
da: Fandt fcitx-configtool ved ${1}.

en: Found immodule cache for unknown gtk version at ${1}.
da: Fandt im-modul mellemlager for ukendt gtk-version ved ${1}.

en: Found immodules cache for gtk ${1} at ${2}.
da: Fandt im-modulers mellemlager til gtk ${1} ved ${2}.

en: Found unknown fcitx qt module: ${1}.
da: Fandt ukendt fcitx qt-modul: ${1}.

en: Freedesktop.org Notification Support
da: Understøttelse af Freedesktop.org-underretning

en: Frontend Used by IM Modules
da: Frontend brugt af IM-moduler

en: Frontend: bad frontend
da: Frontend: dårlig frontend

en: Frontend: open %s fail %s
da: Frontend: åbning af %s mislykkedes %s

en: Frontends setup:
da: Frontendens opsætning:

en: Full width Character
da: Fuld tegnbredde

en: Full width punct
da: Tegnsætning i fuld bredde

en: Full width punctuations are used.
da: Tegnsætning i fuld bredde bruges.

en: Fullwidth
da: Fuld bredde

en: Fullwidth Character
da: Tegn i fuld bredde

en: Fuzzy an and ang
da: Uafklarede an og ang

en: Fuzzy c and ch
da: Uafklarede c og ch

en: Fuzzy en and eng
da: Uafklarede en og eng

en: Fuzzy f and h
da: Uafklarede f og h

en: Fuzzy ian and iang
da: Uafklarede ian og iang

en: Fuzzy in and ing
da: Uafklarede in og ing

en: Fuzzy l and n
da: Uafklarede l og n

en: Fuzzy ou and u
da: Uafklarede ou og u

en: Fuzzy s and sh
da: Uafklarede s og sh

en: Fuzzy uan and uang
da: Uafklarede uan og uang

en: Fuzzy z and zh
da: Uafklarede z og zh

en: Give the tips of Phrase
da: Giv tips for frase

en: Global Input Method SelectKey
da: Valgtast for global inputmetode

en: GlobalSelector
da: Valg af global

en: Grave
da: Alvorlig

en: Greek
da: Græsk

en: Gtk ${1} immodule file ${2} does not exist.
da: Gtk ${1} im-modul-filen ${2} findes ikke.

en: Gtk IM module cache:
da: Mellemlager for Gtk IM-modul:

en: Gtk IM module files:
da: Filer for Gtk IM-modul:

en: Half width Character
da: Halv tegnbredde

en: Hall of Shame for Linux IME Support
da: Hall of Shame for understøttelse af Linux IME

en: Hide
da: Skjul

en: Hide when tray icon is available
da: Skjul når bakkeikon er tilgængelig

en: Home:
da: Hjem:

en: Horizontal
da: Vandret

en: Hotkey
da: Hottast

en: Hotkey for Inputing Character From Phrase
da: Hottast til at inputte tegn fra frase

en: Hotkey for switching to Inputing Character From Phrase mode
da: Hottast til at skifte til at inputte tegn fra frasetilstand

en: Hotkey of Adding Frequent Word
da: Hottast til at tilføje populærord

en: Hotkey of Delete User Phrase
da: Hottast til slet brugerfrase

en: Hotkey of Deleting Frequent Word
da: Hottast til at slette populærord

en: IM: bad im %s
da: IM: dårlig im %s

en: IM: open %s fail %s
da: IM: åbning af %s mislykkedes %s

en: IMSelector
da: Valg af inputmetode

en: Icon Name
da: Ikonnavn

en: IconName
da: IkonNavn

en: If you are using ${1}, you may want to uninstall ${2} or remove ${3} in order to use any input method other than ${2}. See ${link} for more detail as well as alternative solutions.
da: Hvis du bruger ${1}, så vil du måske afinstallere ${2} eller fjerne ${3} for at kunne bruge andre inputmetoder end ${2}. Se ${link} for flere detaljer og alternative løsninger.

en: If you are using ${1}, you may want to uninstall ${2}, remove ${3} or use the command ${g36_disable_ibus} to disable IBus integration in order to use any input method other than ${2}. See ${link} for more detail.
da: Hvis du bruger ${1}, så vil du måske afinstallere ${2}, fjerne ${3} eller bruger kommandoen ${g36_disable_ibus} til at deaktivere IBus-integration for at kunne bruge andre inputmetoder end ${2}. Se ${link} for flere detaljer.

en: Ignore Punctuation
da: Ignorer tegnsætning

en: Ignore blank selections
da: Ignorer tomme markeringer

en: Ignore some Punctuation, if it is empty, then ignore all punctuation
da: Ignorer noget tegnsætning. Ignorer al tegnsætning, hvis den er tom

en: Inactivate Input Method
da: Deaktivér inputmetode

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Inactive Menu Item Character Color
da: Farve for tegn i inaktivt menupunkt

en: Inactive Text Icon Color
da: Farve for inaktiv tekst på ikon

en: Include Inactivate when scrolling between Input Method
da: Inkluder deaktivér når der rulles mellem inputmetode

en: Include the text currently selected in clipboard history.
da: Inkluder teksten som er markeret i udklipsholderens historik.

en: Inctive Tray Icon
da: Inaktiv bakkeikon

en: Index
da: Indeks

en: Input Font Size
da: Skriftstørrelse for input

en: Input Message Color
da: Farve for inputmeddelelse

en: Input Method
da: Inputmetode

en: Input Method Configuration
da: Konfiguration af inputmetode

en: Input Method Disabled
da: Inputmetode deaktiveret

en: Input Method Hint will be only shown when state is active
da: Inputmetodetip vil kun blive vist når tilstand er aktiv

en: Input Method Related Environment Variables:
da: Inputmetode med relation til miljøvariabler:

en: Input Methods:
da: Inputmetoder:

en: Input Speed:
da: Inputhastighed:

en: Input method selector
da: Valg af inputmetode

en: InputMethod
da: Inputmetode

en: Installer Script for Fcitx Skin
da: Installer script til Fcitx-skin

en: Interval of Two Key Input
da: Interval af to tasteinput

en: Invalid Entry: line %d missing '='
da: Ugyldig post: linje %d mangler '='

en: Invalid addon config file ${1}.
da: Ugyldig tilføjelseskonfigurationsfil ${1}.

en: Invalid entry line @ line %d %s
da: Ugyldig postlinje @ linje %d %s

en: Invalid group name line @ line %d %s
da: Ugyldig gruppenavnslinje @ linje %d %s

en: Invalid item ${1} in im list.
da: Ugyldig post ${1} i im-liste.

en: Keep current buffer when there is no match item and input length is equal code length
da: Behold nuværende buffer når der ikke er nogle matchede post og inputlængden er det samme som kodelængden

en: Key
da: Tast

en: Key Color On Virtual Keyboard
da: Tastfarve på virtuelt tastatur

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard Layout
da: Tastaturlayout

en: Keyboard Layout to be used
da: Tastaturlayout som skal bruges

en: Keyboard Layout:
da: Tastaturlayout:

en: Kimpanel Support for Fcitx
da: Understøttelse af Kimpanel for Fcitx

en: Kimpanel process:
da: Kimpanel-proces:

en: L_ALT
da: V_ALT

en: L_CTRL
da: V_CTRL

en: L_SHIFT
da: V_SKIFT

en: LangCode
da: SprogKode

en: Language Code for this table
da: Sprogkode for tabellen

en: Latin
da: Latinsk

en: Latin punct
da: Latinsk tegnsætning

en: Latin punctuations are used.
da: Latinsk tegnsætning bruges.

en: Left
da: Venstre

en: Left Super
da: Venstre Super

en: Left/Right to choose selected character, Press Enter to confirm, Press Escape to Cancel
da: Venstre/højre for at vælge tegn, Enter for at bekræfte, Escape for at annullere

en: Length of Clipboard History to Save
da: Længde af udklipsholderens historik som skal gemmes

en: Level of simple code
da: Niveau af simpel kode

en: Library
da: Bibliotek

en: Load Addon Config File:%s
da: Indlæs tilføjelseskonfigurationsfil:%s

en: Load Autophrase OK
da: Indlæsning af automatisk frase OK

en: Load Table Dict OK
da: Indlæsning af tabelordbord OK

en: Loading Autophrase.
da: Indlæser automatisk frase.

en: Loading Table Dict
da: Indlæser tabelordbog

en: Local Input Method SelectKey
da: Valgtast for lokal inputmetode

en: LocalSelector
da: Valg af lokal

en: Locale:
da: Sprog:

en: Logo Icon
da: Logoikon

en: Lookup Pinyin
da: Pinyin-opslag

en: Margin Bottom for clickable region
da: Margen under klikbart område

en: Margin Left for clickable region
da: Margen til venstre for klikbart område

en: Margin Right for clickable region
da: Margen til højre for klikbart område

en: Margin Top for clickable region
da: Margen over klikbart område

en: Matching Key
da: Matchende tast

en: Math
da: Matematik

en: Maximum hint length
da: Maksimum længde for tip

en: Maximum length of each candidate word
da: Maksimum længde af hvert kandidatord

en: Maximum length of spell hint list
da: Maksimum længde af stavetipliste

en: Maximum length of spell hint list for Auto English
da: Maksimum længde af stavetipliste til automatisk engelsk

en: Maximum length of spell hint list for Pinyin Enhance
da: Maksimum længde af stavetipliste til Pinyin-forbedring

en: Maximum length of spell hint list for Quick Phrase
da: Maksimum længde af stavetipliste til hurtigfrase

en: Maximum results from stroke input.
da: Maksimum resultater fra trykinput.

en: Maximum words number kept in preedit
da: Maksimum antal ord i preedit

en: Menu Font
da: Menuens skrifttype

en: Menu Font Size
da: Skriftstørrelse for menu

en: Migrate the old file path to the new one
da: Overfør den gamle filsti til den nye

en: Minimum input length to trigger stroke input (set to -1 to disable)
da: Minimum inputlængde for at udløse trykinput (sæt til -1 for at deaktivere)

en: Minimum length to trigger word hint
da: Minimumlængde for tip til udløserord

en: Minimum length trigger auto send candidate when there will be no candidate
da: Minimumlængde udløser automatisk afsendelse af kandidat når der ikke er nogen kandidat

en: Minimum length trigger auto send candidate word when only one candidate
da: Minimumlængde udløser automatisk afsendelse af kandidatord når der kun er én kandidat

en: Missing type, take it as string
da: Manglende type, tag den som en streng

en: Module
da: Modul

en: Module: bad module
da: Modul: dårligt modul

en: Module: open %s fail %s
da: Modul: åbning af %s mislykkedes %s

en: Name
da: Navn

en: Name that can be display in UI
da: Navn som kan vises i brugerflade

en: Native
da: Indbygget

en: Next Candidate Word
da: Næste kandidatord

en: Next Page
da: Næste side

en: Next Page Icon
da: Næste side-ikon

en: No
da: Nej

en: No available Input Method
da: Ingen tilgængelig inputmetode

en: No available frontend
da: Ingen tilgængelig frontend

en: No input window
da: Intet inputvindue

en: No local input method
da: Ingen lokal inputmetode

en: No remind
da: Ingen påmindelse

en: Non-comment doesn't belongs to any group @ %d %s
da: Ikke-kommentar tilhører ikke nogen gruppe @ %d %s

en: None
da: Ingen

en: Not Set
da: Ikke sat

en: Note for GNOME Later than 3.6
da: Bemærkning til GNOME senere end 3.6

en: Number
da: Tal

en: Online Help
da: Onlinehjælp

en: Option %s is Invalid, Use Default Value %s
da: Valgmuligheden %s er brug standardværdien %s

en: Option %s is Invalid.
da: Valgmuligheden %s er ugyldig.

en: Order of Code Table
da: Rækkefølge på kodetabel

en: Other Color
da: Anden farve

en: Overlay X offset
da: Overlægningens x-forskydning

en: Overlay Y offset
da: Overlægningens y-forskydning

en: Overlay dock position
da: Placering af overlægningens dok

en: Overlay image
da: Overlægningsbillede

en: Override the skin font size
da: Tilsidesæt skinnets skriftstørrelse

en: Owner of DBus name ${1} is ${2}.
da: Ejer af DBus-navnet ${1} er ${2}.

en: PID of DBus name ${1} owner is ${2}.
da: PID af ejeren af DBus-navnet ${1} er ${2}.

en: Parent
da: Forælder

en: PerProgram
da: Per program

en: Phrase is already in Dict
da: Frase findes allerede i ordbog

en: Pinyin Enhance
da: Pinyin-forbedring

en: Pinyin Index Magic Number Doesn't match
da: Pinyin-indeks magisk tal matcher ikke

en: Pinyin Key
da: Pinyin-tast

en: Please check ${1} for how to install fcitx.
da: Tjek venligst ${1} for hvordan fcitx installeres.

en: Please check the Configure link of your distribution in ${1} for how to setup fcitx autostart.
da: Tjek venligst konfigurationslinket for din distribution i ${1} for hvordan fcitx-autostart opsættes.

en: Please set XMODIFIERS.
da: Sæt venligst XMODIFIERS.

en: Please set environment variable ${env_name} to "${value}" using the tool your distribution provides or add ${1} to your ${2}. See ${link}.
da: Sæt venligst miljøvariablen ${env_name} til "${value}" ved brug af værktøjet som din distribution leverer eller tilføj ${1} til din ${2}. Se ${link}.

en: Position or offset of LookupTable
da: Placering eller forskydning af LookupTable

en: Position or offset of Preedit
da: Placering eller forskydning af Preedit

en: Possible Providers: presage, custom, enchant (separate with comma)
da: Mulige udbydere: presage, custom, enchant (separer med komma)

en: Preferred Enchant provider
da: Fortrukne Enchant-udbyder

en: Press 1 to delete %s in frequent list (ESC for cancel)
da: Tryk på 1 for at slette %s i populærliste (ESC for at annullere)

en: Press 1-%d to delete %s in frequent list (ESC for cancel)
da: Tryk på 1-%d for at slette %s i populærliste (ESC for at annullere)

en: Press Enter to input text
da: Tryk på Enter for at indtaste tekst

en: Press index to delete user phrase (ESC for cancel)
da: Tryk på indeks for at slette brugerfrase (ESC for at annullere)

en: Press number to make word in frequent list
da: Tryk på tal for at få ord i populærliste

en: Prev Page
da: Forrige side

en: Prev Page Icon
da: Forrige side-ikon

en: Previous Candidate Word
da: Forrige kandidatord

en: Priority
da: Proritet

en: Priority of addon
da: Prioritet af tilføjelse

en: Profile
da: Profil

en: Prompt Table Code
da: Spørg om tabelkode

en: Prompt the phrases after input
da: Spørg om fraserne efter input

en: Provide extra feature for pinyin in Fcitx
da: Giv ekstra funktionalitet til pinyin i Fcitx

en: Provides DBus Support (Used by other Addon)
da: Giver understøttelse af DBus (bruges af anden tilføjelse)

en: Provides Freedesktop.org Notification Support (Used by other Addon)
da: Giver understøttelse af Freedesktop.org-underretning (bruges af anden tilføjelse)

en: Provides Fullwidth Character Input Support
da: Giver understøttelse af tegninput i fuld bredde

en: Provides XIM support
da: Leverer XIM-understøttelse

en: Punctuation Conversion Support
da: Understøttelse af tegnsætningskonvertering

en: Punctuation Support
da: Understøttelse af tegnsætning

en: Qt IM module files:
da: Filer for Qt IM-modul:

en: Quick Phrase List
da: Hurtigfraseliste

en: Quick Phrase:
da: Hurtigfrase:

en: QuickPhrase
da: Hurtigfrase

en: Quickphrase
da: Hurtigfrase

en: Quwei Input Method for Fcitx
da: Quwei-inputmethode til Fcitx

en: R_ALT
da: H_ALT

en: R_CTRL
da: H_CTRL

en: R_SHIFT
da: H_SKIFT

en: Register IM
da: Registrer IM

en: Reload configuration
da: Genindlæs konfiguration

en: Remind:
da: Påmindelse:

en: Remind:
da: Påmindelse:

en: Remote
da: Fjern

en: Rename OK
da: Omdøbning OK

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: Resize Margin Bottom
da: Tilpas størrelse på nederste margen

en: Resize Margin Left
da: Tilpas størrelse på venstre margen

en: Resize Margin Right
da: Tilpas størrelse på højre margen

en: Resize Margin Top
da: Tilpas størrelse på øverste margen

en: Restart
da: Genstart

en: Right
da: Højre

en: Right Super
da: Højre Super

en: Roughly the same length with this number of english letters, the actual length depends on the font and the content
da: Cirka den samme længde med dette antal engelske tegn. Den rigtige længde afhænger af indholdets skrifttype

en: Rule of Candidate Phrase Order
da: Regel for rækkefølge på kandidatfrase

en: Rule of Candidate Word Order
da: Regel for rækkefølge på kandidatord

en: Rule of Frequent Word Order
da: Regel for rækkefølge på populærord

en: Running as root:
da: Kører som root:

en: Russian
da: Russisk

en: SHIFT Both
da: SKIFT begge

en: Save Auto Created Phrase
da: Gem automatisk oprettelse af frase

en: Save Auto Phrase
da: Gem automatisk frase

en: Save Clipboard History To File
da: Gem udklipsholderens historik til fil

en: Save dict error
da: Fejl ved forsøg på at gemme ordbog

en: Saving All Config and Input History
da: Gem al konfiguration og inputhistorik

en: Scroll between Input Method
da: Rul mellem inputmetode

en: Search unicode
da: Søg efter unicode

en: Seconds sleep before fcitx really start
da: Sekunders søvn inden fcitx rigtig starter

en: Select global input method:
da: Vælg global inputmetode:

en: Select local input method:
da: Vælg lokal inputmetode:

en: Select specific input method via keyboard
da: Vælg bestemt inputmetode via tastatur

en: Select to paste
da: Vælg for at indsætte

en: Self
da: Selv

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Send Raw Preedit
da: Send rå Preedit

en: Send typed raw text if Switch to inactive Mode
da: Send skrivet rå tekst hvis der skiftes til inaktiv-tilstand

en: Share State Among Window
da: Del tilstand mellem vinduer

en: SharedLibrary
da: DeltBibliotek

en: Shift
da: Skift

en: Show
da: Vis

en: Show Input Method Hint After Input method changed
da: Vis inputmetodetip efter inputmetode er blevet ændret

en: Show Input Method Hint After Input method changed and Focus in
da: Vis inputmetodetip efter inputmetode er blevet ændret og har fokuser

en: Show Input Speed
da: Vis inputhastighed

en: Show Preedit String in Client Window
da: Vis Preedit-streng i klientvindue

en: Show Version
da: Vis version

en: Shuang Pin Schema
da: Shuang Pin-skema

en: Simple Pinyin support for Fcitx
da: Understøttelse af enkel Pinyin for Fcitx

en: Simplified Chinese To Traditional Chinese
da: Forenklet kinesisk til traditionel kinesisk

en: Simplified Chinese is enabled.
da: Forenklet kinesisk er aktiveret.

en: Skin Author
da: Skin-forfatter

en: Skin Name
da: Skinnavn

en: Skin Version
da: Skin-version

en: SkinFont
da: Skin-skrifttype

en: SkinInfo
da: Skininfo

en: SkinInputBar
da: Skin-inputlinje

en: SkinKeyboard
da: Skintastatur

en: SkinMainBar
da: Skin-hovedlinje

en: SkinMenu
da: Skinmenu

en: SkinTrayIcon
da: Skin-bakkeikon

en: Space Line Color
da: Farve for mellemrumslinje

en: Space for %s Enter for %s
da: Mellemrum for %s Enter for %s

en: Special Icon position
da: Placering af specielt ikon

en: Spell
da: Stav

en: Spell Hint
da: Stavetips

en: Spell hint
da: Stavetip

en: Spell hint is disabled.
da: Stavetip er deaktiveret.

en: Spell hint is enabled.
da: Stavetip er aktiveret.

en: Start Input Method
da: Start inputmetode

en: Start XIM error. Another XIM daemon named %s is running?
da: Fejl ved start at XIM. Kører en anden XIM-dæmon ved navn %s?

en: Status Panel Hide Mode
da: Statuspanelets skjuletilstand

en: Status Panel Position X
da: Statuspanelets x-position

en: Status Panel Position Y
da: Statuspanelets y-position

en: Stroke input trigger length
da: Trykinput udløserlængde

en: Sub Configuration for Module
da: Underkonfiguration til modul

en: Successfully Installed skin
da: Installation af skin lykkedes

en: Super Both
da: Super begge

en: Super+Left Ctrl
da: Super+Venstre Ctrl

en: Super+Right Ctrl
da: Super+Højre Ctrl

en: Switch Embedded Preedit
da: Skift indlejret Preedit

en: Switch Full Width Punc Mode
da: Skift tilstand for tegnsætning med fuld bredde

en: Switch to Simplified Chinese
da: Skift til forenklet kinesisk

en: Switch to Traditional Chinese
da: Skift til traditionel kinesisk

en: Switch to the Eighth Input Method
da: Skift til den ottende inputmetode

en: Switch to the Fifth Input Method
da: Skift til den femte inputmetode

en: Switch to the First Input Method
da: Skift til den første inputmetode

en: Switch to the Fourth Input Method
da: Skift til den fjerde inputmetode

en: Switch to the Ninth Input Method
da: Skift til den niende inputmetode

en: Switch to the Second Input Method
da: Skift til den anden inputmetode

en: Switch to the Seventh Input Method
da: Skift til den syvende inputmetode

en: Switch to the Sixth Input Method
da: Skift til den sjette inputmetode

en: Switch to the Third Input Method
da: Skift til den tredje inputmetode

en: Switching Full Width Character Mode
da: Skifter tilstand for tegn med fuld bredde

en: Switching Remind Mode
da: Skifter påmindelsestilstand

en: Switching Virtual Keyboard
da: Skifter virtuelt tastatur

en: Symbol File
da: Symbolfil

en: System Info:
da: Systeminfo:

en: Table
da: Tabel

en: Table Code Color
da: Farve for tabelkode

en: Table Input Method for Fcitx
da: Tabel-inputmetode til Fcitx

en: Table Symbol
da: Tabelsymbol

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
da: Tasten du lige har trykket på understøttes ikke af Qt.

en: The script is run as ${1} (${2}).
da: Scriptet køres som ${1} (${2}).

en: This is only a soft limit, the actually number of candidate words may be larger than this when multiple characters have the same order of strokes.
da: Det er kun en blød grænse. Det rigtige antal kandidatord kan være større end dette når flere tegn har den samme rækkefølge af tryk.

en: This is used in some modules and input methods to navigate to the next candidate word
da: Det bruges i nogle moduler og inputmetoder til at navigere til det næste kandidatord

en: This is used in some modules and input methods to navigate to the previous candidate word
da: Det bruges i nogle moduler og inputmetoder til at navigere til det forrige kandidatord

en: Tip Message Color
da: Farve for tipmeddelelse

en: To see some application specific problems you may have when using xim, check ${link1}. For other more general problems of using XIM including application freezing, see ${link2}.
da: Tjek ${link1}, for at se flere programspecifikke problemer som du kan have når du bruger xim. Se ${link2}, for andre generelle problemer med at bruge XIM, inklusiv programfrysninger.

en: Toggle Full Width Punctuation
da: Tegnsætning i fuld bredde til/fra

en: Toggle Half/Full width Character
da: Skift mellem tegn i halv/fuld bredde

en: Toggle Input Method
da: Skift inputmetode

en: Toggle Remind
da: Påmindelse til/fra

en: Toggle Simp/Trad Chinese Conversion
da: Konvertering af forenklet/traditionel kinesisk til/fra

en: Toggle Virtual Keyboard
da: Virtuelt tastatur til/fra

en: Toggle for enable or disable
da: Skift mellem aktivér/deaktivér

en: Toggle the word hint
da: Ordtip til/fra

en: Too long item for AutoEng
da: For lang en post til automatisk engelsk

en: TopCenter
da: Øverst i midten

en: TopLeft
da: Øverst til venstre

en: TopRight
da: Øverst til højre

en: Traditional Chinese Translate Engine
da: Oversættelsesmotor til traditionel kinesisk

en: Traditional Chinese is enabled.
da: Traditionel kinesisk er aktiveret.

en: TraditionalChinese
da: Traditionel kinesisk

en: Treating abbreviated Pinyin as English
da: Behandler forkortet Pinyin som engelsk

en: Trigger Input Method
da: Udløs inputmetode

en: Trigger Key for Clipboard History List
da: Udløsertast til udklipsholderens historikliste

en: Trigger Key for QuickPhrase
da: Udløsertast til hurtigfrase

en: Type half width Punc After a Number
da: Skriv tegnsætning med halv bredde efter et tal

en: UI
da: Brugerflade

en: UI: bad ui
da: Brugerflade: dårlig brugerflade

en: UI: open %s fail %s
da: Brugerflade: åbning af %s mislykkedes %s

en: Unable to find a program to check dbus.
da: Kan ikke finde et program til at tjekke dbus.

en: Unique Name for Table
da: Unikt navn for tabel

en: UniqueName
da: UniktNavn

en: Unknown type, take it as string: %s
da: Ukendt type, tag den som en streng: %s

en: Unsupported Key
da: Ikkeunderstøttet tast

en: Use Alternative Candidate Word Number
da: Brug alternativt kandidatord-nummer

en: Use Alternative Key for paging
da: Brug alternativ tast til paging

en: Use Complete Pinyin
da: Brug komplet Pinyin

en: Use Custom Prompt String defined in table
da: Brug tilpasset spørgsmålsstreng angivet i tabel

en: Use Custom text icon color
da: Brug tilpasset farve for tekst på ikon

en: Use Full Width Character
da: Brug tegn i fuldbredde

en: Use Keyboard Layout as Input Method
da: Brug tastaturlayout som inputmetode

en: Use Matching Key
da: Brug matchende tast

en: Use On The Spot Style for XIM (Cannot change during running)
da: Brug her-og-nu-stil til XIM (kan ikke ændres under kørsel)

en: Use Pinyin
da: Brug Pinyin

en: Use RTLD_LOCAL to load library
da: Brug RTLD_LOCAL til at indlæse bibliotek

en: Use Selection Text
da: Brug markeringstekst

en: Use System Tray Icon
da: Brug systembakkeikon

en: Use V to trigger quickphrase
da: Brug V til at udløse hurtigfrase

en: Use Wide Punctuation
da: Brug bred tegnsætning

en: Use enter to commit the existing string
da: Brug enter til at udføre den eksisterende streng

en: Use extra trigger key only after using it to inactivate
da: Brug kun ekstra udløsertast efter den er brugt til at deaktivere

en: Use remind
da: Brug påmindelse

en: Use the layout of first keyboard input method in list as default layout
da: Brug layoutet af den første tastaturinputmetode i listen som standardlayout

en: Used by fcitx-remote to change Fcitx state from console
da: Brug af fcitx-remote til at skifte Fcitx-tilstand fra konsol

en: Useful when you hardly ever use abbreviated pinyin.
da: Nyttig til når du næsten aldrig bruger forkortet pinyin.

en: User Defined
da: Brugerdefineret

en: User Interface:
da: Brugerflade:

en: User Phrase Color
da: Farve for brugerfrase

en: Using ${1} to check dbus.
da: Bruger ${1} til at tjekke dbus.

en: Version Line:
da: Versionslinje:

en: Vertical
da: Lodret

en: Vertical Candidate Word List
da: Lodret kandidatordliste

en: Virtual Key Board
da: Virtuelt tastatur

en: Virtual Key Board in order to input special character
da: Virtuelt tastatur til at inputte specialtegn

en: Virtual Keyboard
da: Virtuelt tastatur

en: Virtual Keyboard Image
da: Virtuelt tastaturbillede

en: Virtual Keyboard State
da: Virtuelt tastatur tilstand

en: Why is it bad to run as root
da: Hvorfor det er en dårlig ide at køre som root

en: X Keyboard
da: X-tastatur

en: X Keyboard Integration
da: Integration af X-tastatur

en: X Keyboard Integration export with DBus
da: Eksport af integration af X-tastatur med DBus

en: X error %i on opcode send
da: X-fejl %i ved afsendelse af opcode

en: X11 Support
da: Understøttelse af X11

en: X11 Utilitiy used by other Addon
da: X11-redskab bruges af anden tilføjelse

en: X11 not initialized
da: X11 er ikke initialiseret

en: XIM encoding:
da: XIM-kodning:

en: XIM for Emacs:
da: XIM til Emacs:

en: XIM_SERVERS on root window:
da: XIM_SERVERS på rod-vindue:

en: XMODIFIERS Error.
da: XMODIFIERS-fejl.

en: XMODIFIERS is not set
da: XMODIFIERS er ikke sat

en: Xim Server Name from Environment variable is ${1}.
da: Xim-servernavn fra miljøvariabel er ${1}.

en: Xim server name is the same with that set in the environment variable.
da: Xim-servernavn er det samme som det der er sat i miljøvariablen.

en: Xim server name: "${1}" is different from that set in the environment variable: "${2}".
da: Xim-servernavn: "${1}" er ikke det samme som det der er sat i miljøvariablen: "${2}".

en: You are probably logging in as ${1} or using ${2} to run this script. This either means you have security problems or the result of this script may not be accurate. See ${3} or ${4} for more information.
da: Du er formodentligt logget ind som ${1} eller bruger ${2} til at køre scriptet. Det betyder enten at du har sikkerhedsproblemer eller at resultatet af scriptet kan være upræcist. Se ${3} eller ${4} for mere information.

en: You are probably using ${1} to run this script. This means the result of this script may not be accurate. See ${2} for more information.
da: Du bruger formodentligt ${1} til at køre scriptet. Det betyder at resultatet af scriptet kan være upræcist. Se ${2} for mere information.

en: You are using xim in ${1} programs.
da: Du bruger xim i ${1} programmer.

en: You don't have any input methods enabled.
da: Du har ingen aktiverede inputmetoder.

en: You have a keyboard input method "${1}" correctly added as your default input method.
da: Du har en tastaturinputmetode "${1}" korrekt tilføjet som din standardinputmetode.

en: You may have trouble using fcitx in ${1} programs.
da: Det kan være at du har problemer med at bruge fcitx i ${1} programmer.

en: You only have one input method enabled, please add a keyboard input method as the first one and your main input method as the second one.
da: Du har kun én inputmetode aktiveret. Tilføj venligst en tastaturinputmetode som den første og din primære inputmetode som den anden.

en: You only have one keyboard input method enabled. You may want to add another input method to input other languages.
da: Du har kun én tastaturinputmetode aktiveret. Du vil måske tilføje en anden inputmetode for at inputte andre sprog.

en: You're currently running Fcitx with GUI, but fcitx-configtool couldn't be found, the package name is usually fcitx-config-gtk, fcitx-config-gtk3 or fcitx-configtool. Now it will open config file with default text editor.
da: Du kører i øjeblikket Fcitx med grafisk brugerflade, men fcitx-configtool blev ikke fundet, pakkenavnet for KCModule er typisk fcitx-config-gtk, fcitx-config-gtk3 eller fcitx-configtool. Den vil nu åbne konfigurationsfilen med standardtekstredigeringsprogrammet.

en: You're currently running KDE, but KCModule for fcitx couldn't be found, the package name of this KCModule is usually kcm-fcitx or kde-config-fcitx. Now it will open config file with default text editor.
da: Du kører i øjeblikket KDE, men KCModule til fcitx blev ikke fundet, pakkenavnet for KCModule er typisk kcm-fcitx eller kde-config-fcitx. Den vil nu åbne konfigurationsfilen med standardtekstredigeringsprogrammet.

en: Your LC_CTYPE is set to ${1} instead of one of zh, ja, ko. You may not be able to use input method in emacs because of an really old emacs bug that upstream refuse to fix for years.
da: Din LC_CTYPE er sat til ${1} i stedet for zh, ja eller ko. Du vil måske ikke kunne bruge inputmetode i emacs pga. en meget gammel emacs-fejl som upstream har nægtet at rette i årevis.

en: Your LC_CTYPE is set to ${1} whose encoding is not UTF-8. You may have trouble committing strings using XIM.
da: Din LC_CTYPE er sat til ${1} hvor kodningen ikke er UTF-8. Du kan have problemer med at udføre strenge ved brug af XIM.

en: Your first (default) input method is ${1} instead of a keyboard input method. You may have trouble deactivate fcitx.
da: Din første (standard) inputmetode er ${1} i stedet for en tastaturinputmetode. Du kan have problemer med at deaktivere fcitx.

en: executable:
da: eksekverbar:

en: here
da: her

en: min Num of Characters:
da: minimum antal tegn:

en: no default option for %s/%s
da: ingen standardvalgmulighed for %s/%s

en: no valid font.
da: ingen gyldig skrifttype.

en: process:
da: proces:

en: pthread mutex init failed
da: initiering af pthread mutex mislykkedes

en: sudo environment variables
da: sudo-miljøvariabler

en: xmodmap command
da: xmodmap-kommando

en: your current font is: %s
da: din nuværende skrifttype er: %s
