fcitx - en to ja translation catalogue (686 entries)

en:  Ctrl+Delete To Delete
ja: Ctrl + Delete で削除

en: ${1} Environment Variables:
ja: 環境変数 ${1}:

en: ${1} is not set.
ja: ${1} は設定されていません。

en: ${1} is set to ${2}.
ja: ${1} に ${2} を設定しました。

en: ${1} not found.
ja: ${1} は見つかりません

en: ${1} works properly.
ja: ${1} は正常に動作しています。

en: &Close
ja: 閉じる (&C)

en: &Reset
ja: リセット (&R)

en: &Save
ja: 保存 (&S)

en: (Unavailable)
ja: (使えません)

en: /min  Time Used:
ja: /分 使用時間:

en: 0 for commit immediately, -1 for keep all words
ja: 0 の場合すぐに確定し、 -1 の場合すべての単語を保持します

en: <Private Use>
ja: <プライベート用>

en: <not assigned>
ja: <未定義>

en: A different value from the global one may be useful when using horizontal candidate list
ja: 縦の候補リストを使うときは、グローバル設定とは異なる値を設定することをお勧めします

en: ALT Both
ja: 2つの Alt

en: ALT_L_SHIFT
ja: Alt と左 Shift

en: ALT_R_SHIFT
ja: Alt と右シフト

en: ALT_SHIFT
ja: Alt+Shift

en: ALT_SUPER
ja: Alt+Super

en: Activate input method
ja: 入力メソッドをオンに

en: Active
ja: 有効

en: Active Menu Color
ja: 有効なメニューの色

en: Active Menu Item Character Color
ja: 選択中メニューアイテムの文字色

en: Active Mode Icon
ja: 有効時のモードのアイコン

en: Active Text Icon Color
ja: 有効なテキストアイコンの色

en: Active Tray Icon
ja: 有効時のトレイアイコン

en: Add Extra space when selecting a candidate word
ja: 候補を選択している時に空白を追加する

en: Add Lua script support to Fcitx
ja: Lua スクリプト対応を Fcitx に追加します

en: Add Phrase
ja: フレーズを追加

en: Add Unicode Typing Support
ja: ユニコード入力対応を追加します

en: Add current input buffer to user dictionary
ja: 現在の入力バッファをユーザー辞書に追加

en: Addon
ja: アドオン

en: Addon Config %s is %s
ja: アドオン設定 %s は %s です

en: Addon Config Dir:
ja: アドオン設定ディレクトリ:

en: Addon Libraries:
ja: アドオンリスト:

en: Addon List:
ja: アドオンリスト:

en: Adjust Order
ja: 順序の調整

en: AdjustFast
ja: すぐに調整

en: AdjustFreq
ja: 頻度で調整

en: AdjustNo
ja: 調整しない

en: All
ja: すべて

en: All found Gtk ${1} immodule files exist.
ja: 見つかった Gtk ${1} IMモジュールファイルはすべて存在します。

en: All libraries for all addons are found.
ja: 全てのアドオン用ライブラリが見つかりました。

en: All locale:
ja: すべてのロケール:

en: Allow Pinyin Enhance to replace the first candidate word when the input string is very closed to English.
ja: 最初の入力文字が英語と近い場合に、拡張 Pinyin が最初の候補を置換することを許可する。

en: Allow replacing the first candidate
ja: 最初の候補を置き換え可能にする

en: Allow to Override System XKB Settings
ja: システムの XKB 設定を上書き可能にする

en: Alternative Next Page Key
ja: 別の次ページキー

en: Alternative Prev Page Key
ja: 別の前ページキー

en: Alternative Trigger Key for QuickPhrase
ja: クイックフレーズのトリガーとなる別のキー

en: Appearance
ja: 外観

en: Apply this custom xmodmap script after layout change
ja: レイアウト変更後にこの独自 xmodmap スクリプトを適用する

en: Argument for InputMethod Register
ja: 入力メソッドのレジスタの引数

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Change to English Mode while Input Specific String
ja: 特定の文字列を入力すると、英語モードに自動的に切り替える

en: Auto Create Phrase
ja: フレーズを自動生成

en: Auto English
ja: 自動的に英語モードに

en: Auto English Mode
ja: 自動的に英語モードに切り替え

en: Auto English Trigger Word
ja: 自動的に英語モードにする単語

en: Auto Phrase
ja: オートフレーズ

en: Auto Phrase Length
ja: オートフレーズの長さ

en: Auto Phrase Phrase
ja: オートフレーズのフレーズ

en: Auto Send Candidate Word
ja: 候補を自動で送る

en: Available Value:
ja: 可能な値:

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Bash Version:
ja: Bash のバージョン:

en: Beginner's Guide
ja: 初心者ガイド

en: BottomCenter
ja: 下

en: BottomLeft
ja: 左下

en: BottomRight
ja: 右下

en: CTRL Both
ja: 2つの Ctrl

en: CTRL_SHIFT
ja: Ctrl+Shift

en: CTRL_SUPER
ja: Ctrl+Super

en: Can't Create imWindow
ja: imWindow を生成できません

en: Can't open punc file.
ja: 句読点ファイルを開けません

en: Can't open socket %s: %s
ja: ソケット %s を開けません: %s

en: Candidate Index Color
ja: 候補インデックスの色

en: Candidate Table Layout
ja: 候補テーブルのレイアウト

en: Candidate Word Number
ja: 候補の単語数

en: Cannot Save Frequent word: %s
ja: よく使う単語を保存できません: %s

en: Cannot Save Pinyin Index: %s
ja: Pinyin インデックスを保存できません: %s

en: Cannot Save User Pinyin Database: %s
ja: ユーザーの Pinyin データベースを保存できません: %s

en: Cannot connect to fcitx correctly.
ja: 正しく fcitx に接続できません。

en: Cannot determine desktop environment.
ja: デスクトップ環境を決定できません。

en: Cannot find ${2} for gtk ${1}
ja: gtk ${1} 用の ${2} が見つかりません

en: Cannot find DBus name ${1} owner.
ja: DBus 名 ${1} の所有者が見つかりません。

en: Cannot find System Database of Pinyin!
ja: Pinyin のシステムデータベースが見つかりません。

en: Cannot find a GUI config tool, please install one of ${1}, ${2}, or ${3}.
ja: GUI 設定ツールが見つかりません。 ${1}, ${2}, ${3} のうちどれか一つをインストールしてください。

en: Cannot find enabled fcitx user interface!
ja: 有効なfcitxユーザーインターフェースが見つかりません!

en: Cannot find fcitx addon config directory.
ja: Fcitx アドオンの設定ディレクトリが見つかりません。

en: Cannot find fcitx executable!
ja: fcitx を実行できません！

en: Cannot find fcitx im module for gtk ${1} in cache.
ja: キャッシュに gtk ${1} 用の fcitx im モジュールが見つかりません。

en: Cannot find fcitx im module for gtk ${1}.
ja: gtk ${1} 用の Fcitx im モジュールが見つかりません。

en: Cannot find fcitx input method module for ${1}.
ja: ${1}の Fcitx 入力メソッドモジュールが見つかりません。

en: Cannot find fcitx-configtool executable!
ja: fcitx-configtool が実行可能な状態で見つかりませんでした！

en: Cannot find file ${1} of addon ${2}.
ja: アドオン ${2} のファイル ${1} が見つかりません。

en: Cannot find following required libraries for ${1} of addon ${2}.
ja: アドオン ${2} の ${1} が要求するライブラリが見つかりません。

en: Cannot find immodules cache for gtk ${1}
ja: gtk ${1} 用の immodule キャッシュが見つかりません

en: Cannot find kimpanel dbus interface or enabled non-kimpanel user interface.
ja: kimpanel DBus インターフェイスが見つからないか、kimpanel ユーザーインターフェース以外が有効になっています。

en: Cannot find pid of DBus name ${1} owner.
ja: DBus名 ${1} の所有者の PID が見つかりません。

en: Cannot find xim_server on root window.
ja: ルートウィンドウで xim_server が見つかりません。

en: Cannot found Pinyin
ja: Pinyin が見つかりません

en: Cannot interpret XMODIFIERS: ${1}.
ja: XMODIFIERS を解釈できません: ${1}

en: Cannot load default skin, is installation correct?
ja: デフォルトのスキンが読み込めません。インストールに間違いはないですか？

en: Cannot load skin %s, return to default
ja: スキン %s を読み込めません。デフォルトのスキンに戻します。

en: Cannot read im list from fcitx profile.
ja: fcitx プロファイルから IM リストを読み込めません。

en: Category
ja: カテゴリ

en: Center
ja: 中央

en: CenterLeft
ja: 左

en: CenterRight
ja: 右

en: Change Fcitx Configuration
ja: Fcitx 設定を変更

en: Choose
ja: 選択

en: Choose Second and Third Candidate Word
ja: 二番目と三番目の候補を選択

en: Choose key modifier
ja: 修飾キーを選択

en: Choose the phrase to be deleted, Press Escape to Cancel
ja: 削除するフレーズを選択し、Escape でキャンセル

en: Choose the phrase to be put in the front, Press Escape to Cancel
ja: 前面に配置するフレーズを選択し、Escape でキャンセル

en: Choose the phrase to clear typing history, Press Escape to Cancel
ja: 入力履歴を削除するフレーズを選択、Escape でキャンセル

en: Classic
ja: クラシック

en: Classic Skin
ja: クラシックスキン

en: Classic User Interface with Skin support
ja: スキンをサポートしたクラシックなユーザーインタフェース

en: ClassicUI
ja: クラシックUI

en: Clear
ja: クリア

en: Clear Frequency
ja: 頻度をクリア

en: Clear local Input Method
ja: ローカルの入力メソッドをクリア

en: Clear local input method
ja: ローカル IM をクリア

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Close virtual keyboard
ja: 仮想キーボードを閉じる

en: Code Table File
ja: コードテーブルファイル

en: Code Table Name
ja: コードテーブル名

en: Code is
ja: コードは

en: CodeTable
ja: コードテーブル

en: Color of Cursor
ja: カーソルの色

en: Comment
ja: コメント

en: Commit and pass when invalid key of this table pressed
ja: このテーブルの不正なキーが押された時に確定し、飛ばす

en: Commit key for select first candidate
ja: 最初の候補を確定するキー

en: Commit string when there is no match
ja: 一致しない場合文字列を確定する

en: Commit when toggle state
ja: 状態を切り替えたら確定する

en: Commit with extra space when choose candidate word
ja: 候補を選択時に空白を追加して確定する

en: Config GUI for gtk${1} not found.
ja: gtk${1} に対する設定のGUIが見つかりません。

en: Config GUI for gtk${1}:
ja: gtk${1} 向け設定GUI:

en: Config GUI for kde:
ja: KDE 向け設定 GUI:

en: Config Tool Wrapper:
ja: 設定ツールラッパー:

en: ConfigFile
ja: 設定ファイル

en: Configuration:
ja: 設定:

en: Configure
ja: 設定

en: Configure group name error: line %d
ja: グループ名設定エラー: %d 行目

en: Conveniently Input English or User-Defined Simple Table
ja: 英語入力やユーザー設定の簡単なテーブルに便利です

en: Convert Simplified Chinese To Traditional Chinese
ja: 簡体字中国語から繁体字中国語への変換

en: Copy
ja: コピー

en: Ctrl+Left Super
ja: Ctrl + 左 Super

en: Ctrl+Right Super
ja: Ctrl + 右 Super

en: Current Enabled Input Method List
ja: 現在使える入力メソッドのリスト

en: Current Input Method Name
ja: 現在の入力メソッド名

en: Current fcitx settings directory is ${1} (${2}).
ja: 現在の Fcitx の設定ディレクトリーは ${1} (${2}) です。

en: Current local input method is
ja: 現在のローカル入力メソッドは

en: Current locale:
ja: 現在のロケール:

en: Current user:
ja: 現在のユーザー:

en: Current value of ${1} is ${2} (${3}).
ja: 現在の ${1} の値は ${2} (${3}) です。

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom switch key
ja: カスタム切り替えキー

en: DBus Support
ja: DBus サポート

en: DBus based new Freedesktop.org tray icon
ja: 新しい Freedesktop.org の DBus のトレイアイコン

en: DBus interface:
ja: DBus インターフェース:

en: Dark
ja: ダーク

en: Default
ja: 既定

en: Default Input Method State
ja: 既定の入力メソッドの状態

en: Default Shuangpin Schema
ja: 既定の Shuangpin のスキーマー

en: Default Skin
ja: デフォルトスキン

en: Default Spell Hint Backends Order
ja: スペルヒントを使用する既定の順番

en: Default input methods:
ja: 既定の入力メソッド

en: Delete Phrase
ja: フレーズを削除

en: Dependency
ja: 依存関係

en: Description of Skin
ja: スキンの詳細

en: Desktop Environment:
ja: デスクトップ環境:

en: Desktop environment is ${1}.
ja: デスクトップ環境は ${1} です。

en: Directories:
ja: ディレクトリ:

en: Disable Paging in Remind Mode
ja: リマインドモードでページを無効に

en: Disable Pinyin Symbol
ja: Pinyin 記号を無効にする

en: Disable addon %s, dependency %s cannot be satisfied.
ja: アドオン %s を無効にしました。 %s の依存関係が解決されていません。

en: Disabled
ja: 無効

en: Do not commit preedit text when unfocus a window
ja: フォーカスを外しても未確定文字をコミットしない

en: Do not show again
ja: 次回から表示しない

en: Do not show in GUI
ja: GUI で表示しない

en: Do not show input window if there is only one candidate and preedit
ja: 候補とプレエディットに1つの候補しか表示されていない場合は入力ウィンドウを表示しない

en: Do not show input window if there is only preedit string
ja: プレエディットを表示している場合は入力ウィンドウを表示しない

en: Do not show spell hint
ja: スペルヒントを表示しない

en: Do not sort word with code less than this level
ja: このレベル未満のコードで単語を並べ替えないでください

en: Duplicate entry %s in group %s,@ line %d, override previous one.
ja:  %s が %s グループ、 %d 行目で重複しており、前のを上書きします。

en: Duplicate group %s in a desktop file,@ line %d, merge with previous one.
ja: デスクトップファイルで重複したグループ %s が %d 行目にあり、前のとマージします。

en: Duplicate group name, merge with the previous: %s :line %d
ja: グループ名が重複しており、前のとマージします: %s : %d 行目

en: Duplicate option, overwrite: line %d
ja: 設定が重複しており、上書きします: %d 行目

en: Empty
ja: 空

en: Enable
ja: 有効

en: Enable Hotkey to scroll Between Input Method
ja: 入力メソッドの切換をホットキーで

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled state for im
ja: IM の状態を有効にする

en: Enchance pinyin input in Fcitx
ja: Fcitx の拡張 pinyin 入力

en: End Key
ja: 終了キー

en: English (US)
ja: 英語 (US)

en: English Mode Icon
ja: 英語モード時のアイコン

en: Enum Option is invalid, take it as string
ja: Enum 設定が不正です。文字列として扱います。

en: Enum option duplicated.
ja: Enum の設定が重複しています。

en: Enum option number must larger than 0
ja: Enum 設定の数は0以上の必要があります

en: Environment variable ${1} is "${2}" instead of "${3}". Please check if you have exported it incorrectly in any of your init files.
ja: 環境変数 ${1} は "${3}" ではなく "${2}" に設定されています。初期設定ファイルのどこかで間違って設定されていないか確認してください。

en: Environment variable ${1} is not set.
ja: 環境変数 ${1} がセットされていません。

en: Environment variable ${1} is set to "${2}" correctly.
ja: 環境変数 ${1} は "${2}" に正しく設定されています。

en: Environment variable ${1} is set to ${2}.
ja: 環境変数 ${1} に ${2} を設定しました。

en: Environment:
ja: 環境:

en: Error occurs when running ${1}. Please check your locale settings.
ja: ${1} の実行中にエラーが起きました。ロケール設定を確認してください。

en: Error: $HOME or $XDG_CONFIG_HOME is not set, cannot determine the install path
ja: エラー: $HOME か $XDG_CONFIG_HOME が設定されておらず、インストールパスが決定できません。

en: Error: Load fontconfig failed
ja: エラー: fontconfig が読み込めません

en: Error: skin failed to install
ja: エラー: スキンのインストールに失敗しました

en: Error: skin file doesn't contain skin config.
ja: エラー: スキンファイルにスキン設定がありません。

en: Error: skin file should only contain one directory.
ja: エラー: スキンファイルはひとつのディレクトリしか持てません。

en: Exact Match
ja: 完全一致

en: Exit
ja: 閉じる

en: Extra key for trigger input method
ja: 入力メソッド起動のその他のキー

en: Failed to find fcitx in immodule cache at ${1}
ja: ${1} の immodule キャッシュに fcitx が見つかりません。

en: Failed to find fcitx in the output of ${1}
ja: ${1} の出力に fcitx が見つかりません。

en: Fallback UI Addon
ja: UI アドオンをフォールバック

en: Fcitx Addons:
ja: Fcitx アドオン:

en: Fcitx Clipboard access
ja: Fcitxクリップボード連携

en: Fcitx Configuration
ja: Fcitx 設定

en: Fcitx Configure UI:
ja: Fcitx 設定 UI:

en: Fcitx DBus Frontend
ja: Fcitx DBus フロントエンド

en: Fcitx DBus Frontend (Portal version)
ja: Fcitx DBus フロントエンド (ポータル版)

en: Fcitx Lua Support
ja: Fcitx の Lua サポート

en: Fcitx Settings Directory:
ja: Fcitx の設定ディレクトリ:

en: Fcitx Skin Installer
ja: Fcitx スキンインストーラー

en: Fcitx Spelling Hint/Completion Support
ja: Fcitx スペルのヒント/補完サポート

en: Fcitx State:
ja: Fcitx の状態:

en: Fcitx Unicode Typing Support
ja: Fcitx ユニコード入力対応

en: Fcitx XIM Frontend
ja: Fcitx XIMフロントエンド

en: Fcitx is not running.
ja: Fcitx は実行されていません。

en: Fcitx version: ${1}
ja: Fcitx のバージョン: ${1}

en: Fill Background Horizontal rule
ja: 背景を塗りつぶす水平方向のルール

en: Fill Background Vertical rule
ja: 背景を塗りつぶす垂直方向のルール

en: First Candidate Color
ja: 最初の候補の色

en: First Candidate Display as Preedit
ja: 最初の候補をプレエディットとして表示

en: Fix misstype gn/ng
ja: gn と ng のミスタイプを修正

en: Fix misstype v/u like jv, qv, xv, yv
ja: v/u のミスタイプを jv, qv, xv, yv のように修正

en: Fix preedit cursor at head
ja: プレエディットの先頭にあるカーソルを修正

en: Font
ja: フォント

en: Font Locale to display
ja: 表示するフォントロケール

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font sizes respect dpi setting
ja: DPI 設定に応じたフォントサイズ補正

en: For example, if Keyboard - English (US) is the first input method in the list, then English (US) will be applied to all other non keyboard input method layout
ja: たとえば、Keyboard - English (US) がリストの第1入力メソッドである場合、English (US) が他の入力メソッド不使用時のキーボードレイアウトとして適用されます。

en: Found ${1} at ${2}.
ja: ${1} を ${2} で見つけました。

en: Found ${1} disabled addons:
ja: ${1} の無効なアドオンを見つけました:

en: Found ${1} enabled addons:
ja: ${1} の有効なアドオンを見つけました:

en: Found ${1} enabled input methods:
ja: ${1} の有効な入力メソッドを見つけました:

en: Found ${1} enabled user interface addons:
ja: ${1} の有効なユーザーインターフェースアドオンを見つけました:

en: Found ${1} fcitx process:
ja: Fcitx のプロセス ${1} を見つけました:

en: Found ${1} fcitx processes:
ja: Fcitx のプロセス ${1} を見つけました:

en: Found ${2} for unknown gtk version at ${1}.
ja: 未知のバージョンの gtk 用の ${2} を ${1} に見つけました。

en: Found ${3} for gtk ${1} at ${2}.
ja: gtk ${1} 用の ${3} を ${2} に見つけました。

en: Found fcitx addon config directory: ${1}.
ja: Fcitx アドオンの設定ディレクトリを見つけました: ${1}

en: Found fcitx at ${1}.
ja: ${1} に fcitx を見つけました。

en: Found fcitx im module for ${2}: ${1}.
ja: ${2}の fcitx im モジュールが見つかりました: ${1}

en: Found fcitx im modules for gtk ${1}.
ja: gtk ${1} 用の Fcitx im モジュールを見つけました。

en: Found fcitx kcm module.
ja: fcitx kcm モジュールを見つけました。

en: Found fcitx qt module: ${1}.
ja: fcitx qt モジュールが見つかりました: ${1}

en: Found fcitx-configtool at ${1}.
ja: fcitx-configtool が ${1} を見つけました。

en: Found immodule cache for unknown gtk version at ${1}.
ja: 未知の gtk 用の immodules キャッシュを ${1} に見つけました。

en: Found immodules cache for gtk ${1} at ${2}.
ja: gtk ${1} の immodule cache を ${2} に見つけました。

en: Found unknown fcitx qt module: ${1}.
ja: 不明な Fcitx qt モジュールを見つけました: ${1}。

en: Freedesktop.org Notification Support
ja: Freedesktop.org 通知サポート

en: Frontend
ja: フロントエンド

en: Frontend Used by IM Modules
ja: IM モジュールで使われるフロントエンド

en: Frontend: bad frontend
ja: フロントエンド: 不良なフロントエンド

en: Frontend: open %s fail %s
ja: フロントエンド: %s を開くのに失敗しました %s

en: Frontends setup:
ja: フロントエンド設定:

en: Full width Character
ja: 全角文字

en: Full width punct
ja: 全角句読点

en: Full width punctuations are used.
ja: 全幅の句読点が使用されています。

en: Fullwidth
ja: 全角英数字

en: Fullwidth Character
ja: 全角文字

en: Fuzzy an and ang
ja: an と ang を曖昧に

en: Fuzzy c and ch
ja: c と ch を曖昧に

en: Fuzzy en and eng
ja: en と eng を曖昧に

en: Fuzzy f and h
ja: f と h を曖昧に

en: Fuzzy ian and iang
ja: ian と iang を曖昧に

en: Fuzzy in and ing
ja: in と ing を曖昧に

en: Fuzzy l and n
ja: l と n を曖昧に

en: Fuzzy ou and u
ja: ou と u を曖昧に

en: Fuzzy s and sh
ja: s と sh を曖昧に

en: Fuzzy uan and uang
ja: uan と uang を曖昧に

en: Fuzzy z and zh
ja: z と zh を曖昧に

en: Give the tips of Phrase
ja: Tipsのフレーズにヒントを与える

en: Global Input Method SelectKey
ja: グローバル IM を選択するキー

en: GlobalSelector
ja: グローバルセレクター

en: Greek
ja: ギリシャ文字

en: Gtk ${1} immodule file ${2} does not exist.
ja: Gtk ${1} IMモジュールファイル ${2} がありません。

en: Gtk IM module cache:
ja: Gtk IM モジュールキャッシュ:

en: Gtk IM module files:
ja: Gtk IM モジュールファイル:

en: Half width Character
ja: 半角文字

en: Hall of Shame for Linux IME Support
ja: Linux IME サポートの「恥辱の殿堂」

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide when tray icon is available
ja: トレイアイコンが有効なときに隠す

en: Hiragana
ja: ひらがな

en: Home:
ja: ホーム:

en: Horizontal
ja: 横

en: Hotkey
ja: ホットキー

en: Hotkey for Inputing Character From Phrase
ja: フレーズから文字を入力するホットキー

en: Hotkey for switching to Inputing Character From Phrase mode
ja: フレーズモードから入力文字を切り替えるホットキー

en: Hotkey of Adding Frequent Word
ja: よく使う単語を追加するホットキー

en: Hotkey of Delete User Phrase
ja: ユーザーフレーズを削除するホットキー

en: Hotkey of Deleting Frequent Word
ja: よく使う単語を削除するホットキー

en: IM: bad im %s
ja: IM: 不良なIM %s

en: IM: open %s fail %s
ja: IM: %s を開くのに失敗しました %s

en: IMSelector
ja: IM セレクター

en: Icon Name
ja: アイコン名

en: IconName
ja: アイコン名

en: If you are using ${1}, you may want to uninstall ${2} or remove ${3} in order to use any input method other than ${2}. See ${link} for more detail as well as alternative solutions.
ja: ${1} を使っている場合、 ${2} 以外の入力メソッドを使うためには ${2} をアンインストールするか ${3} を削除します。 他の解決方法の詳細は ${link} を参照してください。

en: If you are using ${1}, you may want to uninstall ${2}, remove ${3} or use the command ${g36_disable_ibus} to disable IBus integration in order to use any input method other than ${2}. See ${link} for more detail.
ja: もしあなたが ${1} を使用中で、${2} をアンインストールしたい場合、${2} 以外の入力メソッドを使用するための IBus 統合を無効化するために、${3} を削除するか ${g36_disable_ibus} コマンドを実行してください。詳細は ${link} で確認してください。

en: Ignore Punctuation
ja: 句読点を無視

en: Ignore blank selections
ja: 空白の選択を無視

en: Ignore some Punctuation, if it is empty, then ignore all punctuation
ja: 一部の句読点を無視します。空の場合は、すべての句読点を無視します。

en: Inactivate Input Method
ja: 入力メソッドをオフに

en: Inactive
ja: 無効

en: Inactive Menu Item Character Color
ja: 選択されていないメニューアイテムの文字色

en: Inactive Text Icon Color
ja: 無効なテキストアイコンの色

en: Include Inactivate when scrolling between Input Method
ja: 入力メソッドの切換にオフも含む

en: Include the text currently selected in clipboard history.
ja: クリップボード履歴で現在選択されているテキストを含む。

en: Inctive Tray Icon
ja: 無効時のトレイアイコン

en: Index
ja: リスト数字

en: Input Font Size
ja: 入力時のフォントの大きさ

en: Input Message Color
ja: 入力メッセージの色

en: Input Method
ja: 入力メソッド

en: Input Method Configuration
ja: 入力メソッドの設定

en: Input Method Disabled
ja: 入力メソッドが無効

en: Input Method Hint will be only shown when state is active
ja: 有効の時だけ入力メソッドのヒントを表示

en: Input Method Related Environment Variables:
ja: 入力メソッド関連の環境変数:

en: Input Methods:
ja: 入力メソッド:

en: Input Speed:
ja: 入力速度:

en: Input method selector
ja: 入力メソッドセレクター

en: InputMethod
ja: 入力メソッド

en: Installer Script for Fcitx Skin
ja: Fcitx スキンのインストールスクリプト

en: Interval of Two Key Input
ja: 2つのキー入力の間隔

en: Invalid Entry: line %d missing '='
ja: 不正な入力: %d 行目で '=' がありません

en: Invalid addon config file ${1}.
ja: 不正なアドオン設定ファイル ${1} です。

en: Invalid entry line @ line %d %s
ja: 不正な入力です %d 行目 %s

en: Invalid group name line @ line %d %s
ja: 不正なグループ名です。 %d 行目 %s

en: Invalid item ${1} in im list.
ja: IM リストに不正なアイテム ${1} があります。

en: Katakana
ja: カタカナ

en: Keep current buffer when there is no match item and input length is equal code length
ja: 一致するアイテムがなく入力の長さがコードの長さと同じときに現在のバッファを保持する

en: Key
ja: キー

en: Key Color On Virtual Keyboard
ja: 仮想キーボードのキーカラー

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard Layout
ja: キーボードレイアウト

en: Keyboard Layout to be used
ja: 使用するキーボードレイアウト

en: Keyboard Layout:
ja: キーボードレイアウト:

en: Kimpanel Support for Fcitx
ja: Fcitx の Kimpanel サポート

en: Kimpanel process:
ja: Kimpanel のプロセス:

en: L_ALT
ja: 左 Alt

en: L_CTRL
ja: 左 Control

en: L_SHIFT
ja: 左 Shift

en: LangCode
ja: 言語コード

en: Language Code for this table
ja: このテーブルへの言語コード

en: Latin
ja: 半角英数字

en: Latin punct
ja: 英数句読点

en: Latin punctuations are used.
ja: ラテン語の字句が使われています。

en: Left
ja: 左

en: Left Super
ja: 左 Super

en: Left/Right to choose selected character, Press Enter to confirm, Press Escape to Cancel
ja: 文字を選択するには右/左矢印、Enter で確認、Escape でキャンセル

en: Length of Clipboard History to Save
ja: 保存するクリップボード履歴の数

en: Level of simple code
ja: シンプルコードのレベル

en: Library
ja: ライブラリ

en: Load Addon Config File:%s
ja: アドオンの設定ファイルを読み込み: %s

en: Load Autophrase OK
ja: オートフレーズの読み込み完了

en: Load Table Dict OK
ja: テーブル辞書の読み込み完了

en: Loading Autophrase.
ja: オートフレーズを読込中

en: Loading Table Dict
ja: テーブル辞書を読込中

en: Local Input Method SelectKey
ja: ローカル IM を選択するキー

en: LocalSelector
ja: ローカルセレクター

en: Locale:
ja: ロケール:

en: Log:
ja: ログ:

en: Logo Icon
ja: ロゴ

en: Lookup Pinyin
ja: Pinyin を検索

en: Margin Bottom for clickable region
ja: クリック可能領域の下マージン

en: Margin Left for clickable region
ja: クリック可能領域の左マージン

en: Margin Right for clickable region
ja: クリック可能領域の右マージン

en: Margin Top for clickable region
ja: クリック可能領域の上マージン

en: Matching Key
ja: マッチングキー

en: Math
ja: 数学記号

en: Maximum hint length
ja: 最大ヒント数

en: Maximum length of each candidate word
ja: 各候補の最大文字数

en: Maximum length of spell hint list
ja: 最大スペルヒントリスト数

en: Maximum length of spell hint list for Auto English
ja: 自動的に英語にする最大スペルヒントリスト数

en: Maximum length of spell hint list for Pinyin Enhance
ja: Pinyin Enhance での最大スペルヒントリスト数

en: Maximum length of spell hint list for Quick Phrase
ja: Quick Phrase での最大スペルヒントリスト数

en: Maximum results from stroke input.
ja: ストローク入力からの最大の結果。

en: Maximum words number kept in preedit
ja: プレエディット中に保持する最大単語数

en: Menu Font
ja: メニューのフォント

en: Menu Font Size
ja: メニューのフォントの大きさ

en: Migrate the old file path to the new one
ja: 古いファイルパスから新しいファイルパスへ移動

en: Minimum input length to trigger stroke input (set to -1 to disable)
ja: サジェスト機能を開始する最小文字数(-1をセットすると無効)

en: Minimum length to trigger word hint
ja: サジェスト機能を開始する最低文字数

en: Minimum length trigger auto send candidate when there will be no candidate
ja: 候補がない場合に自動で候補を送る最小文字数

en: Minimum length trigger auto send candidate word when only one candidate
ja: 一つの候補しかないときに自動で候補を送る最小文字数

en: Missing type, take it as string
ja: 型がありません。文字列として扱います

en: Module
ja: モジュール

en: Module: bad module
ja: モジュール: 不良なモジュール

en: Module: open %s fail %s
ja: モジュール: %s を開くのに失敗しました %s

en: Name
ja: 名前

en: Name that can be display in UI
ja: UIに表示する名前

en: Native
ja: ネイティブ

en: Next Candidate Word
ja: 次の候補

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Next Page Icon
ja: 次ページのアイコン

en: No available Input Method
ja: 有効な入力メソッドがありません

en: No available frontend
ja: フロントエンドが見つかりません

en: No input window
ja: 入力ウィンドウなし

en: No local input method
ja: ローカル入力メソッドがありません

en: No remind
ja: リマインドなし

en: Non-comment doesn't belongs to any group @ %d %s
ja: コメントでない入力がグループに属していません %d 行目 %s

en: None
ja: なし

en: Not Set
ja: 未設定

en: Note for GNOME Later than 3.6
ja: GNOME 3.6 以降の注意

en: Number
ja: 漢数字

en: Online Help
ja: オンラインヘルプ

en: Option %s is Invalid, Use Default Value %s
ja: 設定 %s が不正のため、既定値 %s を使います

en: Option %s is Invalid.
ja: オプション %s は正しくありません。

en: Order of Code Table
ja: コードテーブルの順序

en: Other Color
ja: 他の色

en: Output
ja: 出力

en: Overlay X offset
ja: オーバーレイのX座標オフセット

en: Overlay Y offset
ja: オーバーレイのY座標オフセット

en: Overlay dock position
ja: オーバーレイドックの位置

en: Overlay image
ja: オーバーレイ画像

en: Override the skin font size
ja: スキンのフォントサイズを上書きする

en: Owner of DBus name ${1} is ${2}.
ja: DBus 名 ${1} の所有者は ${2} です。

en: PID of DBus name ${1} owner is ${2}.
ja: DBus 名 ${1} の所有者の PID は${2} です。

en: Parent
ja: 親

en: PerProgram
ja: プログラムごと

en: Phrase is already in Dict
ja: フレーズは既に辞書にあります

en: Pinyin Enhance
ja: Pinyin 拡張

en: Pinyin Index Magic Number Doesn't match
ja: ピンインインデックスのマジックナンバーが一致しません

en: Pinyin Key
ja: Pinyin キー

en: Please check ${1} for how to install fcitx.
ja: fcitx のインストール方法 ${1} を確認してください。

en: Please check the Configure link of your distribution in ${1} for how to setup fcitx autostart.
ja: Fcitx 自動スタートの設定方法については、 ${1}  のあなたのディストリビューションの設定リンクを参照してください。

en: Please set XMODIFIERS.
ja: XMODIFIERS を設定してください。

en: Please set environment variable ${env_name} to "${value}" using the tool your distribution provides or add ${1} to your ${2}. See ${link}.
ja: お使いのディストリビューションが用意しているツールで環境変数 ${env_name} に '${value}' を設定するか、直接${2} に ${1} を書き加えてください。詳しくは ${link} を参照してください

en: Position or offset of LookupTable
ja: 位置あるいは検索テーブルのオフセット

en: Position or offset of Preedit
ja: 位置あるいはプレエディットのオフセット

en: Possible Providers: presage, custom, enchant (separate with comma)
ja: 可能なプロバイダー: eresage, eustom, enchant (カンマ区切り)

en: Preferred Enchant provider
ja: 優先エンチャントプロバイダー

en: Press 1 to delete %s in frequent list (ESC for cancel)
ja: 1 を押して、煩雑なリストの %s を削除します。(キャンセルの場合はESC)

en: Press 1-%d to delete %s in frequent list (ESC for cancel)
ja: 1 から %d を押して、煩雑なリストの %s を削除します (キャンセルの場合はESC)

en: Press Enter to input text
ja: 文字を入力するには Enter を押してください

en: Press index to delete user phrase (ESC for cancel)
ja: インデックスを押してユーザーフレーズを削除します（キャンセルの場合はESC）

en: Press number to make word in frequent list
ja: 番号を押して、頻繁なリストに単語を作成します

en: Prev Page
ja: 前のページ

en: Prev Page Icon
ja: 前ページのアイコン

en: Previous Candidate Word
ja: 前の候補

en: Priority
ja: 優先度

en: Priority of addon
ja: アドオンの優先度

en: Profile
ja: プロファイル

en: Program
ja: プログラム

en: Prompt Table Code
ja: テーブルコードのダイアログを表示

en: Prompt the phrases after input
ja: 入力後にフレーズを表示

en: Provide extra feature for pinyin in Fcitx
ja: Fcitx の Pinyin 拡張機能を提供します

en: Provides DBus Support (Used by other Addon)
ja: DBus サポートを提供 (他のアドオンで使用される)

en: Provides Freedesktop.org Notification Support (Used by other Addon)
ja: Freedesktop.org の通知サポートを提供します(他のアドオンが使用します)

en: Provides Fullwidth Character Input Support
ja: 全角文字入力のサポートを提供

en: Provides XIM support
ja: XIM サポートを提供

en: Punctuation Conversion Support
ja: 句読点変換のサポート

en: Punctuation Support
ja: 句読点サポート

en: Qt IM module files:
ja: Qt IM モジュールファイル:

en: Quick Phrase List
ja: クイックフレーズリスト

en: Quick Phrase:
ja: クイックフレーズ:

en: QuickPhrase
ja: クイックフレーズ

en: Quickphrase
ja: クイックフレーズ

en: Quwei Input Method for Fcitx
ja: Fcitx用のQuwei入力メソッド

en: R_ALT
ja: 右 Alt

en: R_CTRL
ja: 右 Control

en: R_SHIFT
ja: 右 Shift

en: Register IM
ja: IM 登録

en: Reload configuration
ja: 設定の再読み込み

en: Remind:
ja: リマインド:

en: Remind:
ja: リマインド:

en: Remote
ja: リモート

en: Rename OK
ja: 名前変更を完了

en: Resize
ja: リサイズ

en: Resize Margin Bottom
ja: 下マージンを調整

en: Resize Margin Left
ja: 左マージンを調整

en: Resize Margin Right
ja: 右マージンを調整

en: Resize Margin Top
ja: 上マージンを調整

en: Restart
ja: 再起動

en: Right
ja: 右

en: Right Super
ja: 右 Super

en: Roughly the same length with this number of english letters, the actual length depends on the font and the content
ja: この英語の文字数とほぼ同じ長さで、実際の長さはフォントとコンテンツによって異なります

en: Rule of Candidate Phrase Order
ja: フレーズ候補の表示順序ルール

en: Rule of Candidate Word Order
ja: 候補の表示順序ルール

en: Rule of Frequent Word Order
ja: よく使う単語の表示順序ルール

en: Running as root:
ja: root として実行中:

en: Russian
ja: ロシア文字

en: SHIFT Both
ja: 2つの Shift

en: Save Auto Created Phrase
ja: 自動生成されたフレーズを保存

en: Save Auto Phrase
ja: オートフレーズを保存

en: Save Clipboard History To File
ja: クリップボードの履歴をファイルに保存

en: Save dict error
ja: 辞書の保存エラー

en: Saving All Config and Input History
ja: すべての設定と入力履歴を保存

en: Scroll between Input Method
ja: 入力メソッドの切換

en: Search unicode
ja: Unicode の検索

en: Seconds sleep before fcitx really start
ja: fcitx が本当に起動するまでのスリープ時間(秒)

en: Select global input method:
ja: グローバル入力メソッドを選択:

en: Select local input method:
ja: ローカル入力メソッドを選択:

en: Select specific input method via keyboard
ja: キーボードで指定の入力メソッドを選択

en: Select to paste
ja: 貼り付けを選択

en: Semicolon
ja: セミコロン

en: Send Raw Preedit
ja: プレエディットをそのまま送る

en: Send typed raw text if Switch to inactive Mode
ja: オフの際に入力したテキストをそのまま送信

en: Share State Among Window
ja: ウィンドウ間で状態を共有

en: SharedLibrary
ja: 共有ライブラリ

en: Show
ja: 表示

en: Show Input Method Hint After Input method changed
ja: 入力メソッドを切換後に入力メソッドのヒントを表示

en: Show Input Method Hint After Input method changed and Focus in
ja: 入力メソッドを切換え、フォーカスした際に入力メソッドのヒントを表示

en: Show Input Speed
ja: 入力速度の表示

en: Show Preedit String in Client Window
ja: クライアントのウィンドウにプレエディットを表示

en: Show Version
ja: バージョンの表示

en: Shuang Pin Schema
ja: Shuang Pinスキーマー

en: Simple Pinyin support for Fcitx
ja: Fcitx の簡単な Pinyin サポート

en: Simplified Chinese To Traditional Chinese
ja: 簡体字中国語から繁体字中国語へ

en: Simplified Chinese is enabled.
ja: 簡体字は有効です。

en: Skin
ja: スキン

en: Skin Author
ja: スキンの作者

en: Skin Name
ja: スキン名

en: Skin Version
ja: スキンのバージョン

en: SkinFont
ja: スキンのフォント

en: SkinInfo
ja: スキンの情報

en: SkinInputBar
ja: 入力バーのスキン

en: SkinKeyboard
ja: キーボードのスキン

en: SkinMainBar
ja: メインバーのスキン

en: SkinMenu
ja: スキンメニュー

en: SkinTrayIcon
ja: スキントレイアイコン

en: Space Line Color
ja: 区切り線の色

en: Special
ja: 特殊文字

en: Special Icon position
ja: 特殊アイコンの位置

en: Spell
ja: スペル

en: Spell Hint
ja: スペルヒント

en: Spell hint
ja: スペルヒント

en: Spell hint is disabled.
ja: スペルヒントは無効です。

en: Spell hint is enabled.
ja: スペルヒントは有効です。

en: Start Input Method
ja: 入力メソッドを開始

en: Start XIM error. Another XIM daemon named %s is running?
ja: XIM 開始エラー: %s という他の XIM が動いていませんか?

en: Status Panel Hide Mode
ja: 状態パネルを隠すモード

en: Status Panel Position X
ja: 状態パネルの X 座標

en: Status Panel Position Y
ja: 状態パネルの Y 座標

en: Stroke input trigger length
ja: ストローク入力トリガーの長さ

en: Sub Configuration for Module
ja: モジュールの設定

en: Successfully Installed skin
ja: スキンをインストールしました

en: Super Both
ja: ２つの Super

en: Super+Left Ctrl
ja: Super + 左 Ctrl

en: Super+Right Ctrl
ja: Super + 右 Ctrl

en: Switch Embedded Preedit
ja: 埋め込みプリエディットをスイッチ

en: Switch Full Width Punc Mode
ja: 全角句読点モードに切り替え

en: Switch to Simplified Chinese
ja: 中国語簡体字にスイッチ

en: Switch to Traditional Chinese
ja: 中国語繁体字にスイッチ

en: Switch to the Eighth Input Method
ja: 8番目のIMに切り替え

en: Switch to the Fifth Input Method
ja: 5番目のIMに切り替え

en: Switch to the First Input Method
ja: １番目の IM に切り替え

en: Switch to the Fourth Input Method
ja: 4番目のIMに切り替え

en: Switch to the Ninth Input Method
ja: 9番目のIMに切り替え

en: Switch to the Second Input Method
ja: ２番目のIMに切り替え

en: Switch to the Seventh Input Method
ja: 7番目のIMに切り替え

en: Switch to the Sixth Input Method
ja: 6番目のIMに切り替え

en: Switch to the Third Input Method
ja: 3番目のIMに切り替え

en: Switching Full Width Character Mode
ja: 全角文字モードに切り替え

en: Switching Remind Mode
ja: リマインドモードの切り替え

en: Switching Virtual Keyboard
ja: 仮想キーボードに切り替え

en: Symbol
ja: 記号

en: Symbol File
ja: 記号ファイル

en: System Info:
ja: システム情報:

en: Table Code Color
ja: テーブルコードの色

en: Table Input Method for Fcitx
ja: Fcitx 用のテーブル入力メソッド

en: Table Symbol
ja: 罫線文字

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
ja: 押されたキーはQtでサポートされていません。

en: The script is run as ${1} (${2}).
ja: ${1} (${2})としてスクリプトを実行

en: This is only a soft limit, the actually number of candidate words may be larger than this when multiple characters have the same order of strokes.
ja: これはソフト制限にすぎません。複数の文字のストロークの順序が同じである場合、実際の候補単語の数はこれより多くなる可能性があります。

en: This is used in some modules and input methods to navigate to the next candidate word
ja: いくつかのモジュールや入力メソッドで次の候補に移動するために便利です

en: This is used in some modules and input methods to navigate to the previous candidate word
ja: いくつかのモジュールや入力メソッドで前の候補に移動するために便利です

en: Tip Message Color
ja: ヒントメッセージの色

en: To see some application specific problems you may have when using xim, check ${link1}. For other more general problems of using XIM including application freezing, see ${link2}.
ja: XIMを使っている場合、いくつかのアプリケーションが固有の問題を引き起こす場合があります。 ${link1} を参照してください。 アプリケーションのフリーズを含むXIMによる一般的な問題については ${link2} を参照してください。

en: Toggle Full Width Punctuation
ja: 全角/半角句読点を切り替え

en: Toggle Half/Full width Character
ja: 全角/半角文字の切り替え

en: Toggle Input Method
ja: 入力メソッドの切り替え

en: Toggle Remind
ja: リマインドの切り替え

en: Toggle Simp/Trad Chinese Conversion
ja: 中国語の簡体字/繁体字の変換の切り替え

en: Toggle Virtual Keyboard
ja: 仮想キーボードの切り替え

en: Toggle for enable or disable
ja: 有効無効を切り替え

en: Toggle the word hint
ja: サジェストの表示

en: Too long item for AutoEng
ja: 自動的に英語にするには長過ぎます

en: TopCenter
ja: 上

en: TopLeft
ja: 左上

en: TopRight
ja: 右上

en: Traditional Chinese Translate Engine
ja: 中国語繁体字翻訳エンジン

en: Traditional Chinese is enabled.
ja: 繁体字は有効です。

en: TraditionalChinese
ja: 中国語繁体字

en: Treating abbreviated Pinyin as English
ja: 省略された Pinyin を英語として扱う

en: Trigger Input Method
ja: 入力メソッドのオンオフ

en: Trigger Key for Clipboard History List
ja: クリップボード履歴リストのトリガーキー

en: Trigger Key for QuickPhrase
ja: クイックフレーズのトリガーとなるキー

en: Type
ja: タイプ

en: Type half width Punc After a Number
ja: 数字の後に半角句読点を入力

en: UI: bad ui
ja: UI: 不良なUI

en: UI: open %s fail %s
ja: UI: %s を開くのに失敗しました %s

en: Unable to find a program to check dbus.
ja: DBus をチェックするためのプログラムが見つかりません。

en: Unique Name for Table
ja: テーブルでの一意な名前

en: UniqueName
ja: 一意な名称

en: Unknown type, take it as string: %s
ja: 不明な型です。文字列として扱います: %s

en: Unsupported Key
ja: サポートされていないキー

en: Use Alternative Candidate Word Number
ja: 代わりの候補単語番号を使用する

en: Use Alternative Key for paging
ja: ページ送りに別のキーを使用する

en: Use Complete Pinyin
ja: 完全な Pinyin を使用

en: Use Custom Prompt String defined in table
ja: テーブルで定義されたカスタムプロンプト文字列を使用する

en: Use Custom text icon color
ja: カスタムテキストアイコンの色を使う

en: Use Full Width Character
ja: 全角文字を使用

en: Use Keyboard Layout as Input Method
ja: キーボードレイアウトを入力メソッドとして使用

en: Use Matching Key
ja: マッチングキーを使う

en: Use On The Spot Style for XIM (Cannot change during running)
ja: XIMで On The Spot スタイルを使う(起動中は変更できません)

en: Use Pinyin
ja: Pinyin を使用

en: Use RTLD_LOCAL to load library
ja: ライブラリの読み込みに RTLD_LOCAL を使う

en: Use Selection Text
ja: 選択したテキストを使用する

en: Use System Tray Icon
ja: システムトレイアイコンを使う

en: Use V to trigger quickphrase
ja: クイックフレーズを開始するトリガーに V を使う

en: Use Wide Punctuation
ja: 全角の句読点を使用

en: Use enter to commit the existing string
ja: 既存の文字列を確定するときに Enter を使う

en: Use extra trigger key only after using it to inactivate
ja: アクティブでない時だけその他のトリガーキーを使用する

en: Use remind
ja: リマインドを使用

en: Use the layout of first keyboard input method in list as default layout
ja: リストの第1キーボード入力メソッドをデフォルトのレイアウトとして使用します。

en: Used by fcitx-remote to change Fcitx state from console
ja: Fcitx の状態をコンソールから変えるために、fcitx-remote で使われる

en: Useful when you hardly ever use abbreviated pinyin.
ja: 普段省略された Pinyin を使わない人に便利です。

en: User Defined
ja: ユーザー定義

en: User Interface:
ja: ユーザーインターフェース:

en: User Phrase Color
ja: ユーザーフレーズの色

en: Using ${1} to check dbus.
ja: DBus をチェックするために ${1} を使用します。

en: Version Line:
ja: バージョンライン:

en: Vertical
ja: 縦

en: Vertical Candidate Word List
ja: 候補ウィンドウを縦にする

en: Virtual Key Board
ja: 仮想キーボード

en: Virtual Key Board in order to input special character
ja: 特殊文字を入力するための仮想キーボード

en: Virtual Keyboard
ja: 仮想キーボード

en: Virtual Keyboard Image
ja: 仮想キーボードの画像

en: Virtual Keyboard State
ja: 仮想キーボードの状態

en: Why is it bad to run as root
ja: なぜ root で実行することが危険なのか

en: X Keyboard Integration
ja: X Keyboard 連携

en: X Keyboard Integration export with DBus
ja: DBus と X Keyboard との連携

en: X error %i on opcode send
ja: Xのエラー %i がopcodeの送信の時に起きました

en: X11 Support
ja: X11 サポート

en: X11 Utilitiy used by other Addon
ja: 他のアドオンで使われる X11 ツール

en: X11 not initialized
ja: X11 が初期化されていません

en: XIM encoding:
ja: XIM エンコーディング:

en: XIM for Emacs:
ja: Emacs 用 XIM:

en: XIM_SERVERS on root window:
ja: ルートウィンドウでの XIM_SERVERS :

en: XMODIFIERS Error.
ja: XMODIFIERS のエラーです。

en: XMODIFIERS is not set
ja: XMODIFIERS が設定されていません

en: Xim
ja: XIM

en: Xim Server Name from Environment variable is ${1}.
ja: 環境変数から取得した XIM サーバー名は ${1} です。

en: Xim server name is the same with that set in the environment variable.
ja: XIM サーバー名は環境変数で設定されたものと同じです。

en: Xim server name: "${1}" is different from that set in the environment variable: "${2}".
ja: XIM サーバー名: "${1}" は環境変数で設定された "${2} と異なります。

en: You are probably logging in as ${1} or using ${2} to run this script. This either means you have security problems or the result of this script may not be accurate. See ${3} or ${4} for more information.
ja: 現在 ${1} としてログインしているか、このスクリプトを実行するために ${2} が使われたようです。セキュリティの問題がある可能性や、スクリプトの結果が正確ではない可能性があります。詳細は ${3} と ${4} で確認してください。

en: You are probably using ${1} to run this script. This means the result of this script may not be accurate. See ${2} for more information.
ja: このスクリプトを実行するために ${1} が使われたようです。スクリプトの結果は正確ではない可能性があります。詳細は ${2} で確認してください。

en: You are using xim in ${1} programs.
ja: XIM を ${1} プログラムで使用しています。

en: You don't have any input methods enabled.
ja: 有効な入力メソッドがありません。

en: You have a keyboard input method "${1}" correctly added as your default input method.
ja: キーボード 入力メソッド "${1}"  を既定の入力メソッドとして追加しました。

en: You may have trouble using fcitx in ${1} programs.
ja: Fcitx を使っている プログラム ${1} で問題が発生しています。

en: You only have one input method enabled, please add a keyboard input method as the first one and your main input method as the second one.
ja: 有効な入力メソッドがひとつしかありません。最初にキーボード入力メソッドを追加し、主に使用する入力メソッドを二番目に追加してください。

en: You only have one keyboard input method enabled. You may want to add another input method to input other languages.
ja: 有効な入力メソッドが1つしかありません。他言語の向けの入力メソッドを追加してください。

en: You're currently running Fcitx with GUI, but fcitx-configtool couldn't be found, the package name is usually fcitx-config-gtk, fcitx-config-gtk3 or fcitx-configtool. Now it will open config file with default text editor.
ja: 現在 fcitx を GUI で使用していますが、fcitx-configtool が見つかりません。パッケージ名は、たいていの場合 fcitx-config-gtk、fcitx-config-gtk3 あるいは fcitx-configtool です。今は既定のテキストエディターで設定ファイルを開きます。

en: You're currently running KDE, but KCModule for fcitx couldn't be found, the package name of this KCModule is usually kcm-fcitx or kde-config-fcitx. Now it will open config file with default text editor.
ja: 現在 KDE を使用していますが、fcitx 用の KCModule が見つかりません。KCModule のパッケージ名は、たいていの場合 kcm-fcitx か kde-config-fcitx です。今は既定のテキストエディターで設定ファイルを開きます。

en: Your LC_CTYPE is set to ${1} instead of one of zh, ja, ko. You may not be able to use input method in emacs because of an really old emacs bug that upstream refuse to fix for years.
ja: LC_CTYPEが zh、ja、ko のどれかではなく ${1} に設定されています。修正が何年も無視されているとても古い emacs のバグにより、emacs 中で入力メソッドを使用できないかもしれません。

en: Your LC_CTYPE is set to ${1} whose encoding is not UTF-8. You may have trouble committing strings using XIM.
ja: LC_CTYPE がエンコーディングがUTF-8ではない "${1}" に設定されています。 XIM を使って文字入力を確定するときに問題が起きる可能性があります。

en: Your first (default) input method is ${1} instead of a keyboard input method. You may have trouble deactivate fcitx.
ja: あなたの最初の(既定の)入力メソッドがキーボード入力メソッドではなく ${1} です。fcitxを無効化する場合に問題が生じる場合があります。

en: executable:
ja: 実行可能:

en: here
ja: ここ

en: min Num of Characters:
ja: 分 文字数:

en: no default option for %s/%s
ja: %s/%s に既定のオプションはありません

en: no valid font.
ja: 正しいフォントではありません

en: process:
ja: プロセス:

en: pthread mutex init failed
ja: pthread の mutex 初期化に失敗しました

en: sudo environment variables
ja: sudo の環境変数

en: version:
ja: バージョン:

en: xmodmap command
ja: xmodmap コマンド

en: your current font is: %s
ja: あなたの現在のフォントは %s です
