fcitx5-anthy - en to ja translation catalogue (131 entries)

en: 101kana
ja: 101カナ

en: Add Word
ja: 単語を追加

en: Add word
ja: 単語の追加

en: Allow split
ja: 分割を許可

en: Atok
ja: ATOK

en: Azik
ja: AZIK

en: BackSpace
ja: バックスペース

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel all
ja: 全てキャンセル

en: Cancel pseudo ascii mode
ja: 一時アスキーモードをやめる

en: Candidate List Layout
ja: 候補リストのレイアウト

en: Candidates Page Down
ja: 前のページへ

en: Candidates Page Up
ja: 次のページへ

en: Circle input mode
ja: 入力モード循環

en: Circle kana mode
ja: かなモード循環

en: Circle latin and hiragana mode
ja: 英数とかなモード循環

en: Circle typing method
ja: 入力方式循環

en: Command
ja: コマンド

en: Commit
ja: 確定

en: Commit Reverse Learn
ja: 再変換の確定

en: Commit first segement reverse learn
ja: 再変換した最初の文節を確定

en: Commit first segment
ja: 最初の文節を確定

en: Commit selected segement reverse learn
ja: 再変換した選択済み文節を確定

en: Commit selected segment
ja: 選択文節を確定

en: Conversion mode
ja: 変換モード

en: Convert
ja: 変換

en: Convert To Half
ja: 半角変換

en: Convert To Half Katakana
ja: 半角カタカナ変換

en: Convert To Hiragana
ja: ひらがな変換

en: Convert To Katakana
ja: カタカナ変換

en: Convert To Latin
ja: 英数変換

en: Convert To Wide Latin
ja: 全角英数変換

en: Convert as you type (Multi segment)
ja: 逐次変換(連文節)

en: Convert as you type (Single segment)
ja: 逐次変換(単文節)

en: Convert char type backward
ja: 前の文字種に変換

en: Convert char type forward
ja: 次の文字種に変換

en: Corner bracket and Middle Dot
ja: 中括弧と中点

en: Corner bracket and wide slash
ja: 中括弧とスラッシュ

en: Custom
ja: カスタマイズ

en: Custom Kana Table
ja: 独自のかな配列

en: Custom Key Binding
ja: 独自のキーバインド

en: Custom Nicola Table
ja: 独自のNicola配列

en: Custom Romaji Table
ja: 独自のローマ字配列

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Dict admin
ja: 辞書の編集

en: Direct input
ja: 直接入力

en: Entering the pseudo ASCII input mode with capital letters
ja: 大文字で疑似ASCII入力モードに入る

en: Expand segment
ja: 文節を伸ばす

en: Follow mode
ja: フォローモード

en: General
ja: 全般

en: Half
ja: ハーフ

en: Half Katakana
ja: 半角カタカナ

en: Half Katakana mode
ja: 半角カタカナモード

en: Half width katakana
ja: 半角カタカナ

en: Hiragana
ja: ひらがな

en: Hiragana mode
ja: ひらがなモード

en: Horizontal
ja: 横

en: Initial Input mode
ja: 初期入力モード

en: Insert Alternative space
ja: 別幅空白の挿入

en: Insert Half Space
ja: 半角スペースの挿入

en: Insert a blank with a blank key
ja: 空白のキーで空白を挿入します

en: Insert space
ja: 空白を挿入

en: Insert wide space
ja: 全角スペースの挿入

en: Interface
ja: インターフェイス

en: Japanese
ja: 日本語

en: Japanese input method based on Anthy
ja: Anthyに基づく日本語入力メソッド

en: Kana
ja: かな

en: Kana Table
ja: カナ配列

en: Katakana
ja: カタカナ

en: Katakana mode
ja: カタカナモード

en: Key
ja: キー

en: Key Profile
ja: キーのプロファイル

en: Key binding profile
ja: キーバインドのプロファイル

en: Latin
ja: 英数

en: Latin mode
ja: 英数モード

en: Learn on auto commit
ja: 自動学習

en: Learn on manual commit
ja: 手動学習

en: Left thumb key
ja: 左親指キー

en: Move caret backward
ja: 後ろにキャレットを移動

en: Move caret first
ja: 最初にキャレットを移動

en: Move caret forward
ja: 前方へ移動

en: Move caret last
ja: 最後へ移動

en: Multi segment
ja: 連文節

en: Multi segment immediate
ja: 逐次変換 (連文節)

en: Nicola Table
ja: Nicola配列

en: Nicola time
ja: Nicola時間

en: Not Set
ja: 未設定

en: Number of convert key presses to Show Candidate
ja: 候補を表示するまでの変換キーの押し下げ回数

en: Page size
ja: 候補ウィンドウの項目数

en: Period style
ja: 句読点のスタイル

en: Predict
ja: 予測

en: Predict on input
ja: 入力を予測する

en: Quick Kana
ja: Quick かな

en: Reconvert
ja: 再変換

en: Right thumb key
ja: 右親指キー

en: Ro key for kana layout
ja: かなレイアウト用の「ろ」キー

en: Romaji
ja: ローマ字

en: Romaji Table
ja: ローマ字配列

en: Select first candidate
ja: 最初の候補に移動

en: Select first segment
ja: 最初の文節を選択

en: Select last candidate
ja: 最後の候補に移動

en: Select last segment
ja: 最後の文節を選択

en: Select next candidate
ja: 次の候補に移動

en: Select next segment
ja: 次の文節を選択

en: Select prev candidate
ja: 前の候補に移動

en: Select prev segment
ja: 前の文節を選択

en: Show candidates label
ja: 候補のラベルを表示

en: Show conversion mode
ja: 変換モードを表示

en: Show input mode
ja: 入力モードを表示

en: Show period style
ja: 句読点のスタイルを表示

en: Show typing method
ja: 入力方式を表示

en: Shrink segment
ja: 文節を縮める

en: Single segment
ja: 単文節

en: Single segment immediate
ja: 逐次変換 (単文節)

en: Space type
ja: スペースタイプ

en: Symbol style
ja: 記号のスタイル

en: Ten key type
ja: テンキータイプ

en: Thumb shift
ja: 親指シフト

en: Typing method
ja: 入力方式

en: Use direct key on predict
ja: 予測中に直接選択キーを使用する

en: Use half-width characters for numbers
ja: 数字には半角文字を使用する

en: Use half-width characters for symbols
ja: シンボルには半角文字を使用する

en: Vertical
ja: 縦

en: WNN
ja: Wnn

en: Wide
ja: 全角

en: Wide Latin
ja: 全角英数

en: Wide bracket and wide slash
ja: 全角かぎかっことスラッシュ

en: Wide latin
ja: 全角英数

en: Wide latin Japanese
ja: 全角英字と日本語

en: Wide latin mode
ja: 全角英字モ－ド
