fcitx5-chinese-addons - en to da translation catalogue (163 entries)

en:  Return for
da:  Retur for

en: %1 already exists, do you want to overwrite this dictionary?
da: %1 findes allerede, vil du overskrive ordbogen?

en: %1% Downloaded.
da: %1% downloadet.

en: &Browse Sogou Cell Dictionary Online
da: &Gennemse Sogou Cell-ordbog online

en: &Clear User Data
da: &Ryd brugerdata

note: i18n: file: gui/pinyindictmanager/pinyindictmanager.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton_)
en: &Import
da: &Importér

note: i18n: file: gui/customphraseeditor/customphraseeditor.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton_) i18n: file: gui/pinyindictmanager/pinyindictmanager.ui:33
en: &Remove
da: &Fjern

en: Add support for Pinyin, Table and many other Chinese related functionality to Fcitx
da: Tilføj understøttelse af Pinyin, tabel og mange andre kinesiskrelaterede funktionaliteter til Fcitx

en: After committing every character, learn the new phrase based on the input history. If certain word is seen for multiple times or selected by user once, it will be added as user phrase. -1 means the maximum code length of the table. 0 means disable this feature.
da: Når hvert tegn er blevet udført, så læres den nye frase baseret på inputhistorikken. Hvis bestemte ord ses flere gange eller vælges af brugeren én gang, så tilføjes det som brugerfrase. -1 betyder den maksimale kodelængde på tabellen. 0 betyder at funktionaliteten deaktiveres.

en: Are you sure to delete %1?
da: Er du sikker på, at du vil slette %1?

en: Are you sure to delete all dictionaries?
da: Er du sikker på, at du vil slette alle ordbøger?

en: Auto phrase length
da: Automatisk fraselængde

en: Auto rule set
da: Automatisk sæt af regel

en: Auto select candidate
da: Automatisk valg af kandidat

en: Auto select when no match is found
da: Vælg automatisk når der ikke findes noget match

en: Browse Sogou Cell Dict repository
da: Gennemse Sogou Cell-ordbogsarkiv

en: Candidate List orientation
da: Orientering for kandidatliste

en: Chinese Addons
da: Kinesiske tilføjelser

en: Choose Character from Phrase
da: Vælg tegn fra frase

en: Clear &All Data
da: Ryd &al data

en: Cloud Pinyin
da: Skypinyin

en: Cloud Pinyin Index
da: Skypinyin-indeks

en: Cloud Pinyin Status
da: Status for skypinyin

en: Cloud Pinyin is disabled.
da: Skypinyin er deaktiveret.

en: Cloud Pinyin is enabled.
da: Skypinyin er aktiveret.

en: Commit Invalid Segment
da: Udfør ugyldigt segment

en: Commit after auto select candidates
da: Udfør efter automatisk valg af kandidater

en: Commit buffer when deactivating input method
da: Udfør buffer ved deaktivering af inputmetode

en: Commit the segment that does not exist in the table. This option is useful for some latin/compose based table.
da: Udfør det segment som ikke findes i tabellen. Valgmuligheden er nyttig til nogle latinske/sammensætningsbaserede tabeller.

en: Confirm deletion
da: Bekræft sletning

en: Convert failed.
da: Konvertering mislykkedes.

en: Converter crashed.
da: Konverter holdt op med at virke.

en: Could not find pinyin.
da: Kunne ikke finde pinyin.

en: Create directory failed. Please check the permission or disk space.
da: Oprettelse af mappe mislykkedes. Tjek venligst at du har rettighed eller at disken ikke er fuld.

en: Create temporary file failed.
da: Oprettelse af midlertidig fil mislykkedes.

en: Creating temp file failed. Please check the permission or disk space.
da: Oprettelse af midlertidig fil mislykkedes. Tjek venligst at du har rettighed eller at disken ikke er fuld.

en: Custom
da: Tilpas

en: Dictionary already exists
da: Ordbog findes allerede

en: Display Hint for word
da: Vis tip for ord

en: Display custom hint
da: Vis tilpasset tip

en: Do you want to enable cloudpinyin now for better prediction? You can always toggle it later in configuration or by pressing {}.
da: Vil du aktivere skypinyin nu for bedre forudsigelse? Du kan altid skifte indstillingen senere i konfigurationen eller ved at trykke på {}.

en: Do you want to enable cloudpinyin now for better prediction? You can always toggle it later in configuration.
da: Vil du aktivere skypinyin nu for bedre forudsigelse? Du kan altid skifte indstillingen senere i konfigurationen.

en: Don't sort word shorter than
da: Sortér ikke ord kortere end

en: Download Finished
da: Download færdig

en: Download started.
da: Download startet.

en: Enable Chaizi
da: Aktivér chaizi

en: Enable Cloud Pinyin
da: Aktivér skypinyin

en: Enable Cloudpinyin
da: Aktivér skypinyin

en: Enable Prediction
da: Aktivér forudsigelse

en: Enable Spell
da: Aktivér stav

en: Enabled Input Methods
da: Aktiverede inputmetoder

en: End key
da: Slut-tast

en: Enter a string from the list will make it enter quickphrase mode.
da: Indtastning af en streng fra listen får den til at gå i hurtigfrasetilstand.

en: Error while deleting %1.
da: Fejl ved sletning af %1.

en: Exact Match
da: Præcist match

en: Extra Pinyin functionality
da: Ekstra Pinyin-funktionalitet

en: Failed to create directory
da: Kunne ikke oprette mappe

en: Failed to create request.
da: Kunne ikke oprette anmodning.

en: Failed to create temp file
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil

en: Failed to get runtime directory
da: Kunne ikke hente runtime-mappe

en: File
da: Fil

en: File Operation Failed
da: Filhandling mislykkedes

en: Filter by stroke
da: Filtrér efter tryk

en: First candidate as Preedit
da: Første kandidat som Preedit

en: Forget word
da: Glem ord

en: From &File
da: Fra &fil

en: From &Sogou Cell Dictionary File
da: Fra &Sogou Cell-ordbogsfil

en: Full width Character
da: Fuld tegnbredde

en: Full width Character is disabled.
da: Fuld tegnbredde er deaktiveret.

en: Full width Character is enabled.
da: Fuld tegnbredde er aktiveret.

en: Full width character
da: Fuld tegnbredde

en: Full width punctuation
da: Tegnsætning i fuld bredde

en: Full width punctuation is disabled.
da: Tegnsætning i fuld bredde er deaktiveret.

en: Full width punctuation is enabled.
da: Tegnsætning i fuld bredde er aktiveret.

en: Fuzzy Pinyin Settings
da: Uafklarede Pinyin-indstillinger

en: Half width Character
da: Halv tegnbredde

en: Half width punctuation
da: Tegnsætning i halv bredde

en: Half width punctuation after latin letter or number
da: Tegnsætning med halv bredde efter latinsk bogstav eller tal

en: Horizontal
da: Vandret

en: Icon
da: Ikon

en: If the value less than 0, means this feature is disabled. If auto phrase is enabled, selecting auto phrase candidate explicitly will still add the word as a new user phrase.
da: Hvis værdien er mindre end 0, så betyder det at funktionaliteten er deaktiveret. Hvis automatisk frase er aktiveret, så vil valg af automatisk frasekandidat udtrykkeligt stadigvæk tilføje ordet som en ny brugerfrase.

en: Ignore built in punctuation
da: Ignorer indbygget tegnsætning

en: Inner Segment (xian -> xi'an)
da: Indre segment (xian -> xi'an)

en: Inner Segment for Short Pinyin (qie -> qi'e)
da: Indre segment for kort Pinyin (qie -> qi'e)

en: Input Dictionary Name
da: Input ordbogsnavn

en: Key to trigger quickphrase
da: Tast til at udløse hurtigfrase

en: Learning
da: Læring

en: Length limit of selecting the only candidate
da: Grænse for længde ved valg af den eneste kandidat

en: Match partial finals (e -> en, eng, ei)
da: Match delvise slutninger (e -> en, eng, ei)

en: Minimum Pinyin Length
da: Maksimum længde for Pinyin

en: Modify dictionary
da: Rediger ordbog

en: New Dictionary Name:
da: Nyt ordbogsnavn:

en: Next Candidate
da: Næste kandidat

en: Next Page
da: Næste side

en: Next page
da: Næste side

en: No
da: Nej

en: No browsing outside pinyin.sogou.com, now redirect to home page.
da: Ingen gennemsøgning udenfor pinyin.sogou.com, viderestiller nu til startsiden.

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Not set
da: Ikke sat

en: Order policy
da: Regel for rækkefølge

en: Order the candidate based on the word you already typed. You may want to disable this option if you want the candidate order to be stable regardless of the history.
da: Kandidatens rækkefølge skal baseres på det ord du allerede har skrevet. Det kan være du vil deaktivere valgmuligheden hvis du vil have at rækkefølgen for kandidaten skal være stabil uanset historikken.

en: Page size
da: Sidestørrelse

en: Pinyin dictionary manager
da: Pinyin-ordbogshåndtering

en: Please use this functionality after typing some text.
da: Brug venligst denne funktionalitet efter du har skrevet noget tekst.

en: Prediction Size
da: Størrelse på forudsigelse

en: Prefix key to trigger Pinyin
da: Præfikstast til at udløse Pinyin

en: Press Backspace to forget.
da: Tryk på Backspace for at glemme.

en: Press Delete to remove.
da: Tryk på Delete for at flytte.

en: Press {} for {}
da: Tryk på {} for {}

en: Press {} for {} and Return for {}
da: Tryk på {} for {} og Retur for {}

en: Prev Candidate
da: Forrige kandidat

en: Prev page
da: Forrige side

en: Prompt long word length when input length over (0 for disable)
da: Spørg om længden på lange ord når inputlængden er over (0 for deaktivér)

en: Punctuation
da: Tegnsætning

en: Regular expression for auto select when no match is found
da: Regulært udtryk for vælg automatisk når der ikke findes noget match

en: Regular expression for selecting the only candidate
da: Regulært udtryk til at vælge den eneste kandidat

note: i18n: file: gui/pinyindictmanager/pinyindictmanager.ui:44 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton_)
en: Remove &All
da: Fjern &alle

en: Save auto phrase after being typed for ... times
da: Gem automatisk frase efter den er blevet skrevet ... gange

en: Scel file (*.scel)
da: Scel-fil (*.scel)

en: Select 2nd Candidate
da: Vælg anden kandidat

en: Select 3rd Candidate
da: Vælg tredje kandidat

en: Select Dictionary File
da: Vælg ordbogsfil

en: Select Second Candidate
da: Vælg anden kandidat

en: Select Third Candidate
da: Vælg tredje kandidat

en: Select candidate to be removed from history:
da: Vælg kandidat som skal fjernes fra historik:

en: Select scel file
da: Vælg scel-fil

en: Selection
da: Valg

en: Separator text between hint and candidate
da: Separatortekst mellem tip og kandidat

en: Show complete pinyin in preedit
da: Vis komplet pinyin i preedit

en: Show prediction words
da: Vis forudsigelsesord

en: Shuangpin Profile
da: Shuangpin-profil

en: Simplified Chinese
da: Forenklet kinesisk

en: Simplified Chinese is enabled.
da: Forenklet kinesisk er aktiveret.

en: Simplified and Traditional Chinese Translation
da: Oversættelse af forenklet og traditionel kinesisk

en: Sort candidates based on current context
da: Sortér kandidater baseret på nuværende kontekst

en: Strings to trigger quick phrase
da: Strenge til at udløse hurtigfrase

en: Switch to Simplified Chinese
da: Skift til forenklet kinesisk

en: Switch to Traditional Chinese
da: Skift til traditionel kinesisk

en: Table
da: Tabel

en: Temporary file created.
da: Midlertidig fil oprettet.

en: Text to trigger quickphrase
da: Tekst til at udløse hurtigfrase

en: The proxy format must be the one that is supported by cURL. Usually it is in the format of [scheme]://[host]:[port], e.g. http://localhost:1080.
da: Proxyformatet skal være et der understøttes af cURL. Typisk er det i formatet [scheme]://[vært]:[port], f.eks. http://localhost:1080.

en: Toggle Key
da: Tast til at skifte

en: Toggle key
da: Tast til at skifte

en: Traditional Chinese
da: Traditionel kinesisk

en: Traditional Chinese is enabled.
da: Traditionel kinesisk er aktiveret.

en: Translate engine
da: Oversættelsesmotor

en: Type paired punctuations together (e.g. Quote)
da: Skriv tegnsætningspar sammen (f.eks. citat)

en: Use Left and Right to select character:
da: Brug venstre og højre til at vælge tegn:

en: Use Left and Right to select text.
da: Brug venstre og højre til at vælge tekst.

en: Use V to trigger quickphrase
da: Brug V til at udløse hurtigfrase

en: Use full width
da: Brug fuld bredde

en: Use system language model
da: Brug systemets sprogmodel

en: Vertical
da: Lodret

en: When available, system language model will be loaded for given language and provide ability to give better context based order.
da: Når det er muligt, så indlæses model for systemtets sprog for givne sprog og giver mulighed for bedre rækkefølge baseret på kontekst.

en: When current input length is greater than or equal to the limit and there is only one candidate available, automatically select this candidate. -1 Means the maximum code length of the table. 0 means this behavior is disabled.
da: Når den nuværende inputlængde er større end eller det samme som grænsen og der kun er én kandidat tilgængelig, så vælg automatisk kandidaten. -1 betyder den maksimale kodelængde på tabellen. 0 betyder at opførslen deaktiveres.

en: When typing a new character, if the current input length is greater than or equal to the limit, and the existing segment with the new character does not have any matched entries in the table, select the current candidate and then type in the new character. -1 means the maximum code length of the table. 0 means this behavior is disabled.
da: Når der skrives et nyt tegn, så hvis den nuværende inputlængde er større end eller det samme som grænsen og det eksisterende segment med det nye tegn ikke har nogen matchende poster i tabellen, så vælg den nuværende kandidat og skriv det nye tegn. -1 betyder den maksimale kodelængde på tabellen. 0 betyder at opførslen deaktiveres.

en: Wildcard matching Key
da: Jokertegn matcher tast

en: Wrong Link
da: Forkert link

en: Yes
da: Ja

en: [Select the word to remove from history]
da: [vælg det ord som skal fjernes fra historik]

en: {0} is not in table.
da: {0} er ikke i tabellen.

en: {0}: No corresponding code.
da: {0}: Ingen tilhørende kode.
