fcitx5-configtool - en to da translation catalogue (103 entries)

en: %1 crashed.
da: %1 holdt op med at virke.

en: %1 failed to start.
da: %1 kunne ikke starte.

en: &Apply
da: &Anvend

en: &Cancel
da: &Annuller

en: &Close
da: &Luk

en: &Next >
da: &Næste >

en: &Reset
da: &Nulstil

en: - Disable %1
da: - Deaktivér %1

en: - Disable some features in %1
da: - Deaktivér nogle funktionaliteter i %1

en: A general keyboard layout viewer
da: En generel tastaturlayout-fremviser

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/listoptionwidget.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addGroupButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:139 i18n: ectx: 
en: Add
da: Tilføj

en: Addons
da: Tilføjelser

en: All migration tasks are completed successfully.
da: Alle overførselsopgaver er fuldført.

en: Any language
da: Vilkårligt sprog

en: Asking Fcitx to exit...
da: Spørger Fcitx om at afslutte ...

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:285 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available Input Method:
da: Tilgængelig inputmetode:

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/erroroverlay.ui:167 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Cannot connect to Fcitx by DBus, is Fcitx running?
da: Kan ikke oprette forbindelse til Fcitx med DBus. Kører Fcitx?

en: Change Input method to match layout selection.
da: Skift inputmetode til at matche valget af layout.

en: Change System layout to match input method selection.
da: Skift systemets layout til at matche valget af inputmetode.

en: Checking if Fcitx is running...
da: Tjekker om Fcitx kører ...

en: Checking if Fcitx is still running...
da: Tjekker om Fcitx stadigvæk kører ...

en: Click on an item for more details.
da: Klik på en post for flere detaljer.

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:236 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:239 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureButton)
en: Configure
da: Konfigurer

en: Converter crashed.
da: Konverter holdt op med at virke.

en: Copying file %1 to %2
da: Kopierer filen %1 til %2

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Current Input Method:
da: Nuværende inputmetode:

en: Current group changed
da: Nuværende gruppe ændret

en: Default
da: Standard

en: Directory %1 does not exist.
da: Mappen %1 findes ikke.

en: Disable %1
da: Deaktivér %1

en: Disabling %1 will also:
    %2%3
    Are you sure you want to disable it?
da: Deaktivering af %1 vil også:
    %2%3
    Er du sikker på, at du vil deaktivere den?

en: Do you want to change group? Changes to current group will be lost!
da: Vil du ændre gruppe? Ændringerne til den nuværende vil gå tabt!

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/listoptionwidget.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, moveDownButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:217
en: Down
da: Ned

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/listoptionwidget.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, editButton)
en: Edit
da: Rediger

en: Failed to copy file %1 to %2
da: Kunne ikke kopiere filen %1 til %2

en: Failed to create directory %1.
da: Kunne ikke oprette mappen %1.

en: Failed to fetch config for %1
da: Kunne ikke hente konfiguration for %1

en: Failed to start DBus Call.
da: Kunne ikke starte DBus-kald.

note: i18n: file: src/migrator/app/welcomepage.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, fcitxNotRunningMessage) i18n: file: src/migrator/app/taskpage.ui:23
en: Fcitx 5 is not running.
da: Fcitx 5 kører ikke.

note: i18n: file: src/configtool/mainwindow.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: Fcitx Configuration
da: Fcitx-konfiguration

en: Fcitx Exited.
da: Fcitx afsluttet.

en: Fcitx is fully exited.
da: Fcitx er afsluttet helt.

en: Fcitx is started.
da: Fcitx er startet.

note: namespace
en: Global Config
da: Global konfiguration

en: Global Options
da: Globale valgmuligheder

en: Got error: %1 %2
da: Fik fejl: %1 %2

en: Group Name:
da: Gruppenavn:

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Group:
da: Gruppe:

en: Import Pinyin dictionary from Fcitx 4
da: Importér Pinyin-ordbog fra Fcitx 4

en: Import table data for installed table from Fcitx 4
da: Importér tabeldata for installeret tabel fra Fcitx 4

en: Input Method
da: Inputmetode

en: Keyboard <layout>
da: Tastatur <layout>

en: Keyboard Layout viewer
da: Tastaturlayout-fremviser

en: Keyboard layout <group> (0-3)
da: Tastaturlayout <gruppe> (0-3)

en: Keyboard layout <variant>
da: Tastaturlayout <variant>

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:97 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, defaultLayoutButton)
en: Keyboard layout to use when no input method active
da: Tastaturlayout som skal bruges når der ikke er nogen aktiv inputmetode

en: Keyboard layout viewer
da: Tastaturlayout-fremviser

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/layoutselector.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Language:
da: Sprog:

en: Loader
da: Indlæser

note: i18n: file: src/migrator/app/welcomepage.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, WelcomePage)
en: Migrate Data from Fcitx 4
da: Overfør data fra Fcitx 4

en: Migrate Kkc dictionary from Fcitx 4
da: Overfør Kkc-ordbog fra Fcitx 4

en: Migrate Rime dictionary from Fcitx 4. Notice: this will remove all the existing data.
da: Overfør Rime-ordbog fra Fcitx 4. Bemærk: det fjerner al eksisterende data.

en: Migrate Skk dictionary from Fcitx 4
da: Overfør Skk-ordbog fra Fcitx 4

en: Migrate global key option from Fcitx 4
da: Overfør global tastvalgmulighed fra Fcitx 4

en: Migrating Kkc rule option...
da: Overfør valgmulighed for Kkc-regel ...

en: Migrating Pinyin data...
da: Overfører Pinyin-data ...

en: Migrating Skk rule option...
da: Overfør valgmulighed for Skk-regel ...

en: Migrating global hotkey key option...
da: Overfør tastvalgmulighed for global hottast ...

en: Migration Tool
da: Overførelsesværktøj

en: Module
da: Modul

en: Multilingual
da: Flersproget

en: New Group
da: Ny gruppe

en: No
da: Nej

en: One of the task is failed. Terminating the migration.
da: En af opgaverne mislykkedes. Afslutter øverførelsen.

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:324 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyCurrentLanguageCheckBox)
en: Only &Show Current Language
da: &Vis kun nuværende sprog

en: Other
da: Andre

en: Pinyin data is migrated.
da: Pinyin-data er overført.

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/listoptionwidget.ui:95 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:85 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deleteGroupButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:164 i18n: 
en: Remove
da: Fjern

en: Restore &Defaults
da: Gendan &standarder

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/erroroverlay.ui:177 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runFcitxButton)
en: Run Fcitx 5
da: Kør Fcitx 5

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/addonselector.ui:32 i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Search Addons
da: Søg efter tilføjelser

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:292 i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterTextEdit)
en: Search Input Method
da: Søg efter inputmetode

note: i18n: file: src/migrator/app/taskpage.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, selectAllBox)
en: Select &All
da: Vælg &alle

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/fontbutton.ui:60 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontSelectButton)
en: Select &Font...
da: Vælg &skrifttype ...

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:258 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, layoutButton)
en: Select Layout
da: Vælg layout

en: Select default layout
da: Vælg standardlayout

note: i18n: file: src/migrator/app/taskpage.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, TaskPage)
en: Select migration tasks
da: Vælg overførelsesopgaver

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultLayoutButton)
en: Select system keyboard layout
da: Vælg systemets tastaturlayout

en: Service %1 does not present on DBus.
da: Tjenesten %1 findes ikke på DBus.

en: Service %1 still present on DBus.
da: Tjenesten %1 findes stadigvæk på DBus.

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/addonselector.ui:76 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedCheckbox)
en: Show &Advanced options
da: Vis &avancerede valgmuligheder

note: namespace
en: Table
da: Tabel

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:381 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: The first input method will be inactive state. Usually you need to put <b>Keyboard</b> or <b>Keyboard - <i>layout name</i></b> in the first place.
da: Den første inputmetode vil være i inaktiv tilstand. Typisk skal der først stå <b>Tastatur</b> eller <b>Tastatur - <i>layoutnavn</i></b>.

note: i18n: file: src/migrator/app/welcomepage.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: This wizard will help you to migrate existing user data from Fcitx 4 to Fcitx 5
da: Assistenten hjælper dig med at overføre eksisterende brugerdata fra Fcitx 4 til Fcitx 5

en: Try to Migrating table file: %1 ...
da: Prøv at overføre tabelfil: %1 ...

en: UI
da: Brugerflade

en: Unknown
da: Ukendt

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/listoptionwidget.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, moveUpButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:192
en: Up
da: Op

en: View keyboard layout
da: Vis tastaturlayout

en: Yes
da: Ja

en: Your currently configured input method does not match your layout, do you want to change the layout setting?
da: Din nuværende konfigurerede inputmetode matcher ikke dit layout. Vil du skifte layoutindstillingen?

en: Your currently configured input method does not match your selected layout, do you want to add the corresponding input method for the layout?
da: Din nuværende konfigurerede inputmetode matcher ikke dit layout. Vil du tilføje layoutets tilhørende inputmetode?

en: group
da: gruppe
