fcitx5-configtool - en to tr translation catalogue (66 entries)

en: A general keyboard layout viewer
tr: Genel bir klavye serilimi görüntüleyici

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/listoptionwidget.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addGroupButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:139 i18n: ectx: 
en: Add
tr: Ekle

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:66 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addGroupButton)
en: Add Group
tr: Grup Ekle

en: Addons
tr: Eklentiler

en: All migration tasks are completed successfully.
tr: Tüm göç etme görevleri başarıyla tamamlandı.

en: Any language
tr: Herhangi bir dil

en: Apply configuration changes
tr: Yapılandırma değişimlerini uygulayın

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:285 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available Input Method:
tr: Kullanılabilir Giriş Yöntemi:

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/erroroverlay.ui:167 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Cannot connect to Fcitx by DBus, is Fcitx running?
tr: DBus tarafından Fcitx'e bağlanılamıyor, Fcitx çalışıyor mu?

en: Change Fcitx 5 Configuration
tr: Fcitx 5 Yapılandırmasını Değiştirin

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:236 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:239 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureButton)
en: Configure
tr: Yapılandır

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Current Input Method:
tr: Geçerli Giriş Yöntemi:

en: Current group changed
tr: Geçerli grup değişti

en: Default
tr: Varsayılan

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:82 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deleteGroupButton)
en: Delete Group
tr: Grubu Sil

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/listoptionwidget.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, moveDownButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:217
en: Down
tr: Aşağı

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/listoptionwidget.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, editButton)
en: Edit
tr: Düzenle

en: Fcitx 5 Configuration
tr: Fcitx 5 Yapılandırması

en: Fcitx 5 Migration Wizard
tr: Fcitx 5 Göç Etme Sihirbazı

note: i18n: file: src/configtool/mainwindow.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: Fcitx Configuration
tr: Fcitx Yapılandırması

en: Fcitx is started.
tr: Fcitx başlatıldı.

note: namespace
en: Global Config
tr: Küresel Yapılandırma

en: Global Options
tr: Küresel Tercihler

en: Group Name:
tr: Grup Adı:

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Group:
tr: Grup:

en: Input Method
tr: Girdi Yöntemi

en: Input Method Configuration
tr: Girdi Yöntemi Yapılandırması

en: Keyboard <layout>
tr: Klavye

en: Keyboard Layout viewer
tr: Klavye Serilimi görüntüleyici

en: Keyboard layout <group> (0-3)
tr: Klavye düzen (0-3)

en: Keyboard layout <variant>
tr: Klavye Düzeni

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:97 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, defaultLayoutButton)
en: Keyboard layout to use when no input method active
tr: Giriş yöntemi etkin değilken kullanılacak klavye düzeni

en: Keyboard layout viewer
tr: Klavye Düzeni görüntüleyici

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/layoutselector.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Language:
tr: Dil:

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:261 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, layoutButton)
en: Layout
tr: Serilim

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/layoutselector.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout:
tr: Serilim:

en: Loader
tr: Yükleyici

en: Migration Tool
tr: Göçme Aracı

en: Module
tr: Modül

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:214 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveDownButton)
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:189 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveUpButton)
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Multilingual
tr: Çok dilli

en: New Group
tr: Yeni Grup

en: No
tr: Hayır

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:324 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyCurrentLanguageCheckBox)
en: Only &Show Current Language
tr: Göster :&Sadece Geçerli Dili

en: Other
tr: Diğer

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/listoptionwidget.ui:95 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:85 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deleteGroupButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:164 i18n: 
en: Remove
tr: Kaldır

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/erroroverlay.ui:177 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runFcitxButton)
en: Run Fcitx 5
tr: Fcitx 5'i Çalıştır

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/addonselector.ui:32 i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Search Addons
tr: Eklentileri Ara

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:292 i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterTextEdit)
en: Search Input Method
tr: Giriş Yöntemi Ara

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/fontbutton.ui:60 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontSelectButton)
en: Select &Font...
tr: Seç &Yazı tipi...

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:258 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, layoutButton)
en: Select Layout
tr: Serilimi Seçin

en: Select default layout
tr: Varsayılan serilimi seçin

note: i18n: file: src/migrator/app/taskpage.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, TaskPage)
en: Select migration tasks
tr: Göçme görevlerini seçin

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultLayoutButton)
en: Select system keyboard layout
tr: Sistem klavye serilimini seçin

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:381 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: The first input method will be inactive state. Usually you need to put <b>Keyboard</b> or <b>Keyboard - <i>layout name</i></b> in the first place.
tr: İlk giriş yöntemi aktif değildirr. Genellikle <b> Klavye </ b> veya <b> Klavye - <i> düzen adı </ i> </ b> koymanız gerekir.

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: i18n: file: src/lib/configwidgetslib/listoptionwidget.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, moveUpButton) i18n: file: src/lib/configwidgetslib/impage.ui:192
en: Up
tr: Yukarı

en: Update
tr: Güncelle

en: View keyboard layout
tr: Klavye serilimini görüntüle

note: i18n: file: src/migrator/app/welcomepage.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizardPage, WelcomePage)
en: WelcomePage
tr: Hoşgeldin Sayfası

en: Yes
tr: Evet

en: group
tr: grup

en: layout
tr: düzeni

en: variant
tr: türü
