fcitx5-kkc - en to ja translation catalogue (49 entries)

note: i18n: file: gui/addshortcutdialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel_)
en: &Command:
ja: コマンド(&C):

note: i18n: file: gui/addshortcutdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputModeLabel_)
en: &Input Mode:
ja: 入力モード(&I):

note: i18n: file: gui/addshortcutdialog.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyLabel_)
en: &Key:
ja: キー(&K):

note: i18n: file: gui/adddictdialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel_)
en: &Path:
ja: パス(&P):

note: i18n: file: gui/adddictdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel_)
en: &Type:
ja: 形式(&T):

en: Auto Correct
ja: 自動修正

en: Candidate Layout
ja: 候補のレイアウト

en: Candidates Page Down
ja: 前のページへ

en: Candidates Page Up
ja: 次のページへ

en: Cursor Down
ja: カーソルを下に

en: Cursor Up
ja: カーソルを上に

note: i18n: file: gui/addshortcutdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddShortcutDialog) i18n: file: gui/adddictdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddDictDialog)
en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Dictionary
ja: 辞書

en: Dictionary Manager
ja: 辞書マネージャー

en: Direct input
ja: 直接入力

note: i18n: file: gui/dictwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KkcDictWidget) i18n: file: gui/shortcutwidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KkcShortcutWidget)
en: Form
ja: フォーム

en: Function
ja: ファンクション

en: Half width Katakana
ja: 半角カタカナ

en: Hiragana
ja: ひらがな

en: Horizontal
ja: 横

en: Initial Input Mode
ja: 初期入力モード

en: Input Mode
ja: 入力モード

en: Japanese
ja: 日本語

en: Japanese input method
ja: 日本語入力メソッド

en: KKC Addon of Fcitx
ja: Fcitx 用の KKC アドオン

en: Kana Kanji
ja: かな漢字

en: Katakana
ja: カタカナ

en: Key
ja: キー

en: Key Conflict
ja: 競合するキー

en: Key to add is conflict with existing shortcut.
ja: 追加したキーは存在するショートカットキーと競合しています。

en: Latin
ja: 英数

en: Not set
ja: 未設定

en: Number candidate of Triggers To Show Candidate Window
ja: 候補ウィンドウを表示するまでの候補数

en: Page size
ja: 候補ウィンドウの項目数

en: Punctuation Style
ja: 句読点スタイル

note: i18n: file: gui/shortcutwidget.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ruleLabel_)
en: R&ule:
ja: ルール(&R):

en: Rule
ja: ルール

en: Rule Editor
ja: ルールエディタ

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Select Dictionary Directory
ja: 辞書のディレクトリを選択

en: Select Dictionary File
ja: 辞書のファイルを選択

en: Shortcut Manager
ja: ショートカットマネージャー

en: Show Annotation
ja: 注釈を表示

en: System
ja: システム

en: The content has changed.
    Do you want to save the changes or discard them?
ja: 内容が変更されました。
    変更を保存しますか？　それとも破棄しますか？

en: User
ja: ユーザー

en: Vertical
ja: 縦

en: Wide latin
ja: 全角英数

en: Wide latin Japanese
ja: 全角英字と日本語
