fcitx5-qt - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: %1 is a system file, do you want to delete all phrases instead?
ja: %1 はシステムファイルです。代わりにすべてのフレーズを削除しますか?

note: i18n: file: qt5/quickphrase-editor/editor.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
ja: 追加 (&A)

en: &Apply
ja: 適用 (&A)

note: i18n: file: qt5/quickphrase-editor/editor.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, batchEditButton)
en: &Batch Edit
ja: バッチ編集 (&B)

en: &Close
ja: 閉じる (&C)

note: i18n: file: qt5/quickphrase-editor/editor.ui:74 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ja: 削除 (&D)

note: i18n: file: qt5/quickphrase-editor/editor.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: &Import
ja: インポート (&I)

note: i18n: file: qt5/quickphrase-editor/editor.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, operationButton)
en: &Operation
ja: 操作(&O)

en: &Reset
ja: リセット (&R)

en: A launcher for Fcitx Gui plugin.
ja: Fcitx Gui プラグインのランチャーです。

en: Add File
ja: ファイル追加

en: Are you sure to delete %1?
ja: 本当に %1 を削除しますか?

note: i18n: file: qt5/quickphrase-editor/batchdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BatchDialog)
en: Batch editing
ja: バッチの編集

en: Cannot create file %1.
ja: %1 ファイルを作成できません。

en: Cannot remove system file
ja: システムファイルは削除出来ません。

en: Config path
ja: 設定パス

en: Confirm deletion
ja: 削除の確認

en: Create new file
ja: ファイルの新規作成

note: i18n: file: qt5/quickphrase-editor/editor.ui:85 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: De&lete All
ja: 全削除 (&l)

en: Default
ja: デフォルト

note: i18n: file: qt5/quickphrase-editor/editor.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: E&xport
ja: エクスポート (&x)

en: Empty
ja: 空

en: Error while deleting %1.
ja: %1 の削除中にエラーが起きました。

en: Failed to notify Fcitx
ja: Fcitx の通知に失敗しました。

en: Failed to notify Fcitx about the configuration change.
ja: 設定の変更についての Fcitx の通知に失敗しました。

en: Fcitx 5 Qt5 Gui Wrapper
ja: Fcitx 5 の Qt5 GUI ラッパー

en: Fcitx 5 Qt6 Gui Wrapper
ja: Fcitx 5 Qt6 GUI ラッパー

en: File Operation Failed
ja: ファイル処理に失敗しました

en: File name should not contain '/'.
ja: ファイル名に '/' は含められません。

en: Input Method Configuration helper
ja: 入力メソッド設定ヘルパー

en: Invalid filename
ja: 無効なファイル名

en: Key code mode
ja: キーコードモード

en: Keyword
ja: キーワード

en: Load configuration plugin for Fcitx Addon
ja: Fcitx アドオンの設定プラグインをロードする

en: Parent window ID
ja: 親ウィンドウID

en: Phrase
ja: フレーズ

en: Please input a filename for newfile
ja: 新しいファイルのファイル名を入力してください

en: Quick Phrase Editor
ja: クイックフレーズ エディター

en: Refresh List
ja: リストの更新

en: Remove File
ja: ファイル削除

en: Save Changes
ja: 変更の保存

en: Test if config exists
ja: 設定が存在したらテストする

en: The content has changed.
    Do you want to save the changes or discard them?
ja: 内容が変更されています。
    変更を保存しますか?それとも変更を破棄しますか?

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
ja: 押されたキーは Qt でサポートされていません。

en: Unsupported Key
ja: サポートされていないキー

note: i18n: file: qt5/quickphrase-editor/batchdialog.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: Use <Keyword> <Phrase> format on every line.
ja: 各行では <Keyword> <Phrase> の形式を使用してください。

en: path
ja: パス

en: winid
ja: ウィンドウ ID
