fcitx5-skk - en to fr translation catalogue (40 entries)

note: i18n: file: gui/dictwidget.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addDictButton)
en: &Add
fr: &Ajouter

note: i18n: file: gui/adddictdialog.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel)
en: &Host:
fr: &Hôte

note: i18n: file: gui/adddictdialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: &Path:
fr: &Chemin :

note: i18n: file: gui/adddictdialog.ui:90 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: &Port:
fr: &Port :

note: i18n: file: gui/dictwidget.ui:98 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, defaultDictButton)
en: &Revert
fr: &Annuler

note: i18n: file: gui/adddictdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: &Type:
fr: &Type :

en: Candidate Key
fr: Touche de la proposition

en: Candidate Layout
fr: Mise en page des propositions

en: Candidates Page Down
fr: Page des propositions bas

en: Candidates Page Up
fr: Page des propositions haut

en: Cursor Down
fr: Curseur bas

en: Cursor Up
fr: Curseur haut

note: i18n: file: gui/adddictdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddDictDialog)
en: Dialog
fr: Dialogue

en: Dictionary
fr: Dictionnaire

en: Dictionary Manager
fr: Gestionnaire de dictionnaire

en: Digit (0,1,2,...)
fr: Chiffre (0,1,2,...)

en: Direct input
fr: Saisie directe

note: i18n: file: gui/adddictdialog.ui:126 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Encoding:
fr: Encodage :

note: i18n: file: gui/dictwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkkDictWidget)
en: Form
fr: Formulaire

en: Half width Katakana
fr: Katakana demi-largeur

en: Initial Input Mode
fr: Mode de méthode de saisie

en: Japanese
fr: Japonais

note: i18n: file: gui/dictwidget.ui:81 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, moveDownDictButton)
en: Move &Down
fr: Déplacer vers le &bas

note: i18n: file: gui/dictwidget.ui:64 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, moveUpDictButton)
en: Move &Up
fr: Déplacer vers le &haut

en: Not set
fr: Non définit

en: Page size
fr: Taille de page

en: Punctuation Style
fr: Style de ponctuation

en: Qwerty Center Row (a,s,d,...)
fr: Ligne centrale QWERTY (a,s,d,...)

note: i18n: file: gui/dictwidget.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeDictButton)
en: R&emove
fr: S&upprime

en: Return-key does not insert new line on commit
fr: La touche Entrée n’insert pas une nouvelle ligne lors de la validation

en: Rule
fr: Règle

en: SKK Input Method For Fcitx
fr: Méthode de saisie SKK pour Fcitx

en: SKK Japanese input method
fr: Méthode de saisie du japonais SKK

en: Select Dictionary File
fr: Sélectionner le fichier de dictionnaire

en: Server
fr: Serveur

en: Show Annotation
fr: Afficher l'annotation

en: System
fr: Système

en: User
fr: Utilisateur

en: Wide latin
fr: Latin large

en: Wide latin Japanese
fr: Japonais latin large
