fcitx5-unikey - en to ru translation catalogue (85 entries)

note: i18n: file: macro-editor/editor.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add
ru: &Добавить

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:128 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add / Update
ru: &Добавить / Обновить

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:161 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton) i18n: file: macro-editor/editor.ui:47
en: &Delete
ru: &Удалить

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:201 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton) i18n: file: macro-editor/editor.ui:87
en: &Export
ru: &Экспорт

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton) i18n: file: macro-editor/editor.ui:76
en: &Import
ru: &Импорт

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadButton)
en: &Load
ru: &Загрузка

en: A with breve [A(]
ru: A с бреве [A(]

en: A with circumflex [A^]
ru: A с циркумфлексом [A^]

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:84 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Action:
ru: Действие:

en: Allow to modify surrounding text (experimental)
ru: Разрешить изменять окружающий текст (экспериментальная опция)

en: Allow type with more freedom
ru: Разрешать тип с большей свободой

en: Auto restore keys with invalid words
ru: Автоматически восстанавливать клавиши при некорректных словах

en: Breve: A becomes A(
ru: Бреве: А становится А(

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:24 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Built-in Input Methods
ru: Встроенные методы ввода

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Category:
ru: Категория:

en: Character complements
ru: Дополнения персонажей

en: Circumflex for all applicable characters
ru: Циркумфлекс для всех применимых символов

en: Circumflex: A becomes A^
ru: Циркумфлекс: A становится A^

en: Circumflex: E becomes E^
ru: Циркумфлекс: E становится E^

en: Circumflex: O becomes O^
ru: Циркумфлекс: O становится O^

en: D with stroke [-D]
ru: D с обводкой [-D]

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:172 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: file: macro-editor/editor.ui:58
en: De&lete All
ru: Уд&алить все

note: i18n: file: macro-editor/dialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Dialog)
en: Dialog
ru: Диалог

en: E with circumflex [E^]
ru: E с циркумфлексом [E^]

en: Enable Macro
ru: Включить макрос

en: Enable spell check
ru: Включить проверку правописания

en: Escape key
ru: Клавиша Escape

en: Horn-Breve: U, O, A, become U+, O+, A(
ru: Рожок-Бреве: U, O, A, становится U+, O+, A(

en: Horn-Breve: U, O, A, become U+, O+, A(, or create U+
ru: Рожок-Бреве: U, O, A, становится U+, O+, A(, или создать U+

en: Horn: O becomes O+
ru: Рожок: O становится O+

en: Horn: U becomes U+
ru: Рожок: U становится U+

en: Horn: U, O become U+, O+
ru: Рожок: U, O становится U+, O+

en: Input Method
ru: Метод ввода

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input Method:
ru: Метод ввода:

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Key
ru: Клавиша

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:61 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Key definition
ru: Определение клавиши

en: Keymap
ru: Раскладка

en: Keymap Editor
ru: Редактор раскладки

en: Macro
ru: Макрос

en: Macro Disabled
ru: Макрос отключен

en: Macro Editor
ru: Редактор макросов

en: Macro Enabled
ru: Макрос включен

note: i18n: file: macro-editor/dialog.ui:32 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Macro:
ru: Макрос:

en: Microsoft Vietnamese
ru: Вьетнамский Microsoft

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:150 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: Move &Down
ru: Двигать &Вниз

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:139 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
ru: Двигать &Вверх

en: NCR Decimal
ru: Десятичный NCR

en: NCR Hex
ru: Шестнадцатиричный NCR

en: O with circumflex [O^]
ru: O с циркумфлексом [O^]

en: O with horn [O+]
ru: O с рожком [O+]

en: Output Charset
ru: Кодировка на выходе

en: Output charset
ru: Выходная кодировка

en: Process W at word begin
ru: Процесс W в начале слова

en: Remove existing tone
ru: Удалить существующий тон

en: Restore typing state from surrounding text
ru: Восстановить состояние ввода из окружающего текста

en: Simple Telex
ru: Простой Telex

en: Simple Telex2
ru: Простой Telex2

en: Spell Check Disabled
ru: Проверка орфографии отключена

en: Spell Check Enabled
ru: Проверка орфографии включена

en: Spell check
ru: Проверка орфографии

en: Stroke: D becomes -D
ru: Удар: D становится -D

en: Tone ' (acute)
ru: Тон ' (острый)

en: Tone . (dot below)
ru: Тон . (точка внизу)

en: Tone ` (grave)
ru: Тон` (мрачный)

en: Tone marks
ru: Тоновые знаки

en: Tone ~ (tilde)
ru: Тон ~ (тильда)

en: Tone ◌̉ (hook above)
ru: Тон ◌̉ (крючок выше)

en: U with horn [U+]
ru: U с рожком [U+]

en: Underline the preedit text
ru: Подчеркнуть предварительно отредактированный текст

en: Unicode
ru: Юникод

note: i18n: file: keymap-editor/editor.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editor)
en: Unikey Keymap Editor
ru: Редактор раскладки клавиатуры Unikey

note: i18n: file: macro-editor/editor.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editor)
en: Unikey Macro Editor
ru: Редактор макросов Unikey

en: Unikey Wrapper For Fcitx
ru: Обертка Wrapper для Fcitx

en: Use oà, _uý (instead of òa, úy)
ru: Использовать oà, _uý (вместо òa, úy)

en: Vietnamese characters
ru: Вьетнамские иероглифы

en: Vietnamese input method
ru: Вьетнамский метод ввода

en: Word
ru: Слово

note: i18n: file: macro-editor/dialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word:
ru: Слово:

en: a with breve [a(]
ru: a с бреве [a(]

en: a with circumflex [a^]
ru: a с циркумфлексом [a^]

en: d with stroke [-d]
ru: d с обводкой [-d]

en: e with circumflex [e^]
ru: e с циркумфлексом [e^]

en: o with circumflex [o^]
ru: о с циркумфлексом [о^]

en: o with horn [o+]
ru: o с рожком [o+]

en: u with horn [u+]
ru: u с рожком [u+]
