fcitx5 - en to da translation catalogue (448 entries)

en: ${1} Environment Variables:
da: ${1} miljøvariabler:

en: ${1} Settings Directory:
da: ${1}-indstillingsmappe:

en: ${1} is not running.
da: ${1} kører ikke.

en: ${1} is not set.
da: ${1} er ikke sat.

en: ${1} is set to ${2}.
da: ${1} er sat til ${2}.

en: ${1} not found.
da: ${1} ikke fundet.

en: ${1} works properly.
da: ${1} virker korrekt.

en: (Not available)
da: (ikke tilgængelig)

en: (Type to search unicode by code or description)
da: (skriv for at søge i unicode efter kode eller beskrivelse)

en: /Beginner%27s_Guide
da: /Begyndervejledning

en: /Hall_of_Shame_for_Linux_IME_Support
da: /Hall_of_Shame_for_understøttelse_af_Linux_IME

en: /Input_method_related_environment_variables
da: /Inputmetode_med_relation_til_miljøvariabler

en: /Note_for_GNOME_Later_than_3.6
da: /Bemærkning_til_GNOME_senere_end_3.6

en: <Low Surrogate>
da: <Lav surrogat>

en: <Non Private Use High Surrogate>
da: <Høj surrogat for ikke privat brug>

en: <Private Use High Surrogate>
da: <Høj surrogat for privat brug>

en: <Private Use>
da: <Privat brug>

en: <not assigned>
da: <ikke tildelt>

en: Activate Input Method
da: Aktivér inputmetode

en: Active By Default
da: Aktivér som standard

[ctx: Key name]
en: Add Favorite
da: Tilføj favorit

en: Add Unicode Typing Support
da: Tilføj understøttelse af unicode-indtastning

en: Addon Config Dir:
da: Tilføjelseskonfigurationsmappe:

en: Addon Libraries:
da: Tilføjelsesbiblioteker:

en: Addon List:
da: Tilføjelsesliste:

[ctx: Key name]
en: Adjust Brightness
da: Juster lysstyrke

en: All found Gtk ${1} immodule files exist.
da: Alle fundne Gtk ${1} im-modul-filer findes.

en: All libraries for all addons are found.
da: Alle biblioteker til alle tilføjelse er fundet.

en: Allow Overriding System XKB Settings
da: Tillad tilsidesættelse af systemets XKB-indstillinger

[ctx: Key name]
en: Application Left
da: Program venstre

[ctx: Key name]
en: Application Right
da: Program højre

en: Applications disabled for long press
da: Programmer deaktiveret for langt tryk

[ctx: Key name]
en: Audio Cycle Track
da: Lyd gennemløb spor

[ctx: Key name]
en: Audio Random Play
da: Lyd tilfældig afspilning

[ctx: Key name]
en: Audio Repeat
da: Lyd gentag

en: Author
da: Forfatter

[ctx: Key name]
en: Away
da: Væk

[ctx: Key name]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: Key name]
en: Back Forward
da: Tilbage fremad

en: Background
da: Baggrund

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Bash Version:
da: Bash-version:

[ctx: Key name]
en: Battery
da: Batteri

en: Beginner's Guide
da: Begyndervejledning

en: Behavior
da: Opførsel

[ctx: Key name]
en: Blue
da: Blå

en: Blur Margin
da: Sløringsmargen

[ctx: Key name]
en: Book
da: Bog

en: Bottom Center
da: Nederst i midten

en: Bottom Left
da: Nederst til venstre

en: Bottom Right
da: Nederst til højre

[ctx: Key name]
en: Calculator
da: Lommeregner

[ctx: Key name]
en: Cancel
da: Annuller

en: Candidates
da: Kandidater

en: Cannot connect to ${1} correctly.
da: Kan ikke oprette forbindelse til ${1} korrekt.

en: Cannot determine desktop environment.
da: Kan ikke bestemme skrivebordsmiljø.

en: Cannot find ${1} addon config directory.
da: Kan ikke finde ${1}-tilføjelseskonfigurationsmappe.

en: Cannot find ${1} executable!
da: Kan ikke finde ${1}-eksekverbar!

en: Cannot find ${1} im module for gtk ${2} in cache.
da: Kan ikke finde ${1}-im-modul til gtk ${2} i mellemlager.

en: Cannot find ${1} im module for gtk ${2}.
da: Kan ikke finde ${1}-im-modul til gtk ${2}.

en: Cannot find ${1} input method module for ${2}.
da: Kan ikke finde ${1}-inputmetode-modul til ${2}.

en: Cannot find ${2} for gtk ${1}
da: Kan ikke finde ${2} til gtk ${1}

en: Cannot find DBus name ${1} owner.
da: Kan ikke finde ejer af DBus-navnet ${1}.

en: Cannot find a GUI config tool, please install one of ${1}, or ${2}.
da: Kan ikke finde et konfigurationsværktøj med grafisk brugerflade, installer venligst ${1} eller ${2}.

en: Cannot find enabled ${1} user interface!
da: Kan ikke finde aktiveret ${1}-brugerflade!

en: Cannot find fcitx5 executable!
da: Kan ikke finde fcitx5-eksekverbar!

en: Cannot find file ${1} of addon ${2}.
da: Kan ikke filen ${1} af tilføjelsen ${2}.

en: Cannot find following required libraries for ${1} of addon ${2}.
da: Kan ikke finde følgende krævede biblioteker for ${1} af tilføjelsen ${2}.

en: Cannot find immodules cache for gtk ${1}
da: Kan ikke finde im-modul mellemlager til gtk ${1}

en: Cannot find kimpanel dbus interface or enabled non-kimpanel user interface.
da: Kan ikke finde kimpanel dbus-grænseflade eller aktivere ikke-kimpanel-brugerflade.

en: Cannot find pid of DBus name ${1} owner.
da: Kan ikke finde pid på ejer af DBus-navnet ${1}.

en: Cannot find xim_server on root window.
da: Kan ikke finde xim_server på rodvindue.

en: Cannot interpret XMODIFIERS: ${1}.
da: Kan ikke fortolke XMODIFIERS: ${1}.

en: Center
da: I midten

en: Center Left
da: I midten til venstre

en: Center Right
da: I midten til højre

en: Change Fcitx 5 Configuration
da: Skift Fcitx 5-konfiguration

en: Check box
da: Afkrydsningsboks

en: Choose key modifier
da: Vælg ændringstast

[ctx: Key name]
en: Clear
da: Ryd

en: Click Margin
da: Klikmargen

en: Clipboard
da: Udklipsholder

[ctx: Key name]
en: Close
da: Luk

[ctx: Key name]
en: Code input
da: Kodeinput

[ctx: Key name]
en: Community
da: Fællesskab

en: Completion
da: Fuldførsel

en: Completion is disabled.
da: Fuldførsel er deaktiveret.

en: Completion is enabled.
da: Fuldførsel er aktiveret.

en: Config GUI for gtk${1} not found.
da: Konfiguration med grafisk brugerflade til gtk${1} ikke fundet.

en: Config GUI for gtk${1}:
da: Konfiguration med grafisk brugerflade til gtk${1}:

en: Config GUI for kde:
da: Konfiguration med grafisk brugerflade til kde:

en: Config GUI for qt not found.
da: Konfiguration med grafisk brugerflade til qt ikke fundet.

en: Config GUI for qt:
da: Konfiguration med grafisk brugerflade til qt:

en: Config Tool Wrapper:
da: Konfigurationsværktøjs-wrapper:

en: Configuration:
da: Konfiguration:

en: Configure
da: Konfigurer

en: Control
da: Styring

[ctx: Key name]
en: Control
da: Styring

[ctx: Key name]
en: Copy
da: Kopiér

en: Current ${1} settings directory is ${2} (${3}).
da: Nuværende ${1}-indstillingsmappe er ${2} (${3}).

en: Current locale:
da: Nuværende sprog:

en: Current user:
da: Nuværende bruger:

en: Current value of ${1} is ${2} (${3}).
da: Nuværende værdi af ${1} er ${2} (${3}).

en: Custom
da: Tilpasset

[ctx: Key name]
en: Cut
da: Kliip

en: DBus Frontend
da: DBus-frontend

en: DBus based new Freedesktop.org tray icon
da: DBus-baseret nyt Freedesktop.org-bakkeikon

en: DBus interface:
da: DBus-grænseflade:

en: Deactivate Input Method
da: Deaktivér inputmetode

en: Default
da: Standard

en: Default Next Candidate
da: Standard næste kandidat

en: Default Next page
da: Standard-næste side

en: Default Previous Candidate
da: Standard forrige kandidat

en: Default Previous page
da: Standard-forrige side

en: Default page size
da: Standardsidestørrelse

[ctx: Key name]
en: Delete
da: Slet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Desktop Environment:
da: Skrivebordsmiljø:

en: Desktop environment is ${1}.
da: Skrivebordsmiljø er ${1}.

en: Directories:
da: Mapper:

[ctx: Key name]
en: Display
da: Vis

en: Do not show again
da: Vis ikke igen

[ctx: Key name]
en: Documents
da: Dokumenter

[ctx: Key name]
en: Down
da: Ned

en: Editor
da: Redigering

[ctx: Key name]
en: Eisu Shift
da: Eisu-skift

[ctx: Key name]
en: Eisu toggle
da: Eisu skift

[ctx: Key name]
en: Eject
da: Skub ud

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable Blur on KWin
da: Aktivér sløring i KWin

en: Enable Spell check
da: Aktivér stavekontrol

en: Enable emoji in hint
da: Aktivér emoji i tip

en: Enable emoji in quickphrase
da: Aktivér emoji i hurtigfrase

en: Entries
da: Poster

en: Enumerate Input Method Backward
da: Gennemløb inputmetode baglæns

en: Enumerate Input Method Forward
da: Gennemløb inputmetode forlæns

en: Enumerate Input Method Group Backward
da: Gennemløb inputmetode-gruppe baglæns

en: Enumerate Input Method Group Forward
da: Gennemløb inputmetode-gruppe forlæns

en: Enumerate when press trigger key repeatedly
da: Gennemløb når der trykkes på udløsertast gentagne gange

en: Environment variable ${1} is "${2}" instead of "${3}". Please check if you have exported it incorrectly in any of your init files.
da: Miljøvariablen ${1} er "${2}" i stedet for "${3}". Tjek venligst om du har eksporteret den forkert i nogen af dine init-filer.

en: Environment variable ${1} is not set.
da: Miljøvariablen ${1} er ikke sat.

en: Environment variable ${1} is set to "${2}" correctly.
da: Miljøvariablen ${1} er sat korrekt til "${2}".

en: Environment variable ${1} is set to ${2}.
da: Miljøvariablen ${1} er ikke sat ${2}.

en: Environment:
da: Miljø:

en: Error occurs when running ${1}. Please check your locale settings.
da: Der opstod en fejl under kørsel af ${1}. Tjek venligst dine lokale indstillinger.

[ctx: Key name]
en: Execute
da: Udfør

en: Exit
da: Afslut

en: Failed to find ${1} in immodule cache at ${2}
da: Kunne ikke finde ${1} i im-modul mellemlager ved ${2}

en: Failed to find ${1} in the output of ${2}
da: Kunne ikke finde ${1} i outputtet af ${2}

en: Fallback Spell check language
da: Reserve sprog for stavekontrol

[ctx: Key name]
en: Favorites
da: Favoritter

en: Fcitx 5 Configuration
da: Fcitx 5-konfiguration

en: Fcitx Addons:
da: Fcitx-tilføjelser:

en: Fcitx Configure UI:
da: Fcitx-konfiguration med brugerflade:

en: Fcitx State:
da: Fcitx-tilstand:

en: Fcitx is an input method framework. It can help you to type your own language. It also features variant choice of addons that improve your typing experience.
da: Fcitx er et inputmetode-framework. Det kan hjælpe dig med at skrive på de sprog du kender. Det har også en vifte af tilføjelser som forbedre din skriveoplevelse.

en: Fcitx version: ${1}
da: Fcitx-version: ${1}

en: Fcitx4 Frontend
da: Fcitx4-frontend

[ctx: Key name]
en: Finance
da: Finans

en: Font
da: Skrifttype

[ctx: Key name]
en: Forward
da: Fremad

en: Found ${1} ${2} module: ${3}.
da: Fandt ${1} ${2}-modul: ${3}.

en: Found ${1} ${2} process:
da: Fandt ${1} ${2}-proces:

en: Found ${1} ${2} processes:
da: Fandt ${1} ${2}-processer:

en: Found ${1} addon config directory: ${2}.
da: Fandt ${1}-tilføjelseskonfigurationsmappe: ${2}.

en: Found ${1} at ${2}.
da: Fandt ${1} ved ${2}.

en: Found ${1} disabled addons:
da: Fandt ${1} deaktiverede tilføjelser:

en: Found ${1} enabled addons:
da: Fandt ${1} aktiverede tilføjelser:

en: Found ${1} enabled user interface addons:
da: Fandt ${1} aktiverede brugergrænsefladetilføjelser:

en: Found ${1} im modules for gtk ${2}.
da: Fandt ${1} im-moduler til gtk ${2}.

en: Found ${1} kcm module.
da: Fandt ${1} kcm-modul.

en: Found ${2} for unknown gtk version at ${1}.
da: Fandt ${2} til ukendt gtk-version ved ${1}.

en: Found ${3} for gtk ${1} at ${2}.
da: Fandt ${3} til gtk ${1} ved ${2}.

en: Found ${3} im module for ${2}: ${1}.
da: Fandt ${3} im-modul til ${2}: ${1}.

en: Found immodule cache for unknown gtk version at ${1}.
da: Fandt im-modul mellemlager for ukendt gtk-version ved ${1}.

en: Found immodules cache for gtk ${1} at ${2}.
da: Fandt im-modulers mellemlager til gtk ${1} ved ${2}.

en: Found unknown ${1} qt module: ${2}.
da: Fandt ukendt ${1} qt-modul: ${2}.

en: Freedesktop.org Notification Support
da: Understøttelse af Freedesktop.org-underretning

en: Frontends setup:
da: Frontendens opsætning:

[ctx: Key name]
en: Game
da: Spil

[ctx: Key name]
en: Go
da: Gå

[ctx: Key name]
en: Green
da: Grøn

en: Group
da: Gruppe

en: Group {0}: {1}
da: Gruppe {0}: {1}

en: Group {}
da: Gruppe {}

en: Gtk ${1} immodule file ${2} does not exist.
da: Gtk ${1} im-modul-filen ${2} findes ikke.

en: Gtk IM module cache:
da: Mellemlager for Gtk IM-modul:

en: Gtk IM module files:
da: Filer for Gtk IM-modul:

en: Hall of Shame for Linux IME Support
da: Hall of Shame for understøttelse af Linux IME

[ctx: Key name]
en: Hangul End
da: Hangul-slut

[ctx: Key name]
en: Hangul Special
da: Hangul-special

[ctx: Key name]
en: Hangul Start
da: Hangul-start

[ctx: Key name]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: Key name]
en: Hibernate
da: Dvale

en: Hidden Notifications
da: Skjulte underretninger

en: Hide overlay if size does not fit
da: Skjul overlægningen hvis størrelsen ikke passer

en: Highlight Background
da: Baggrund for fremhævning

en: Highlight Background color
da: Baggrundsfarve for fremhævning

en: Highlight Candidate Color
da: Kandidatfarve for fremhævning

en: Highlight Click Margin
da: Fremhæv klikmargen

en: Highlight text color
da: Tekstfarve for fremhævning

[ctx: Key name]
en: History
da: Historik

[ctx: Key name]
en: Home Office
da: Hjemmekontor

[ctx: Key name]
en: Home Page
da: Startside

en: Home:
da: Hjem:

[ctx: Key name]
en: Hot Links
da: Hotlinks

en: Hotkey
da: Hottast

en: Hotkey for switching to the N-th input method
da: Hottast til at skifte til den niende inputmetode

en: Hotkey for switching to the N-th input method for only current input context
da: Hottast til at skifte til den niende inputmetode kun til nuværende inputkontekst

en: IBus Frontend
da: IBus-frontend

en: If you are using ${1}, you may want to uninstall ${2} or remove ${3} in order to use any input method other than ${2}. See ${link} for more detail as well as alternative solutions.
da: Hvis du bruger ${1}, så vil du måske afinstallere ${2} eller fjerne ${3} for at kunne bruge andre inputmetoder end ${2}. Se ${link} for flere detaljer og alternative løsninger.

en: If you are using ${1}, you may want to uninstall ${2}, remove ${3} or use the command ${g36_disable_ibus} to disable IBus integration in order to use any input method other than ${2}. See ${link} for more detail.
da: Hvis du bruger ${1}, så vil du måske afinstallere ${2}, fjerne ${3} eller bruger kommandoen ${g36_disable_ibus} til at deaktivere IBus-integration for at kunne bruge andre inputmetoder end ${2}. Se ${link} for flere detaljer.

en: Image
da: Billede

en: Input Method
da: Inputmetode

en: Input Method Configuration
da: Konfiguration af inputmetode

en: Input Method Related Environment Variables:
da: Inputmetode med relation til miljøvariabler:

en: Input Panel
da: Inputpanel

en: Input method selector
da: Valg af inputmetode

[ctx: Key name]
en: Insert
da: Indsæt

en: Invalid addon config file ${1}.
da: Ugyldig tilføjelseskonfigurationsfil ${1}.

en: KDE Input Method Panel
da: Panel til KDE-inputmetode

[ctx: Key name]
en: Kana Lock
da: Kana-lås

[ctx: Key name]
en: Kana Shift
da: Kana-skift

en: Key
da: Tast

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard - {0}
da: Tastatur - {0}

en: Keyboard - {0} - {1}
da: Tastatur - {0} - {1}

[ctx: Key name]
en: Keyboard Brightness Down
da: Tastaturlysstyrke ned

[ctx: Key name]
en: Keyboard Brightness Up
da: Tastaturlysstyrke op

en: Keyboard Layout:
da: Tastaturlayout:

[ctx: Key name]
en: Keyboard Light On/Off
da: Tastaturlys til/fra

[ctx: Key name]
en: Keyboard Menu
da: Tastaturmenu

en: Kimpanel process:
da: Kimpanel-proces:

[ctx: Key name]
en: Launch (0)
da: Start (0)

[ctx: Key name]
en: Launch (1)
da: Start (1)

[ctx: Key name]
en: Launch (2)
da: Start (2)

[ctx: Key name]
en: Launch (3)
da: Start (3)

[ctx: Key name]
en: Launch (4)
da: Start (4)

[ctx: Key name]
en: Launch (5)
da: Start (5)

[ctx: Key name]
en: Launch (6)
da: Start (6)

[ctx: Key name]
en: Launch (7)
da: Start (7)

[ctx: Key name]
en: Launch (8)
da: Start (8)

[ctx: Key name]
en: Launch (9)
da: Start (9)

[ctx: Key name]
en: Launch (A)
da: Start (A)

[ctx: Key name]
en: Launch (B)
da: Start (B)

[ctx: Key name]
en: Launch (C)
da: Start (C)

[ctx: Key name]
en: Launch (D)
da: Start (D)

[ctx: Key name]
en: Launch (E)
da: Start (E)

[ctx: Key name]
en: Launch (F)
da: Start (F)

[ctx: Key name]
en: Launch Mail
da: Start mail

[ctx: Key name]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Key name]
en: Left Alt
da: Venstre Alt

[ctx: Key name]
en: Left Control
da: Venstre Control

[ctx: Key name]
en: Left Hyper
da: Venstre Hyper

[ctx: Key name]
en: Left Shift
da: Venstre Skift

[ctx: Key name]
en: Left Super
da: Venstre Super

[ctx: Key name]
en: LightBulb
da: Pære

en: Locale:
da: Sprog:

[ctx: Key name]
en: Logoff
da: Log ud

en: Long Press behavior
da: Opførsel for langt tryk

[ctx: Key name]
en: Mail Forward
da: Mail videresend

en: Margin
da: Margen

en: Margin Bottom
da: Margen nederst

en: Margin Left
da: Margen til venstre

en: Margin Right
da: Margen til højre

en: Margin Top
da: Margen øverst

en: Margin around all content
da: Margen omkring al indholdet

en: Margin around text
da: Margen omkring tekst

[ctx: Key name]
en: Market
da: Marked

[ctx: Key name]
en: Media Fast Forward
da: Medie hurtig fremad

[ctx: Key name]
en: Media Next
da: Medie næste

[ctx: Key name]
en: Media Pause
da: Medie pause

[ctx: Key name]
en: Media Play
da: Medie afspil

[ctx: Key name]
en: Media Previous
da: Medie forrige

[ctx: Key name]
en: Media Record
da: Medie optag

[ctx: Key name]
en: Media Rewind
da: Medie spol tilbage

[ctx: Key name]
en: Media Stop
da: Medie stop

[ctx: Key name]
en: Meeting
da: Møde

en: Menu Font
da: Menuens skrifttype

[ctx: Key name]
en: Menu PB
da: Menu-PB

[ctx: Key name]
en: Microphone Mute
da: Mikrofon mute

[ctx: Key name]
en: Monitor Brightness Down
da: Skærm lysstyrke ned

[ctx: Key name]
en: Monitor Brightness Up
da: Skærm lysstyrke op

[ctx: Key name]
en: Multiple Candidate
da: Flere kandidat

[ctx: Key name]
en: Music
da: Musik

[ctx: Key name]
en: My Sites
da: Mine steder

en: Name
da: Navn

[ctx: Key name]
en: New
da: Ny(t)

[ctx: Key name]
en: News
da: Nyheder

en: Next Candidate
da: Næste kandidat

en: Next Page Button
da: Knap for næste side

en: No clipboard history.
da: Ingen udklipsholderhistorik.

en: None
da: Ingen

en: Normal text color
da: Normal tekstfarve

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Note for GNOME Later than 3.6
da: Bemærkning til GNOME senere end 3.6

en: Notification
da: Underretning

en: Number of entries
da: Antal poster

en: Only emoji support is found. To enable spell checking, you may need to install spell check data for the language.
da: Fandt kun understøttelse af emoji. For at aktivere stavekontrol skal du installere stavekontroldata til sproget.

[ctx: Key name]
en: Open
da: Åbn

[ctx: Key name]
en: Open URL
da: Åbn URL

[ctx: Key name]
en: Option
da: Valgmulighed

en: Overlay Clip Margin
da: Klikmargen for overlægning

en: Overlay Image
da: Billede for overlægning

en: Overlay X offset
da: X-forskydning for overlægning

en: Overlay Y offset
da: Y-forskydning for overlægning

en: Overlay position
da: Placering for overlægning

en: Owner of DBus name ${1} is ${2}.
da: Ejer af DBus-navnet ${1} er ${2}.

en: PID of DBus name ${1} owner is ${2}.
da: PID af ejeren af DBus-navnet ${1} er ${2}.

en: Page size
da: Sidestørrelse

[ctx: Key name]
en: Paste
da: Indsæt

en: Paste Primary
da: Indsæt primære

[ctx: Key name]
en: Phone
da: Telefon

[ctx: Key name]
en: Pictures
da: Billeder

en: Please check ${1} for how to install fcitx5.
da: Tjek venligst ${1} for hvordan fcitx5 installeres.

en: Please check the Configure link of your distribution in ${1} for how to setup ${2} autostart.
da: Tjek venligst konfigurationslinket for din distribution i ${1} for hvordan ${2}-autostart opsættes.

en: Please set environment variable ${env_name} to "${value}" using the tool your distribution provides or add ${1} to your ${2}. See ${link}.
da: Sæt venligst miljøvariablen ${env_name} til "${value}" ved brug af værktøjet som din distribution leverer eller tilføj ${1} til din ${2}. Se ${link}.

[ctx: Key name]
en: Power Down
da: Sluk

[ctx: Key name]
en: Power Off
da: Sluk

en: Preedit disabled
da: Preedit deaktiveret

en: Preedit enabled
da: Preedit aktiveret

en: Presage
da: Varsel

en: Prev Candidate
da: Forrige kandidat

en: Prev Page Button
da: Knap for forrige side

[ctx: Key name]
en: Previous Candidate
da: Forrige kandidat

en: Qt IM module files:
da: Filer for Qt IM-modul:

en: Quick Phrase
da: Hurtigfrase

en: Quick Phrase:
da: Hurtigfrase:

[ctx: Key name]
en: Red
da: Rød

[ctx: Key name]
en: Redo
da: Omgør

[ctx: Key name]
en: Refresh
da: Genindlæs

[ctx: Key name]
en: Reload
da: Genindlæs

[ctx: Key name]
en: Reply
da: Svar

en: Restart
da: Genstart

[ctx: Key name]
en: Return
da: Retur

[ctx: Key name]
en: Right
da: Højre

[ctx: Key name]
en: Right Alt
da: Højre Alt

[ctx: Key name]
en: Right Control
da: Højre Control

[ctx: Key name]
en: Right Hyper
da: Højre Hyper

[ctx: Key name]
en: Right Shift
da: Højre Skift

[ctx: Key name]
en: Right Super
da: Højre Super

[ctx: Key name]
en: Rotate Windows
da: Roter vinduer

en: Running as root:
da: Kører som root:

[ctx: Key name]
en: Save
da: Gem

[ctx: Key name]
en: Screensaver
da: Pauseskærm

[ctx: Key name]
en: Search
da: Søg

[ctx: Key name]
en: Select
da: Vælg

en: Select input method:
da: Vælg inputmetode:

en: Select local input method:
da: Vælg lokal inputmetode:

en: Select specific input method via keyboard
da: Vælg bestemt inputmetode via tastatur

en: Separator Background
da: Baggrund for separator

en: Share Input State
da: Del inputtilstand

[ctx: Key name]
en: Shift
da: Skift

[ctx: Key name]
en: Shop
da: Butik

en: Show Input Method Information when changing focus
da: Vis information om inputmetode når der skiftes fokus

en: Show Input Method Information when switch input method
da: Vis information om inputmetode når der skiftes inputmetode

en: Show compact input method information
da: Vis kompakt information om inputmetode

en: Show first input method information
da: Vis første information om inputmetode

en: Show preedit in application
da: Vis preedit i program

en: Skip first input method while enumerating
da: Spring over første inputmetode under gennemløb

[ctx: Key name]
en: Sleep
da: Sov

[ctx: Key name]
en: Space
da: Mellemrum

en: Spacing
da: Afstand

en: Spell
da: Stav

[ctx: Key name]
en: Spellchecker
da: Stavekontrol

[ctx: Key name]
en: Split Screen
da: Opdelt skærm

[ctx: Key name]
en: Spreadsheet
da: Regneark

en: Start Input Method
da: Start inputmetode

en: Status Notifier
da: Statusunderretter

en: Sub Menu
da: Undermenu

[ctx: Key name]
en: Subtitle
da: Undertekst

[ctx: Key name]
en: Support
da: Understøttelse

[ctx: Key name]
en: Suspend
da: Hvile

en: Switch group
da: Skift gruppe

en: Switch group to {0}
da: Skift gruppe til {0}

en: Switched group to {0}
da: Skiftede gruppe til {0}

en: System Info:
da: Systeminfo:

[ctx: Key name]
en: Tab
da: Tabulator

[ctx: Key name]
en: Task Panel
da: Opgavepanel

en: Temporally switch between first and current Input Method
da: Skift midlertidigt mellem første og nuværende inputmetode

en: The n-th hotkey in the list selects the n-th input method.
da: Den niende hottast i listen vælger den niende inputmetode.

en: The script is run as ${1} (${2}).
da: Scriptet køres som ${1} (${2}).

en: Theme
da: Tema

en: This is only effective when the tray icon is xembed.
da: Anvendes kun når bakkeikonet er xembed.

[ctx: Key name]
en: Time
da: Klokkeslæt

en: To see some application specific problems you may have when using xim, check ${link1}. For other more general problems of using XIM including application freezing, see ${link2}.
da: Tjek ${link1}, for at se flere programspecifikke problemer som du kan have når du bruger xim. Se ${link2}, for andre generelle problemer med at bruge XIM, inklusiv programfrysninger.

en: Toggle embedded preedit
da: Indlejret preedit til/fra

[ctx: Key name]
en: Tools
da: Værktøjer

en: Top Center
da: Øverst i midten

en: Top Left
da: Øverst til venstre

[ctx: Key name]
en: Top Menu
da: Topmenu

en: Top Right
da: Øverst til højre

[ctx: Key name]
en: Touchpad Off
da: Touchpad fra

[ctx: Key name]
en: Touchpad On
da: Touchpad til

[ctx: Key name]
en: Touchpad Toggle
da: Touchpad til/fra

[ctx: Key name]
en: Travel
da: Rejse

en: Tray Font
da: Skrifttype for bakke

en: Trigger Input Method
da: Udløs inputmetode

en: Trigger Key
da: Tast til at udløse

en: Trigger Key for only current input context
da: Udløsertast kun til nuværende inputkontekst

en: Trigger hint mode
da: Udløs tipstilstand

en: Type special characters with long press
da: Skriv specialtegn med langt tryk

en: Typing with Fcitx and Kimpanel
da: Skriver med Fcitx og Kimpanel

en: Unable to find a program to check dbus.
da: Kan ikke finde et program til at tjekke dbus.

[ctx: Key name]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: Key name]
en: Up
da: Op

en: Use On The Spot Style (Needs restarting)
da: Brug her-og-nu-stil (kræver genstart)

en: Use all horizontal space for highlight when it is vertical list
da: Brug al vandret plads til fremhævning når det er en lodret liste

en: Use mouse wheel to go to prev or next page
da: Brug musehjulet for at gå til forrige eller næste side

en: User Interface:
da: Brugerflade:

en: Using ${1} to check dbus.
da: Bruger ${1} til at tjekke dbus.

en: Version Line:
da: Versionslinje:

en: Vertical Candidate List
da: Lodret kandidatliste

[ctx: Key name]
en: View
da: Visning

[ctx: Key name]
en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

[ctx: Key name]
en: Volume Mute
da: Lydstyrke mute

[ctx: Key name]
en: Volume Up
da: Lydstyrke op

[ctx: Key name]
en: Wake Up
da: Vågn op

en: Wayland Input method frontend
da: Wayland-inputmetode-frontend

[ctx: Key name]
en: WebCam
da: Webcam

en: Why is it bad to run as root
da: Hvorfor det er en dårlig ide at køre som root

[ctx: Key name]
en: Wireless
da: Trådløs

[ctx: Key name]
en: Word Processor
da: Tekstbehandling

en: X Input Method Frontend
da: X-inputmetode-frontend

en: XIM encoding:
da: XIM-kodning:

en: XIM for Emacs:
da: XIM til Emacs:

en: XIM_SERVERS on root window:
da: XIM_SERVERS på rod-vindue:

en: XMODIFIERS is not set
da: XMODIFIERS er ikke sat

en: Xim Server Name from Environment variable is ${1}.
da: Xim-servernavn fra miljøvariabel er ${1}.

en: Xim server name is the same with that set in the environment variable.
da: Xim-servernavn er det samme som det der er sat i miljøvariablen.

en: Xim server name: "${1}" is different from that set in the environment variable: "${2}".
da: Xim-servernavn: "${1}" er ikke det samme som det der er sat i miljøvariablen: "${2}".

[ctx: Key name]
en: Yellow
da: Gul

en: You are probably logging in as ${1} or using ${2} to run this script. This either means you have security problems or the result of this script may not be accurate. See ${3} or ${4} for more information.
da: Du er formodentligt logget ind som ${1} eller bruger ${2} til at køre scriptet. Det betyder enten at du har sikkerhedsproblemer eller at resultatet af scriptet kan være upræcist. Se ${3} eller ${4} for mere information.

en: You are probably using ${1} to run this script. This means the result of this script may not be accurate. See ${2} for more information.
da: Du bruger formodentligt ${1} til at køre scriptet. Det betyder at resultatet af scriptet kan være upræcist. Se ${2} for mere information.

en: You are using xim in ${1} programs.
da: Du bruger xim i ${1} programmer.

en: You may have trouble using fcitx in ${1} programs.
da: Det kan være at du har problemer med at bruge fcitx i ${1} programmer.

en: You're currently running Fcitx with GUI, but fcitx5-config-qt couldn't be found. Now it will open config directory.
da: Du kører i øjeblikket Fcitx med grafisk brugerflade, men fcitx5-config-qt  blev ikke fundet. Den vil nu åbne konfigurationsmappen.

en: You're currently running KDE, but KCModule for fcitx couldn't be found, the package name of this KCModule is usually kcm-fcitx or kde-config-fcitx5. Now it will open config directory.
da: Du kører i øjeblikket KDE, men KCModule til fcitx blev ikke fundet, pakkenavnet for KCModule er typisk kcm-fcitx eller kde-config-fcitx5. Den vil nu åbne konfigurationsmappen.

en: Your LC_CTYPE is set to ${1} instead of one of zh, ja, ko. You may not be able to use input method in emacs because of an really old emacs bug that upstream refuse to fix for years.
da: Din LC_CTYPE er sat til ${1} i stedet for zh, ja eller ko. Du vil måske ikke kunne bruge inputmetode i emacs pga. en meget gammel emacs-fejl som upstream har nægtet at rette i årevis.

en: Your LC_CTYPE is set to ${1} whose encoding is not UTF-8. You may have trouble committing strings using XIM.
da: Din LC_CTYPE er sat til ${1} hvor kodningen ikke er UTF-8. Du kan have problemer med at udføre strenge ved brug af XIM.

[ctx: Key name]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: Key name]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: executable:
da: eksekverbar:

en: here
da: her

en: process:
da: proces:

en: sudo environment variables
da: sudo-miljøvariabler

en: {0} (Not Available)
da: {0} (ikke tilgængelig)

en: {0} (Not available)
da: {0} (ikke tilgængelig)
