fcitx5 - en to ja translation catalogue (586 entries)

en: ${1} Environment Variables:
ja: 環境変数 ${1}:

en: ${1} Settings Directory:
ja: ${1} 設定ディレクトリ:

en: ${1} is not running.
ja: ${1} は実行されていません。

en: ${1} is not set.
ja: ${1} は設定されていません。

en: ${1} is set to ${2}.
ja: ${1} に ${2} を設定しました。

en: ${1} not found.
ja: ${1} は見つかりません

en: ${1} works properly.
ja: ${1} は正常に動作しています。

en: (Not available)
ja: (使用不可)

en: (Type to search unicode by code or description)
ja: (コードまたは説明からUnicodeを検索する)

en: 0 means never clear password.
ja: 0 の場合はパスワードをクリアしません。

en: A virtual keyboard backend based on DBus
ja: DBus ベースの仮想キーボードバックエンド

en: Accent Colors
ja: アクセントカラー

en: Activate Input Method
ja: 入力メソッドを有効にする

en: Active By Default
ja: デフォルトで有効にする

[ctx: Key name]
en: Add Favorite
ja: お気に入りに追加する

en: Add Unicode Typing Support
ja: ユニコード入力対応を追加します

en: Addon Config Dir:
ja: アドオン設定ディレクトリ:

en: Addon Libraries:
ja: アドオンライブラリ:

en: Addon List:
ja: アドオン一覧:

[ctx: Key name]
en: Adjust Brightness
ja: 明るさ調整

en: All
ja: すべて

en: All found Gtk ${1} immodule files exist.
ja: 見つかった Gtk ${1} IMモジュールファイルはすべて存在します。

en: All libraries for all addons are found.
ja: すべてのアドオン用ライブラリが見つかりました。

en: All locales:
ja: すべてのロケール:

en: Allow Overriding System XKB Settings
ja: システム XKB 設定のオーバーライドを許可する

en: Allow Overriding System XKB Settings (Only support KDE 5)
ja: システムの XKB 設定より優先する (KDE 5 のみサポート)

en: Allow input method in the password field
ja: パスワード欄に入力メソッドを許可する

en: Always set layout to be only group layout
ja: 常にレイアウトをグループレイアウトのみにする

[ctx: Key name]
en: Application Left
ja: 左側のアプリケーション

[ctx: Key name]
en: Application Right
ja: 右側のアプリケーション

en: Applications disabled for long press
ja: 長押しを無効にするアプリケーション

[ctx: Key name]
en: Audio Cycle Track
ja: オーディオサイクルトラック

[ctx: Key name]
en: Audio Random Play
ja: オーディオランダム再生

[ctx: Key name]
en: Audio Repeat
ja: オーディオリピート

en: Author
ja: 作者

en: Backends
ja: バックエンド

en: Background
ja: 背景

en: Background Image
ja: 背景画像

[ctx: Key name]
en: Backspace
ja: バックスペース

en: Bash Version:
ja: Bash バージョン:

[ctx: Key name]
en: Battery
ja: バッテリー

en: Beginner's Guide
ja: ビギナーズガイド

en: Behavior
ja: 動作

en: Blur Margin
ja: ブラーのマージン

en: Blur mask
ja: ブラーマスク

en: Border Color
ja: ボーダーの色

en: Border width
ja: ボーダーの幅

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom Center
ja: 中央下

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

[ctx: Key name]
en: Browser
ja: ブラウザー

[ctx: Key name]
en: Calculator
ja: 電卓

[ctx: Key name]
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Candidates
ja: 候補

en: Cannot connect to ${1} correctly.
ja: 正しく ${1} に接続できません。

en: Cannot determine desktop environment.
ja: デスクトップ環境を決定できません。

en: Cannot find ${1} addon config directory.
ja: ${1} アドオンの設定ディレクトリが見つかりません。

en: Cannot find ${1} executable!
ja: 実行可能な ${1} が見つかりません。

en: Cannot find ${1} im module for gtk ${2} in cache.
ja: キャッシュに gtk ${2} の ${1} 入力メソッドモジュールが見つかりません。

en: Cannot find ${1} im module for gtk ${2}.
ja: gtk ${2} の ${1} 入力メソッドモジュールが見つかりません。

en: Cannot find ${1} input method module for ${2}.
ja: ${2} の ${1} 入力メソッドモジュールが見つかりません。

en: Cannot find ${2} for gtk ${1}
ja: gtk ${1} の ${2} が見つかりません

en: Cannot find DBus name ${1} owner.
ja: DBus 名 ${1} の所有者が見つかりません。

en: Cannot find a GUI config tool, please install one of ${1}, or ${2}.
ja: GUI設定ツールが見つかりません。{1} または {2} をインストールしてください。

en: Cannot find enabled ${1} user interface!
ja: 有効な ${1} ユーザーインターフェイスが見つかりません！

en: Cannot find fcitx5 executable!
ja: fcitx5 を実行できません！

en: Cannot find file ${1} of addon ${2}.
ja: アドオン ${2} のファイル ${1} が見つかりません。

en: Cannot find following required libraries for ${1} of addon ${2}.
ja: アドオン ${2} の ${1} に必要な次のライブラリが見つかりません。

en: Cannot find immodules cache for gtk ${1}
ja: gtk ${1} の immodules キャッシュが見つかりません

en: Cannot find kimpanel dbus interface or enabled non-kimpanel user interface.
ja: kimpanel DBus インターフェイスが見つからないか、kimpanel ユーザーインターフェース以外が有効になっています。

en: Cannot find pid of DBus name ${1} owner.
ja: DBus名 ${1} の所有者の pid が見つかりません。

en: Cannot find xim_server on root window.
ja: root ウィンドウに xim_server が見つかりません。

en: Cannot interpret XMODIFIERS: ${1}.
ja: XMODIFIERS を解釈できません: ${1}。

en: Center
ja: 中央

en: Center Left
ja: 中央左

en: Center Right
ja: 中央右

en: Change Fcitx 5 Configuration
ja: Fcitx5 設定を変更

en: Check box
ja: チェックボックス

en: Choose key modifier
ja: キーモディファイアーを選択

en: Classic User Interface
ja: クラシックユーザーインターフェース

[ctx: Key name]
en: Clear
ja: クリア

en: Click Margin
ja: クリックマージン

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Clipboard (Press BackSpace/Delete to clear history):
ja: クリップボード (BackSpace/Delete で履歴をクリア)

[ctx: Key name]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: Key name]
en: Code input
ja: コード入力

en: Color
ja: 色

[ctx: Key name]
en: Community
ja: コミュニティ

en: Completion
ja: 補完

en: Completion is disabled.
ja: 補完は無効です。

en: Completion is enabled temporarily.
ja: 補完は一時的に有効です。

en: Completion is enabled.
ja: 補完は有効です。

en: Config GUI for gtk${1} not found.
ja: gtk${1} のGUI 設定が見つかりません。

en: Config GUI for gtk${1}:
ja: gtk${1} のGUI を設定:

en: Config GUI for kde:
ja: KDE 向け設定 GUI:

en: Config GUI for qt not found.
ja: qt に対する設定の GUI が見つかりません。

en: Config GUI for qt:
ja: qt 向け設定 GUI:

en: Config Tool Wrapper:
ja: 設定ツールラッパー:

en: Configuration:
ja: 設定:

en: Configure
ja: 設定

en: Current ${1} settings directory is ${2} (${3}).
ja: 現在の ${1} の設定ディレクトリは ${2} (${3}) です。

en: Current locale:
ja: 現在のロケール:

en: Current user:
ja: 現在のユーザー:

en: Current value of ${1} is ${2} (${3}).
ja: 現在の ${1} の値は ${2} (${3}) です。

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Xkb Option
ja: カスタム XKB オプション

en: DBus Frontend
ja: DBus フロントエンド

en: DBus Virtual Keyboard
ja: DBus ベースの仮想キーボード

en: DBus based new Freedesktop.org tray icon
ja: DBus ベースの 新しい Freedesktop.org トレイアイコン

en: DBus interface:
ja: DBus インターフェース:

en: Dark Theme
ja: ダークテーマ

en: Deactivate Input Method
ja: 入力メソッドをオフにする

en: Debug information from dbus:
ja: dbus からのデバッグ情報:

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Dark
ja: デフォルトのダーク

en: Default Next Candidate
ja: デフォルトの次候補

en: Default Next page
ja: デフォルトの次ページ

en: Default Previous Candidate
ja: デフォルトの前候補

en: Default Previous page
ja: デフォルトの前ページ

en: Default page size
ja: デフォルトのページサイズ

[ctx: Key name]
en: Delete
ja: 削除

en: Description
ja: 詳細

en: Desktop Environment:
ja: デスクトップ環境:

en: Desktop environment is ${1}.
ja: デスクトップ環境は ${1} です。

en: Detect GTK_IM_MODULE and QT_IM_MODULE being set and Wayland Input method frontend is working. It is recommended to unset GTK_IM_MODULE and QT_IM_MODULE and use Wayland input method frontend instead. For more details see https://fcitx-im.org/wiki/Using_Fcitx_5_on_Wayland#KDE_Plasma
ja: GTK_IM_MODULE と QT_IM_MODULE が設定され、Wayland 入力メソッドフロントエンドが動作していることを検出しました。GTK_IM_MODULE と QT_IM_MODULE の設定を解除し、代わりに Wayland 入力メソッドフロントエンドを使用することをお勧めします。詳しくは https://fcitx-im.org/wiki/Using_Fcitx_5_on_Wayland#KDE_Plasma をご覧ください。

en: Detect GTK_IM_MODULE being set and Wayland Input method frontend is working. It is recommended to unset GTK_IM_MODULE and use Wayland input method frontend instead.
ja: GTK_IM_MODULE が設定され、Wayland 入力メソッドフロントエンドが動作していることを検出しました。GTK_IM_MODULE の設定を解除し、代わりにWayland 入力メソッドフロントエンドを使用することを推奨します。

en: Detect current running application (Need restart)
ja: 現在実行中のアプリケーションを検出する（再起動が必要）

en: Directories:
ja: ディレクトリ:

[ctx: Key name]
en: Display
ja: ディスプレイ

en: Do not show again
ja: 次回から表示しない

en: Do not show password from password managers
ja: パスワードマネージャーからのパスワードを表示しない

[ctx: Key name]
en: Documents
ja: ドキュメント

[ctx: Key name]
en: Down
ja: 下

en: Editor
ja: エディタ

[ctx: Key name]
en: Eisu Shift
ja: 英数シフト

[ctx: Key name]
en: Eisu toggle
ja: 英数トグル

en: Emoji
ja: 絵文字

en: Enable
ja: 有効

en: Enable Blur on KWin
ja: KWin でブラーを有効にする

en: Enable Spell check
ja: スペルチェックを有効にする

en: Enable emoji in hint
ja: 絵文字のヒントを有効にする

en: Enable emoji in quickphrase
ja: 絵文字のクイックフレーズを有効にする

en: Enable fractional scale under Wayland
ja: Wayland で分数スケールを有効にする

en: Enable hint by default
ja: デフォルトでヒントを有効にする

en: Entries
ja: エントリー

en: Enumerate Input Method Backward
ja: 前の入力メソッドに切り替える

en: Enumerate Input Method Forward
ja: 次の入力メソッドに切り替える

en: Enumerate Input Method Group Backward
ja: 前の入力メソッドグループに切り替える

en: Enumerate Input Method Group Forward
ja: 次の入力メソッドグループに切り替える

en: Enumerate when press trigger key repeatedly
ja: トリガーキーを押すたびに切り替える

en: Environment variable ${1} is "${2}" instead of "${3}". Please check if you have exported it incorrectly in any of your init files.
ja: 環境変数 ${1} は、${3} ではなく ${2} です。いずれかのinitファイルで誤ってエクスポートしていないか確認してください。

en: Environment variable ${1} is not set.
ja: 環境変数 ${1} が設定されていません。

en: Environment variable ${1} is set to "${2}" correctly.
ja: 環境変数 ${1} は "${2}" に正しく設定されています。

en: Environment variable ${1} is set to ${2}.
ja: 環境変数 ${1} に ${2} を設定しました。

en: Environment:
ja: 環境:

en: Error occurs when running ${1}. Please check your locale settings.
ja: ${1} の実行中にエラーが起きました。ロケール設定を確認してください。

[ctx: Key name]
en: Execute
ja: 実行

en: Exit
ja: 閉じる

en: Failed to find ${1} in immodule cache at ${2}
ja: ${1} の immodule キャッシュに ${2} が見つかりません。

en: Failed to find ${1} in the output of ${2}
ja: ${1} の出力に ${2} が見つかりません。

en: Fallback Spell check language
ja: フォールバック時のスペルチェック言語

[ctx: Key name]
en: Favorites
ja: お気に入り

en: Fcitx 5 Configuration
ja: Fcitx5 設定

en: Fcitx 5 Wayland Launcher (Experimental)
ja: Fcitx 5 Wayland ランチャー（実験的）

en: Fcitx Addons:
ja: Fcitx アドオン:

en: Fcitx Configure UI:
ja: Fcitx 設定 UI:

en: Fcitx State:
ja: Fcitx 状態:

en: Fcitx is an input method framework. It can help you to type your own language. It also features variant choice of addons that improve your typing experience.
ja: Fcitx は入力メソッドフレームワークです。自分の言語を入力するのに役立ちます。また、タイピング体験を向上させるさまざまなアドオンの選択肢も備えています。

en: Fcitx should be launched by KWin under KDE Wayland in order to use Wayland input method frontend. This can improve the experience when using Fcitx on Wayland. To configure this, you need to go to "System Settings" -> "Virtual keyboard" and select "Fcitx 5" from it. You may also need to disable tools that launches input method, such as imsettings on Fedora, or im-config on Debian/Ubuntu. For more details see https://fcitx-im.org/wiki/Using_Fcitx_5_on_Wayland#KDE_Plasma
ja: Wayland 入力メソッドフロントエンドを使用するために、Fcitx は KDE Wayland の KWin で起動する必要があります。これにより、Wayland 上で Fcitx を使用する際のエクスペリエンスが向上します。これを設定するには、"システム設定"  ->  "仮想キーボード" で "Fcitx 5" を選択してください。また、Fedora の imsettings や Debian/Ubuntu の im-config など、入力メソッドを起動するツールを無効にする必要があるかもしれません。詳細については、https://fcitx-im.org/wiki/Using_Fcitx_5_on_Wayland#KDE_Plasma を参照してください。

en: Fcitx version: ${1}
ja: Fcitx のバージョン: ${1}

en: Fcitx4 Frontend
ja: Fcitx4 フロントエンド

[ctx: Key name]
en: Finance
ja: ファイナンス

en: First Candidate
ja: 最初の候補

en: Follow system accent color if it is supported by theme and desktop
ja: テーマとデスクトップでサポートされている場合は、システムのアクセントカラーに従う

en: Follow system light/dark color scheme
ja: システムのライト/ダーク配色に従う

en: Following error may not be accurate because guessing Qt version from path depends on how your distribution packages Qt. It is not a critical error if you do not use any Qt application with certain version of Qt or you are using text-input support by Qt under Wayland.
ja: パスから Qt のバージョンを推測しており、パスはディストリビューションの Qt パッケージ化方法に依存するため、次のエラーは正確でない場合があります。 特定のバージョンの Qt で Qt アプリケーションを使用していない場合や、Wayland で Qt によるテキスト入力サポートを使用している場合は、これは重大なエラーではありません。

en: Font
ja: フォント

en: For example, display character with Chinese variant when using Pinyin and Japanese variant when using Anthy. The font configuration needs to support this to use this feature.
ja: 例えば Pinyin を使用している場合は中国語の書体で文字を表示し、Anthy を使用している場合は日本語の書体で文字を表示します。この機能を使用するには多言語フォントを指定する必要があります。

en: For more details see https://fcitx-im.org/wiki/Using_Fcitx_5_on_Wayland
ja: 詳細については、https://fcitx-im.org/wiki/Using_Fcitx_5_on_Wayland を参照してください。

en: Force font DPI on Wayland
ja: フォント DPI を Wayland で強制する

en: Forward key event instead of commiting text if it is not handled
ja: キーイベントが処理されない場合、テキストをコミットする代わりにキーイベントを転送する

en: Found ${1} ${2} module: ${3}.
ja: ${1} ${2} モジュールが見つかりました: ${3}。

en: Found ${1} ${2} process:
ja: ${1} ${2} プロセスが見つかりました:

en: Found ${1} ${2} processes:
ja: ${1} ${2} プロセスが見つかりました:

en: Found ${1} addon config directory: ${2}.
ja: ${1} アドオンの設定ディレクトリを見つけました: ${2}。

en: Found ${1} at ${2}.
ja: ${1} を ${2} で見つけました。

en: Found ${1} disabled addons:
ja: ${1} 個の無効なアドオンが見つかりました:

en: Found ${1} enabled addons:
ja: ${1} 個の有効なアドオンが見つかりました:

en: Found ${1} enabled user interface addons:
ja: ${1} が有効なユーザーインターフェイスアドオンが見つかりました:

en: Found ${1} im modules for gtk ${2}.
ja: gtk ${2} 用の ${1} 入力メソッドモジュールが見つかりました。

en: Found ${1} kcm module.
ja: ${1} kcm モジュールを見つけました。

en: Found ${2} for unknown gtk version at ${1}.
ja: 未知のバージョンの gtk 用の ${2} を ${1} に見つけました。

en: Found ${3} for gtk ${1} at ${2}.
ja: gtk ${1} 用の ${3} を ${2} に見つけました。

en: Found ${3} im module for ${2}: ${1}.
ja: ${2}の $3{3} im モジュールが見つかりました: ${1}

en: Found immodule cache for unknown gtk version at ${1}.
ja: 未知の gtk 用の immodules キャッシュを ${1} に見つけました。

en: Found immodules cache for gtk ${1} at ${2}.
ja: gtk ${1} の immodule cache を ${2} に見つけました。

en: Found unknown ${1} qt module: ${2}.
ja: 不明な ${1} qt モジュールが見つかりました: ${2}。

en: Freedesktop.org Notification Support
ja: Freedesktop.org 通知サポート

en: Frontends setup:
ja: フロントエンド設定:

[ctx: Key name]
en: Game
ja: ゲーム

en: Group
ja: グループ

en: Group {0}: {1}
ja: グループ {0}: {1}

en: Group {}
ja: グループ {}

en: Gtk ${1} immodule file ${2} does not exist.
ja: Gtk ${1} IMモジュールファイル ${2} がありません。

en: Gtk IM module cache:
ja: Gtk IM モジュールキャッシュ:

en: Gtk IM module files:
ja: Gtk IM モジュールファイル:

en: Hall of Shame for Linux IME Support
ja: Linux IMEサポートの「恥辱の殿堂」

[ctx: Key name]
en: Hangul
ja: ハングル

[ctx: Key name]
en: Hangul Banja
ja: ハングル Banja

[ctx: Key name]
en: Hangul End
ja: ハングル End

[ctx: Key name]
en: Hangul Hanja
ja: ハングル Hanja

[ctx: Key name]
en: Hangul Jamo
ja: ハングル Jamo

[ctx: Key name]
en: Hangul Jeonja
ja: ハングル Jeonja

[ctx: Key name]
en: Hangul PostHanja
ja: ハングル PostHanja

[ctx: Key name]
en: Hangul PreHanja
ja: ハングル PreHanja

[ctx: Key name]
en: Hangul Romaja
ja: ハングル Romaja

[ctx: Key name]
en: Hangul Special
ja: ハングル Special

[ctx: Key name]
en: Hangul Start
ja: ハングル Start

[ctx: Key name]
en: Hankaku
ja: 半角

[ctx: Key name]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: Key name]
en: Henkan
ja: 変換

[ctx: Key name]
en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Hidden Notifications
ja: 隠す通知

en: Hidden clipboard content that contains a password
ja: パスワードを含んでいる、非表示のクリップボードの内容

en: Hide overlay if size does not fit
ja: サイズが合わない場合はオーバーレイを非表示にする

en: Highlight Background
ja: ハイライト背景

en: Highlight Background color
ja: ハイライト背景色

en: Highlight Candidate Color
ja: ハイライト候補色

en: Highlight Click Margin
ja: ハイライトクリックマージン

en: Highlight text color
ja: ハイライトテキスト色

[ctx: Key name]
en: Hiragana
ja: ひらがな

[ctx: Key name]
en: Hiragana Katakana
ja: ひらがなカタカナ

[ctx: Key name]
en: History
ja: ヒストリ

[ctx: Key name]
en: Home
ja: ホーム

[ctx: Key name]
en: Home Office
ja: ホームオフィス

[ctx: Key name]
en: Home Page
ja: ホームページ

en: Home:
ja: ホーム:

[ctx: Key name]
en: Hot Links
ja: ホットリンク

en: Hotkey
ja: ホットキー

en: Hotkey for switching to the N-th input method
ja: N番目の入力メソッドに切り替えるホットキー

en: Hotkey for switching to the N-th input method for only current input context
ja: 現在の入力コンテキストのみをN番目の入力メソッドに切り替えるホットキー

en: IBus Frontend
ja: IBus フロントエンド

en: If value is 0, the user data may only be saved when fcitx quits (e.g. logout).
ja: 値が 0 の場合、ユーザー データは fcitx が終了するとき（ログアウトなど）にのみ保存されます。

en: If you are using ${1}, you may want to uninstall ${2} or remove ${3} in order to use any input method other than ${2}. See ${link} for more detail as well as alternative solutions.
ja: ${1} を使っている場合、 ${2} 以外の入力メソッドを使うためには ${2} をアンインストールするか ${3} を削除します。 他の解決方法の詳細は ${link} を参照してください。

en: If you are using ${1}, you may want to uninstall ${2}, remove ${3} or use the command ${g36_disable_ibus} to disable IBus integration in order to use any input method other than ${2}. See ${link} for more detail.
ja: もしあなたが ${1} を使用中で、${2} をアンインストールしたい場合、${2} 以外の入力メソッドを使用するための IBus 統合を無効化するために、${3} を削除するか ${g36_disable_ibus} コマンドを実行してください。詳細は ${link} で確認してください。

en: Image
ja: 画像

en: Input Method
ja: 入力メソッド

en: Input Method Configuration
ja: 入力メソッドの設定

en: Input Method Related Environment Variables:
ja: 入力メソッド関連の環境変数:

en: Input Methods:
ja: 入力メソッド:

en: Input Panel
ja: 入力パネル

en: Input Panel Background
ja: 入力パネルの背景

en: Input Panel Border
ja: 入力パネルの枠線

en: Input Panel Highlight
ja: 入力パネルのハイライト

en: Input Panel Highlight Candidate Background
ja: 入力パネルのハイライト候補の背景

en: Input Panel Highlight Candidate Border
ja: 入力パネルのハイライト候補の枠線

en: Input method selector
ja: 入力メソッドセレクター

en: Input methods may have different setup in their own configuration. This is commonly used by modules like clipboard or quickphrase.
ja: 入力メソッドは独自の設定の中に異なるセットアップを持つ場合があります。これは一般的にクリップボードやクイックフレーズなどのモジュールで使用されます。

[ctx: Key name]
en: Insert
ja: 挿入

en: Interval of saving user data in minutes
ja: ユーザーデータを保存する間隔（分）

en: Invalid addon config file ${1}.
ja: 不正なアドオン設定ファイル ${1} です。

en: It is OK to use ${1} built-in Wayland im module if your compositor fully supports text-input protocol used by ${1}.
ja: コンポジターが ${1} で使用されるテキスト入力プロトコルを完全にサポートしている場合は、${1} に組み込まれた Wayland IM モジュールを使用してもかまいません。

en: It is recommended to install Input Method Panel GNOME Shell Extensions to provide the input method popup. https://extensions.gnome.org/extension/261/kimpanel/ Otherwise you may not be able to see input method popup when typing in GNOME Shell's activities search box. For more details see https://fcitx-im.org/wiki/Using_Fcitx_5_on_Wayland#GNOME
ja: 入力メソッドのポップアップを提供するために、Input Method Panel GNOME Shell Extensions をインストールすることをお勧めします。https://extensions.gnome.org/extension/261/kimpanel/ そうしないと、GNOME Shell のアクティビティ検索ボックスで入力するときに、入力メソッドのポップアップが表示されないことがあります。詳細は https://fcitx-im.org/wiki/Using_Fcitx_5_on_Wayland#GNOME を参照してください。

en: KDE Input Method Panel
ja: KDE 入力メソッドパネル

en: KDE Plasma (Experimental)
ja: KDE Plasma（実験的）

[ctx: Key name]
en: Kana Lock
ja: カナロック

[ctx: Key name]
en: Kana Shift
ja: かなシフト

[ctx: Key name]
en: Kanji
ja: 漢字

[ctx: Key name]
en: Katakana
ja: カタカナ

en: Key
ja: キー

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard - {0}
ja: キーボード - {0}

en: Keyboard - {0} - {1}
ja: キーボード - {0} - {1}

[ctx: Key name]
en: Keyboard Brightness Down
ja: キーボードの輝度を下げる

[ctx: Key name]
en: Keyboard Brightness Up
ja: キーボードの輝度を上げる

en: Keyboard Layout:
ja: キーボードレイアウト:

[ctx: Key name]
en: Keyboard Light On/Off
ja: キーボードライトのオン/オフ

[ctx: Key name]
en: Keyboard Menu
ja: キーボードメニュー

[ctx: Key name]
en: Keypad *
ja: キーパッド *

[ctx: Key name]
en: Keypad +
ja: キーパッド +

[ctx: Key name]
en: Keypad ,
ja: キーパッド ,

[ctx: Key name]
en: Keypad -
ja: キーパッド -

[ctx: Key name]
en: Keypad .
ja: キーパッド .

[ctx: Key name]
en: Keypad /
ja: キーパッド /

[ctx: Key name]
en: Keypad 0
ja: キーパッド 0

[ctx: Key name]
en: Keypad 1
ja: キーパッド 1

[ctx: Key name]
en: Keypad 2
ja: キーパッド 2

[ctx: Key name]
en: Keypad 3
ja: キーパッド 3

[ctx: Key name]
en: Keypad 4
ja: キーパッド 4

[ctx: Key name]
en: Keypad 5
ja: キーパッド 5

[ctx: Key name]
en: Keypad 6
ja: キーパッド 6

[ctx: Key name]
en: Keypad 7
ja: キーパッド 7

[ctx: Key name]
en: Keypad 8
ja: キーパッド 8

[ctx: Key name]
en: Keypad 9
ja: キーパッド 9

[ctx: Key name]
en: Keypad =
ja: キーパッド =

[ctx: Key name]
en: Keypad Begin
ja: キーパッド Begin

[ctx: Key name]
en: Keypad Delete
ja: キーパッド Delete

[ctx: Key name]
en: Keypad Down
ja: キーパッド Down

[ctx: Key name]
en: Keypad End
ja: キーパッド End

[ctx: Key name]
en: Keypad Enter
ja: キーパッド Enter

[ctx: Key name]
en: Keypad F1
ja: キーパッド F1

[ctx: Key name]
en: Keypad F2
ja: キーパッド F2

[ctx: Key name]
en: Keypad F3
ja: キーパッド F3

[ctx: Key name]
en: Keypad F4
ja: キーパッド F4

[ctx: Key name]
en: Keypad Home
ja: キーパッド Home

[ctx: Key name]
en: Keypad Insert
ja: キーパッド Insert

[ctx: Key name]
en: Keypad Left
ja: キーパッド Left

[ctx: Key name]
en: Keypad Page Down
ja: キーパッド Page Down

[ctx: Key name]
en: Keypad Page Up
ja: キーパッド Page Up

[ctx: Key name]
en: Keypad Right
ja: キーパッド Right

[ctx: Key name]
en: Keypad Space
ja: キーパッド Space

[ctx: Key name]
en: Keypad Tab
ja: キーパッド Tab

[ctx: Key name]
en: Keypad Up
ja: キーパッド Up

en: Kimpanel process:
ja: Kimpanel のプロセス:

en: Last Candidate
ja: 最後の候補

[ctx: Key name]
en: Launch (0)
ja: 起動 (0)

[ctx: Key name]
en: Launch (1)
ja: 起動 (1)

[ctx: Key name]
en: Launch (2)
ja: 起動 (2)

[ctx: Key name]
en: Launch (3)
ja: 起動 (3)

[ctx: Key name]
en: Launch (4)
ja: 起動 (4)

[ctx: Key name]
en: Launch (5)
ja: 起動 (5)

[ctx: Key name]
en: Launch (6)
ja: 起動 (6)

[ctx: Key name]
en: Launch (7)
ja: 起動 (7)

[ctx: Key name]
en: Launch (8)
ja: 起動 (8)

[ctx: Key name]
en: Launch (9)
ja: 起動 (9)

[ctx: Key name]
en: Launch (A)
ja: 起動 (A)

[ctx: Key name]
en: Launch (B)
ja: 起動 (B)

[ctx: Key name]
en: Launch (C)
ja: 起動 (C)

[ctx: Key name]
en: Launch (D)
ja: 起動 (D)

[ctx: Key name]
en: Launch (E)
ja: 起動 (E)

[ctx: Key name]
en: Launch (F)
ja: 起動 (F)

[ctx: Key name]
en: Launch Mail
ja: メールの起動

[ctx: Key name]
en: Left
ja: 左

[ctx: Key name]
en: Left Alt
ja: 左 Alt

[ctx: Key name]
en: Left Control
ja: 左 Control

[ctx: Key name]
en: Left Hyper
ja: 左 Hyper

[ctx: Key name]
en: Left Shift
ja: 左 Shift

[ctx: Key name]
en: Left Super
ja: 左 Super

en: Locale:
ja: ロケール:

en: Log:
ja: ログ:

[ctx: Key name]
en: Logoff
ja: ログオフ

en: Long Press behavior
ja: 長押し時の動作

[ctx: Key name]
en: Mail Forward
ja: メール転送

en: Margin
ja: マージン

en: Margin Bottom
ja: 下マージン

en: Margin Left
ja: 左マージン

en: Margin Right
ja: 右マージン

en: Margin Top
ja: 上マージン

en: Margin around all content
ja: 全コンテンツの周りのマージン

en: Margin around text
ja: テキストの周りのマージン

[ctx: Key name]
en: Market
ja: マーケット

[ctx: Key name]
en: Media Fast Forward
ja: メディア早送り

[ctx: Key name]
en: Media Next
ja: 次のメディア

[ctx: Key name]
en: Media Pause
ja: メディア一時停止

[ctx: Key name]
en: Media Play
ja: メディア再生

[ctx: Key name]
en: Media Previous
ja: 前のメディア

[ctx: Key name]
en: Media Record
ja: メディア記録

[ctx: Key name]
en: Media Rewind
ja: メディア巻き戻し

[ctx: Key name]
en: Media Stop
ja: メディア停止

[ctx: Key name]
en: Meeting
ja: ミーティング

en: Menu
ja: メニュー

[ctx: Key name]
en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Background
ja: メニューの背景

en: Menu Border
ja: メニューの枠線

en: Menu Font
ja: メニューフォント

[ctx: Key name]
en: Menu PB
ja: PB メニュー

en: Menu Selected Item Background
ja: メニュー選択項目の背景

en: Menu Selected Item Border
ja: メニュー選択項目の枠線

en: Menu Separator
ja: メニューの区切り

en: Metadata
ja: メタデータ

[ctx: Key name]
en: Microphone Mute
ja: マイクミュート

[ctx: Key name]
en: Monitor Brightness Down
ja: モニターの明るさをダウン

[ctx: Key name]
en: Monitor Brightness Up
ja: モニターの明るさをアップ

[ctx: Key name]
en: Muhenkan
ja: 無変換

[ctx: Key name]
en: Multiple Candidate
ja: 複数の候補

[ctx: Key name]
en: Music
ja: 音楽

[ctx: Key name]
en: My Sites
ja: 個人用サイト

en: Name
ja: 名前

[ctx: Key name]
en: News
ja: ニュース

en: Next Candidate
ja: 次の候補

en: Next Page Button
ja: 次ページボタン

en: No
ja: いいえ

en: No clipboard history.
ja: クリップボード履歴がありません。

en: None
ja: なし

en: Normal text color
ja: ノーマルテキスト色

en: Normally Wayland uses 96 as font DPI in combinition with the screen scale factor. This option allows you to override the font DPI. If the value is 0, it means this option is disabled.
ja: 通常、Wayland は画面スケール係数との組み合わせで、フォント DPI を 96 にします。このオプションを使用すると、フォント DPI を上書きできます。値が 0 の場合、このオプションは無効になります。

en: Not available
ja: 使用不可

en: Note for GNOME Later than 3.6
ja: GNOME 3.6 以降の注意

en: Notification
ja: 通知

en: Number of entries
ja: エントリー数

en: Only emoji support is found. To enable spell checking, you may need to install spell check data for the language.
ja: 絵文字のサポートのみが見つかりました。スペルチェックを有効にするには、その言語のスペルチェックデータをインストールする必要があります。

[ctx: Key name]
en: Open
ja: 開く

[ctx: Key name]
en: Open URL
ja: URL を開く

[ctx: Key name]
en: Option
ja: オプション

en: Overlay Clip Margin
ja: クリップマージンのオーバーレイ

en: Overlay Image
ja: オーバーレイ画像

en: Overlay X offset
ja: Xオフセットのオーバーレイ

en: Overlay Y offset
ja: Yオフセットのオーバーレイ

en: Overlay position
ja: オーバーレイの位置

en: Override Xkb Option
ja: XKB オプションより優先する

en: Owner of DBus name ${1} is ${2}.
ja: DBus 名 ${1} の所有者は ${2} です。

en: PID of DBus name ${1} owner is ${2}.
ja: DBus 名 ${1} の所有者の PID は${2} です。

en: Page button vertical alignment
ja: ページボタンの垂直方向の配置

en: Page size
ja: ページサイズ

en: Paste Primary
ja: プライマリの貼り付け

[ctx: Key name]
en: Pause
ja: 一時停止

[ctx: Key name]
en: Phone
ja: 電話

[ctx: Key name]
en: Pictures
ja: ピクチャー

en: Please check ${1} for how to install fcitx5.
ja: fcitx5 のインストール方法 ${1} を確認してください。

en: Please check the Configure link of your distribution in ${1} for how to setup ${2} autostart.
ja: ${2} 自動スタートの設定方法については、${1} のあなたのディストリビューションの設定リンクを参照してください。

en: Please set environment variable ${env_name} to "${value}" using the tool your distribution provides or add ${1} to your ${2}. See ${link}.
ja: お使いのディストリビューションが用意しているツールで環境変数 ${env_name} に '${value}' を設定するか、直接${2} に ${1} を書き加えてください。詳しくは ${link} を参照してください

[ctx: Key name]
en: Power Down
ja: パワーダウン

[ctx: Key name]
en: Power Off
ja: 電源オフ

en: Preedit
ja: プリエディット

en: Preedit disabled
ja: プリエディット無効

en: Preedit enabled
ja: プリエディット有効

en: Prefer Text Icon
ja: テキストアイコンを優先する

en: Prev Candidate
ja: 前の候補

en: Prev Page Button
ja: 前ページのボタン

[ctx: Key name]
en: Previous Candidate
ja: 前の候補

[ctx: Key name]
en: Print Screen
ja: プリントスクリーン

en: Program
ja: プログラム

en: Qt IM module files:
ja: Qt IM モジュールファイル:

en: Quick Phrase
ja: クイックフレーズ

en: Quick Phrase:
ja: クイックフレーズ:

[ctx: Key name]
en: Red
ja: 赤

[ctx: Key name]
en: Redo
ja: やり直す

[ctx: Key name]
en: Refresh
ja: 更新

[ctx: Key name]
en: Reload
ja: リロード

[ctx: Key name]
en: Reply
ja: リプライ

en: Reset state on Focus In
ja: フォーカス時に状態をリセット

en: Restart
ja: 再起動

[ctx: Key name]
en: Return
ja: 改行

[ctx: Key name]
en: Right
ja: 右

[ctx: Key name]
en: Right Alt
ja: 右 Alt

[ctx: Key name]
en: Right Control
ja: 右 Control

[ctx: Key name]
en: Right Hyper
ja: 右 Hyper

[ctx: Key name]
en: Right Shift
ja: 右 Shift

[ctx: Key name]
en: Right Super
ja: 右 Super

[ctx: Key name]
en: Romaji
ja: ローマ字

[ctx: Key name]
en: Rotate Windows
ja: ウィンドウ回転

[ctx: Key name]
en: Rotation KB
ja: ローテーション KB

[ctx: Key name]
en: Rotation PB
ja: ローテーション PB

en: Running as root:
ja: root として実行:

[ctx: Key name]
en: Save
ja: 保存

[ctx: Key name]
en: Screensaver
ja: スクリーンセーバー

[ctx: Key name]
en: Search
ja: 検索

en: Seconds before clearing password
ja: パスワードをクリアするまでの秒数

[ctx: Key name]
en: Select
ja: 選択

en: Select input method:
ja: 入力メソッドを選択:

en: Select local input method:
ja: ローカル入力メソッドを選択:

en: Select specific input method via keyboard
ja: キーボードで指定の入力メソッドを選択

en: Selected Item text color
ja: 選択した項目の文字色

[ctx: Key name]
en: Send
ja: 送信

en: Sending keyboard layout configuration to wayland compositor from Fcitx is not yet supported on current desktop. You may still use Fcitx's internal layout conversion by adding layout as input method to the input method group.
ja: Fcitx から Wayland コンポジターへのキーボード レイアウト設定の送信は、現在のデスクトップではまだサポートされていません。 入力メソッドグループに入力メソッドとしてレイアウトを追加することで、Fcitx の内部レイアウト変換を引き続き使用できます。

en: Separator Background
ja: セパレーターの背景

en: Shadow Margin
ja: 影のマージン

en: Share Input State
ja: 入力状態を共有する

[ctx: Key name]
en: Shift
ja: シフト

[ctx: Key name]
en: Shop
ja: ショップ

en: Show Input Method Information when changing focus
ja: フォーカスを変更する際に入力メソッドの情報を表示する

en: Show Input Method Information when switch input method
ja: 入力メソッドを切り替える際に入力メソッドの情報を表示する

en: Show Layout Name In Icon
ja: アイコンにレイアウト名を表示する

en: Show compact input method information
ja: 入力メソッドの情報をコンパクトに表示する

en: Show first input method information
ja: 第1入力メソッドの情報を表示する

en: Show layout name in icon if there is more than one active layout. If prefer text icon is set to true, this option will be ignored.
ja: アクティブなレイアウトが複数ある場合はアイコンにレイアウト名を表示します。オプションでテキストアイコンを優先している場合はこのオプションを無視します。

en: Show preedit in application
ja: アプリケーションにプリエディットを表示する

en: Show preedit text when typing password
ja: パスワード入力時にプリエディットテキストを表示する

en: Show preedit when composing, and commit dead key if there is no matching sequence.
ja: 入力時にプリエディットを表示し、一致するシーケンスがない場合はデッドキーをコミットします。

en: Skip first input method while enumerating
ja: 切り替え時は第1入力メソッドをスキップする

[ctx: Key name]
en: Sleep
ja: スリープ

[ctx: Key name]
en: Space
ja: スペース

en: Spacing
ja: 間隔

en: Spell
ja: スペル

[ctx: Key name]
en: Spellchecker
ja: スペルチェッカー

[ctx: Key name]
en: Split Screen
ja: 画面分割

[ctx: Key name]
en: Spreadsheet
ja: スプレッドシート

[ctx: Key name]
en: Standby
ja: スタンバイ

en: Start Input Method
ja: 入力メソッドを開始

en: Status Notifier
ja: ステータス通知

[ctx: Key name]
en: Stop
ja: 停止

en: Sub Menu
ja: サブメニュー

[ctx: Key name]
en: Subtitle
ja: サブタイトル

[ctx: Key name]
en: Support
ja: サポート

[ctx: Key name]
en: Suspend
ja: サスペンド

en: Switch group
ja: グループの切り替え

en: Switch group to {0}
ja: {0} にグループを切り替える

en: Switched group to {0}
ja: {0} にグループを切り替えました

en: System Info:
ja: システム情報;

[ctx: Key name]
en: System Request
ja: システムリクエスト

[ctx: Key name]
en: Tab
ja: タブ

[ctx: Key name]
en: Task Panel
ja: タスクパネル

en: Temporally switch between first and current Input Method
ja: 一時的に第1入力メソッドに切り替える

[ctx: Key name]
en: Terminal
ja: ターミナル

en: The environment variable checked by this script only shows the environment under current shell. It is still possible that you did not set the environment to the whole graphic desktop session. You may inspect the actual environment variable of a certain process by using `xargs -0 -L1 /proc/$PID/environ` for a certain process that you find not working.
ja: このスクリプトでチェックされる環境変数は、現在のシェルの変数のみを示します。変数をグラフィックデスクトップセッション全体に設定していない可能性があります。動作していない特定のプロセスに対して、「xargs -0 -L1 /proc/$PID/environ」を使用することで、特定のプロセスの実際の変数を検査できます。

en: The n-th hotkey in the list selects the n-th input method.
ja: N番目のホットキーでN番目の入力メソッドに切り替える。

en: The script is run as ${1} (${2}).
ja: ${1} (${2})としてスクリプトを実行

en: Theme
ja: テーマ

en: This is only effective when the tray icon is xembed.
ja: これはトレイアイコンが XEmbed の場合のみ有効です。

en: This option is only effective if image is not set.
ja: このオプションは画像が設定されていない場合にのみ有効です。

en: This option require support from wayland compositor.
ja: このオプションには Wayland コンポジターのサポートが必要です。

en: This option will be always disabled on XWayland.
ja: このオプションは、XWayland では常に無効になります。

en: This value should be less than any of margin value.
ja: この値はどのマージンの値よりも小さくする必要があります。

en: Though such information can be helpful to developers for diagnostic purpose, please double check and remove as necessary before posting it online publicly.
ja: このような情報は開発者が診断するときに役に立つ場合がありますが、オンラインで公開する前に確認して、必要があれば削除してください。

[ctx: Key name]
en: Time
ja: タイム

en: To see some application specific problems you may have when using xim, check ${link1}. For other more general problems of using XIM including application freezing, see ${link2}.
ja: XIMを使っている場合、いくつかのアプリケーションが固有の問題を引き起こす場合があります。 ${link1} を参照してください。 アプリケーションのフリーズを含むXIMによる一般的な問題については ${link2} を参照してください。

en: Toggle embedded preedit
ja: 埋め込みプリエディットの切り替え

[ctx: Key name]
en: Tools
ja: ツール

en: Top
ja: 上

en: Top Center
ja: 中央上

en: Top Left
ja: 左上

[ctx: Key name]
en: Top Menu
ja: トップメニュー

en: Top Right
ja: 右上

[ctx: Key name]
en: Touchpad Off
ja: タッチパッドオフ

[ctx: Key name]
en: Touchpad On
ja: タッチパッドオン

[ctx: Key name]
en: Touchpad Toggle
ja: タッチパッドトグル

[ctx: Key name]
en: Touroku
ja: 登録

[ctx: Key name]
en: Travel
ja: トラベル

en: Tray Font
ja: トレイフォント

en: Tray Label Outline Color
ja: トレイラベルのアウトライン色

en: Tray Label Text Color
ja: トレイラベルのテキスト色

en: Trigger Input Method
ja: 入力メソッドの切り替え

en: Trigger Key
ja: トリガーキー

en: Trigger Key for only current input context
ja: 現在の入力コンテキストのみのトリガーキー

en: Trigger hint mode
ja: ヒントモードの切り替え

en: Trigger hint mode for one time
ja: ヒントモードに一時的に切り替え

en: Type special characters with long press
ja: 長押しで特殊文字を入力する

en: Type unicode in Hex number
ja: Unicode を16進数で入力

en: Typing with Fcitx and Kimpanel
ja: Fcitx と Kimpanel で入力する

en: Unable to find a program to check dbus.
ja: DBus をチェックするためのプログラムが見つかりません。

[ctx: Key name]
en: Up
ja: 上

en: Use On The Spot Style (Needs restarting)
ja: XIM で On The Spot スタイルを使う（再起動が必要）

en: Use Per Screen DPI on X11
ja: X11 で Per Screen DPI を使用する

en: Use all horizontal space for highlight when it is vertical list
ja: 候補リストが縦の場合は、ハイライト時にすべての水平スペースを使用します

en: Use input method language to display text
ja: 入力メソッドの言語を使用してテキストを表示する

en: Use mouse wheel to go to prev or next page
ja: マウスホイールを使用して前または次のページに移動する

en: Use new compose behavior
ja: 新規入力時の動作を使用する

en: User Interface:
ja: ユーザーインターフェイス:

en: Using ${1} to check dbus.
ja: DBus をチェックするために ${1} を使用します。

en: Using ${1} to check the actual im module to be used under current environment:
ja: ${1} を使用して、現在の環境で使用される実際の IM モジュールを確認する:

en: Version
ja: バージョン

en: Version Line:
ja: バージョンライン:

en: Vertical Candidate List
ja: 候補ウィンドウを縦にする

[ctx: Key name]
en: Video
ja: ビデオ

[ctx: Key name]
en: View
ja: ビュー

[ctx: Key name]
en: Void Symbol
ja: ボイドシンボル

[ctx: Key name]
en: Volume Down
ja: 音量ダウン

[ctx: Key name]
en: Volume Mute
ja: 音量ミュート

[ctx: Key name]
en: Volume Up
ja: 音量アップ

en: Warning: the output of fcitx5-diagnose contains sensitive information, including the distribution name, kernel version, name of currently running programs, etc.
ja: 警告: fcitx5-diagnose の出力には、ディストリビューション名、カーネルバージョン、現在実行中のプログラムなどの機密情報が含まれています。

en: Wayland Diagnose
ja: Wayland 診断

en: Wayland Input method frontend
ja: Wayland 入力メソッドフロントエンド

[ctx: Key name]
en: WebCam
ja: ウェブカメラ

en: When copying password from a password manager, if the password manager supports marking the clipboard content as password, this clipboard update will be ignored.
ja: パスワードマネージャーからパスワードをコピーしたときに、パスワードマネージャーがクリップボードの内容をパスワードとしてマークした場合は、クリップボードの更新が無視されます。

en: Whether to override the xkb option from display server. It will not affect the xkb option send to display, but just the xkb options for custom xkb layout.
ja: ディスプレイサーバーからの XKB オプションより優先するかどうか。ディスプレイに送る XKB オプションには影響せず、カスタム XKB レイアウトの XKB オプションにのみ影響します。

en: Why is it bad to run as root
ja: なぜ root で実行することが危険なのか

[ctx: Key name]
en: Wireless
ja: ワイヤレス

[ctx: Key name]
en: Word Processor
ja: ワープロ

en: X Input Method Frontend
ja: X Input Method フロントエンド

en: XIM encoding:
ja: XIM エンコーディング:

en: XIM_SERVERS on root window:
ja: ルートウィンドウでの XIM_SERVERS :

en: XMODIFIERS is not set
ja: XMODIFIERS が設定されていません

en: Xim Server Name from Environment variable is ${1}.
ja: 環境変数から取得した XIM サーバー名は ${1} です。

en: Xim server name is the same with that set in the environment variable.
ja: XIM サーバー名は環境変数で設定されたものと同じです。

en: Xim server name: "${1}" is different from that set in the environment variable: "${2}".
ja: XIM サーバー名: "${1}" は環境変数で設定された "${2} と異なります。

[ctx: Key name]
en: Yellow
ja: 黄

en: You are probably logging in as ${1} or using ${2} to run this script. This either means you have security problems or the result of this script may not be accurate. See ${3} or ${4} for more information.
ja: 現在 ${1} としてログインしているか、このスクリプトを実行するために ${2} が使われたようです。セキュリティの問題がある可能性や、スクリプトの結果が正確ではない可能性があります。詳細は ${3} と ${4} で確認してください。

en: You are probably using ${1} to run this script. This means the result of this script may not be accurate. See ${2} for more information.
ja: このスクリプトを実行するために ${1} が使われたようです。スクリプトの結果は正確ではない可能性があります。詳細は ${2} で確認してください。

en: You are using xim in ${1} programs.
ja: XIM を ${1} プログラムで使用しています。

en: You may have trouble using fcitx in ${1} programs.
ja: Fcitx を使っている プログラム ${1} で問題が発生しています。

en: You're currently running Fcitx with GUI, but fcitx5-config-qt couldn't be found. Now it will open config directory.
ja: 現在 fcitx を GUI で使用していますが、fcitx5-configtool が見つかりません。今回は既定のテキストエディタで設定ファイルを開きます。

en: You're currently running KDE, but KCModule for fcitx couldn't be found, the package name of this KCModule is usually kcm-fcitx or kde-config-fcitx5. Now it will open config directory.
ja: 現在 KDE を使用していますが、fcitx 用の KC モジュールが見つかりません。KC モジュールのパッケージ名は、たいていの場合 kcm-fcitx か kde-config-fcitx5 です。今回は設定ディレクトリを開きます。

en: Your LC_CTYPE is set to ${1} instead of one of zh, ja, ko. You may not be able to use input method in emacs because of an really old emacs bug that upstream refuse to fix for years.
ja: LC_CTYPE が zh,ja,ko のどれかではなく ${1} に設定されています。修正が何年も無視されている、とても古い emacs のバグにより、emacs 中で入力メソッドを使用できないかもしれません。

en: Your LC_CTYPE is set to ${1} whose encoding is not UTF-8. You may have trouble committing strings using XIM.
ja: LC_CTYPE がエンコーディングがUTF-8ではない "${1}" に設定されています。 XIM を使って文字入力を確定するときに問題が起きる可能性があります。

[ctx: Key name]
en: Zenkaku
ja: 全角

[ctx: Key name]
en: Zenkaku Hankaku
ja: 全角半角

[ctx: Key name]
en: Zoom In
ja: 拡大

[ctx: Key name]
en: Zoom Out
ja: 縮小

en: executable:
ja: 実行可能:

en: here
ja: ここ

en: process:
ja: プロセス:

en: sudo environment variables
ja: sudo の環境変数

en: version:
ja: バージョン:

en: {0} (Not Available)
ja: {0} (利用できません)

en: {0} (Not available)
ja: {0} (使用不可)
