fdroidserver 0.9 - en to kab translation catalogue (54 entries)

en: "{apkfilename}" is already installed on {dev}.
kab: "{apkfilename}" yebded yakan ɣef {dev}.

en: "{url}" is not a valid URL!
kab: "{url}" mačči d aseɣwen URL ameɣtu!

en: %(prog)s: error: %(message)s
kab: %(prog)s: tuccḍa: %(message)s

en: %d problems found
kab: %d n wuguren ttwafen

en: %prog [options]
kab: %prog [d afrayan]

en: 'keypass' not found in config.yml!
kab: 'keypass' ulac-it di config.yml!

en: 'keystore' not found in config.yml!
kab: 'keystore' ulac-it di config.yml!

en: 'keystorepass' not found in config.yml!
kab: 'keystorepass' ulac-it di config.yml!

en: 'repo_keyalias' not found in config.yml!
kab: 'repo_keyalias' ulac-it deg config.yml!

en: 'required' is an invalid argument for positionals
kab: 'required' d taɣiret ur iṣeḥḥan ara i usideg

en: 'sdk_path' not set in config.yml!
kab: 'sdk_path' ur yettwasbadu ara 'config.yml'!

en: '{aapt}' is too old, fdroid requires build-tools-{version} or newer!
kab: '{aapt}' d aqbuṛ, fdroid yesra build-tools-{version} neɣ amaynut!

en: '{field}' will be in random order! Use () or [] brackets if order is important!
kab: '{field}' ad yili s usmizzwer agacuran ! Seqdec () neɣ tuccar [] ma yella ilaq usmizzwer!

en: '{path}' failed to execute!
kab: '{path}' ur izmir ara ad yettwaselkem!

en: ...checkupdate failed for {appid} : {error}
kab: ...anadi n ileqman ur yeddi ara i {appid} : {error}

en: .__call__() not defined
kab: .__call__() ur yettwasbadu ara

en: Comma separated list of categories.
kab: Tabdart n taggayin i yebḍan s ticcert.

en: Command '%s' not recognised.
kab: Taladna '%s' ur tettwassen ara.

en: Commit changes
kab: Azen ibeddilen

en: Could not find '{command}' on your system
kab: D awezɣi tifin n '{command}' deg unagraw-ik.im

en: Could not find latest version name
kab: Ur izmir ara ad d-yaf isem n lqem aneggaru

en: Could not open APK {path} for analysis:
kab: Ur yezmir ara ad d-yeldi afaylu APK {path} i tesleḍt:

en: Created new container "{name}"
kab: Anagbar amaynut yettwarnan "{name}"

en: Extract signatures from APKs
kab: Izmal-nniḍen sɣur APKs

en: Failed to sign application
kab: Azmal n usnas ur yeddi ara

en: Finished
kab: Immed

en: Forbidden HTML tags
kab: Ticraḍ HTML yettwagedlen

en: Git clean failed
kab: Asfaḍ Git yecceḍ

en: Installing %s...
kab: Asbeddi n %s…

en: Invalid application ID {appid}
kab: Asulay n usnas d arameɣtu {appid}

en: Invalid bulleted list
kab: Tabdart s tneqqiḍin tarameɣtut

en: Java JAR file
kab: Afaylu Java JAR

en: Options
kab: Tixtiṛiyin

en: Processing {appid}
kab: Asesfer n {appid}

en: Pushing to {url}
kab: Adegger ɣer {url}

en: Set open file limit to {integer}
kab: Sbadu talast n ufaylu yeldin ɣer {integer}

en: Unknown exception found!
kab: Tettwaf tsureft d tarussint!

en: Unused file at %s
kab: Afaylu ur nettwaseqdec ara deg %s

en: Usage
kab: Aseqdec

en: Usage: %s
kab: Aseqdec: %s

en: Using existing keystore "{path}"
kab: Aseqdec n tqeffalt n uḥraz "{path}"

en: Valid commands are:
kab: Tiludna timeɣta d ti:

en: Verify the integrity of downloaded packages
kab: Senqed timmad n yikemmusen yettwasadren

en: adding IdentityFile to {path}
kab: timerniwt n ufaylu n tmagit ɣer {path}

en: adding to {name}: {path}
kab: timerniwt ɣer {name}: {path}

en: fdroid [<command>] [-h|--help|--version|<args>]
kab: fdroid [<command>] [-h|--tallelt|--lqem|<args>]

en: integer
kab: amḍan ummid

en: no "icon" in {appid}
kab: ulac "tignit" deg {appid}

en: option -%s not recognized
kab: Taxtiṛt -%s ur tettwassen ara

en: option -%s requires argument
kab: Taxtiṛt -%s yesra afakul

en: option --%s must not have an argument
kab: aɣewwar --%s yessefk ad yesεu tiɣiret

en: static library
kab: tamkerḍit n tdaddanin

en: usage:
kab: aqseqdac:

en: {path} does not exist!  Create it by running:
kab: {path} ur yelli ara! Rnu-t s uselkem:
