fdroidserver 1.0.0-95-gd7af22b - en to sv translation catalogue (96 entries)

en: 
    SSH public key to be used as deploy key:
sv: 
    Offentlig SSH-nyckel som ska användas som distributionsnyckel:

en: 
    {path} encoded for the DEBUG_KEYSTORE secret variable:
sv: 
    {path} kodad för den hemliga variabeln DEBUG_KEYSTORE:

en: "%s/" has no matching metadata file!
sv: "%s/" har ingen matchande meta-datafil!

en: "local_copy_dir" {path} does not exist!
sv: "local_copy_dir" {path} finns inte!

en: "{apkfilename}" is already installed on {dev}.
sv: '{apkfilename}' är redan installerad i {dev}.

en: "{path}" contains recent {name} ({version})
sv: "{path}" innehåller senaste {name} ({version})

en: "{path}" exists but s3cmd is not installed!
sv: "{path}" existerar, men s3cmd är inte installerat!

en: "{path}" is not a supported file format (use: metadata/*.yml)
sv: "{path}" är inte ett filformat som stöds (använd: metadata/*.yml)

en: "{path}" is signed by a key that is not allowed:
sv: "{path}" är signerad av en nyckel som inte är tillåten:

en: "{url}" is not a valid URL!
sv: "{url}" är inte en giltig URL!

en: %(prog)s: error: %(message)s
sv: %(prog)s: fel: %(message)s

en: %d APKs failed to be signed or verified!
sv: %d APK:er kunde inte signeras eller verifieras!

en: %d problems found
sv: %d problem hittades

en: %r is not callable
sv: %r kan inte kallas

en: %s did not produce a dict!
sv: %s producerade inte en dict!

en: %s has bad SHA-256: %s
sv: %s har felaktig SHA-256: %s

en: %s is not an accepted build field
sv: %s är inte ett acceptabelt byggnationsfält

en: 'keypass' not found in config.yml!
sv: 'keypass' hittades inte i config.yml!

en: 'keystore' is NONE and 'smartcardoptions' is blank!
sv: 'keystore' är NONE och 'smartcardoptions' är tomt!

en: 'keystore' not found in config.yml!
sv: 'keystore' hittades inte i config.yml!

en: 'keystorepass' not found in config.yml!
sv: 'keystorepass' hittades inte i config.yml!

en: 'repo_keyalias' not found in config.yml!
sv: 'repo_keyalias' hittades inte i config.yml!

en: 'sdk_path' not set in config.yml!
sv: 'sdk_path' är inte inställt i config.yml!

en: '{aapt}' is too old, fdroid requires build-tools-{version} or newer!
sv: {aapt} är för gammal, fdroid kräver build-tools-{version} eller nyare!

en: '{path}' failed to execute!
sv: Misslyckades med att köra '{path}'!

en: '{value}' is not a valid {field} in {appid}. Regex pattern: {pattern}
sv: '{value}' är inte ett giltigt {field} i {appid}. Regex-mönster: {pattern}

en: .__call__() not defined
sv: .__call__() angavs inte

en: /issues is missing
sv: /issues saknas

en: A URL is required as an argument!
sv: En URL krävs som ett argument!

en: Android AAR library
sv: AAR-bibliotek för Android

en: Android APK file
sv: Android APK-fil

en: Android DEX code
sv: DEX-kod för Android

en: Broken symlink: {path}
sv: Trasig symlink: {path}

en: Build a package from source
sv: Bygg ett paket från källa

en: Cannot rewrite "{path}"
sv: Kan inte skriva om "{path}"

en: Check for updates to applications
sv: Kontrollera efter uppdateringar av appar

en: Command '%s' not recognised.
sv: Kommandot '%s' känns inte igen.

en: Commit changes
sv: Skicka in ändringar

en: Couldn't find package ID
sv: Kunde inte hitta paketets ID

en: Delete APKs and/or OBBs without metadata from the repo
sv: Ta bort APKs och/eller OBBs utan metadata från förråd

en: Deleting unknown file: {path}
sv: Tar bort okänd fil: {path}

en: ERROR: %(message)s
sv: FEL: %(message)s

en: Extract signatures from APKs
sv: Extrahera signaturer från APK:er

en: Forbidden HTML tags
sv: Förbjudna HTML-taggar

en: Install built packages on devices
sv: Installera byggda paket på enheter

en: Installing %s...
sv: Installerar %s...

en: Interact with the repo HTTP server
sv: Interagera med förrådets HTTP-servern

en: Invalid APK
sv: Ogiltig APK

en: Java JAR file
sv: JAR-file för Java

en: No information found.
sv: Ingen information hittades.

en: No packages specified
sv: Inga paket angavs

en: No tags found
sv: Inga taggar hittades

en: Nothing to do
sv: Inget att göra

en: Processing {appid}
sv: Behandlar {appid}

en: Quickly start a new repository
sv: Starta snabbt ett nytt förråd

en: Read all the metadata files and exit
sv: Läs alla metadatafiler och avsluta

en: Reading '{config_file}'
sv: Läser '{config_file}'

en: Removing specified files
sv: Tar bort angivna filer

en: Removing {path}"
sv: Tar bort {path}''

en: Rename APK files that do not match package.name_123.apk
sv: Byt namn på APK-filer som inte matchar paket.namn_123.apk

en: Rewrite all the metadata files
sv: Skriv om alla metadatafiler

en: Rewriting '{appid}'
sv: Skriver om '{appid}'

en: Scan the source code of a package
sv: Skanna källkoden för ett paket

en: Sign and place packages in the repo
sv: Signera och placera paket i förrådet

en: Sign indexes created using update --nosign
sv: Signera index som har skapats med att använda update --nosign

en: Skipping {appid}: disabled
sv: Hoppar över {appid}: avstängd

en: Unknown exception found!
sv: Okänt undantag hittades!

en: Update repo information for new packages
sv: Uppdatera förrådinformation för nya paket

en: Update the binary transparency log for a URL
sv: Uppdatera binärens genomskinliga logg för en URL

en: Using JAR Signature
sv: Använder JAR-signatur

en: Valid commands are:
sv: Giltiga kommandon är:

en: Verify the integrity of downloaded packages
sv: Verifiera integriteten hos de nedladdade paketen

en: Warn about possible metadata errors
sv: Visa varningar vid möjliga metadatafel

en: ZIP file archive
sv: ZIP-filarkiv

en: ambiguous option: %(option)s could match %(matches)s
sv: tvetydigt alternativ: %(option)s kunde motsvara %(matches)s

en: can't open '%(filename)s': %(error)s
sv: kan inte öppna '%(filename)s': %(error)s

en: cloning {url}
sv: klonar {url}

en: created {path}
sv: skapade {path}

en: deleting: repo/{apkfilename}
sv: tar bort: repo/{apkfilename}

en: downloading '{}'
sv: hämtar '{}'

en: expected one argument
sv: ett argument förväntades

en: gzip file archive
sv: gzip-filarkiv

en: no APK supplied
sv: ingen APK tillhandahölls

en: overwriting existing {path}
sv: skriver över befintlig {path}

en: positional arguments
sv: positionella argument

en: shared library
sv: delat bibliotek

en: show this help message and exit
sv: visa det här hjälpmeddelandet och avsluta

en: static library
sv: statiskt bibliotek

en: the following arguments are required: %s
sv: följande argument krävs: %s

en: unexpected option string: %s
sv: oväntad alternativ-sträng: %s

en: unrecognized arguments: %s
sv: argumenten känns inte igen: %s

en: unsafe permissions on '{config_file}' (should be 0600)!
sv: o-säkra behörigheter på '{config_file}' (borde vara 0600)!

en: usage:
sv: användning:

en: yes
sv: ja

en: {apkfilename} ({appid}) has no metadata!
sv: {apkfilename}{appid} har ingen metadata!

en: {appid} is missing {name}
sv: {appid}saknas {name}
