feedreader - en to fi translation catalogue (195 entries)

en: FeedReader Autostart
fi: Syötteenlukijan automaatikäynnistys

en: RSS Client
fi: RSS-sovellus

en: FeedReader
fi: Syötteenlukija

en: RSS client for various webservices
fi: Työpöytäsovellus useiden verkkopalveluiden käyttöön

en: FeedReader is a program designed to complement an already existing web-based RSS reader account.
fi: Syötteenlukija on ohjelma, jonka tarkoitus on täydentää olemassa olevan, selainpohjaisen RSS-lukutilin käyttöä.

en: Currently supported services:
fi: Tuetut palvelut:

en: Read feeds from web services
fi: Lue syötteitä verkkopalveluista

en: About FeedReader
fi: Tietoja - Syötteenlukija

note: http auth stuff ----------------------------------------------------
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Please log in to Feedbin to enjoy using FeedReader
fi: Kirjaudu Feedbiniin ja nauti FeedReaderin käytöstä

en: freshRSS URL:
fi: freshRSS-osoite:

en: HTTP Authorization
fi: HTTP-valtuutus

en: Please log in to your freshRSS server and enjoy using FeedReader
fi: Kirjaudu freshRSS-palvelimellesi ja nauti FeedReaderin käytöstä

en: Done
fi: Valmis

en: Adding Feeds
fi: Lisätään syötteitä

note: Logger.info("Got content: " + item.description); Logger.info("Converted to: " + item.description);
en: Nothing to read here.
fi: Täällä ei ole mitään luettavaa.

en: Please log in to the Old Reader and enjoy using FeedReader
fi: Kirjaudu Old Readeriin ja nauti FeedReaderin käytöstä

en: Nextcloud URL:
fi: Nextcloud-osoite:

note: ---------------------------------------------------------------------
en: Please log in to your Nextcloud News instance and enjoy using FeedReader
fi: Kirjaudu Nextcloud News -järjestelmääsi ja nauti FeedReaderin käytöstä

en: Invalid URL
fi: Virheellinen osoite

en: URL content is HTML, no feeds available
fi: Osoitteen sisältö on HTML:ää, syötteitä ei ole saatavilla

en: URL content is HTML which contains multiple feeds.
fi: Osoitteen sisältö on useita syötteitä sisältävää HTML:ää.

en: Couldn't download the URL content.
fi: Osoitteen sisältöä ei voitu ladata.

en: The content is invalid XML.
fi: Sisältö on virheellistä XML:ää.

en: Error reaching tt-rss
fi: Virhe tavoittaessa tt-rss:ää

en: Tiny Tiny RSS URL:
fi: Tiny Tiny RSS:n osoite:

en: Please log in to your Tiny Tiny RSS server and enjoy using FeedReader
fi: Kirjaudu Tiny Tiny RSS -palvelimellesi ja nauti FeedReaderin käytöstä

en: Open in Browser
fi: Avaa selaimessa

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: Send
fi: Lähetä

en: Write Email
fi: Kirjoita sähköposti

en: Username or Password incorrect
fi: Väärä käyttäjätunnus tai salasana

en: waiting
fi: odottaa

en: Send Telegram
fi: Lähetä Telegramissa

note: no login, so change the labels
en: Add
fi: Lisää

en: Remove
fi: Poista

en: Info: Telegram would need to be installed for this plugin to work.
fi: Huomio: Telegramin tulee olla asennettu, jotta tämä liitännäinen toimii.

en: Tweet
fi: Twiittaa

en: Tweet to Followers
fi: Twiittaa seuraajille

en: URL:
fi: Osoite:

en: Please fill in the URL.
fi: Anna osoite.

en: URL seems to not be valid.
fi: Osoite ei vaikuta olevan kelvollinen.

en: Please fill in the password.
fi: Anna salasana.

en: Please fill in the username.
fi: Anna käyttäjätunnus.

en: Something went wrong.
fi: Valitettavasti jokin meni pieleen.

en: Getting feeds and categories
fi: Noudetaan syötteitä ja luokkia

en: Getting articles
fi: Noudetaan artikkeleja

note: get marked articles
en: Getting starred articles
fi: Noudetaan tähdellä varustettuja artikkeleja

note: get articles for each tag
en: Getting tagged articles
fi: Noudetaan tunnisteella varustettuja artikkeleja

note: get unread articles
en: Getting unread articles
fi: Noudetaan lukemattomia artikkeleja

en: Desktop Client for various RSS Services
fi: Työpöytäsovellus useiden RSS-palveluiden käyttöön

en: About
fi: Tietoja

en: Settings
fi: Asetukset

en: Change Account
fi: Vaihda tiliä

en: Quit
fi: Lopeta

en: Report a Bug
fi: Ilmoita ongelmasta

en: Bounties
fi: Palkkiot

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Unknown tag
fi: Tuntematon tunniste

en: Uncategorized
fi: Luokittelematon

en: Yesterday
fi: Eilen

en: New articles
fi: Uudet artikkelit

en: There is 1 new article (%u unread)
fi: Yksi uusi artikkeli (lukemattomia %u)

en: There are %u new articles (%u unread)
fi: %u uutta artikkelia (lukemattomia %u)

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: No Preview Available
fi: Esikatselua ei ole saatavilla

en: No Text available for this article :(
fi: Tälle artikkelille ei ole tekstiä tarjolla

en: Cancel
fi: Peru

en: Save
fi: Tallenna

en: Category:
fi: Luokka:

en: OPML File:
fi: OPML-tiedosto:

en: Select OPML File
fi: Valitse OPML-tiedosto

en: Import
fi: Tuo

en: Add feed
fi: Lisää syöte

en: Import OPML
fi: Tuo OPML

en: Sync is in progress. Articles should appear any second.
fi: Synkronointi on meneillään. Artikkelien tulisi ilmestyä näkyviin pian.

en: scroll up
fi: vieritä ylös

en: No Articles
fi: Ei artikkeleja

en: No unread articles
fi: Ei lukemattomia artikkeleja

en: No starred articles
fi: Ei tähdellä varustettuja artikkeleja

en: No articles
fi: Ei artikkeleja

en: No Article selected.
fi: Ei artikkelia valittuna

en: WebKit has crashed
fi: WebKit on kaatunut

en: Save image as
fi: Tallenna kuva nimellä

en: Tag article
fi: Lisää tunniste artikkeliin

en: Print article
fi: Tulosta artikkeli

en: Share article
fi: Jaa artikkeli

en: Category "%s" removed
fi: Luokka "%s" poistettu

en: Mark as read
fi: Merkitse luetuksi

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Remove (with Feeds)
fi: Poista (syötteineen)

en: rename
fi: nimeä uudelleen

en: add
fi: lisää

en: All
fi: Kaikki

en: Show all articles
fi: Näytä kaikki artikkelit

en: Unread
fi: Lukemattomat

en: Show only unread articles
fi: Näytä vain lukemattomat artikkelit

en: Starred
fi: Tähdellä merkityt

en: Show only starred articles
fi: Näytä vain vain tähdellä varustetut artikkelit

en: Update feeds
fi: Päivitä syötteet

en: Search Articles
fi: Etsi artikkeleja

en: Read article fullscreen
fi: Lue artikkeli koko näytön tilassa

en: All Articles
fi: Kaikki artikkelit

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Categories
fi: Luokat

en: Feeds
fi: Syötteet

en: New Tag
fi: Uusi tunniste

en: New Category
fi: Uusi luokka

en: Remove feed
fi: Poista syöte

en: Copy URL
fi: Kopioi osoite

en: Feed removed: %s
fi: Syöte poistettu: %s

en: Leave fullscreen mode
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Where are your feeds?
fi: Missä syötteesi sijaitsevat?

en: Please select the RSS service you are using and log in to get going.
fi: Valitse käyttämäsi RSS-palvelu ja kirjaudu sisään aloittaaksesi.

en: Ignore all TLS errors from now on
fi: Älä huomioi TLS-virheitä jatkossa

en: Please select a service first
fi: Valitse palvelu ensin

en: Please enter a valid username
fi: Anna kelvollinen käyttäjätunnus

en: Please enter a valid password
fi: Anna kelvollinen salasana

en: Please enter a valid URL
fi: Anna kelvollinen osoite

en: Please enter your Login details
fi: Anna kirjautumistietosi

en: Sorry, something went wrong.
fi: Valitettavasti jokin meni vikaan

en: The server reported an API-error.
fi: Palvelin ilmoitti API-virheestä.

en: Either your username or the password are not correct.
fi: Joko käyttäjätunnus tai salasana on väärin.

en: No connection to the server. Check your internet connection and the server URL!
fi: Ei yhteyttä palvelimeen. Tarkista verkkoyhteytesi ja palvelimen osoite!

en: API access is disabled on the server. Please enable it first!
fi: API-käyttö on poistettu käytöstä palvelinpuolella. Salli API-käyttö ensin!

en: Not authorized to access URL
fi: Ei valtuutettua pääsyä osoitteeseen

en: No valid CA certificate available!
fi: Kelvollista CA-varmennetta ei ole saatavilla!

en: Please install the "api_feedreader"-plugin on your tt-rss instance!
fi: Asenna "api_feedreader"-lisäosa tt-rss-järjestelmääsi!

en: Attachments
fi: Liitteet

en: Remove "%s"
fi: Poista "%s"

en: Tag "%s" removed
fi: Tunniste "%s" poistettu

en: Feed "%s" removed
fi: Syöte "%s" poistettu

en: Change Account?
fi: Vaihdetaanko tiliä?

en: You are about to change the account you want FeedReader to use.
     This means deleting all local data of your old account.
fi: Olet aikeissa vaihtaa syötteenlukijassa käytettävää tiliä.
     Tämän myötä vanhan tilisi kaikki paikallinen data poistetaan.

en: New account
fi: Uusi tili

en: Waiting for current sync to finish
fi: Odotetaan nykyisen synkronoinnin valmistuvan

en: I changed my mind
fi: Muutin mieleni

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Internals
fi: Sisäiset

en: Share
fi: Jaa

en: Feed List:
fi: Syöteluettelo:

en: Only show feeds
fi: Näytä vain syötteet

en: Only show unread
fi: Näytä vain lukemattomat

en: Sort Feed List by
fi: Syöteluettelon järjestys

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Alphabetically
fi: Aakkosjärjestyksessä

en: Theme
fi: Teema

en: Dark
fi: Tumma

en: Article List:
fi: Artikkelilista:

en: Sort articles by
fi: Artikkelien järjestysperuste

en: Date
fi: Päiväys

en: Oldest first
fi: Vanhin ensin

en: Mark read by scrolling past
fi: Merkitse luetuksi vierittämällä ohi

en: Article View:
fi: Artikkelinäkymä:

en: Default
fi: Oletus

en: Spring
fi: Kevät

en: Midnight
fi: Keskiyö

en: Parchment
fi: Pergamentti

en: Font Familly
fi: Fonttiperhe

en: Sync:
fi: Synkronoi:

en: Number of articles
fi: Artikkelien lukumäärä

en: Interval in Minutes (0 = OFF)
fi: Aikaväli minuuteissa (0 = pois päältä)

en: Database:
fi: Tietokanta:

en: Delete articles after
fi: Poista artikkelit viiveellä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: 1 Week
fi: 1 viikko

en: 1 Month
fi: 1 kuukausi

en: 6 Months
fi: 6 kuukautta

en: Additional Functionality:
fi: Lisätoiminnot:

en: Content Grabber
fi: Sisällön noutaja

en: Download Images
fi: Lataa kuvat

en: Internal Media Player
fi: Sisäinen mediasoitin

en: System Accounts
fi: Järjestelmätilit

en: FeedReader Accounts
fi: FeedReader-tilit

en: Add accounts
fi: Lisää tilejä

note: --------------------------------------------------
en: General
fi: Yleiset

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Search
fi: Etsi

note: --------------------------------------------------
en: Feed List
fi: Syöteluettelo

en: Select next item
fi: Valitse seuraava kohde

en: Select previous item
fi: Valitse edellinen kohde

en: Collapse/Expand categories
fi: Laajenna/supista luokat

en: Mark the currently selected as read
fi: Valitse parhaillaan valittu luetuksi

note: --------------------------------------------------
en: Article List
fi: Artikkeliluettelo

en: Select next/previous article
fi: Valitse seuraava/edellinen artikkeli

en: Toggle reading status of selected article
fi: Vaihda valitun artikkelin luetuksi merkinnän tilaa

en: Open the URL of the selected article
fi: Avaa valitun artikkelin osoite

note: --------------------------------------------------
en: Article View
fi: Artikkelinäkymä

en: Scroll up/down
fi: Vieritä ylös/alas

en: FeedReader is cleaning the database.
    This shouldn't take too long.
fi: Syötteenlukija siivoaa tietokantaa.
    Tämän ei pitäisi kestää kovin kauan.

en: Add Tag:
fi: Lisää tunniste:

en: Tags:
fi: Tunnisteet:

en: add Tag
fi: lisää tunniste
