FeedReader - en to fr translation catalogue (206 entries)

en: FeedReader Autostart
fr: Démarrage automatique de FeedReader

en: RSS Client
fr: Client RSS

en: Categories=Network;Feed;
fr: Catégories=Réseau;Flux;

en: RSS client for various webservices
fr: Client RSS pour différents services web

en: FeedReader is a program designed to complement an already existing web-based RSS reader account.
fr: FeedReader est un programme conçu pour compléter un compte de lecteur RSS en ligne déjà existant .

en: Currently supported services:
fr: Services actuellement pris en charge :

en: Read feeds from web services
fr: Lire les flux des services web

en: About FeedReader
fr: À propos de FeedReader

note: http auth stuff ----------------------------------------------------
en: Username:
fr: Nom d’utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Please log in to FeedHQ and enjoy using FeedReader
fr: Veuillez vous connecter à FeedHQ et profiter de FeedReader

en: Login
fr: Se connecter

en: Please log in to Feedbin to enjoy using FeedReader
fr: S’il vous plaît, connectez-vous à Feedbin et profitez de FeedReader

en: freshRSS URL:
fr: URL freshRSS :

en: HTTP Authorization
fr: Autorisation HTTP

en: Please log in to your freshRSS server and enjoy using FeedReader
fr: S’il vous plaît, connectez-vous à votre serveur freshRss et profitez de FeedReader

en: Done
fr: Fait

en: Adding Feeds
fr: Ajout de flux

note: Logger.info("Got content: " + item.description); Logger.info("Converted to: " + item.description);
en: Nothing to read here.
fr: Rien à lire ici.

en: Please log in to the Old Reader and enjoy using FeedReader
fr: S’il vous plaît, connectez-vous à Old Reader et profitez de FeedReader

en: Nextcloud URL:
fr: URL Nextcloud :

note: ---------------------------------------------------------------------
en: Please log in to your Nextcloud News instance and enjoy using FeedReader
fr: Connectez-vous à votre instance Nextcloud News et profitez de FeedReader

en: Invalid URL
fr: URL invalide

en: URL content is HTML, no feeds available
fr: Le contenu de l'URL est en HTML, aucun flux disponible

en: URL content is HTML which contains multiple feeds.
fr: Le contenu de l'URL est en HTML et contient plusieurs flux.

en: Couldn't download the URL content.
fr: Impossible de télécharger le contenu de l'URL.

en: The content is invalid XML.
fr: Le contenu est un XML invalide.

en: Error reaching tt-rss
fr: Erreur en contactant tt-rss

en: Tiny Tiny RSS URL:
fr: URL Tiny Tiny RSS :

en: Please log in to your Tiny Tiny RSS server and enjoy using FeedReader
fr: S’il vous plaît, connectez-vous à votre serveur Tiny Tiny RSS et profitez de FeedReader

en: Open in Browser
fr: Ouvrir dans le Navigateur

en: Hey,
    
    Check out this interesting article I used FeedReader to read: $URL
fr: Salut,
    
    Regardez cet article intéressant que je viens de lire: $URL

en: To:
fr: À :

en: Send
fr: Envoyer

en: Write Email
fr: Écrire un courriel

en: Username or Password incorrect
fr: Utilisateur ou mot de passe incorrect

en: waiting
fr: chargement

en: Hey, check out this interesting article I used FeedReader to read
fr: Salut, regarde cet article intéressant que j'ai lu en utilisant FeedReader

en: Send Telegram
fr: Envoyer sur Telegram

note: no login, so change the labels
en: Add
fr: Ajouter

en: Remove
fr: Supprimer

en: Info: Telegram would need to be installed for this plugin to work.
fr: Info: Telegram doit être installé pour que ce plugin fonctionne.

en: Hey,
    
    Check out this interesting article I just read: $URL
fr: Salut,
    
    Regardez cet article intéressent que je viens de lire: $URL

en: Limit:
fr: Limite :

en: Tweet
fr: Tweeter

en: Tweet to Followers
fr: Tweeter à ses Followers

en: URL:
fr: URL :

en: Client ID:
fr: Identifiant du client :

en: Client Secret:
fr: Secret du client :

en: Please fill in the URL.
fr: Veuillez renseigner l’adresse.

en: URL seems to not be valid.
fr: L’adresse ne semble pas valide.

en: Please fill in the clientID.
fr: Veuillez renseigner l’identifiant client.

en: Please fill in the clientSecret.
fr: Veuillez renseigner le secret du client.

en: Please fill in the password.
fr: Veuillez renseigner le mot de passe.

en: Please fill in the username.
fr: Veuillez renseigner le nom d’utilisateur.

en: Something went wrong.
fr: Quelque chose s’est mal passé.

en: Getting feeds and categories
fr: Obtention des flux et catégories

en: Getting articles
fr: Obtention des articles

note: get marked articles
en: Getting starred articles
fr: Obtention des articles importants

note: get articles for each tag
en: Getting tagged articles
fr: Obtention des articles marqués

note: get unread articles
en: Getting unread articles
fr: Obtention des articles non lus

en: Desktop Client for various RSS Services
fr: Application de bureau pour différents services RSS

en: About
fr: À propos

en: Settings
fr: Paramètres

en: Change Account
fr: Changer de compte

en: Quit
fr: Quitter

en: Report a Bug
fr: Signaler un bug

en: Bounties
fr: Primes

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Unknown tag
fr: Tag inconnu

en: Uncategorized
fr: Non classé

en: Yesterday
fr: Hier

en: New articles
fr: Nouveaux articles

en: There is 1 new article (%u unread)
fr: Il y a un nouvel article (%u non lu)

en: There are %u new articles (%u unread)
fr: Il y a %u nouveaux articles (%u non lu)

en: Logout
fr: Déconnexion

en: No Preview Available
fr: Aucun aperçu disponible

en: No Text available for this article :(
fr: Aucun texte disponible pour cet article :(

en: posted by: %s,
fr: Écrit par : %s,

en: Cancel
fr: Annuler

en: Save
fr: Enregistrer

en: Category:
fr: Catégorie :

en: OPML File:
fr: Fichier OPML :

en: Select OPML File
fr: Sélectionner un fichier OPML

en: Import
fr: Importer

en: Add feed
fr: Ajouter un flux

en: Import OPML
fr: Importer un fichier OPML

en: Sync is in progress. Articles should appear any second.
fr: La synchronisation est en cours. Les articles devraient apparaître très prochainement.

en: scroll up
fr: défiler vers le haut

en: No Articles
fr: Aucuns articles

en: No unread articles
fr: Aucun article non-lu

en: No starred articles
fr: Aucun article favori

en: No articles
fr: Aucun article

en: No Article selected.
fr: Aucun article sélectionné.

en: WebKit has crashed
fr: WebKit a planté

en: Save image as
fr: Enregistrer l’image

en: Tag article
fr: Marquer l'article

en: Print article
fr: Imprimer l'article

en: Share article
fr: Partager l'article

en: Category "%s" removed
fr: Catégorie « %s » supprimée

en: Mark as read
fr: Marquer comme lu

en: Rename
fr: Renommer

en: Remove (with Feeds)
fr: Supprimer (avec les flux)

en: rename
fr: renommer

en: add
fr: ajouter

en: All
fr: Tout

en: Show all articles
fr: Montrer tous les articles

en: Unread
fr: Non lu

en: Show only unread articles
fr: Voir seulement les articles non lus

en: Starred
fr: Favoris

en: Show only starred articles
fr: Montrer uniquement les articles importants

en: Update feeds
fr: Mettre à jour les flux

en: Search Articles
fr: Rechercher des articles

en: Read article fullscreen
fr: Lire l’article en plein écran

en: All Articles
fr: Tous les articles

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Categories
fr: Catégories

en: Feeds
fr: Flux

en: New Tag
fr: Nouvelle étiquette

en: New Category
fr: Nouvelle catégorie

en: Remove feed
fr: Supprimer ce flux

en: Copy URL
fr: Copier le lien

en: Remove only from %s
fr: Supprimer seulement de %s

en: Feed removed: %s
fr: Flux enlevé : %s

en: Leave fullscreen mode
fr: Quitter le mode plein écran

en: Where are your feeds?
fr: Ou sont vos flux ?

en: Please select the RSS service you are using and log in to get going.
fr: Sélectionner le service de flux RSS que vous utilisez et connectez-vous pour y accéder.

en: Ignore all TLS errors from now on
fr: Ignorer toutes les erreurs TLS à partir de maintenant

en: Please select a service first
fr: Veuillez d’abord sélectionner un service

en: Please enter a valid username
fr: Veuillez saisir un nom d’utilisateur valide

en: Please enter a valid password
fr: Veuillez saisir un mot de passe valide

en: Please enter a valid URL
fr: Veuillez entrer une URL valide

en: Please enter your Login details
fr: Veuillez entrer vos informations de connexion

en: Sorry, something went wrong.
fr: Désolé, il y a eu un problème.

en: The server reported an API-error.
fr: Le serveur a signalé une erreur d’API.

en: Either your username or the password are not correct.
fr: Votre nom d’utilisateur ou votre mot de passe est incorrect.

en: No connection to the server. Check your internet connection and the server URL!
fr: Pas de connexion au serveur. Vérifiez votre connexion internet et l’URL du serveur !

en: API access is disabled on the server. Please enable it first!
fr: L’accès par l’API est désactivée sur le serveur. Veuillez l’activer d’abord !

en: Not authorized to access URL
fr: Vous n’êtes pas autorisé à accéder à l’URL

en: No valid CA certificate available!
fr: Pas de certificat CA valide !

en: Please install the "api_feedreader"-plugin on your tt-rss instance!
fr: Veuillez installer l’extension « api_feedreader » sur votre instance TT-RSS !

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Remove "%s"
fr: Supprimer « %s »

en: Tag "%s" removed
fr: Étiquette « %s » supprimée

en: Feed "%s" removed
fr: Flux « %s » supprimé

en: Change Account?
fr: Changer de compte ?

en: You are about to change the account you want FeedReader to use.
     This means deleting all local data of your old account.
fr: Vous êtes sur le point de modifier le compte utilisé par FeedReader.
    Cela signifie que toutes les données locales de votre ancien compte vont être supprimées.

en: New account
fr: Nouveau compte

en: Waiting for current sync to finish
fr: Synchronisation en cours

en: I changed my mind
fr: J’ai changé d’avis

en: Internals
fr: Réglages

en: Share
fr: Partager

en: Feed List:
fr: Liste des flux :

en: Only show feeds
fr: Ne montrer que les flux

en: Only show unread
fr: Montrer uniquement les non lus

en: Sort Feed List by
fr: Trier la Liste des flux par

en: Received
fr: Date de réception

en: Alphabetically
fr: de A à Z

en: Theme
fr: Thème

en: Dark
fr: Foncé

en: elementary
fr: élémentaire

en: Article List:
fr: Liste des articles :

en: Sort articles by
fr: Classer les articles par

en: Oldest first
fr: Le plus ancien d'abord

en: Only affects "Unread" column
fr: Affecte uniquement la colonne "Non lu"

en: Mark read by scrolling past
fr: Marquer lu en défilant devant

en: Article View:
fr: Vue article :

en: Default
fr: Par défaut

en: Font Familly
fr: Police

en: Sync:
fr: Synchroniser :

en: Number of articles
fr: Nombre d’articles

en: Interval in Minutes (0 = OFF)
fr: Intervalle en Minutes (0 = OFF)

en: Database:
fr: Base de données :

en: Delete articles after
fr: Supprimer les articles après

en: Never
fr: Jamais

en: 1 Week
fr: 1 semaine

en: 1 Month
fr: 1 mois

en: 6 Months
fr: 6 mois

en: Additional Functionality:
fr: Fonctionnalité additionnelle :

en: Content Grabber
fr: Agrippeur de contenu

en: Download Images
fr: Télécharger les images

en: Internal Media Player
fr: Lecteur média interne

en: System Accounts
fr: Comptes systèmes

en: FeedReader Accounts
fr: Comptes FeedReader

en: Add accounts
fr: Ajouter compte

note: --------------------------------------------------
en: General
fr: Général

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Search
fr: Rechercher

note: --------------------------------------------------
en: Feed List
fr: Liste des flux

en: Select next item
fr: Choisir le prochain item

en: Select previous item
fr: Choisir l'item précédent

en: Collapse/Expand categories
fr: Réduire/Développer les catégories

en: Mark the currently selected as read
fr: Marquer la sélection comme lu

note: --------------------------------------------------
en: Article List
fr: Liste des articles

en: Select next/previous article
fr: Sélectionner l’article suivant/précédent

en: Toggle reading status of selected article
fr: Changer le statut de lecture de l’article sélectionné

en: Toggle marking of selected article
fr: Marquer l’article sélectionné comme non lu

en: Open the URL of the selected article
fr: Ouvrir l’URL de l’article sélectionné

en: Scroll all the way up/down
fr: Aller tout en haut/bas

en: Center the currently selected article
fr: Centrer l’article sélectionné

note: --------------------------------------------------
en: Article View
fr: Vue de l'article

en: Scroll up/down
fr: Faire défiler vers le haut/bas

en: FeedReader is cleaning the database.
    This shouldn't take too long.
fr: FeedReader nettoie la base de données.
    Cela ne devrait pas durer longtemps.

en: Add Tag:
fr: Ajouter une étiquette :

en: Tags:
fr: Étiquettes :

en: add Tag
fr: ajouter une étiquette
