FeedReader - en to it translation catalogue (204 entries)

en: FeedReader Autostart
it: Autostart di FeedReader

en: RSS Client
it: Client RSS

en: RSS client for various webservices
it: Client RSS per vari servizi web

en: FeedReader is a program designed to complement an already existing web-based RSS reader account.
it: FeedReader è un programma progettato per integrare vari account su servizi RSS basati sul web.

en: Currently supported services:
it: Servizi attualmente supportati:

en: Read feeds from web services
it: Leggi feed dai servizi web

en: About FeedReader
it: Informazioni su FeedReader

note: http auth stuff ----------------------------------------------------
en: Username:
it: Nome utente:

en: Please log in to FeedHQ and enjoy using FeedReader
it: Per favore accedi a FeedHQ e divertiti ad usare FeedReader

en: Login
it: Accedi

en: Please log in to Feedbin to enjoy using FeedReader
it: Per favore accedi a Feedbin e divertiti ad usare FeedReader

en: freshRSS URL:
it: URL freshRSS:

en: HTTP Authorization
it: Autorizzazione HTTP

en: Please log in to your freshRSS server and enjoy using FeedReader
it: Per favore accedi al server freshRSS e divertiti ad usare FeedReader

en: Done
it: Fatto

en: Adding Feeds
it: Aggiungendo i feed

note: Logger.info("Got content: " + item.description); Logger.info("Converted to: " + item.description);
en: Nothing to read here.
it: Niente da leggere qui.

en: Please log in to the Old Reader and enjoy using FeedReader
it: Per favore accedi ad Old Reader e divertiti ad usare FeedReader

en: Nextcloud URL:
it: URL NextCloud:

note: ---------------------------------------------------------------------
en: Please log in to your Nextcloud News instance and enjoy using FeedReader
it: Per favore accedi a NextCloud News e divertiti ad usare FeedReader

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: URL content is HTML, no feeds available
it: Il contenuto dell'URL è in HTML, non ci sono feed disponibili

en: URL content is HTML which contains multiple feeds.
it: Il contenuto dell'URL è in HTML e contiente feed multipli.

en: Couldn't download the URL content.
it: Impossibile scaricare il contenuto dell'URL.

en: The content is invalid XML.
it: Il contenuto del file XML non è valido.

en: Error reaching tt-rss
it: Errore nel contattare tt-rss

en: Tiny Tiny RSS URL:
it: URL Tiny Tiny RSS:

en: Please log in to your Tiny Tiny RSS server and enjoy using FeedReader
it: Per favore accedi al server Tiny Tiny RSS e divertiti ad usare FeedReader

en: Open in Browser
it: Apri in un browser

en: Hey,
    
    Check out this interesting article I used FeedReader to read: $URL
it: Ciao,
    
    guarda questo articolo interessante che ho letto: $URL

en: To:
it: A:

en: Send
it: Invia

en: Write Email
it: Scrivi Email

en: Username or Password incorrect
it: Nome utente o password non corretti

en: waiting
it: attendi

en: Hey, check out this interesting article I used FeedReader to read
it: Ciao,
    
    guarda questo articolo interessante che ho letto: $URL

en: Send Telegram
it: Manda da Telegram

note: no login, so change the labels
en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Info: Telegram would need to be installed for this plugin to work.
it: Informazioni: Telegram deve essere installato affinchè il plugin funzioni.

en: Hey,
    
    Check out this interesting article I just read: $URL
it: Ciao,
    
    guarda questo articolo interessante che ho letto: $URL

en: Limit:
it: Limite:

en: Tweet to Followers
it: Tweet ai follower

en: Client Secret:
it: Chiave segreta del client:

en: Please fill in the URL.
it: Per favore compila il campo URL.

en: URL seems to not be valid.
it: L'URL sembra non essere valido.

en: Please fill in the clientID.
it: Per favore compila il campo del Client ID.

en: Please fill in the clientSecret.
it: Per favore compila il campo della chiave segreta del client.

en: Please fill in the password.
it: Per favore compila il campo password.

en: Please fill in the username.
it: Per favore compila il campo nome utente.

en: Something went wrong.
it: Qualcosa è andato storto.

en: Getting feeds and categories
it: Ottenendo i feed e le categorie

en: Getting articles
it: Ottenendo gli articoli

note: get marked articles
en: Getting starred articles
it: Ottenendo gli articoli preferiti

note: get articles for each tag
en: Getting tagged articles
it: Ottenendo gli articoli taggati

note: get unread articles
en: Getting unread articles
it: Ottenendo gli articoli non letti

en: Desktop Client for various RSS Services
it: Client desktop per vari servizi RSS

en: About
it: Informazioni

en: Settings
it: Impostazioni

en: Change Account
it: Cambia account

en: Quit
it: Esci

en: Report a Bug
it: Segnala un bug

en: Bounties
it: Donazioni

en: Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Unknown tag
it: Tag sconosciuto

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Yesterday
it: Ieri

en: New articles
it: Nuovi articoli

en: There is 1 new article (%u unread)
it: C'è 1 nuovo articolo (%u non letti)

en: There are %u new articles (%u unread)
it: Ci sono %u nuovi articoli (%u non letti)

en: Logout
it: Esci

en: No Preview Available
it: Nessuna anteprima disponibile

en: No Text available for this article :(
it: Nessun testo disponibile per questo articolo :(

en: posted by: %s,
it: pubblicato da: %s,

en: Cancel
it: Cancella

en: Save
it: Salva

en: Category:
it: Categoria:

en: OPML File:
it: File OPML:

en: Select OPML File
it: Seleziona il file OPML

en: Import
it: Importa

en: Add feed
it: Aggiungi feed

en: Import OPML
it: Importa OPML

en: Sync is in progress. Articles should appear any second.
it: Sincronizzazione in corso. Gli articoli appariranno a momenti.

en: scroll up
it: scorri sopra

en: No Articles
it: Nessun articolo

en: No unread articles
it: Nessun articolo non letto

en: No starred articles
it: Nessun articolo preferito

en: No articles
it: Nessun articolo

en: No Article selected.
it: Nessun articolo selezionato.

en: WebKit has crashed
it: WebKit è andato in crash

en: Save image as
it: Salva immagine come

en: Tag article
it: Tagga l'articolo

en: Print article
it: Stampa l'articolo

en: Share article
it: Condividi l'articolo

en: Category "%s" removed
it: Categoria "«%s»" rimossa

en: Mark as read
it: Contrassegna come letto

en: Rename
it: Rinomina

en: Remove (with Feeds)
it: Rimuovi (con i feed)

en: rename
it: rinomina

en: add
it: aggiungi

en: All
it: Tutti

en: Show all articles
it: Mostra tutti gli articoli

en: Unread
it: Non letti

en: Show only unread articles
it: Mostra solo gli articoli non letti

en: Starred
it: Preferiti

en: Show only starred articles
it: Mostra solo gli articoli preferiti

en: Update feeds
it: Aggiorna i feed

en: Search Articles
it: Cerca gli articoli

en: Read article fullscreen
it: Leggi l'articolo a schermo intero

en: All Articles
it: Tutti gli articoli

en: Tags
it: Tag

en: Categories
it: Categorie

en: Feeds
it: Feed

en: New Tag
it: Nuovo tag

en: New Category
it: Nuova categoria

en: Remove feed
it: Rimuovi feed

en: Copy URL
it: Copia l'URL

en: Remove only from %s
it: Rimuovi solo da %s

en: Feed removed: %s
it: Feed «%s» rimosso

en: Leave fullscreen mode
it: Lascia la modalità schermo intero

en: Where are your feeds?
it: Dove sono i tuoi feed?

en: Please select the RSS service you are using and log in to get going.
it: Seleziona il servizio RSS che si utilizza e accedi per continuare.

en: Ignore all TLS errors from now on
it: Ignora tutti gli errori TLS da ora in avanti

en: Please select a service first
it: Seleziona prima un servizio

en: Please enter a valid username
it: Inserisci un nome utente valido

en: Please enter a valid password
it: Inserisci una password valida

en: Please enter a valid URL
it: Inserisci un URL valido

en: Please enter your Login details
it: Inserisci i dettagli d'accesso

en: Sorry, something went wrong.
it: Mi spiace, qualcosa è andato storto.

en: The server reported an API-error.
it: Il server ha segnalato un errore API.

en: Either your username or the password are not correct.
it: O il nome utente o la password non sono corretti.

en: No connection to the server. Check your internet connection and the server URL!
it: Nessuna connessione al server. Verifica la connessione internet e l'URL del server!

en: API access is disabled on the server. Please enable it first!
it: L'accesso API è disabilitato sul server. Per favore abilitalo prima!

en: Not authorized to access URL
it: Non autorizzato ad accedere all'URL

en: No valid CA certificate available!
it: Non è disponibile nessun certificato CA valido!

en: Please install the "api_feedreader"-plugin on your tt-rss instance!
it: Per favore installa il plugin "api_feedreader" nella tua instanza tt-rss!

en: Attachments
it: Allegati

en: Remove "%s"
it: Rimuovi «%s»

en: Tag "%s" removed
it: Tag "«%s»" rimosso

en: Feed "%s" removed
it: Feed "«%s»" rimosso

en: Change Account?
it: Cambiare account?

en: You are about to change the account you want FeedReader to use.
     This means deleting all local data of your old account.
it: Si sta per cambiare l'account che l'applicazione userà.
    Questo significa eliminare tutti i dati locali del vecchio account.

en: New account
it: Nuovo account

en: Waiting for current sync to finish
it: In attesa che termini l'attuale sincronizzazione

en: I changed my mind
it: Ho cambiato idea

en: Interface
it: Interfaccia

en: Internals
it: Altro

en: Share
it: Condividi

en: Feed List:
it: Elenco feed:

en: Only show feeds
it: Mostra solo i feed

en: Only show unread
it: Mostra solo i feed non letti

en: Sort Feed List by
it: Ordina la lista dei feed

en: Received
it: Per ricezione

en: Alphabetically
it: Alfabeticamente

en: Theme
it: Tema

en: Dark
it: Scuro

en: Article List:
it: Elenco articoli:

en: Sort articles by
it: Ordina articoli

en: Date
it: Per data

en: Oldest first
it: Per vecchiaia

en: Only affects "Unread" column
it: Riguarda solo la colonna "Non Letti"

en: Mark read by scrolling past
it: Segnala come letto scorrendo oltre

en: Article View:
it: Vista articoli:

en: Default
it: Predefinito

en: Spring
it: Primavera

en: Midnight
it: Mezzanotte

en: Parchment
it: Pergamena

en: Font Familly
it: Tipo di Font

en: Sync:
it: Sincronizzazione:

en: Number of articles
it: Numero di articoli

en: Interval in Minutes (0 = OFF)
it: Intervallo in Minuti (0 = OFF)

en: Delete articles after
it: Elimina gli articoli dopo

en: Never
it: Mai

en: 1 Week
it: 1 Settimana

en: 1 Month
it: 1 Mese

en: 6 Months
it: 6 Mesi

en: Additional Functionality:
it: Funzionalità aggiuntive:

en: Content Grabber
it: Grabber dei contenuti

en: Download Images
it: Scarica immagini

en: Internal Media Player
it: Media player interno

en: System Accounts
it: Account di sistema

en: FeedReader Accounts
it: Account FeedReader

en: Add accounts
it: Aggiungi account

note: --------------------------------------------------
en: General
it: Generale

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Search
it: Cerca

note: --------------------------------------------------
en: Feed List
it: Lista dei feed

en: Select next item
it: Seleziona il prossimo articolo

en: Select previous item
it: Seleziona il precedente articolo

en: Collapse/Expand categories
it: Riduci/Espandi categorie

en: Mark the currently selected as read
it: Segna l'attuale selezione come letto

note: --------------------------------------------------
en: Article List
it: Lista degli articoli

en: Select next/previous article
it: Seleziona il prossimo/precedente articolo

en: Toggle reading status of selected article
it: Commuta l'articolo selezionato in letto/non letto

en: Toggle marking of selected article
it: Commuta la marcatura dell'articolo selezionato

en: Open the URL of the selected article
it: Apri l'URL dell'articolo selezionato

en: Scroll all the way up/down
it: Scorri completamente verso su/giu

en: Center the currently selected article
it: Centra l'articolo attualmente selezionato

note: --------------------------------------------------
en: Article View
it: Vista degli articoli

en: Scroll up/down
it: Scorri su/giu

en: FeedReader is cleaning the database.
    This shouldn't take too long.
it: L'applicazione sta pulendo il database.
    Potrebbe richiedere molto tempo.

en: Add Tag:
it: Aggiungi tag:

en: Tags:
it: Tag:

en: add Tag
it: aggiungi tag
