FeedReader - en to pt translation catalogue (91 entries)

en: About FeedReader
pt: Sobre FeedReader

en: Login
pt: Entrar

note: no login, so change the labels
en: Add
pt: Adicionar

en: Remove
pt: Remover

en: Settings
pt: Configurações

en: Quit
pt: Sair

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Yesterday
pt: Ontem

en: New articles
pt: Novos Artigos

en: Logout
pt: Sair

en: No Preview Available
pt: Pré-visualização Indisponível

en: No Text available for this article :(
pt: Nenhum texto disponível para este artigo :(

en: posted by: %s,
pt: publicado por: %s,

en: Category:
pt: Categoria:

en: Import
pt: Importar

en: Add feed
pt: Adicionar feed

en: Import OPML
pt: Importar OPML

en: Sync is in progress. Articles should appear any second.
pt: Sincronização em curso. Os Artigos devem começar a aparecer a qualquer momento.

en: scroll up
pt: ir para cima

en: No Article selected.
pt: Nenhum artigo selecionado.

en: Category "%s" removed
pt: A categoria "%s" foi removida

en: Mark as read
pt: Marcar como Lido

en: Rename
pt: Renomear

en: Remove (with Feeds)
pt: Remover (com os Feeds)

en: rename
pt: renomear

en: add
pt: adicionar

en: All
pt: Tudo

en: Show all articles
pt: Mostrar todos os artigos

en: Unread
pt: Não Lidos

en: Show only unread articles
pt: Mostrar apenas artigos não lidos

en: Starred
pt: Com Estrela

en: Show only starred articles
pt: Mostrar apenas artigos com estrela

en: Search Articles
pt: Procurar Artigos

en: All Articles
pt: Todos os Artigos

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Categories
pt: Categorias

en: New Tag
pt: Nova Etiqueta

en: New Category
pt: Nova Categoria

en: Remove only from %s
pt: Remover apenas de %s

en: Where are your feeds?
pt: Onde estão os seus feeds?

en: Please select the RSS service you are using and log in to get going.
pt: Por favor, selecione o serviço RSS que usa e faça login para continuar.

en: Please select a service first
pt: Insira um serviço primeiro

en: Please enter a valid username
pt: Por favor, introduza um nome de utilizador válido

en: Please enter a valid password
pt: Por favor, introduza uma palavra-passe válida

en: Please enter a valid URL
pt: Por favor, introduza um URL válido

en: Please enter your Login details
pt: Introduza os seus detalhes de Login

en: Sorry, something went wrong.
pt: Ocorreu um erro. Pedimos desculpa.

en: Either your username or the password are not correct.
pt: O nome de utilizador ou a palavra-passe estão incorretos.

en: No connection to the server. Check your internet connection and the server URL!
pt: Sem ligação ao servidor. Verifique a ligação à Internet e o URL do servidor!

en: API access is disabled on the server. Please enable it first!
pt: O acesso à API está desativado no servidor. Por favor ative-o primeiro!

en: Not authorized to access URL
pt: Sem autorização para aceder ao URL

en: No valid CA certificate available!
pt: Nenhum certificado CA válido!

en: Remove "%s"
pt: Remover "%s"

en: Tag "%s" removed
pt: A etiqueta "%s" foi removida

en: Feed "%s" removed
pt: O feed "%s" foi removido

en: Change Account?
pt: Mudar de conta?

en: You are about to change the account you want FeedReader to use.
     This means deleting all local data of your old account.
pt: Está prestes a mudar a conta que é usada pelo FeedReader.
    Isto irá remover todos os dados locais da conta antiga.

en: New account
pt: Nova conta

en: Waiting for current sync to finish
pt: À espera que a sincronização em curso termine

en: I changed my mind
pt: Mudei de ideias

en: Internals
pt: Interior

en: Share
pt: Partilhar

en: Feed List:
pt: Lista de Feeds:

en: Only show feeds
pt: Mostrar apenas feeds

en: Only show unread
pt: Mostrar apenas não lidos

en: Received
pt: Recebido

en: Alphabetically
pt: Alfabeticamente

en: Theme
pt: Tema

en: Dark
pt: Escuro

en: Article List:
pt: Lista de Artigos:

en: Sort articles by
pt: Ordenar artigos por

en: Date
pt: Data

en: Article View:
pt: Vista de Artigos:

en: Default
pt: Por defeito

en: Spring
pt: Primavera

en: Midnight
pt: Meia-noite

en: Parchment
pt: Pergaminho

en: Sync:
pt: Sincronização:

en: Number of articles
pt: Número de artigos

en: Database:
pt: Base de Dados:

en: Delete articles after
pt: Remover artigos depois de

en: Never
pt: Nunca

en: 1 Week
pt: 1 Semana

en: 1 Month
pt: 1 Mês

en: 6 Months
pt: 6 Meses

en: Additional Functionality:
pt: Funcionalidades Adicionais:

en: Content Grabber
pt: Agregador de Conteúdos

en: FeedReader is cleaning the database.
    This shouldn't take too long.
pt: O FeedReader está a limpar a base de dados.
    Isto não deve demorar muito.

en: Add Tag:
pt: Adicionar etiqueta:

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: add Tag
pt: adicionar etiqueta
