FeedReader - en to sv translation catalogue (182 entries)

en: About FeedReader
sv: Om FeedReader

note: http auth stuff ----------------------------------------------------
en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Please log in to FeedHQ and enjoy using FeedReader
sv: Logga in på FeedHQ och ha stort nöje av att använda FeedReader

en: Login
sv: Logga in

en: Please log in to Feedbin to enjoy using FeedReader
sv: Logga in på Feedbin och ha ett stort nöje av att använda FeedReader

en: freshRSS URL:
sv: freshRSS-URL:

en: HTTP Authorization
sv: HTTP-autentisering

en: Please log in to your freshRSS server and enjoy using FeedReader
sv: Logga in på din freshRSS-server och ha stort nöje av att använda FeedReader

en: Done
sv: Klar

en: Adding Feeds
sv: Lägger till feeder

note: Logger.info("Got content: " + item.description); Logger.info("Converted to: " + item.description);
en: Nothing to read here.
sv: Inget att läsa här.

en: Please log in to the Old Reader and enjoy using FeedReader
sv: Logga in på Old Reader och ha ett stort nöje av att använda FeedReader

en: Tiny Tiny RSS URL:
sv: Tiny Tiny RSS-URL:

en: Please log in to your Tiny Tiny RSS server and enjoy using FeedReader
sv: Logga in på din Tiny Tiny RSS-server och ha stort nöje av att använda FeedReader

en: Open in Browser
sv: Öppna i webbläsare

en: To:
sv: Till:

en: Send
sv: Skicka

en: Write Email
sv: Skriv e-post

en: Username or Password incorrect
sv: Användarnamn eller lösenord är fel

en: waiting
sv: väntar

en: Send Telegram
sv: Skicka Telegram

note: no login, so change the labels
en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Info: Telegram would need to be installed for this plugin to work.
sv: Info: Telegram måste vara installerat för att denna insticksmodule ska fungera.

en: Hey,
    
    Check out this interesting article I just read: $URL
sv: Hej!
    
    Kolla på den här intressanta artikeln jag nyss läste: $URL

en: Limit:
sv: Gräns:

en: Tweet
sv: Tweeta

en: Tweet to Followers
sv: Tweeta till följare

en: Client ID:
sv: Klient-ID:

en: Client Secret:
sv: Klienthemlighet:

en: Please fill in the URL.
sv: Fyll i URL:en.

en: URL seems to not be valid.
sv: URL verkar inte vara giltig.

en: Please fill in the clientID.
sv: Fyll i klient-ID.

en: Please fill in the clientSecret.
sv: Fyll i klienthemlighet.

en: Please fill in the password.
sv: Fyll i lösenordet.

en: Please fill in the username.
sv: Fyll i användarnamnet.

en: Something went wrong.
sv: Någonting gick fel.

en: Getting feeds and categories
sv: Hämtar flöden och kategorier

en: Getting articles
sv: Hämtar artiklar

note: get marked articles
en: Getting starred articles
sv: Hämtar favoritartiklar

note: get articles for each tag
en: Getting tagged articles
sv: Hämtar taggade artiklar

note: get unread articles
en: Getting unread articles
sv: Hämtar olästa artiklar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Quit
sv: Avsluta

en: Uncategorized
sv: Okategoriserade

en: Yesterday
sv: Igår

en: New articles
sv: Nya artiklar

en: There is 1 new article (%u unread)
sv: Det finns 1 ny artikel (%u olästa)

en: There are %u new articles (%u unread)
sv: Det finns %u nya artikel (%u olästa)

en: Logout
sv: Logga ut

en: No Preview Available
sv: Ingen förhandsvisning tillgänglig

en: No Text available for this article :(
sv: Ingen text tillgänglig för den här artikeln :(

en: posted by: %s,
sv: av: %s,

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Save
sv: Spara

en: Category:
sv: Kategori:

en: OPML File:
sv: OPML-fil:

en: Select OPML File
sv: Välj OPML-fil

en: Import
sv: Importera

en: Add feed
sv: Lägg till flöde

en: Import OPML
sv: Importera OPML

en: Sync is in progress. Articles should appear any second.
sv: Synkronisering pågår. Artiklar bör dyka upp när som helst.

en: scroll up
sv: skrolla upp

en: No Articles
sv: Inga artiklar

en: No unread articles
sv: Inga olästa artiklar

en: No starred articles
sv: Inga favoritartiklar

en: No articles
sv: Inga artiklar

en: No Article selected.
sv: Ingen artikel vald.

en: WebKit has crashed
sv: WebKit har kraschat

en: Save image as
sv: Spara bild som

en: Tag article
sv: Etikettera artikel

en: Print article
sv: Skriv ut artikel

en: Share article
sv: Dela artikel

en: Category "%s" removed
sv: Kategorin "%s" borttagen

en: Mark as read
sv: Markera som läst

en: Rename
sv: Byt namn

en: Remove (with Feeds)
sv: Ta bort (med nyhetsflöden)

en: rename
sv: byt namn

en: add
sv: lägg till

en: All
sv: Alla

en: Show all articles
sv: Visa alla artiklar

en: Unread
sv: Olästa

en: Show only unread articles
sv: Visa endast olästa artiklar

en: Starred
sv: Favoriter

en: Show only starred articles
sv: Visa endast favoriserade artiklar

en: Update feeds
sv: Uppdatera flöden

en: Search Articles
sv: Sök artiklar

en: Read article fullscreen
sv: Läs artikel i helskärmsläge

en: All Articles
sv: Alla artiklar

en: Tags
sv: Taggar

en: Categories
sv: Kategorier

en: Feeds
sv: Flöden

en: New Tag
sv: Ny tagg

en: New Category
sv: Ny kategori

en: Remove feed
sv: Ta bort flöde

en: Remove only from %s
sv: Ta endast bort från %s

en: Leave fullscreen mode
sv: Lämna helskärmsläget

en: Where are your feeds?
sv: Var är dina nyhetsflöden?

en: Please select the RSS service you are using and log in to get going.
sv: Välj den RSS-tjänst du använder och logga in för att komma igång.

en: Ignore all TLS errors from now on
sv: Ignorera alla TLS-fel från och med nu

en: Please select a service first
sv: Välj en tjänst först

en: Please enter a valid username
sv: Ange ett giltigt användarnamn

en: Please enter a valid password
sv: Ange ett giltigt lösenord

en: Please enter a valid URL
sv: Ange en giltig URL

en: Please enter your Login details
sv: Ange dina inloggningsuppgifter

en: Sorry, something went wrong.
sv: Tyvärr gick något fel.

en: The server reported an API-error.
sv: Servern rapporterade ett API-fel.

en: Either your username or the password are not correct.
sv: Antingen är ditt användarnamn eller lösenord fel.

en: No connection to the server. Check your internet connection and the server URL!
sv: Ingen anslutning till servern. Kontrollera din internetanslutning och serverns URL!

en: API access is disabled on the server. Please enable it first!
sv: API-åtkomst är inaktiverat på servern. Vänligen aktivera det först!

en: Not authorized to access URL
sv: Ingen behörighet att komma åt URL

en: No valid CA certificate available!
sv: Inget giltigt CA-certifikat tillgängligt!

en: Please install the "api_feedreader"-plugin on your tt-rss instance!
sv: Installera insticksmodulen ”api_feedreader” i din tt-rss-instans!

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Remove "%s"
sv: Ta bort "%s"

en: Tag "%s" removed
sv: Taggen "%s" borttagen

en: Feed "%s" removed
sv: Nyhetsflödet "%s" borttaget

en: Change Account?
sv: Ändra konto?

en: You are about to change the account you want FeedReader to use.
     This means deleting all local data of your old account.
sv: Du håller på att ändra kontot som FeedReader ska använda.
     Detta innebär att all lokal data från ditt gamla konto kommer att tas bort.

en: New account
sv: Nytt konto

en: Waiting for current sync to finish
sv: Väntar på att pågående synkronisering ska slutföras

en: I changed my mind
sv: Jag ändrade mig

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Internals
sv: Inställningar

en: Share
sv: Dela

en: Feed List:
sv: Flödeslista:

en: Only show feeds
sv: Visa endast nyhetsflöden

en: Only show unread
sv: Visa endast olästa

en: Sort Feed List by
sv: Sorta feedlista efter

en: Received
sv: Mottaget

en: Alphabetically
sv: Alfabetiskt

en: Theme
sv: Tema

en: Dark
sv: Mörk

en: elementary
sv: grundläggande

en: Article List:
sv: Artikellista:

en: Sort articles by
sv: Sortera artiklar efter

en: Date
sv: Datum

en: Oldest first
sv: Äldsta först

en: Only affects "Unread" column
sv: Påverkar endast kolumnen ”Oläst”

en: Mark read by scrolling past
sv: Markera som läst vid bläddring

en: Article View:
sv: Artikelvy:

en: Default
sv: Standard

en: Spring
sv: Vår

en: Midnight
sv: Midnatt

en: Parchment
sv: Pergament

en: Font Familly
sv: Typsnittsfamilj

en: Sync:
sv: Synkronisera:

en: Number of articles
sv: Antal artiklar

en: Interval in Minutes (0 = OFF)
sv: Intervall i minuter (0 = AV)

en: Database:
sv: Databas:

en: Delete articles after
sv: Ta bort artiklar efter

en: Never
sv: Aldrig

en: 1 Week
sv: 1 vecka

en: 1 Month
sv: 1 månad

en: 6 Months
sv: 6 månader

en: Additional Functionality:
sv: Ytterligare funktionalitet:

en: Content Grabber
sv: Artikelhämtare

en: Download Images
sv: Hämta bilder

en: Internal Media Player
sv: Inbyggd mediaspelare

en: System Accounts
sv: Systemkonton

en: FeedReader Accounts
sv: FeedReader-konton

en: Add accounts
sv: Lägg till konton

note: --------------------------------------------------
en: General
sv: Allmänt

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Search
sv: Sök

note: --------------------------------------------------
en: Feed List
sv: Flödeslista

en: Select next item
sv: Välj nästa objekt

en: Select previous item
sv: Välj föregående objekt

en: Collapse/Expand categories
sv: Fäll ihop/expandera kategorier

en: Mark the currently selected as read
sv: Markera nuvarande val som läst

note: --------------------------------------------------
en: Article List
sv: Artikellista

en: Select next/previous article
sv: Välj nästa/föregående artikel

en: Open the URL of the selected article
sv: Öppna URL:en för den valda artikeln

en: Scroll all the way up/down
sv: Rulla hela vägen upp/ned

en: Center the currently selected article
sv: Centrera den valda artikeln

note: --------------------------------------------------
en: Article View
sv: Artikelvy

en: Scroll up/down
sv: skrolla upp/ner

en: FeedReader is cleaning the database.
    This shouldn't take too long.
sv: FeedReader städar upp i databasen.
    Detta bör inte ta lång tid.

en: Add Tag:
sv: Lägg till etikett:

en: Tags:
sv: Etiketter:

en: add Tag
sv: lägg till etikett
