FeedReader - en to uk translation catalogue (127 entries)

en: RSS Client
uk: RSS клієнт

en: RSS client for various webservices
uk: RSS-клієнт для різних веб-сервісів

en: About FeedReader
uk: Про програму

note: http auth stuff ----------------------------------------------------
en: Username:
uk: ім’я користувача:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Please log in to FeedHQ and enjoy using FeedReader
uk: Будь ласка, увійдіть в FeedHQ та насолоджуйтеся використанням FeedReader

en: Login
uk: Вхід

en: freshRSS URL:
uk: Адреса freshRSS:

en: HTTP Authorization
uk: HTTP Авторизація

en: Done
uk: Виконано

en: Adding Feeds
uk: Додавання каналів

en: Open in Browser
uk: Відкрити в браузері

note: no login, so change the labels
en: Add
uk: Додати

en: Remove
uk: Вилучити

en: URL:
uk: Посилання:

en: Getting feeds and categories
uk: Отримання стрічок та категорій

en: Getting articles
uk: Отримання статей

note: get marked articles
en: Getting starred articles
uk: Отримання помічених статей

en: About
uk: Про програму

en: Settings
uk: Параметри

en: Quit
uk: Вийти

en: Report a Bug
uk: Повідомити про помилку

en: Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: Uncategorized
uk: Некатегоризовано

en: Yesterday
uk: Учора

en: New articles
uk: Нові статті

en: Logout
uk: Вийти

en: No Preview Available
uk: Перегляд недоступний

en: No Text available for this article :(
uk: Немає тексту в цій статті 😞

en: posted by: %s,
uk: Оприлюднив: %s,

en: Cancel
uk: Відміниті

en: Save
uk: Зберегти

en: Category:
uk: Категорія:

en: Import
uk: Імпортувати

en: Add feed
uk: Додати подачу

en: Import OPML
uk: Імпортувати OPML

en: Sync is in progress. Articles should appear any second.
uk: Відбувається синхронізування. Статті мають з'явитись у будь-яку мить.

en: scroll up
uk: Прокрутити вгору

en: No Article selected.
uk: Не вибрано жодної статті.

en: Save image as
uk: Зберегти зображення як

en: Category "%s" removed
uk: Категорію «%s» вилучено

en: Mark as read
uk: Зазначити як прочитане

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Remove (with Feeds)
uk: Вилучити (через подачі)

en: rename
uk: Вилучити

en: add
uk: Додати

en: All
uk: Усі

en: Show all articles
uk: Показувати всі статті

en: Unread
uk: Непрочитані

en: Show only unread articles
uk: Показувати тільки непрочитані статті

en: Starred
uk: Позначені

en: Show only starred articles
uk: Показувати тільки позначені статті

en: Search Articles
uk: Пошук статей

en: Read article fullscreen
uk: Читати статті повноекранно

en: All Articles
uk: Всі статті

en: Tags
uk: Мітки

en: Categories
uk: Категорії

en: Feeds
uk: Подачі

en: New Tag
uk: Створити мітку

en: New Category
uk: Створити категорію

en: Remove only from %s
uk: Вилучити тільки з %s

en: Leave fullscreen mode
uk: Покинути повноекранний режим

en: Where are your feeds?
uk: Де ваші подачі?

en: Please select the RSS service you are using and log in to get going.
uk: Виберіть службу RSS, яку ви використовуєте і ввійдіть у неї, щоб продовжити.

en: Please select a service first
uk: Вкажіть службу спочатку

en: Please enter a valid username
uk: Введіть дійсного користувача

en: Please enter a valid password
uk: Введіть дійсний пароль

en: Please enter a valid URL
uk: Введіть дійсне посилання

en: Please enter your Login details
uk: Введіть подробиці вашого входу

en: Sorry, something went wrong.
uk: Вибачте, щось пішло не так.

en: Either your username or the password are not correct.
uk: Користувача або пароль введено неправильно.

en: No connection to the server. Check your internet connection and the server URL!
uk: Немає зв'язку з сервером. Перевірте ваш інтернет і посилання на сервер.

en: API access is disabled on the server. Please enable it first!
uk: Доступ до API вимкнено з сервера. Спочатку ввімкніть його!

en: Not authorized to access URL
uk: Не увійшли, щоб доступитись до посилання

en: No valid CA certificate available!
uk: Немає доступного сертифікату СА!

en: Please install the "api_feedreader"-plugin on your tt-rss instance!
uk: Будь ласка встановіть плаґін «api_feedreader» на вашому Tiny Tiny RSS!

en: Attachments
uk: Долучення

en: Remove "%s"
uk: Вилучити «%s»

en: Tag "%s" removed
uk: Мітку «%s» вилучено

en: Feed "%s" removed
uk: Подачу «%s» вилучено

en: Change Account?
uk: Змінити обліковий запис?

en: You are about to change the account you want FeedReader to use.
     This means deleting all local data of your old account.
uk: Ви збираєтесь змінити обліковий запис для FeedReader.
    Це означає, що всі локальні дані вашого старого облікового запису буде вилучено.

en: New account
uk: Створити обліковий запис

en: Waiting for current sync to finish
uk: Очікування на синхронізування

en: I changed my mind
uk: Я передумав

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Internals
uk: Внутрішній

en: Share
uk: Оприлюднення

en: Feed List:
uk: Перелік подач:

en: Only show feeds
uk: Показувати тільки подачі

en: Only show unread
uk: Показувати тільки непрочитані

en: Received
uk: За одержанням

en: Alphabetically
uk: За абеткою

en: Theme
uk: Тема

en: Article List:
uk: Перелік статей:

en: Sort articles by
uk: Впорядкування статей

en: Date
uk: За датою

en: Article View:
uk: Огляд статей:

en: Default
uk: Типовий

en: Spring
uk: Весняний

en: Midnight
uk: Вечірній

en: Parchment
uk: Пергаментний

en: Sync:
uk: Синхронізування:

en: Number of articles
uk: Кількість статей

en: Database:
uk: База даних:

en: Delete articles after
uk: Вилучати статті

en: Never
uk: Ніколи

en: 1 Week
uk: Що тижня

en: 1 Month
uk: Що місяця

en: 6 Months
uk: Що шість місяців

en: Additional Functionality:
uk: Додаткові можливості:

en: Content Grabber
uk: Здиральник вмісту

en: Internal Media Player
uk: Вбудованний програвач

en: Add accounts
uk: Додати обліковий запис

note: --------------------------------------------------
en: General
uk: Загальне

en: Refresh
uk: Оновити

en: Search
uk: Пошук

en: Collapse/Expand categories
uk: Приховати/розкрити категорії

en: Mark the currently selected as read
uk: Зазначити вибране як прочитане

en: Select next/previous article
uk: Вибрати попередню/наступну статтю

en: Open the URL of the selected article
uk: Відкрити посилання вибраної статті

en: Scroll all the way up/down
uk: Прокрутити до самого верху/низу

en: Center the currently selected article
uk: Відцентрувати вибрану статтю

en: FeedReader is cleaning the database.
    This shouldn't take too long.
uk: FeedReader очищує базу даних.
    Це не має зайняти багато часу.

en: Add Tag:
uk: Додати мітку:

en: Tags:
uk: Мітки:

en: add Tag
uk: Додати мітку
