fetchmail 6.6.0.rc3 - en to sv translation catalogue (764 entries)

en: Checking if %s is really the same node as %s
sv: Kontrollerar om %s verkligen är samma nod som %s

en: Yes, their IP addresses match
sv: Ja, deras IP-adresser stämmer

en: No, their IP addresses don't match
sv: Nej, deras IP-adresser stämmer inte

en: nameserver failure while looking for '%s' during poll of %s: %s
sv: namnservern misslyckades när den letade efter ”%s” under pollning av %s: %s

en: nameserver failure while looking for `%s' during poll of %s.
sv: namnservern misslyckades när den letade efter ”%s” under pollning av %s.

en: could not decode BASE64 challenge
sv: kunde inte avkoda BASE64-utmaning

en: decoded as %s
sv: avkodat som %s

en: kerberos error %s
sv: kerberos-fel %s

en: krb5_sendauth: %s [server says '%s']
sv: krb5_sendauth: %s [servern säger ”%s”]

en: Fetchmail oversized-messages warning
sv: Fetchmail-varning om för stora meddelanden

en: The following oversized messages were deleted on server %s account %s:
sv: Följande för stora meddelanden raderades på server %s konto %s:

en: The following oversized messages remain on server %s account %s:
sv: Följande för stora meddelanden finns kvar på server %s konto %s:

en:   %d message  %d octets long deleted by fetchmail. |   %d messages %d octets long deleted by fetchmail.
sv[0]:   %d meddelande %d oktetter långt raderat av fetchmail.
sv[1]:   %d meddelanden %d oktetter långa raderade av fetchmail.

en:   %d message  %d octets long skipped by fetchmail. |   %d messages %d octets long skipped by fetchmail.
sv[0]:   %d meddelande %d oktetter långt hoppas över av fetchmail.
sv[1]:   %d meddelanden %d oktetter långa hoppas över av fetchmail.

en: skipping message %s@%s:%d
sv: hoppar över meddelandet %s@%s:%d

en: skipping message %s@%s:%d (%d octets)
sv: hoppar över meddelandet %s@%s:%d (%d oktetter)

en:  (length -1)
sv:  (längd -1)

en:  (oversized)
sv:  (för stort)

en: couldn't fetch headers, message %s@%s:%d (%d octets)
sv: kunde inte hämta huvuden, meddelandet %s@%s:%d (%d oktetter)

en: reading message %s@%s:%d of %d
sv: läser meddelandet %s@%s:%d av %d

en:  (%d octets)
sv:  (%d oktetter)

en:  (%d header octets)
sv:  (%d huvudoktetter)

en:  (%d body octets)
sv:  (%d kroppoktetter)

en: message %s@%s:%d was not the expected length (%d actual != %d expected)
sv: meddelandet %s@%s:%d hade inte den förväntade längden (%d faktisk ≠ %d förväntad)

en:  retained
sv:  behållet

en:  flushed
sv:  tömt

en:  not flushed
sv:  inte tömt

en: fetchlimit %d reached; %d message left on server %s account %s
     | fetchlimit %d reached; %d messages left on server %s account %s
sv[0]: hämtningsgränsen %d uppnådd, %d meddelande kvarlämnat på server %s konto %s
sv[1]: hämtningsgränsen %d uppnådd, %d meddelanden kvarlämnade på server %s konto %s

en: timeout after %d seconds waiting to connect to server %s.
sv: tiden gick ut efter %d sekunders väntan på att ansluta till servern %s.

en: timeout after %d seconds waiting for server %s.
sv: tiden gick ut efter %d sekunders väntan på servern %s.

en: timeout after %d seconds waiting for %s.
sv: tiden gick ut efter %d sekunders väntan på %s.

en: timeout after %d seconds waiting for listener to respond.
sv: tiden gick ut efter %d sekunders väntan på att lyssnare skulle svara.

en: timeout after %d seconds.
sv: tiden gick ut efter %d sekunder.

en: fetchmail sees repeated timeouts
sv: fetchmail ser att tiden går ut upprepade gånger

en: Fetchmail saw more than %d timeouts while attempting to get mail from %s@%s.
sv: Fetchmail såg att tiden gick ut mer än %d gånger under försök att hämta post från %s@%s.

en: This could mean that your mailserver is stuck, or that your SMTP
    server is wedged, or that your mailbox file on the server has been
    corrupted by a server error.  You can run `fetchmail -v -v' to
    diagnose the problem.
    
    Fetchmail won't poll this mailbox again until you restart it.
sv: Detta kan betyda att din postserver har fastnat, eller att din SMTP-server
    har hängt sig, eller att din brevlådefil på servern har gått sönder av ett
    fel på servern.  Du kan köra ”fetchmail -v -v” för att diagnosticera
    problemet.
    
    Fetchmail kommer inte kontrollera denna brevlåda igen förrän du startar om
    det.

en: pre-connection command terminated with signal %d
sv: föranslutningskommandot avslutades med signalen %d

en: pre-connection command failed with status %d
sv: föranslutningskommandot misslyckades med status %d

en: couldn't find HESIOD pobox for %s
sv: kunde inte hitta någon HESIOD-pobox för %s

en: Lead server has no name.
sv: Ledande server har inget namn.

en: couldn't find canonical DNS name of %s (%s): %s
sv: kunde inte hitta ett kanoniskt DNS-namn på %s (%s): %s

en: %s connection to %s failed
sv: %s-anslutning till %s misslyckades

en: SSL connection failed.
sv: SSL-anslutning misslyckades.

en: Lock-busy error on %s@%s
sv: Upptaget lås-fel på %s@%s

en: Server busy error on %s@%s
sv: Server upptagen-fel på %s@%s

en: Authorization failure on %s@%s%s
sv: Auktoriseringsfel på %s@%s%s

en:  (previously authorized)
sv:  (tidigare auktoriserad)

en: For help, see http://www.fetchmail.info/fetchmail-FAQ.html#R15
sv: För hjälp, se http://www.fetchmail.info/fetchmail-FAQ.html#R15

en: fetchmail authentication failed on %s@%s
sv: fetchmail-autentisering misslyckades på %s@%s

en: Fetchmail could not get mail from %s@%s.
sv: Fetchmail kunde inte hämta post från %s@%s.

en: The attempt to get authorization failed.
    Since we have already succeeded in getting authorization for this
    connection, this is probably another failure mode (such as busy server)
    that fetchmail cannot distinguish because the server didn't send a useful
    error message.
sv: Försöket att få auktorisation misslyckades.
    Eftersom vi redan tidigare har lyckats med att få auktorisation för denna
    anslutning är det förmodligen något annat felläge (såsom upptagen server)
    som fetchmail inte kan särskilja eftersom servern inte skickade något
    användbart felmeddelande.

en: 
    However, if you HAVE changed your account details since starting the
    fetchmail daemon, you need to stop the daemon, change your configuration
    of fetchmail, and then restart the daemon.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
sv: 
    Dock, om du HAR ändrat dina kontouppgifter sedan du startade fetchmail-
    demonen, behöver du stoppa demonen, ändra din konfiguration av fetchmail
    och sedan återstarta demonen.
    
    Fetchmail-demonen kommer fortsätta köra och försöka ansluta varje cykel.
    Inga fler meddelanden kommer att skickas förrän tjänsten är återställd.

en: The attempt to get authorization failed.
    This probably means your password is invalid, but some servers have
    other failure modes that fetchmail cannot distinguish from this
    because they don't send useful error messages on login failure.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
sv: Försöket att få auktorisation misslyckades.
    Detta betyder förmodligen att ditt lösenord är ogiltigt, men några servrar
    har andra fellägen som fetchmail inte kan särskilja från detta eftersom de
    inte skickar användbara felmeddelanden vid inloggningsfel.
    
    Fetchmail-demonen kommer fortsätta köra och försöka ansluta varje cykel.
    Inga fler meddelanden kommer att skickas förrän tjänsten är återställd.

en: Repoll immediately on %s@%s
sv: Omkontrollera omedelbart på %s@%s

en: Socket or TLS error on %s@%s
sv: Uttags- eller TLS-fel på %s@%s

en: Unknown login or authentication error on %s@%s
sv: Okänt inloggnings- eller autentiseringsfel på %s@%s

en: Authorization OK on %s@%s
sv: Auktorisationen OK på %s@%s

en: fetchmail authentication OK on %s@%s
sv: fetchmail-auktorisation OK på %s@%s

en: Fetchmail was able to log into %s@%s.
sv: Fetchmail kunde logga in på %s@%s.

en: Service has been restored.
sv: Tjänsten har återställts.

en: selecting or re-polling folder %s
sv: väljer eller kontrollerar om mappen %s

en: selecting or re-polling default folder
sv: väljer eller kontrollerar om standardmappen

en: %s at %s (folder %s)
sv: %s hos %s (mapp %s)

en: %s at %s
sv: %s hos %s

en: Polling %s
sv: Kontrollerar %s

en: %d message (%d %s) for %s | %d messages (%d %s) for %s
sv[0]: %d meddelande (%d %s) till %s
sv[1]: %d meddelanden (%d %s) till %s

en: seen | seen
sv[0]: sett
sv[1]: sedda

en: %d message for %s | %d messages for %s
sv[0]: %d meddelande till %s
sv[1]: %d meddelanden till %s

en:  (%llu octets).
sv:  (%llu oktetter).

en: No mail for %s
sv: Ingen post till %s

en: bogus message count!
sv: felaktigt antal meddelanden!

en: Too many mails skipped (%d > %d) due to transient errors for %s
sv: Alltför många brev överhoppade (%d > %d) på grund av transienta fel med %s

en: socket
sv: uttagsfel

en: missing or bad RFC822 header
sv: saknat eller felaktigt RFC822-huvud

en: client/server synchronization
sv: klient-/serversynkroniseringsfel

en: client/server protocol
sv: klient-/serverprotokollfel

en: lock busy on server
sv: upptaget lås på servern

en: SMTP transaction
sv: SMTP-transaktionsfel

en: DNS lookup
sv: DNS-uppslagningsfel

en: undefined
sv: odefinierat fel

en: %s error while fetching from %s@%s and delivering to %s host %s
sv: %s fel under hämtande från %s@%s och leverans till %s-värden %s

en: unknown
sv: okänd

en: %s error while fetching from %s@%s
sv: %s under hämtande från %s@%s

en: post-connection command terminated with signal %d
sv: kommando efter anslutning avslutat med signal %d

en: post-connection command failed with status %d
sv: kommando efter anslutning avslutades med status %d

en: Kerberos V4 support not linked.
sv: Kerberos V4-stöd inte inlänkat.

en: Kerberos V5 support not linked.
sv: Kerberos V5-stöd inte inlänkat.

en: Option --flush is not supported with %s
sv: Flaggan --flush stödjs inte med %s

en: Option --all is not supported with %s
sv: Flaggan --all stödjs inte med %s

en: Option --limit is not supported with %s
sv: Flaggan --limit stödjs inte med %s

en: %s: The QMAILINJECT environment variable is set.
    This is dangerous as it can make qmail-inject or qmail's sendmail wrapper
    tamper with your From: or Message-ID: headers.
    Try "env QMAILINJECT= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
sv: %s: Miljövariabeln QMAILINJECT är satt.
    Detta är farligt eftersom det kan få qmail-inject eller qmail:s sendmail-omslag
    att mixtra med dina From:- eller Message-ID:-huvuden.
    Prova "env QMAILINJECT= %s DINA ARGUMENT HÄR"
    %s: Avbryt.

en: %s: The NULLMAILER_FLAGS environment variable is set.
    This is dangerous as it can make nullmailer-inject or nullmailer's
    sendmail wrapper tamper with your From:, Message-ID: or Return-Path: headers.
    Try "env NULLMAILER_FLAGS= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
sv: %s: Miljövariabeln NULLMAILER_FLAGS är satt.
    Detta är farligt eftersom det kan få nullmailer-inject eller nullmailer:s
    sendmail-omslag att mixtra med dina From:-, Message-ID:- eller
    Return-Path:-huvuden.
    Prova "env NULLMAILER_FLAGS= %s DINA ARGUMENT HÄR"
    %s: Avbryt.

en: %s: You don't exist.  Go away.
sv: %s: Du finns inte.  Försvinn.

en: Cannot find absolute path for user's home directory.
sv: Kan inte hitta en absolut sökväg till användarens hemkatalog.

en: Cannot find absolute path for fetchmail's home directory.
sv: Kan inte hitta en absolut sökväg till fetchmails hemkatalog.

en: %s: can't determine your host!
sv: %s: kan inte avgöra din värd!

en: getaddrinfo failed for "%s": %s
sv: getaddrinfo misslyckades för ”%s”: %s

en: Cannot find my own host in hosts database to qualify it!
sv: Kan inte hitta min egen värd i värddatabasen för att precisera den!

en: Trying to continue with unqualified hostname.
    DO NOT report broken Received: headers, HELO/EHLO lines or similar problems!
    DO repair your /etc/hosts, DNS, NIS or LDAP instead.
sv: Försöker fortsätta med opreciserat värdnamn.
    Rapportera INTE trasiga Received:-huvuden, HELO/EHLO-rader eller liknande
    problem!  REPARERA din /etc/hosts, DNS, NIS eller LDAP istället.

en: %s's SMTP listener does not support ESMTP
sv: %s:s SMTP-lyssnare stödjer inte ESMTP

en: %s's SMTP listener does not support ETRN
sv: %s:s SMTP-lyssnare stödjer inte ETRN

en: Queuing for %s started
sv: Kökörning för %s startad

en: No messages waiting for %s
sv: Inga meddelanden väntar för %s

en: Pending messages for %s started
sv: Väntande meddelanden för %s startade

en: Unable to queue messages for node %s
sv: Kan inte köa meddelanden för noden %s

en: Node %s not allowed: %s
sv: Noden %s är inte tillåten: %s

en: ETRN syntax error
sv: ETRN-syntaxfel

en: ETRN syntax error in parameters
sv: ETRN-syntaxfel i parametrar

en: Unknown ETRN error %d
sv: Okänt ETRN-fel %d

en: Option --keep is not supported with ETRN
sv: Flaggan --keep stödjs inte med ETRN

en: Option --flush is not supported with ETRN
sv: Flaggan --flush stödjs inte med ETRN

en: Option --folder is not supported with ETRN
sv: Flaggan --folder stödjs inte med ETRN

en: Option --check is not supported with ETRN
sv: Flaggan --check stödjs inte med ETRN

en: Copyright (C) 2002, 2003 Eric S. Raymond
    Copyright (C) 2004 Matthias Andree, Eric S. Raymond,
                       Robert M. Funk, Graham Wilson
    Copyright (C) 2005 - 2012 Sunil Shetye
    Copyright (C) 2005 - %d Matthias Andree
sv: Copyright © 2002, 2003 Eric S. Raymond
    Copyright © 2004 Matthias Andree, Eric S. Raymond,
                     Robert M. Funk, Graham Wilson
    Copyright © 2005 - 2012 Sunil Shetye
    Copyright © 2005 - %d Matthias Andree

en: Fetchmail comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you
    are welcome to redistribute it under certain conditions. For details,
    please see the file COPYING in the source or documentation directory.
sv: Fetchmail kommer UTAN NÅGON GARANTI.  Detta är fri programvara, och du
    får gärna vidaredistribuera den under vissa villkor.  För detaljer, se
    filen COPYING i källkoden eller dokumentationskatalogen.

en: Query status=%d (%s)
sv: Frågestatus=%d (%s)

en: Query status=%d
sv: Frågestatus=%d

en: %s: WARNING: time() overflowed. Proper function is not guaranteed. Obtain an operating system which supports operation beyond the year 2038.
sv: %s: VARNING: time() spillde över. Korrekt funktion kan inte garanteras. Skaffa ett operativsystem som stödjer funktionen bortom året 2038.

en: %s: WARNING: the operation system this program was built for does not function beyond the year 2038. Plan your update accordingly.
sv: %s: VARNING:  operativsystemet detta program byggdes för fungerar inte bortom året 2038. Planera din uppdatering därefter.

en: WARNING: Running as root is discouraged.
sv: VARNING: Det avrådes från att köra som root.

en: fetchmail: invoked with
sv: fetchmail: startad med

en: could not get current working directory
sv: kunde inte få tag i aktuell arbetskatalog

en: This is fetchmail release %s
sv: Detta är fetchmail utgåva %s

en: Compiled with SSL library %#lx "%s"
    Run-time uses SSL library %#lx "%s"
sv: Kompilerad med SSL-bibliotek %#lx ”%s”
    Körtidsanvänt SSL-bibliotek %#lx ”%s”

en: OpenSSL: %s
    Engines: %s
sv: OpenSSL: %s
    Motorer: %s

en: ERROR: Compiled against LibreSSL, which is a copyright violation for lack of GPL clause 2b exception. See COPYING. Aborting.
sv: FEL: Kompilerad mot LibreSSL, vilket är ett upphovsrättsintrång i brist på något GPL paragraf 2b-undantag. Se COPYING. Avbryter.

en: WARNING: Compiled without SSL/TLS.
sv: VARNING: kompilerad utan SSL/TLS.

en: The nodetach option is in effect, ignoring logfile option.
sv: Flaggan nodetach är aktiv, ignorerar loggfilsflaggan.

en: Not running in daemon mode, ignoring logfile option.
sv: Kör inte i demonläge, ignorerar loggfilsflaggan.

en: Logfile "%s" does not exist, ignoring logfile option.
sv: Loggfilen ”%s” finns inte, ignorerar loggfilsflaggan.

en: Logfile "%s" is not writable, aborting.
sv: Loggfilen ”%s” är inte skrivbar, avbryter.

en: syslog and logfile options are both set, ignoring syslog, and logging to %s
sv: Alternativen syslog och logfile är båda inställda, ignorerar syslog och loggar till %s

en: fetchmail: configuration invalid, --moveto is only valid for IMAP servers
sv: fetchmail: %s-konfigurationen är ogiltig, --moveto är endast giltigt för IMAP-servrar

en: Taking options from command line%s%s
sv: Hämtar flaggor från kommandoraden%s%s

en:  and
sv:  och

en: No mailservers set up -- perhaps %s is missing?
sv: Inga postservrar uppsatta — kanske %s saknas?

en: fetchmail: no mailservers have been specified.
sv: fetchmail: inga postservrar har angivits.

en: fetchmail: no other fetchmail is running
sv: fetchmail: ingen annan fetchmail kör

en: fetchmail: error killing %s fetchmail at %ld; bailing out.
sv: fetchmail: fel när %s-fetchmail %ld dödades; ger upp.

en: background
sv: bakgrunds

en: foreground
sv: förgrunds

en: fetchmail: %s fetchmail at %ld killed.
sv: fetchmail: %s-fetchmail %ld dödad.

en: fetchmail: can't check mail while another fetchmail to same host is running.
sv: fetchmail: kan inte kontrollera post medan en annan fetchmail på samma värd kör.

en: fetchmail: can't poll specified hosts with another fetchmail running at %ld.
sv: fetchmail: kan inte kontrollera angivna värdar med en annan fetchmail som kör som %ld.

en: fetchmail: another foreground fetchmail is running at %ld.
sv: fetchmail: en annan förgrunds-fetchmail kör som %ld.

en: fetchmail: can't accept options while a background fetchmail is running.
sv: fetchmail: kan inte ta flaggor medan en bakgrunds-fetchmail kör.

en: fetchmail: background fetchmail at %ld awakened.
sv: fetchmail: bakgrunds-fetchmail %ld uppväckt.

en: fetchmail: elder sibling at %ld died mysteriously.
sv: fetchmail: äldre syskon %ld dog mystiskt.

en: fetchmail: can't find a password for %s@%s.
sv: fetchmail: kan inte hitta ett lösenord för %s@%s.

en: Enter password for %s@%s:
sv: Ange lösenord för %s@%s:

en: fetchmail: Cannot detach into background. Aborting.
sv: fetchmail: Kan inte koppla ifrån till bakgrunden.  Avbryter.

en: starting fetchmail %s daemon
sv: startar fetchmail %s-demon

en: could not open %s to append logs to
sv: kunde inte öppna %s för att lägga till loggar till

en: --check mode enabled, not fetching mail
sv: --check-läge aktiverat, hämtar inte post

en: couldn't time-check %s (error %d)
sv: kunde inte tidskontrollera %s (fel %d)

en: restarting fetchmail (%s changed)
sv: startar om fetchmail (%s ändrades)

en: attempt to re-exec may fail as directory has not been restored
sv: försök att starta om kan misslyckas eftersom aktuell katalog inte har återställts

en: attempt to re-exec fetchmail failed
sv: försök att göra om exec fetchmail misslyckades

en: poll of %s skipped (failed authentication or too many timeouts)
sv: kontroll av %s hoppas över (autentiseringen misslyckades eller så gick tiden ut för många gånger)

en: interval not reached, not querying %s
sv: intervallet inte uppnått, frågar inte %s

en: All connections are wedged.  Exiting.
sv: Alla anslutningar har fastnat.  Avslutar.

en: sleeping at %s for %d seconds
sv: sover vid %s i %d sekunder

en: awakened by %s
sv: väckt av %s

en: awakened by signal %d
sv: väckt av signal %d

en: awakened at %s
sv: väckt vid %s

en: normal termination, status %d
sv: normal avslutning, status %d

en: couldn't time-check the run-control file
sv: kunde göra tidskontroll av körstyrningsfilen

en: Warning: multiple mentions of host %s in config file
sv: Varning: värden %s nämns flera gånger i konfigurationsfilen

en: fetchmail: Error: multiple "defaults" records in config file, or "defaults" is not the first record.
sv: fetchmail: Fel: flera ”defaults”-poster i konfigurationsfilen, eller så är ”defaults” inte den första posten.

en: SSL support is not compiled in.
sv: SSL-stöd är inte inkompilerat.

en: KERBEROS v4 support is configured, but not compiled in.
sv: KERBEROS v4-stöd är konfigurerat, men inte inkompilerat.

en: KERBEROS v5 support is configured, but not compiled in.
sv: KERBEROS v5-stöd är konfigurerat, men inte inkompilerat.

en: GSSAPI support is configured, but not compiled in.
sv: GSSAPI-stöd är konfigurerat, men inte inkompilerat.

en: fetchmail: warning: no DNS available to check multidrop fetches from %s
sv: fetchmail: varning: ingen DNS tillgänglig för att kontrollera flermålshämtningar från %s

en: warning: multidrop for %s requires envelope option!
sv: varning: flera mål för %s kräver kuvertalternativ!

en: warning: Do not ask for support if all mail goes to postmaster!
sv: varning: Fråga inte om hjälp om all post går till postmaster!

en: fetchmail: %s configuration invalid, specify positive port number for service or port
sv: fetchmail: %s-konfigurationen är ogiltig, ange ett positivt portnummer som tjänst eller port

en: fetchmail: %s configuration invalid, RPOP requires a privileged port
sv: fetchmail: %s-konfigurationen är ogiltig, RPOP kräver en privilegierad port

en: WARNING: %s configuration invalid, you normally need --ssl for port 995/service pop3s.
sv: VARNING: %s-konfigurationen är ogiltig, du behöver normalt --ssl för port 995/service pop3s.

en: WARNING: %s configuration invalid, you normally need port 995/service pop3s for --ssl.
sv: VARNING: %s-konfigurationen är ogiltig, du behöver normalt port 995/service pop3s för --ssl.

en: WARNING: %s configuration invalid, you normally need --ssl for port 993/service imaps.
sv: VARNING: %s-konfigurationen är ogiltig, du behöver normalt --ssl för port 993/service imaps.

en: WARNING: %s configuration invalid, you normally need port 993/service imaps for --ssl.
sv: VARNING: %s-konfigurationen är ogiltig, du behöver normalt port 993/service imaps för --ssl.

en: %s configuration invalid, LMTP can't use default SMTP port
sv: %s-konfigurationen är ogiltig, LMTP kan inte använda standard-SMTP-porten

en: Both fetchall and keep on in daemon or idle mode is a mistake!
sv: Både fetchall och keep på i demon- eller vilande läge är ett misstag!

en: fetchmail: Error: idle mode does not work for multiple folders or accounts!
sv: fetchmail: Fel: idle-läget fungerar inte för flera mappar eller konton!

en: cannot parse rcfile, debug mode: dumping obtained configuration as Python:
sv: kan inte tolka rc-filen, felsökningsläge: dumpar den mottagna konfigurationen som Python:

en: terminated with signal %d
sv: avslutad med signal %d

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll started
sv: %s frågar %s (protokoll %s) %s: kontroll startad

en: POP2 support is not configured.
sv: POP2-stöd är inte konfigurerat.

en: POP3 support is not configured.
sv: POP3-stöd är inte konfigurerat.

en: IMAP support is not configured.
sv: IMAP-stöd är inte konfigurerat.

en: ETRN support is not configured.
sv: ETRN-stöd är inte konfigurerat.

en: ODMR support is not configured.
sv: ODMR-stöd är inte konfigurerat.

en: unsupported protocol selected.
sv: ej stött protokoll valt.

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll completed
sv: %s frågar %s (protokoll %s) %s: kontroll avslutad

en: Poll interval is %d seconds
sv: Kontrollintervall är %d sekunder

en: Logfile is %s
sv: Loggfil är %s

en: Idfile is %s
sv: Id-fil är %s

en: Progress messages will be logged via syslog
sv: Förloppsmeddelanden kommer loggas via syslog

en: Fetchmail will masquerade and will not generate Received
sv: Fetchmail kommer maskeras och kommer inte generera Received

en: Fetchmail will show progress dots even in logfiles.
sv: Fetchmail kommer visa förloppspunkter även i loggfiler.

en: Fetchmail will forward misaddressed multidrop messages to %s.
sv: Fetchmail kommer vidarebefordra feladresserade multiadresserade meddelanden till %s.

en: Fetchmail will direct error mail to the postmaster.
sv: Fetchmail kommer skicka felmeddelanden till postmaster.

en: Fetchmail will direct error mail to the sender.
sv: Fetchmail kommer skicka felmeddelanden till avsändaren.

en: Fetchmail will treat permanent errors as permanent (drop messages).
sv: Fetchmail kommer hantera permanenta fel som permanenta (kasta meddelanden).

en: Fetchmail will treat permanent errors as temporary (keep messages).
sv: Fetchmail kommer hantera permanenta fel som tillfälliga (behålla meddelanden).

en: Options for retrieving from %s@%s:
sv: Alternativ för att hämta från %s@%s:

en:   Mail will be retrieved via %s
sv:   Post kommer hämtas via %s

en:   Poll of this server will occur every %d interval.
     |   Poll of this server will occur every %d intervals.
sv[0]:   Kontroll av denna server kommer ske varje intervall.
sv[1]:   Kontroll av denna server kommer ske var %d:e intervall.

en:   True name of server is %s.
sv:   Verkligt namn på servern är %s.

en:   This host will not be queried when no host is specified.
sv:   Denna värd kommer inte att frågas när ingen värd anges.

en:   This host will be queried when no host is specified.
sv:   Denna värd kommer att frågas när ingen värd anges.

en:   Password will be prompted for.
sv:   Lösenord kommer att efterfrågas.

en:   APOP secret = "%s".
sv:   APOP-hemlighet = ”%s”.

en:   RPOP id = "%s".
sv:   RPOP-id = ”%s”.

en:   Password = "%s".
sv:   Lösenord = ”%s”.

en:   Protocol is KPOP with Kerberos %s authentication
sv:   Protokoll är KPOP med Kerberos %s-autentisering

en:   Protocol is %s
sv:   Protokoll är %s

en:  (using service %s)
sv:  (använder tjänst %s)

en:  (using default port)
sv:  (använder standardport)

en:  (forcing UIDL use)
sv:  (framtvingar användning av UIDL)

en:   All available authentication methods will be tried.
sv:   Alla tillgängliga autentiseringsmetoder kommer att provas.

en:   Password authentication will be forced.
sv:   Lösenordsautentisering kommer framtvingas.

en:   MSN authentication will be forced.
sv:   MSN-autentisering kommer framtvingas.

en:   NTLM authentication will be forced.
sv:   NTLM-autentisering kommer framtvingas.

en:   OTP authentication will be forced.
sv:   OTP-autentisering kommer framtvingas.

en:   CRAM-MD5 authentication will be forced.
sv:   CRAM-MD5-autentisering kommer framtvingas.

en:   GSSAPI authentication will be forced.
sv:   GSSAPI-autentisering kommer framtvingas.

en:   Kerberos V4 authentication will be forced.
sv:   Kerberos V4-autentisering kommer framtvingas.

en:   Kerberos V5 authentication will be forced.
sv:   Kerberos V5-autentisering kommer framtvingas.

en:   End-to-end encryption assumed.
sv:   Ände-till-ände-kryptering antas.

en:   Mail service principal is: %s
sv:   Posttjänsthuvudman är %s

en:   SSL encrypted sessions enabled.
sv:   SSL-krypterade sessioner aktiverade.

en:   SSL protocol: %s.
sv:   SSL-protokoll: %s.

en:   SSL server certificate checking enabled.
sv:   Kontroll av SSL-servercertifikat aktiverat.

en:   SSL server certificate checking disabled.
sv:   Kontroll av SSL-servercertifikat avaktiverat.

en:   SSL default trusted certificate file: %s
sv:   Fil med betrott standard-SSL-certifikat: %s

en:   SSL trusted certificate file: %s
sv:   Fil med betrott SSL-certifikat: %s

en:   SSL default trusted certificate directory: %s
sv:   Katalog för betrodda standard-SSL-certifikat: %s

en:   SSL trusted certificate directory: %s
sv:   Katalog för betrodda SSL-certifikat: %s

en:   SSL server CommonName: %s
sv:   SSL-serverns CommonName: %s

en:   SSL key fingerprint (checked against the server key): %s
sv:   SSL-nyckelns fingeravtryck (kontrollerat mot servernyckeln): %s

en:   Server nonresponse timeout is %d seconds
sv:   Serverns tidsgräns för uteblivet svar är %d sekunder

en:  (default)
sv:  (standard)

en:   Server IDLE timeout is %d seconds
sv:   Serverns IDLE-tidsgräns är %d sekunder

en:   Default mailbox selected.
sv:   Standardbrevlåda vald.

en:   Selected mailboxes are:
sv:   Valda brevlådor är:

en:   All messages will be retrieved (--all on).
sv:   Alla meddelanden kommer att hämtas (--all på).

en:   Only new messages will be retrieved (--all off).
sv:   Endast nya meddelanden kommer att hämtas (--all av).

en:   Fetched messages will be kept on the server (--keep on).
sv:   Hämtade meddelanden kommer att sparas på servern (--keep på).

en:   Fetched messages will not be kept on the server (--keep off).
sv:   Hämtade meddelanden kommer inte att sparas på servern (--keep av).

en:   Message will be moved to %s folder and won't be deleted.
sv:   Meddelandet kommer flyttas till mappen %s och kommer inte raderas.

en:   Message will be deleted (no --moveto).
sv:   Meddelandet kommer raderas (inget --moveto).

en:   Old messages will be flushed before message retrieval (--flush on).
sv:   Gamla meddelanden kommer kastas före meddelanden hämtas (--flush på).

en:   Old messages will not be flushed before message retrieval (--flush off).
sv:   Gamla meddelanden kommer inte slängas före meddelanden hämtas (--flush av).

en:   Oversized messages will be flushed before message retrieval (--limitflush on).
sv:   För stora meddelanden kommer slängas före meddelanden hämtas (--limitflush på).

en:   Oversized messages will not be flushed before message retrieval (--limitflush off).
sv:   För stora meddelanden kommer inte slängas före meddelanden hämtas (--limitflush av).

en:   Rewrite of server-local addresses is enabled (--norewrite off).
sv:   Omskrivning av serverlokala adresser är aktiverat (--norewrite av).

en:   Rewrite of server-local addresses is disabled (--norewrite on).
sv:   Omskrivning av serverlokala adresser är avaktiverat (--norewrite på).

en:   Carriage-return stripping is enabled (stripcr on).
sv:   Rensning av vagnretur är aktiverat (stripcr på).

en:   Carriage-return stripping is disabled (stripcr off).
sv:   Rensning av vagnretur är avaktiverat (stripcr av).

en:   Carriage-return forcing is enabled (forcecr on).
sv:   Framtvingade vagnreturer är aktiverat (forcecr på).

en:   Carriage-return forcing is disabled (forcecr off).
sv:   Framtvingade vagnreturer är avaktiverat (forcecr av).

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is disabled (pass8bits on).
sv:   Tolkning av Content-Transfer-Encoding är avaktiverat (pass8bits på).

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is enabled (pass8bits off).
sv:   Tolkning av Content-Transfer-Encoding är aktiverat (pass8bits av).

en:   MIME decoding is enabled (mimedecode on).
sv:   MIME-avkodning är aktiverat (mimedecode på).

en:   MIME decoding is disabled (mimedecode off).
sv:   MIME-avkodning är avaktiverat (mimedecode av).

en:   Idle after poll is enabled (idle on).
sv:   Vila efter kontroll är aktiverat (idle på).

en:   Idle after poll is disabled (idle off).
sv:   Vila efter kontroll är avaktiverat (idle av).

en:   Idle after poll is forced (forceidle on).
sv:   Vila efter kontroll är framtvingat (forceidle på).

en:   Idle after poll is not forced (forceidle off).
sv:   Vila efter kontroll är inte framtvingat (forceidle av).

en:   Nonempty Status lines will be discarded (dropstatus on)
sv:   Icke tomma Status-rader kommer att slängas (dropstatus på)

en:   Nonempty Status lines will be kept (dropstatus off)
sv:   Icke tomma Status-rader kommer att behållas (dropstatus av)

en:   Delivered-To lines will be discarded (dropdelivered on)
sv:   Delivered-To-rader kommer att slängas (dropdelivered på)

en:   Delivered-To lines will be kept (dropdelivered off)
sv:   Delivered-To-rader kommer att behållas (dropdelivered av)

en:   Message size limit is %d octets (--limit %d).
sv:   Storleksgräns på meddelanden är %d oktetter (--limit %d).

en:   No message size limit (--limit 0).
sv:   Ingen storleksgräns på meddelanden (--limit 0).

en:   Message size warning interval is %d seconds (--warnings %d).
sv:   Intervall för varning för meddelandestorlek är %d sekunder (--warnings %d).

en:   Size warnings on every poll (--warnings 0).
sv:   Storleksvarningar vid varje kontroll (--warnings 0).

en:   Received-message limit is %d (--fetchlimit %d).
sv:   Gräns för mottagna meddelanden är %d (--fetchlimit %d).

en:   No received-message limit (--fetchlimit 0).
sv:   Ingen gräns på mottagna meddelanden (--fetchlimit 0).

en:   Fetch message size limit is %d (--fetchsizelimit %d).
sv:   Gräns på hämtad meddelandestorlek är %d (--fetchsizelimit %d).

en:   No fetch message size limit (--fetchsizelimit 0).
sv:   Ingen gräns på hämtad meddelandestorlek (--fetchsizelimit 0).

en:   Do binary search of UIDs during each poll (--fastuidl 1).
sv:   Gör en binär sökning av UID:er under varje kontroll (--fastuidl 1).

en:   Do binary search of UIDs during %d out of %d polls (--fastuidl %d).
sv:   Gör en binär sökning av UID:er under %d av %d kontroller (--fastuidl %d).

en:    Do linear search of UIDs during each poll (--fastuidl 0).
sv:   Gör en linjär sökning av UID:er under varje kontroll (--fastuidl 0).

en:   SMTP message batch limit is %d.
sv:   Satsgräns på SMTP-meddelanden är %d.

en:   No SMTP message batch limit (--batchlimit 0).
sv:   Ingen satsgräns på SMTP-meddelanden (--batchlimit 0).

en:   Deletion interval between expunges forced to %d (--expunge %d).
sv:   Raderingsintervall mellan kastande tvingat till %d (--expunge %d).

en:   No forced expunges (--expunge 0).
sv:   Inget framtvingat kastande (--expunge 0).

en:   Domains for which mail will be fetched are:
sv:   Domäner för vilka post kommer hämtas är:

en:   Messages will be appended to %s as BSMTP
sv:   Meddelanden kommer läggas till till %s som BSMTP

en:   Messages will be delivered with "%s".
sv:   Meddelanden kommer levereras med ”%s”.

en:   Messages will be %cMTP-forwarded to:
sv:   Meddelanden kommer %cMTP-vidarebefordras till:

en:   Host part of MAIL FROM line will be %s
sv:   Värddelen av MAIL FROM-raden kommer bli %s

en:   Address to be put in RCPT TO lines shipped to SMTP will be %s
sv:   Adress som kommer att anges i RCPT TO-rader lämnade till SMTP kommer vara %s

en:   Recognized listener spam block responses are:
sv:   Igenkända lyssnares spam-blockeringssvar är:

en:   Spam-blocking disabled
sv:   Spam-blockering avaktiverat

en:   Server connection will be brought up with "%s".
sv:   Serveranslutning kommer att öppnas med ”%s”.

en:   No pre-connection command.
sv:   Inget föranslutningskommando.

en:   Server connection will be taken down with "%s".
sv:   Serveranslutning kommer att tas ner med ”%s”.

en:   No post-connection command.
sv:   Inget efteranslutningskommando.

en:   No localnames declared for this host.
sv:   Inga lokala namn angivna för denna värd.

en:   Multi-drop mode:
sv:   Flermålsläge:

en:   Single-drop mode:
sv:   Enmålsläge:

en: %d local name recognized.
     | %d local names recognized.
sv[0]: %d lokalt namn upptäckt.
sv[1]: %d lokala namn upptäckta.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is enabled.
sv:   DNS-uppslagning för flermålsadresser är aktiverat.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is disabled.
sv:   DNS-uppslagning för flermålsadresser är avaktiverat.

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by IP address.
sv:   Serveralias kommer att jämföras med flermålsadresser via IP-adress.

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by name.
sv:   Serveralias kommer att jämföras med flermålsadresser via namn.

en:   Envelope-address routing is disabled
sv:   Ruttläggning av kuvertadresser är avaktiverat

en:   Envelope header is assumed to be: %s
sv:   Kuverthuvud förmodas vara: %s

en:   Number of envelope headers to be skipped over: %d
sv:   Antal kuverthuvuden att hoppa över: %d

en:   Prefix %s will be removed from user id
sv:   Prefixet %s kommer tas bort från användar-id

en:   No prefix stripping
sv:   Ingen borttagning av prefix

en:   Predeclared mailserver aliases:
sv:   Fördeklarerade postserveralias:

en:   Local domains:
sv:   Lokala domäner:

en:   Connection must be through interface %s.
sv:   Anslutningen måste gå via gränssnittet %s.

en:   No interface requirement specified.
sv:   Inget gränssnittskrav angett.

en:   Polling loop will monitor %s.
sv:   Kontrollslingan kommer övervaka %s.

en:   No monitor interface specified.
sv:   Ingen kontrollslinga angiven.

en:   Server connections will be made via plugin %s (--plugin %s).
sv:   Serveranslutningar kommer att göras via instickskommandot %s (--plugin %s).

en:   No plugin command specified.
sv:   Inget instickskommando angivet.

en:   Listener connections will be made via plugout %s (--plugout %s).
sv:   Lyssnaranslutningar kommer att göras via utstickskommando %s (--plugout %s).

en:   No plugout command specified.
sv:   Inget utstickskommando angivet.

en:   No UIDs saved from this host.
sv:   Inga UID:er sparade från denna värd.

en:   %d UIDs saved.
sv:   %d UID:er sparade.

en:   Poll trace information will be added to the Received header.
sv:   Kontrollspårningsinformation kommer läggas till till Received-huvudet.

en:   No poll trace information will be added to the Received header.
sv:   Ingen kontrollspårningsinformation kommer att läggas till till Received-huvudet.

en:   Messages with bad headers will be rejected.
sv:   Meddelanden med felaktiga huvuden kommer att avvisas.

en:   Messages with bad headers will be passed on.
sv:   Meddelanden med felaktiga huvuden kommer skickas vidare.

en:   Pass-through properties "%s".
sv:   Egenskaper för vidarebefordran ”%s”.

en: Cannot modify signal mask: %s
sv: Kan inte ändra signalmasken: %s

en: Your operating system neither defines PATH_MAX nor will it accept realpath(f, NULL). Aborting.
sv: Ditt operativsystem definierar inte PATH_MAX och inte heller accepterar det realpath(f, NULL).  Avbryter.

en: 
    Caught SIGINT... bailing out.
sv: 
    Fångade SIGINT… ger upp.

en: GSSAPI error in gss_display_status called from <%s>
sv: GSSAPI-fel i gss_display_status anropat från <%s>

en: GSSAPI error %s: %.*s
sv: GSSAPI-fel %s: %.*s

en: Couldn't get service name for [%s]
sv: Kunde inte få tjänstenamnet för [%s]

en: Using service name [%s]
sv: Använder tjänstenamn [%s]

en: No suitable GSSAPI credentials found. Skipping GSSAPI authentication.
sv: Inga lämpliga GSSAPI-kreditiv hittade.  Hoppar över GSSAPI-autentisering.

en: If you want to use GSSAPI, you need credentials first, possibly from kinit.
sv: Om du vill använda GSSAPI behöver du kreditiv först, möjligen från kinit.

en: Received malformed challenge to "%s GSSAPI"!
sv: Mottog felaktigt utmaning till ”%s GSSAPI”!

en: Sending credentials
sv: Skickar kreditiv

en: Error exchanging credentials
sv: Fel vid utbyte av kreditiv

en: Couldn't unwrap security level data
sv: Kunde inte packa upp säkerhetsnivådata

en: Credential exchange complete
sv: Kreditivutbyte klart

en: Server requires integrity and/or privacy
sv: Servern kräver integritet

en: Unwrapped security level flags: %s%s%s
sv: Uppackade säkerhetsnivåflaggor: %s%s%s

en: Maximum GSS token size is %ld
sv: Maximal GSS-token-storlek är %ld

en: GSSAPI username too long for static buffer.
sv: GSSAPI-användarnamnet är för långt för den statiska bufferten.

en: Error creating security level request
sv: Fel när säkerhetsnivåbegäran skapades

en: GSSAPI send_token too large (%lu) while sending username.
sv: GSSAPI send_token var för stor (%lu) när användarnamnet skickades.

en: Releasing GSS credentials
sv: Släpper GSS-kreditiv

en: Error releasing credentials
sv: Fel när kreditiv släpptes

en: Protocol identified as IMAP4 rev 1
sv: Protokoll identifierat som IMAP4 rev 1

en: Protocol identified as IMAP4 rev 0
sv: Protokoll identifierat som IMAP4 rev 0

en: Protocol identified as IMAP2 or IMAP2BIS
sv: Protokoll identifierat som IMAP2 eller IMAP2BIS

en: Received BYE response from IMAP server: %s
sv: Mottog BYE-svar från IMAP-servern: %s

en: bogus message count in "%s"!
sv: felaktigt meddelandeantal i ”%s”!

en: bogus EXPUNGE message number in untagged response "%s"!
sv: felaktigt EXPUNGE-meddelandeantal i otaggat svar ”%s”!

en: found updated capabilities list
sv: hittade uppdaterad funktionslista

en: server did not advertise SASL-IR extension but fetchmail's implementation requires it for AUTHENTICATE EXTERNAL
sv: servern annonserade inte SASL-IR-tillägget men fetchmails implementering kräver det för AUTHENTICATE EXTERNAL

en: will idle after poll
sv: kommer vila efter kontroll

en: %s: configuration requires TLS, but STARTTLS is not permitted because of authenticated state (PREAUTH). Aborting connection.  If your plugin is secure, you can defeat STARTTLS with --sslproto '' (see manual).
sv: %s: konfiguration kräver TLS, men STARTTLS är inte tillåtet på grund av autentiserat tillstånd (PREAUTH). Avbryter anslutningen. Om din insticksmodul är säker kan du motverka STARTTLS med --sslproto '' (se manualen).

en: %s: configuration requires TLS, but STARTTLS is not permitted because of authenticated state (PREAUTH). Aborting connection.  Server permitting, try --ssl instead (see manual).
sv: %s: konfiguration kräver TLS, men STARTTLS är inte tillåtet på grund av autentiserat tillstånd (PREAUTH). Avbryter anslutningen. Om servern tillåter det, prova --ssl istället (se manualen).

en: %s: upgrade to TLS succeeded.
sv: %s: uppgradering till TLS lyckades.

en: %s: upgrade to TLS failed.
sv: %s: uppgradering till TLS misslyckades.

en: %s: opportunistic upgrade to TLS failed, trying to continue.
sv: %s: opportunistisk uppgradering till TLS misslyckades, försöker fortsätta.

en: %s: WARNING: server offered STARTTLS but sslproto '' given.
sv: %s: VARNING: servern erbjöd STARTTLS men sslproto ”” gavs.

en: %s: --auth external requested but server does not advertise it.
sv: %s: --auth extern begäran men servern annonserar inte om det.

en: Required OTP capability not compiled into fetchmail
sv: Nödvändig OTP-förmåga inte inkompilerad i fetchmail

en: Required NTLM capability not compiled into fetchmail
sv: Nödvändig NTLM-förmåga inte inkompilerad i fetchmail

en: %s: --auth password requested but server forbids it (LOGINDISABLED).
sv: %s: --auth lösenord begärt men servern förbjuder det (LOGINDISABLED).

en: %s: we've run out of authentication methods and cannot log in.
sv: %s: vi har fått slut på tillåtna autentiseringsmetoder och kan inte logga in.

en: mail expunge mismatch (%d actual != %d expected)
sv: kastande av post stämmer inte (%d faktiskt ≠ %d förväntat)

en: %lu is unseen
sv: %lu är osedda

en: %u is unseen
sv: %u är osedda

en: re-poll failed
sv: omkontroll misslyckades

en: %d message waiting after re-poll
     | %d messages waiting after re-poll
sv[0]: %d meddelande väntar efter omkontroll
sv[1]: %d meddelanden väntar efter omkontroll

en: mailbox selection failed
sv: brevlådeval misslyckades

en: %d message waiting after first poll
     | %d messages waiting after first poll
sv[0]: %d meddelande väntar efter första kontrollen
sv[1]: %d meddelanden väntar efter första kontrollen

en: expunge failed
sv: kastande misslyckades

en: %d message waiting after expunge
     | %d messages waiting after expunge
sv[0]: %d meddelande väntar efter tömning
sv[1]: %d meddelanden väntar efter tömning

en: search for unseen messages failed
sv: sökning efter osedda meddelanden misslyckades

en: %u is first unseen
sv: %u är det första osedda

en: Warning: ignoring bogus data for message sizes returned by the server.
sv: Varning: ignorerar felaktiga data för meddelandestorlek som returneras av servern.

en: Incorrect FETCH response: %s.
sv: Felaktigt FETCH-svar: %s.

en: Unable to open kvm interface. Make sure fetchmail is SGID kmem.
sv: Kan inte öppna kvm-gränssnittet.  Se till att fetchmail är SGID kmem.

en: Unable to parse interface name from %s
sv: Kan inte tolka gränssnittsnamn från %s

en: get_ifinfo: sysctl (iflist estimate) failed
sv: get_ifinfo: sysctl (if-listuppskattning) misslyckades

en: get_ifinfo: malloc failed
sv: get_ifinfo: malloc misslyckades

en: get_ifinfo: sysctl (iflist) failed
sv: get_ifinfo: sysctl (if-lista) misslyckades

en: Routing message version %d not understood.
sv: Ruttläggningsmeddelande version %d förstås inte.

en: No interface found with name %s
sv: Inget gränssnitt funnet med namnet %s

en: No IP address found for %s
sv: Ingen IP-adress funnen för %s

en: missing IP interface address
sv: saknad adress för IP-gränssnitt

en: invalid IP interface address
sv: ogiltig adress för IP-gränssnitt

en: invalid IP interface mask
sv: ogiltig mask för IP-gränssnitt

en: activity on %s -noted- as %d
sv: aktivitet på %s -noterad- som %d

en: skipping poll of %s, %s down
sv: hoppar över kontroll av %s, %s nere

en: skipping poll of %s, %s IP address excluded
sv: hoppar över kontroll av %s, %s:s IP-adress utesluten

en: activity on %s checked as %d
sv: aktivitet på %s kontrollerad som %d

en: skipping poll of %s, %s inactive
sv: hoppar över kontroll av %s, %s inaktivt

en: activity on %s was %d, is %d
sv: aktivitet på %s var %d, är %d

en: could not decode initial BASE64 challenge
sv: kunde inte avkoda inledande BASE64-utmaning

en: principal %s in ticket does not match -u %s
sv: huvudnamn %s i biljetten stämmer inte med -u %s

en: non-null instance (%s) might cause strange behavior
sv: ej tom instans (%s) kan orsaka konstigt beteende

en: could not decode BASE64 ready response
sv: kunde inte avkoda BASE64-färdigt svar

en: challenge mismatch
sv: utmaningen stämmer inte

en: fetchmail: error reading lockfile "%s": %s
sv: fetchmail: fel när låsfilen ”%s” lästes: %s

en: fetchmail: removing stale lockfile "%s"
sv: fetchmail: tar bort förlegad låsfil ”%s”

en: fetchmail: cannot unlink lockfile "%s" (%s), trying to write to it
sv: fetchmail: kan inte ta bort låsfilen ”%s” (%s), försöker skriva till den

en: fetchmail: cannot write to lockfile "%s" either (%s), exiting
sv: fetchmail: kan inte skriva till låsfilen ”%s” heller (%s), avslutar

en: fetchmail: error opening lockfile "%s": %s
sv: fetchmail: fel när låsfilen ”%s” öppnades: %s

en: fetchmail: lock creation failed, pidfile "%s": %s
sv: fetchmail: misslyckades att skapa lås, pid-fil ”%s”: %s

en: fetchmail: cannot remove or truncate pidfile "%s": %s
sv: fetchmail: kan inte ta bort eller hugga av pid-filen ”%s”: %s

en: %s: cannot open file for reading: %s
sv: %s: kan inte öppna filen för läsning: %s

en: %s: rejecting file, cannot get file descriptor number for fstat: %s
sv: %s: avvisar filen, kan inte få filbeskrivarnumret till fstat: %s

en: %s: rejecting file, cannot fstat(%d): %s
sv: %s: avvisar filen, kan inte fstat(%d): %s

en: %s: rejecting file because it is group or other accessible (mode %#o) and contains passwords.
sv: %s: avvisar filen för att den är åtkomlig för gruppen eller övriga (läge %#o) och innehåller lösenord.

en: %s:%d: warning: found "%s" before any host names
sv: %s:%d: varning: hittade ”%s” före några värdnamn

en: %s:%d: machine entry not permitted after default, rejecting file.
sv: %s:%d: maskinposter är inte tillåtna efter default, avvisar filen.

en: %s:%d: warning: unknown token "%s"
sv: %s:%d: varning: okänd symbol ”%s”

en: %s: error reading file (%s).
sv: %s: fel när filen lästes (%s).

en: Warning: received malformed challenge to "AUTH(ENTICATE) NTLM"!
sv: Varning: mottog felformaterad utmaning till ”AUTH(ENTICATE) NTLM”!

en: NTLM challenge contains invalid data.
sv: NTLM-utmaningen innehåller ogiltiga data.

en: %s's SMTP listener does not support ATRN
sv: %ss SMTP-lyssnare stödjer inte ATRN

en: Turnaround now...
sv: Vänder nu…

en: ATRN request refused.
sv: ATRN-begäran nekad.

en: Unable to process ATRN request now
sv: Kan inte bearbeta ATRN-begäran nu

en: You have no mail.
sv: Du har ingen post.

en: Command not implemented
sv: Kommandot är inte implementerat

en: Authentication required.
sv: Autentisering krävs.

en: Unknown ODMR error "%s"
sv: Okänt ODMR-fel ”%s”

en: receiving message data
sv: tar emot meddelandedata

en: Option --keep is not supported with ODMR
sv: Flaggan --keep stödjs inte med ODMR

en: Option --flush is not supported with ODMR
sv: Flaggan --flush stödjs inte med ODMR

en: Option --folder is not supported with ODMR
sv: Flaggan --folder stödjs inte med ODMR

en: Option --check is not supported with ODMR
sv: Flaggan --check stödjs inte med ODMR

en: server recv fatal
sv: server mottog ödesdigert

en: Could not decode OTP challenge
sv: Kunde inte avkoda OTP-utmaning

en: Secret pass phrase:
sv: Hemlig lösenfras:

en: String '%s' is not a valid number string.
sv: Strängen ”%s” är inte en giltig nummersträng.

en: Value of string '%s' is %s than %d.
sv: Värdet på strängen ”%s” är %s än %d.

en: smaller
sv: mindre

en: larger
sv: större

en: Invalid bad-header policy `%s' specified.
sv: Ogiltig policy ”%s” för felaktiga huvuden angiven.

en: Invalid protocol `%s' specified.
sv: Ogiltigt protokoll ”%s” angivet.

en: Invalid authentication `%s' specified.
sv: Ogiltig autentisering ”%s” angiven.

en: usage:  fetchmail [options] [server ...]
sv: användning:  fetchmail [flaggor] [server …]

en:   Options are as follows:
sv:   Flaggorna är enligt följande:

en:   -?, --help        display this option help
sv:   -?, --help        visa denna flagghjälp

en:   -V, --version     display version info
sv:   -V, --version     visa versionsinformation

en:   -c, --check       check for messages without fetching
sv:   -c, --check       kontrollera om det finns meddelanden utan att hämta

en:   -s, --silent      work silently
sv:   -s, --silent      arbeta tyst

en:   -v, --verbose     work noisily (diagnostic output)
sv:   -v, --verbose     arbeta högljutt (diagnostiska utskrifter)

en:   -d, --daemon      run as a daemon once per n seconds
sv:   -d, --daemon      kör som en demon en gång per n sekunder

en:   -N, --nodetach    don't detach daemon process
sv:   -N, --nodetach    koppla inte loss demonprocessen

en:   -q, --quit        kill daemon process
sv:   -q, --quit        döda demonprocessen

en:   -L, --logfile     specify logfile name
sv:   -L, --logfile     ange loggfilsnamn

en:       --syslog      use syslog(3) for most messages when running as a daemon
sv:       --syslog      använd syslog(3) för de flesta meddelanden vid körning som en demon

en:       --nosyslog    turns off use of syslog(3)
sv:       --nosyslog    slå av användningen av syslog(3)

en:       --invisible   don't write Received & enable host spoofing
sv:       --invisible   skriv inte Received och aktivera värdimitation

en:   -f, --fetchmailrc specify alternate run control file
sv:   -f, --fetchmailrc ange en alternativ körstyrningsfil

en:   -i, --idfile      specify alternate UIDs file
sv:   -i, --idfile      ange en alternativ UID-fil

en:       --pidfile     specify alternate PID (lock) file
sv:       --pidfile     ange en alternativ PID-fil (för lås)

en:       --postmaster  specify recipient of last resort
sv:       --postmaster  ange en mottagare som sista utväg

en:       --nobounce    redirect bounces from user to postmaster.
sv:       --nobounce    omdirigera studsar från användaren till postmaster.

en:       --nosoftbounce fetchmail deletes permanently undeliverable messages.
sv:       --nosoftbounce fetchmail raderar permanent olevererbara meddelanden.

en:       --softbounce  keep permanently undeliverable messages on server (default).
sv:       --softbounce  behåll permanent olevererbara meddelanden på servern (standard).

en:   -I, --interface   interface required specification
sv:   -I, --interface   specifikation av nödvändigt gränssnitt

en:   -M, --monitor     monitor interface for activity
sv:   -M, --monitor     bevaka gränssnitt för att se aktivitet

en:       --ssl         enable SSL/TLS-wrapped encrypted session
sv:       --ssl         aktivera en SSL/TLS-inkapslad krypterad session

en:       --nossl       disable SSL/TLS-wrapped encrypted session
sv:       --nossl       avaktivera en SSL/TLS-inkapslad krypterad session

en:       --sslkey      ssl private key file
sv:       --sslkey      fil med privat ssl-nyckel

en:       --sslcert     ssl client certificate
sv:       --sslcert     ssl-klientcertifikat

en:       --sslcertck   do strict server certificate check (recommended)
sv:       --sslcertck   gör en strikt kontroll av servercertifikat (rekommenderas)

en:       --nosslcertck skip strict server certificate check (insecure)
sv:       --nosslcertck hoppa över strikt kontroll av servercertifikat (osäkert)

en:       --sslcertfile path to trusted-CA ssl certificate file
sv:       --sslcertfile sökväg till fil med ssl-certifikat för betrodda CA

en:       --sslcertpath path to trusted-CA ssl certificate directory
sv:       --sslcertpath sökväg till katalog med ssl-certifikat för betrodda CA

en:       --sslcommonname  expect this CommonName from server (discouraged)
sv:       --sslcommonname  förvänta detta CommonName från servern (avrådes)

en:       --sslfingerprint fingerprint that must match that of the server's cert.
sv:       --sslfingerprint fingeravtryck som måste matcha det för serverns certifikat.

en:       --sslproto    force ssl protocol (see manual) and/or STLS/STARTTLS
sv:       --sslproto    framtvinga ssl-protokoll (se manualen) och/eller STLS/STARTTLS

en:       --plugin      specify external command to open connection
sv:       --plugin      ange externt kommando för att öppna en anslutning

en:       --plugout     specify external command to open smtp connection
sv:       --plugout     ange externt kommando för att öppna en smtp-anslutning

en:       --bad-header {reject|accept}
                        specify policy for handling messages with bad headers
sv:       --bad-header {reject|accept}
                        ange policy för att hantera meddelanden med felaktiga huvuden

en:   -p, --proto[col]  specify retrieval protocol (see man page)
sv:   -p, --proto[col]  ange protokoll för att hämta (se manualsidan)

en:   -U, --uidl        force the use of UIDLs (pop3 only)
sv:   -U, --uidl        framtvinga användning av UIDL:er (endast pop3)

en:       --idle        tells the IMAP server to send notice of new messages
sv:       --idle        säger till IMAP-servern att skicka aviseringar om nya meddelanden

en:       --forceidle   Force idle mode, even if server does not advertise the capability
sv:       --forceidle   Framtvinga vilande läge, även om servern inte annonserar förmågan

en:       --idletimeout specify timeout before refreshing --idle (%d s)
sv:       --idletimeout ange tidsgräns före uppdatering av --idle (%d s)

en:       --port        TCP port to connect to (obsolete, use --service)
sv:       --port        TCP-port att ansluta till (föråldrat, använd --service)

en:   -P, --service     TCP service to connect to (can be numeric TCP port)
sv:   -P, --service     TCP-tjänst att ansluta till (kan vara numerisk TCP-port)

en:       --auth        authentication type (see manual)
sv:       --auth        autentiseringstyp (se manualen)

en:   -t, --timeout     server nonresponse timeout
sv:   -t, --timeout     tidsgräns för uteblivet svar från servern

en:   -E, --envelope    envelope address header
sv:   -E, --envelope    kuvertadresshuvud

en:   -Q, --qvirtual    prefix to remove from local user id
sv:   -Q, --qvirtual    prefix att ta bort från lokala användar-id

en:       --principal   mail service principal
sv:       --principal   posttjänsthuvudnamn

en:       --tracepolls  add poll-tracing information to Received header
sv:       --tracepolls  lägg till kontrollspårningsinformation till Received-huvuden

en:   -u, --user[name]  specify users's login on server
sv:   -u, --user[name]  ange användarens inloggning på servern

en:   -a, --[fetch]all  retrieve old and new messages
sv:   -a, --[fetch]all  hämta gamla och nya meddelanden

en:   -K, --nokeep      delete new messages after retrieval
sv:   -K, --nokeep      radera nya meddelanden efter de hämtats

en:   -k, --keep        save new messages after retrieval
sv:   -k, --keep        spara nya meddelanden efter de hämtats

en:       --moveto      move message to the given IMAP folder instead of deleting it
sv:       --moveto      flytta meddelandet till den givna IMAP-mappen istälet för att radera det

en:   -F, --flush       delete old messages from server
sv:   -F, --flush       radera gamla meddelanden från servern

en:       --limitflush  delete oversized messages
sv:       --limitflush  radera för stora meddelanden

en:   -n, --norewrite   don't rewrite header addresses
sv:   -n, --norewrite   skriv inte om huvudadresser

en:   -l, --limit       don't fetch messages over given size
sv:   -l, --limit       hämta inte meddelanden över en viss storlek

en:   -w, --warnings    interval between warning mail notification
sv:   -w, --warnings    intervall mellan varningsbrevsaviseringar

en:   -S, --smtphost    set SMTP forwarding host
sv:   -S, --smtphost    sätt värd för SMTP-vidarebefordran

en: 			   NOTE: all using same name and password!
sv: 			   OBSERVERA: alla använder samma namn och lösenord!

en:       --fetchdomains fetch mail for specified domains
sv:       --fetchdomains hämta post för angivna domäner

en:   -D, --smtpaddress set SMTP delivery domain to use
sv:   -D, --smtpaddress sätt SMTP-leveransdomän att använda

en:       --smtpname    set SMTP full name username@domain
sv:       --smtpname    sätt fullständigt SMTP-namn användarnamn@domän

en:       --esmtpname   override identity used for SMTP AUTH (default: user's name)
sv:       --esmtpname   ersätt identiteten som används till SMTP AUTH (standard: användarens namn)

en: 			   set secret (password) for SMTP AUTH
sv: 			   sätt hemlighet (lösenord) till SMTP AUTH

en:   -Z, --antispam    set antispam response values
sv:   -Z, --antispam    sätt anti-spam-svarsvärden

en:   -b, --batchlimit  set batch limit for SMTP connections
sv:   -b, --batchlimit  sätt satsgräns för SMTP-anslutningar

en:   -B, --fetchlimit  set fetch limit for server connections
sv:   -B, --fetchlimit  sätt gräns på hämtande för serveranslutningar

en:       --fetchsizelimit set fetch message size limit
sv:       --fetchsizelimit sätt gräns på meddelandestorlek att hämta

en:       --fastuidl    do a binary search for UIDLs
sv:       --fastuidl    gör en binärsökning efter UIDL:er

en:   -e, --expunge     set max deletions between expunges
sv:   -e, --expunge     sätt max raderingar mellan tömningar

en:   -m, --mda         set MDA to use for forwarding
sv:   -m, --mda         sätt MDA att använda för vidarebefordran

en:       --bsmtp       set output BSMTP file
sv:       --bsmtp       sätt utmatnings-BSMTP-fil

en:       --lmtp        use LMTP (RFC2033) for delivery
sv:       --lmtp        använd LMTP (RFC2033) för leverans

en:   -r, --folder      specify remote folder name
sv:   -r, --folder      ange fjärrmappsnamn

en:       --showdots    show progress dots even in logfiles
sv:       --showdots    visa förloppspunkter även i loggfiler

en: POP2 does not support STLS. Giving up.
sv: POP2 stödjer inte STLS.  Ger upp.

en: POP2 only supports password authentication. Giving up.
sv: POP2 stödjer endast lösenordsautentisering.  Ger upp.

en: Warning: "Maillennium POP3" found, using RETR command instead of TOP.
sv: Varning: ”Maillennium POP3” funnen, använder RETR-kommando istället för TOP.

en: STLS is mandatory for this session, but server refused CAPA command.
sv: STLS är obligatoriskt för denna session, men servern vägrade CAPA-kommando.

en: CAPA command support is, however, necessary for STLS.
sv: Stöd för CAPA-kommando är dock nödvändigt för STLS.

en: %s: WARNING: server offered STLS, but sslproto '' given.
sv: %s: VARNING: servern erbjöd STLS, men sslproto ”” gavs.

en: We've run out of allowed authenticators and cannot continue.
sv: Vi har fått slut på tillåtna autentiserare och kan inte fortsätta.

en: Required APOP timestamp not found in greeting
sv: Obligatorisk APOP-tidstämpel finns inte i hälsningen

en: Timestamp syntax error in greeting
sv: Syntaxfel i tidsstämpeln i hälsningen

en: Invalid APOP timestamp.
sv: Ogiltig APOP-tidsstämpel.

en: Undefined protocol request in POP3_auth
sv: Odefinierad protokollbegäran i POP3_auth

en: lock busy!  Is another session active?
sv: lås upptaget!  Är en annan session aktiv?

en: Cannot handle UIDL response from upstream server.
sv: Kan inte hantera UIDL-svar från uppströmsserver.

en: Server responded with UID for wrong message.
sv: Servern svarade med UID för fel meddelande.

en: id=%s (num=%u) was deleted, but is still present!
sv: id=%s (nr=%u) raderades, men är fortfarande kvar!

en: Messages inserted into list on server. Cannot handle this.
sv: Meddelanden infogade i listan på servern.  Kan inte hantera detta.

en: LAST is an obsolete command that many servers will not support. We will try modern means to find what messages are new.
sv: LAST är ett föråldrat kommando som många servrar inte stödjer. Vi kommer prova moderna sätt att hitta vilka meddelanden som är nya.

en: protocol error
sv: protokollfel

en: protocol error while fetching UIDLs
sv: protokollfel när UIDL:er hämtades

en: id=%s (num=%d) was deleted, but is still present!
sv: id=%s (nr=%d) raderades, men är fortfarande kvar!

en: Option --folder is not supported with POP3
sv: Flaggan --folder stödjs inte med POP3

en: end of input
sv: slut på indata

en: server option after user options
sv: serverflagga efter användarflaggor

en: SDPS not enabled.
sv: SDPS är inte aktiverat.

en: fetchmail: interface option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
sv: fetchmail: gränssnittsflaggan stödjs endast under Linux (utan IPv6) och FreeBSD

en: fetchmail: monitor option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
sv: fetchmail: flaggan monitor stödjs endast under Linux (utan IPv6) och FreeBSD

en: SSL is not enabled
sv: SSL är inte aktiverat

en: File %s must be a regular file.
sv: Filen %s måste vara en normal fil.

en: File %s must have no more than -rwx------ (0700) permissions.
sv: Filen %s får inte ha mer rättigheter än -rwx------ (0700).

en: File %s must be owned by you.
sv: Filen %s måste ägas av dig.

en: %s: parsing rcfile %s: memory exhausted
sv: %s: tolkar rc-filen %s: minnet slut

en: Internal error: regex_ere_search could not compile pattern %s: %s
sv: Internt fel: regex_ere_search kunde inte kompilera mönstret %s: %s

en: (unknown regcomp error)
sv: (okänt regcomp-fel)

en: %s (log message incomplete)
sv: %s (loggmeddelandet ofullständigt)

en: About to rewrite %s...
sv: I begrepp att skriva om %s …

en: ...rewritten version is %s.
sv: … omskriven version är %s.

en: Success
sv: Gick bra

en: Restricted user (something wrong with account)
sv: Begränsad användare (något är fel med kontot)

en: Invalid userid or passphrase
sv: Ogiltigt användar-id eller lösenfras

en: Deity error
sv: Gudafel

en: RPA token 2: Base64 decode error
sv: RPA symbol 2: Base64-avkodningsfel

en: Service chose RPA version %d.%d
sv: Tjänsten valde RPA version %d.%d

en: Service challenge (l=%d):
sv: Tjänstutmaning (l=%d):

en: Service timestamp %s
sv: Tjänstetidsstämpel %s

en: RPA token 2 length error
sv: RPA symbol 2 längdfel

en: Realm list: %s
sv: Lista över riken: %s

en: RPA error in service@realm string
sv: RPA-fel i tjänst@rike-sträng

en: RPA token 4: Base64 decode error
sv: RPA symbol 4: Base64-avkodningsfel

en: User authentication (l=%d):
sv: Användarautentisering (l=%d):

en: RPA status: %02X
sv: RPA-status: %02X

en: RPA token 4 length error
sv: RPA symbol 4 längdfel

en: RPA rejects you: %s
sv: RPA avvisar dig: %s

en: RPA rejects you, reason unknown
sv: RPA avvisar dig, okänd anledning

en: RPA User Authentication length error: %d
sv: RPA-användarautentisering gav längdfel: %d

en: RPA Session key length error: %d
sv: RPA-sessionsnyckel gav längdfel: %d

en: RPA _service_ auth fail. Spoof server?
sv: RPA _tjänste_autentisering misslyckades.  Imiterad server?

en: Session key established:
sv: Sessionsnyckel etablerad:

en: RPA authorisation complete
sv: RPA-autentiseringen avslutad

en: Get response
sv: Få svar

en: Get response return %d [%s]
sv: Få svar returnerade %d [%s]

en: Hdr not 60
sv: Huvud inte 60

en: Token length error
sv: Symbollängdsfel

en: Token Length %d disagrees with rxlen %d
sv: Symbollängd %d stämmer inte med rxlen %d

en: Mechanism field incorrect
sv: Mekanismfältet felaktigt

en: dec64 error at char %d: %x
sv: dec64-fel vid tecken %d: %x

en: Inbound binary data:
sv: Inkommande binära data:

en: Outbound data:
sv: Utgående data:

en: RPA String too long
sv: För lång RPA-sträng

en: RPA Failed open of /dev/urandom. This shouldn't
sv: RPA misslyckades öppna /dev/urandom.  Detta borde inte

en:     prevent you logging in, but means you
sv:     hindra dig från att logga in, men betyder att du

en:     cannot be sure you are talking to the
sv:     inte kan vara säker på att du talar med

en:     service that you think you are (replay
sv:     den tjänst du tror du talar med (attacker med

en:     attacks by a dishonest service are possible.)
sv:     återuppspelning av någon oärlig tjänst är möjliga).

en: User challenge:
sv: Användarutmaning:

en: MD5 being applied to data block:
sv: MD5 tillämpas på datablocket:

en: MD5 result is:
sv: MD5-resultatet är:

en: getaddrinfo(NULL, "%s") error: %s
sv: getaddrinfo(NULL, "%s") fel: %s

en: Cannot resolve service %s to port number.
sv: Kan inte slå upp tjänsten %s till portnummer.

en: Please specify the service as decimal port number.
sv: Ange tjänsten som ett decimalt portnummer.

en: WARNING: smtphost contains unparsed option part %s
sv: VARNING: smtphost innehåller en otolkad flaggdel %s

en: TLS wrapped connection failed.
sv: TLS-inkapslad anslutning misslyckades.

en: SMTP server greeted with error and does not want our mail.
sv: SMTP-servern hälsade med ett fel och vill inte ha vår post.

en: %s: opportunistic upgrade to TLS failed, cannot continue.
    You can add /notls to the SMTP server name to avoid STARTTLS.
sv: %s: opportunistisk uppgradering till TLS misslyckades, kan inte fortsätta
    Man kan lägga till /notls till SMTP-serverns namn för att undvika STARTTLS.

en: forwarding to %s
sv: vidarebefordrar till %s

en: SMTP: (bounce-message body)
sv: SMTP: (returmeddelandes kropp)

en: mail from %s bounced to %s
sv: post från %s studsade till %s

en: %cMTP error: %s
sv: %cMTP-fel: %s

en: SMTP server requires STARTTLS, keeping message.
sv: SMTP-servern kräver STARTTLS, behåller meddelandet.

en: BSMTP file open failed: %s
sv: BSMTP-öppning av fil misslyckades: %s

en: BSMTP preamble write failed: %s.
sv: BSMTP-skrivning av ingressen misslyckades: %s.

en: %cMTP listener doesn't like recipient address `%s'
sv: %cMTP-lyssnaren tycker inte om mottagaradressen ”%s”

en: %cMTP listener doesn't really like recipient address `%s'
sv: %cMTP-lyssnaren tycker inte riktigt om mottagaradressen ”%s”

en: no address matches; no postmaster set.
sv: inga adressmatchningar, ingen postmästare satt.

en: can't even send to %s!
sv: kan inte ens skicka till %s!

en: no address matches; forwarding to %s.
sv: inga adressmatchningar, vidarebefordrar till %s.

en: MDA option contains single-quoted %%%c expansion.
sv: Flaggan MDA innehåller en enkelciterad %%%c-expansion.

en: Refusing to deliver. Check the manual and fix your mda option.
sv: Vägrar att leverera.  Se manualen och fixa din mda-flagga.

en: about to deliver with: %s
sv: färdig att leverera med: %s

en: Cannot switch effective user id to %ld: %s
sv: Kan inte byta effektiv användar-id till %ld: %s

en: Cannot switch effective user id back to original %ld: %s
sv: Kan inte byta tillbaka effektiv användar-id till originalet %ld: %s

en: MDA open failed
sv: misslyckades öppna MDA:n

en: MDA
sv: MDA-fel

en: sink
sv: sänka

en: %cMTP connect to %s failed
sv: %cMTP-anslutning till %s misslyckades

en: Message termination or close of BSMTP file failed: %s
sv: Meddelandeavslutning eller stängning av BSMTP-fil misslyckades: %s

en: Error writing to MDA: %s
sv: Fel vid skrivning till MDA:n: %s

en: MDA died of signal %d
sv: MDA:n dog av signal %d

en: MDA returned nonzero status %d
sv: MDA:n returnerade status skild från noll %d

en: Strange: MDA pclose returned %d and errno %d/%s, cannot handle at %s:%d
sv: Konstigt: pclose av MDA:n returnerade %d och errno %d/%s, kan inte hanteras vid %s:%d

en: SMTP listener refused delivery
sv: SMTP-lyssnaren vägrade leverera

en: LMTP delivery error on EOM
sv: LMTP-leveransfel vid EOM

en: Unexpected non-503 response to LMTP EOM: %s
sv: Oväntat icke-503-svar på LMTP EOM: %s

en: The Fetchmail Daemon
sv: Fetchmail-demonen

en: Server rejected the AUTH command.
sv: Servern avvisade AUTH-kommandot.

en: ESMTP CRAM-MD5 Authentication...
sv: ESMTP CRAM-MD5-autentisering …

en: Malformed server reply
sv: Felformaterat serversvar

en: Bad base64 reply from server.
sv: Felaktigt base64-svar från servern.

en: Challenge decoded: %s
sv: Utmaningen avkodad: %s

en: Digest text buffer too small!
sv: Textbufferten för kontrollsumman är för liten!

en: ESMTP PLAIN Authentication...
sv: ESMTP PLAIN-autentisering …

en: ESMTP LOGIN Authentication...
sv: ESMTP LOGIN-autentisering …

en: authentication requested, but not offered by server.
sv: autentisering begärd, men erbjuds inte av servern.

en: smtp listener protocol error
sv: protokollfel hos smtp-lyssnaren

en: fetchmail: malloc failed
sv: fetchmail: malloc misslyckades

en: fetchmail: plugin for host %s service %s is empty, cannot run!
sv: fetchmail: plugin för värd %s tjänst %s är tom, kan inte köras!

en: fetchmail: socketpair failed
sv: fetchmail: socketpair misslyckades

en: fetchmail: fork failed
sv: fetchmail: fork misslyckades

en: dup2 failed
sv: dup2 misslyckades

en: running %s (host %s service %s)
sv: kör %s (värd %s tjänst %s)

en: execvp(%s) failed
sv: execvp(%s) misslyckades

en: getaddrinfo("%s","%s") error: %s
sv: getaddrinfo("%s","%s") fel: %s

en: Try adding the --service option (see also FAQ item R12).
sv: Försök att lägga till flaggan --service (se även FAQ-post R12).

en: unknown (%s)
sv: okänt (%s)

en: Trying to connect to %s/%s...
sv: Försöker ansluta till %s/%s …

en: cannot create socket: %s
sv: kan inte skapa uttag: %s

en: name %d: cannot create socket family %d type %d: %s
sv: namn %d: kan inte skapa uttag med familj %d typ %d: %s

en: connection failed.
sv: anslutningen misslyckades.

en: connection to %s:%s [%s/%s] failed: %s.
sv: anslutningen till %s:%s [%s/%s] misslyckades: %s.

en: name %d: connection to %s:%s [%s/%s] failed: %s.
sv: namn %d: anslutning till %s:%s [%s/%s] misslyckades: %s.

en: connected.
sv: ansluten.

en: Connection errors for this poll:
    %s
sv: Anslutningsfel för denna kontroll:
    %s

en: %s reported: %s
sv: %s rapporterade: %s

en: SSL verify callback error: current certificate NULL!
sv: fel i återanrop vid SSL-verifiering: nuvarande certifikat är NULL!

en: SSL verify callback depth %d: verify_ok == %d, err = %d, %s
sv: SSL-verifieringens återanropsdjup %d: verify_ok == %d, err = %d, %s

en: Server certificate:
sv: Servercertifikat:

en: Certificate chain, from root to peer, starting at depth %d:
sv: Certifikatskedja, från rot till motpart, med start på djup %d:

en: Certificate at depth %d:
sv: Certifikat på djup %d:

en: Issuer Organization: %s
sv: Utgivarorganisation: %s

en: Warning: Issuer Organization Name too long (possibly truncated).
sv: Varning: Utgivarorganisationens namn är för långt (möjligen avhugget).

en: Unknown Organization
sv: Okänd organisation

en: Issuer CommonName: %s
sv: Utgivarens vanliga namn: %s

en: Warning: Issuer CommonName too long (possibly truncated).
sv: Varning: Utgivarens vanliga namn är för långt (möjligen avhugget).

en: Unknown Issuer CommonName
sv: Okänt vanligt namn på utgivaren

en: Subject CommonName: %s
sv: Subjektets vanliga namn: %s

en: Bad certificate: Subject CommonName too long!
sv: Felaktigt certifikat: Subjektets vanliga namn är för långt!

en: Bad certificate: Subject CommonName contains NUL, aborting!
sv: Felaktigt certifikat: Subjektets vanliga namn innehåller nolltecken, avbryter!

en: Subject Alternative Name: %s
sv: Subjektets alternativa namn: %s

en: Bad certificate: Subject Alternative Name contains NUL, aborting!
sv: Felaktigt certifikat: Subjektets alternativa namn innehåller nolltecken, avbryter!

en: Server CommonName mismatch: %s != %s
sv: Serverns vanliga namn stämmer inte: %s ≠ %s

en: Server name not set, could not verify certificate!
sv: Serverns namn inte satt, kunde inte verifiera certifikatet!

en: Unknown Server CommonName
sv: Serverns vanliga namn okänt

en: Server name not specified in certificate!
sv: Serverns namn är inte angivet i certifikatet!

en: Server certificate verification error: %s
sv: Fel vid verifiering av servercertifikatet: %s

en: Broken certification chain at: %s
sv: Trasig certifikatskedja vid: %s

en: This could mean that the server did not provide the intermediate CA's certificate(s), which is nothing fetchmail could do anything about.  For details, please see the README.SSL-SERVER document that ships with fetchmail.
sv: Detta kan betyda att servern inte tillhandahöll de mellanliggande CA:nas certifikat, vilket inte är något fetchmail kunde göra något åt.  För detaljer, se dokumentet README.SSL-SERVER som kommer med fetchmail.

en: Missing trust anchor certificate: %s
sv: Förtroendeankarcertifikat saknas: %s

en: This could mean that the root CA's signing certificate is not in the trusted CA certificate location, or that c_rehash needs to be run on the certificate directory. For details, please see the documentation of --sslcertpath and --sslcertfile in the manual page. See README.SSL for details.
sv: Detta kan betyda att root-CA:ns signeringscertifikat inte finns på platserna för betrodda CA-certifikat, eller att c_rehash behöver köras på certifikatkatalogen.  För detaljer, se dokumentationen av --sslcertpath och --sslcertfile i manualsidan.  Se README.SSL för detaljer.

en: Cannot fetch digest implementation %s for sslfingerprint!
sv: Kan inte hämta kontrollsummeimplementationen %s till sslfingerprint!

en: X509_digest(): Out of memory!
sv: X509_digest(): slut på minne!

en: %s fingerprint is: {%s}%s
sv: %s fingeravtryck är: {%s}%s

en: %s fingerprint (%s) matches: %s
sv: %s fingeravtryck (%s) stämmer: %s

en: %s fingerprint ({%s}%s) does not match expected %s!
sv: %s fingeravtryck ({%s}%s) stämmer inte med det förväntade %s!

en: Invalid SSL protocol '%s' specified, using default autoselect (auto).
sv: Ogiltigt SSL-protokoll ”%s” angivet, använder standard autoval (auto).

en: Loaded wolfSSL library %#lx older than headers %#lx, refusing to work.
sv: Det inlästa wolfSSL-biblioteket %#lx är äldre än huvudena %#lx, vägrar att arbeta.

en: Loaded OpenSSL library %#lx older than headers %#lx, refusing to work.
sv: Det inlästa OpenSSL-biblioteket %#lx är äldre än huvudena %#lx, vägrar att arbeta.

en: Loaded OpenSSL library %#lx newer than headers %#lx, trying to continue.
sv: Det inlästa OpenSSL-biblioteket %#lx är nyare än huvudena %#lx, försöker att fortsätta.

en: File descriptor out of range for SSL
sv: Filbeskrivare utanför intervallet för SSL

en: Note that some distributions disable older protocol versions in weird non-standard ways. Try a newer protocol version.
sv: Observera att några distributioner avaktiverar äldre protokollversioner på konstiga icke-standardsätt.  Försök med en nyare protokollversion.

en: SSL/TLS <= 1.2: environment variable %s unset, using fetchmail built-in ciphers.
sv: SSL/TLS ≤ 1.2: miljövariabeln %s är inte satt, använder fetchmails inbyggda chiffer.

en: built-in defaults
sv: inbyggda standardvärden

en: SSL/TLS <= 1.2: ciphers set from %s to "%s"
sv: SSL/TLS ≤ 1.2: chiffer satt från %s till ”%s”

en: SSL/TLS: <= 1.2 failed to set ciphers from %s to "%s"
sv: SSL/TLS: ≤ 1.2 misslyckades att sätta chiffer från %s till “%s“

en: TLS >= 1.3: ciphersuite set from %s to "%s"
sv: TLS ≥ 1.3: chiffersviten satt från %s till ”%s”

en: TLS >= 1.3: failed to set ciphersuite from %s to "%s"
sv: TLS ≥ 1.3: misslyckades att sätta chiffersviten från %s till ”%s”

en: TLS >= 1.3: environment variable %s unset, using OpenSSL built-in ciphersuites.
sv: TLS ≥ 1.3: miljövariabeln %s är inte satt, använder OpenSSL:s inbyggda chiffersviter.

en: The %s environment variable must contain a non-negative integer - parsing failed, using default level %d.
sv: Miljövariabeln %s måste innehålla ett ickenegativt heltal — tolkningen misslyckades, använder standardnivån %d.

en: Parsed %s to set new security level %d
sv: Tolkade %s för att sätta en ny säkerhetsnivå %d

en: DEBUG: SSL security level is %d
sv: FELSÖKNING: SSL:s säkerhetsnivå är %d

en: Cannot load verify locations (file="%s", dir="%s"), error %d:
sv: Kan inte läsa in verifikationsplatser (fil=”%s”, kat=”%s”), fel %d:

en: Warning: SSL_set_tlsext_host_name(%p, "%s") failed (code %#lx), trying to continue.
sv: Varning: SSL_set_tlsext_host_name(%p, "%s") misslyckades (kod %#lx), försöker att fortsätta.

en: fetchmail: sock %d: wolfSSL_check_domain_name(%p, "%s") returned %d, trying to continue
sv: fetchmail: uttg %d: wolfSSL_check_domain_name(%p, "%s") returnerade %d, försöker att fortsätta

en: Warning: X509_VERIFY_PARAM_set1_host(%p, "%s") failed (code %#x), trying to continue.
sv: Varning: X509_VERIFY_PARAM_set1_host(%p, "%s") misslyckades (kod %#x), försöker att fortsätta.

en: Server shut down connection prematurely during SSL_connect().
sv: Servern stängde ner förbindelsen för tidigt under SSL_connect().

en: System error during SSL_connect(): %s
sv: Systemfel under SSL_connect(): %s

en: Cannot obtain current SSL/TLS cipher - no session established?
sv: Kan inte hämta aktuellt SSL/TLS-chiffer — ingen förbindelse etablerad?

en: Certificate/fingerprint verification was somehow skipped!
sv: Certifikat-/fingeravtrycksverifikation hoppades på något sätt över!

en: Warning: the connection is insecure, continuing anyways. (Better use --sslcertck!)
sv: Varning: anslutningen är osäker, fortsätter ändå.  (Bättre att använda --sslcertck!)

en: mapped address %s to local %s
sv: översatte adressen %s till den lokala %s

en: mapped %s to local %s
sv: översatte %s till den lokala %s

en: passed through %s matching %s
sv: skickade vidare %s som matchar %s

en: analyzing Received line:
    %s
sv: analyserar Received-rad:
    %s

en: line accepted, %s is an alias of the mailserver
sv: raden accepterad, %s är ett alias för postservern

en: line rejected, %s is not an alias of the mailserver
sv: raden avvisad, %s är inte ett alias för postservern

en: no Received address found
sv: ingen Received-adress hittad

en: found Received address `%s'
sv: hittade Received-adressen ”%s”

en: incorrect header line found - see manpage for bad-header option
sv: felaktig huvudrad hittad - se flaggan bad-header i manualsidan

en: line: %s
sv: rad: %s

en: Parsing envelope "%s" names "%-.*s"
sv: Tolkar kuvertet ”%s” namn ”%-.*s”

en: Parsing Received names "%-.*s"
sv: Tolkar Received-namn ”%-.*s”

en: No envelope recipient found, resorting to header guessing.
sv: Ingen kuvertmottagare hittad, tar till gissning från huvuden.

en: Guessing from header "%-.*s".
sv: Gissar utgående från huvudet ”%-.*s”.

en: no local matches, forwarding to %s
sv: inga lokala matchningar, vidarebefordrar till %s

en: forwarding and deletion suppressed due to DNS errors
sv: vidarebefordran och radering avstängd på grund av DNS-fel

en: writing RFC822 msgblk.headers
sv: skriver RFC822 msgblk.headers

en: no recipient addresses matched declared local names
sv: inga mottagaradresser matchade deklarerade lokala namn

en: recipient address %s didn't match any local name
sv: mottagaradressen %s matchade inte något lokalt namn

en: message has embedded NULs
sv: meddelandet har inbäddade nolltecken

en: SMTP listener rejected local recipient addresses:
sv: SMTP-lyssnaren avvisade lokala mottagaradresser:

en: error writing message text
sv: fel när meddelandetexten skrevs

en: Buffer too small. This is a bug in the caller of %s:%lu.
sv: Bufferten är för liten.  Detta är ett fel i anroparen av %s:%lu.

en: Open or read error while reading idfile %s: %s
sv: Öppnings- eller läsningsfel när idfilen %s lästes: %s

en: Old UID list from %s:
sv: Gammal UID-lista från %s:

en:  <empty>
sv:  <tom>

en: Scratch list of UIDs:
sv: Utkastlista av UID:er:

en: Merged UID list from %s:
sv: Sammanslagen UID-lista från %s:

en: New UID list from %s:
sv: Ny UID-lista från %s:

en: not swapping UID lists, no UIDs seen this query
sv: växlar inte UID-listor, inga UID:er har setts i denna fråga

en: discarding new UID list
sv: kastar ny UID-lista

en: Deleting fetchids file.
sv: Raderar fetchids-filen.

en: Error deleting %s: %s
sv: Fel när %s raderades: %s

en: Writing fetchids file.
sv: Skriver fetchids-fil.

en: Write error on fetchids file %s: %s
sv: Fel när fetchids-filen %s skrevs: %s

en: Error writing to fetchids file %s, old file left in place.
sv: Fel när fetchids-filen %s skrevs, den gamla filen lämnas kvar.

en: Cannot rename fetchids file %s to %s: %s
sv: Kan inte byta namn på fetchids-filen %s till %s: %s

en: Cannot open fetchids file %s for writing: %s
sv: Kan inte öppna fetchids-filen %s för skrivning: %s

en: malloc failed
sv: malloc misslyckades

en: realloc failed
sv: realloc misslyckades
