nautilus - en to am translation catalogue (58 entries)

en: Extract Here
am: ወደዚህ አውጣ

en: Load Options
am: ምርጫዎች ጫን (_L)

en: Location
am: ቦታ

en: Open Files
am: ፋይሎች ክፈት...

en: Password
am: _ሚስጢራዊ ቃል፦

en: _All files
am: ሁሉንም ፋይሎች (_A)

en: _Application:
am: መጠቀሚያ ፕሮግራም፦ (_A)

en: _Files:
am: ፋይሎች፦ (_F)

en: _Password:
am: _ሚስጢራዊ ቃል፦

en: _Selected files
am: የተመረጠው ፋይሎች (_S)

en: example: *.txt; *.doc
am: ለምሳሌ፦ *.txt; *.doc

en: Extract
am: የተወጣጣ

note: Create the application.
en: Archive Manager
am: የመዝገብ ቤት መቆጣጠሪያ

en: Extract To...
am: ለ... መርጠህ አውጣ

en: Automatic
am: አውቶማቲክ

en: Overwrite
am: በላዩ ላይ ይጻፍ

en: New
am: አዲስ

en: Archive type:
am: የመዝገብ ቤት ዓይነት፦

en: Open
am: ክፈት

en: _Load Options
am: ምርጫዎች ጫን (_L)

en: Sa_ve Options
am: ምርጫዎች አስቀምጥ (_V)

en: Save Options
am: ምርጫዎች አስቀምጥ (_V)

en: Create _Folder
am: ዶሴ ፍጠር (_F)

en: Files
am: ፋይሎች

en: Actions
am: ትግባሮች

en: Path:
am: መተላለፊያ፦

en: Name:
am: ስም፦

en: %s Properties
am: %sን ምርጫዎች

en: Number of files:
am: የፋይል ብዛት፦

en: Unknown type
am: ያልታወቀ ዓይነት

en: _View
am: ተመልከት (_V)

en: ARCHIVE
am: መዝገብ ቤት

en: FOLDER
am: ዶሴ

en: _Archive
am: መዝገብ ቤት (_A)

en: _Edit
am: አስተካክል (_E)

en: Add
am: ጨምር

en: Open archive
am: መዝገብ ቤትን ክፈት

en: Open Fi_les...
am: ፋይሎች ክፈት...

en: Pass_word...
am: ሚስጢራዊ ቃል... (_w)

en: Select _All
am: _ሁሉንም ምረጡ (_A)

en: Select all files
am: ሁሉንም ፋይሎች ምረጡ

en: _View File
am: ፋይል አሳይ (_V)

en: _Toolbar
am: ቱልባር (_T)

en: Stat_usbar
am: ስታተስባር (_U)

en: View the statusbar
am: ስታተስባሩን አሳይ

en: _Reversed Order
am: የተቀያየረ ቅደም ተከተል (_R)

en: View All _Files
am: ሁሉንም ፋይሎች አሳይ (_F)

en: by _Name
am: በስሙ (_N)

en: by _Size
am: በመጠኑ (_S)

en: by T_ype
am: በዓይነቱ (_y)

en: Folder
am: ዶሴ

en: [read only]
am: [ለንባብ ብቻ]

en: Command not found.
am: ማዘዣው አልተገኘም።

en: Create _Archive
am: መዝገብ ቤትን ፍጠር (_A)

en: Size
am: መጠን

en: Type
am: ዓይነት

en: Name
am: ስም

en: _Rename
am: እንደገና ሰይም (_R)
