file-roller master - en to ja translation catalogue (296 entries)

en: Open, modify and create compressed archive files
ja: 圧縮ファイル、アーカイブファイルのオープン、修正、作成を行います

en: Archive Manager (also known as File Roller) is the default GNOME application for opening, creating, and modifying archive and compressed archive files.
ja: アーカイブマネージャー (File Roller としても知られています) は、アーカイブファイルや圧縮ファイルのオープン、作成、修正を行うための GNOME デフォルトのアプリケーションです。

en: Archive Manager supports a wide range of different archive files, including:
ja: アーカイブマネージャーは様々なアーカイブ形式に対応しています。代表的な形式としては次のものがあります。

en: gzip archives (.tar.gz, .tgz)
ja: gzip アーカイブ (.tar.gz, .tgz)

en: bzip archives (.tar.bz, .tbz)
ja: bzip アーカイブ (.tar.bz, .tbz)

en: zip archives (.zip)
ja: zip アーカイブ (.zip)

en: xz archives (.tar.xz)
ja: xz アーカイブ (.tar.xz)

en: Archive Manager
ja: アーカイブマネージャー

en: Create and modify an archive
ja: アーカイブを作成したり修正したりします

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: zip;tar;extract;unpack;
ja: zip;tar;extract;unpack;アーカイブ;圧縮;展開;伸長;解凍;アンパック;

en: How to sort files
ja: ファイルの並べ替え方

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
ja: 何を基準にしてファイルを並べるか。利用可能な値: name, size, type, time, path

en: Sort type
ja: 拡張子で並べ替え

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
ja: 昇順/降順のどちらで並べ替えるか。利用可能な値: ascending, descending

en: List Mode
ja: 一覧の形式

en: Use “all-files” to view all the files in the archive in a single list, use “as-folder” to navigate the archive as a folder.
ja: “all-files”は、アーカイブにあるすべてのファイルを一覧で表示するのに使用し、“as-folder”は、アーカイブをフォルダーのように扱う場合に使用します。

en: Display type
ja: 拡張子を表示する

en: Display the type column in the main window.
ja: メインウィンドウに拡張子の列を表示します。

en: Display size
ja: サイズを表示する

en: Display the size column in the main window.
ja: メインウィンドウにサイズの列を表示します。

en: Display time
ja: 更新日時を表示する

en: Display the time column in the main window.
ja: メインウィンドウに更新日時の列を表示します。

en: Display path
ja: パスを表示する

en: Display the path column in the main window.
ja: メインウィンドウにパスの列を表示します。

en: Name column width
ja: 名前の列幅

en: The default width of the name column in the file list.
ja: ファイル一覧の名前列のデフォルト幅

en: View the sidebar
ja: サイドバーを表示する

en: Whether to display the sidebar.
ja: サイドバーを表示するかどうかです。

en: Editors
ja: 編集

en: List of applications entered in the “Open File” dialog and not associated with the file type.
ja: ファイル形式に関連付けられていないが、“ファイルを開く”ダイアログで表示されるアプリケーションの一覧です。

en: Compression level
ja: 圧縮レベル

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very-fast, fast, normal, maximum.
ja: 圧縮レベルはファイルをアーカイブへ追加するときに使用します。利用可能な値: very-fast, fast, normal, maximum.

en: Encrypt the archive header
ja: アーカイブのヘッダーを暗号化する

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
ja: アーカイブのヘッダーを暗号化するかどうかです。ヘッダーが暗号化されている場合、アーカイブの内容と同様にファイル一覧を表示するのにもパスワードが必要になります。

en: Do not overwrite newer files
ja: 新しいファイルは上書きしない

en: Recreate the folders stored in the archive
ja: アーカイブ中に保存されているフォルダーを再作成する

en: Default volume size
ja: デフォルトのボリュームサイズ

en: The default size for volumes.
ja: 分割容量のデフォルトサイズです。

en: Extract Here
ja: ここで展開

note: Translators: the current position is the current folder
en: Extract the selected archive to the current position
ja: 指定したアーカイブを現在の場所に展開します

en: Extract To…
ja: 展開…

en: Extract the selected archive
ja: 指定したアーカイブを展開します

en: Could not add the files to the archive
ja: アーカイブにファイルを追加できませんでした

en: You don’t have the right permissions to read files from folder “%s”
ja: フォルダー“%s”からファイルを読み取る権限がありません

[ctx: Window title]
en: Add Files
ja: ファイルを追加

en: _Options
ja: オプション(_O)

[ctx: Action]
note: load options
en: Load Options
ja: オプションを読み込む

[ctx: Action]
note: save options
en: Save Options
ja: オプションを保存

note: clear options
en: Reset Options
ja: オプションを初期化

[ctx: Window title]
en: Load Options
ja: オプションを読み込む

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

[ctx: Window title]
en: Save Options
ja: オプションを保存

en: _Options Name:
ja: オプション名(_O):

en: _OK
ja: OK(_O)

note: Translators: %s is a filename
en: Password required for “%s”
ja: “%s”はパスワードを必要とします

en: Wrong password.
ja: パスワードが違います。

en: Compress
ja: 圧縮

en: Destination folder “%s” does not exist.
    
    Do you want to create it?
ja: 展開先のフォルダー“%s”がありません。
    
    作成しますか?

en: Create _Folder
ja: フォルダーを作成(_F)

en: Extraction not performed
ja: アーカイブの展開を中止します

en: Could not create the destination folder: %s.
ja: 展開先のフォルダーを作成できません: %s

en: You don’t have the right permissions to extract archives in the folder “%s”
ja: フォルダー“%s”の中にアーカイブを展開する権限がありません

[ctx: Window title]
en: Extract
ja: 展開

en: There was an internal error trying to search for applications:
ja: アプリケーションの検索中に内部エラーが発生しました:

en: Archive type not supported.
ja: この種類のアーカイブはサポートしていません。

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
ja: %s ファイル用のコマンドはインストールされていません。
    このファイルを開くコマンドを検索しますか?

en: Could not open this file type
ja: この種類のファイルは開けません

en: _Search Command
ja: コマンドを検索(_S)

en: Enter a password for “%s”
ja: “%s”のパスワードを入力してください

en: %s Properties
ja: %s のプロパティ

en: Update the file “%s” in the archive “%s”?
ja: アーカイブ“%2$s”の中にある“%1$s”を更新しますか?

note: secondary text
en: The file has been modified with an external application. If you don’t update the file in the archive, all of your changes will be lost. | %d files have been modified with an external application. If you don’t update the files in the archive, all of your changes will be lost.
ja[0]: 別のアプリケーションがアーカイブにある %d 個のファイルを変更しました。これらのファイルを更新しないと変更内容がすべて失われます。

en: Update the files in the archive “%s”?
ja: アーカイブ“%s”の中にあるファイルを更新しますか?

en: _Update
ja: 更新(_U)

en: Update Files
ja: ファイルを更新

en: An archive manager for GNOME.
ja: GNOME のアーカイブマネージャーです。

en: Add files to the specified archive and quit the program
ja: 指定したアーカイブにファイルを追加してプログラムを終了する

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
ja: アーカイブ名をダイアログで確認した後ファイルを追加してプログラムを終了する

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
ja: 指定したフォルダーにアーカイブを展開してプログラムを終了する

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
ja: 展開先のフォルダーをダイアログで確認した後アーカイブを展開してプログラムを終了する

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
ja: アーカイブの内容をアーカイブがあるフォルダーに展開してプログラムを終了する

en: Default folder to use for the “--add” and “--extract” commands
ja: “--add”と“--extract”コマンドで使用するデフォルトのフォルダー

en: Create destination folder without asking confirmation
ja: 展開先のフォルダーを作成するときに確認しない

en: Use the notification system to notify the operation completion
ja: 通知システムを使用して操作の完了を通知する

en: Start as a service
ja: サービスとして起動する

en: Show version
ja: バージョンを表示する

[ctx: Window title]
en: Extract archive
ja: アーカイブを展開

en: — Create and modify an archive
ja: — アーカイブを作成したり修正したりします

en: You don’t have the right permissions.
ja: 適切な権限がありません。

en: This archive type cannot be modified
ja: この種類のアーカイブは変更できません。

en: You can’t add an archive to itself.
ja: アーカイブ自身を追加することはできません。

note: Translators: %s is a filename.
en: Adding “%s”
ja: “%s”を追加中

note: Translators: %s is a filename.
en: Extracting “%s”
ja: “%s”を展開中

note: Translators: %s is a filename.
en: Removing “%s”
ja: “%s”を削除中

en: Could not find the volume: %s
ja: ボリュームが見つかりません: %s

en: Deleting files from archive
ja: アーカイブからファイルを削除

en: Recompressing archive
ja: アーカイブを再圧縮

en: Decompressing archive
ja: アーカイブを展開

en: Archive not found
ja: アーカイブが見つかりませんでした

en: Could not load the location
ja: 開く場所を読み込めません

en: Could not create the archive
ja: アーカイブを作成できませんでした

en: You have to specify an archive name.
ja: アーカイブ名を指定してください。

en: You don’t have permission to create an archive in this folder
ja: このフォルダーの中にアーカイブを作成する権限がありません

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is the same as old one, please type other name.
ja: 新しい名前が古い名前と同じです。他の名前を入力してください。

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ja: ファイル“%s”はすでに存在します。置換しますか?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
ja: ファイルは“%s”内にすでに存在します。ファイルを置換してその内容を上書きします。

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Could not delete the old archive.
ja: 古いアーカイブを削除できません。

[ctx: Window title]
en: Open
ja: 開く

en: All archives
ja: すべてのアーカイブ

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Operation completed
ja: 操作が完了しました

en: Folder
ja: フォルダー

en: [read only]
ja: [読み取り専用]

en: Could not display the folder “%s”
ja: フォルダー“%s”を表示できません

note: Translators: %s is a filename
en: Creating “%s”
ja: “%s”を作成中

note: Translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
ja: “%s”を読み込み中

note: Translators: %s is a filename
en: Reading “%s”
ja: “%s”を読み取り中

note: Translators: %s is a filename
en: Deleting the files from “%s”
ja: “%s”からファイルを削除中

note: Translators: %s is a filename
en: Testing “%s”
ja: “%s”を検査中

en: Getting the file list
ja: ファイルの一覧を取得中

note: Translators: %s is a filename
en: Copying the files to add to “%s”
ja: “%s”に追加するためにファイルをコピー中

note: Translators: %s is a filename
en: Adding the files to “%s”
ja: “%s”にファイルを追加中

note: Translators: %s is a filename
en: Extracting the files from “%s”
ja: “%s”からファイルを展開中

en: Copying the extracted files to the destination
ja: 取り出したファイルを展開先にコピー中

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
ja: “%s”を保存中

note: Translators: %s is a filename
en: Renaming the files in “%s”
ja: “%s”内のファイル名を変更中

note: Translators: %s is a filename
en: Updating the files in “%s”
ja: “%s”内のファイルを更新中

en: %d file remaining | %'d files remaining
ja[0]: 残り %d 個のファイル

en: Please wait…
ja: お待ちください…

en: Extraction completed successfully
ja: アーカイブの展開が完了しました

en: _Show the Files
ja: ファイルを表示(_S)

note: Translators: %s is a filename
en: “%s” created successfully
ja: “%s”の作成に成功しました

en: _Open the Archive
ja: アーカイブを開く(_O)

en: Command exited abnormally.
ja: コマンドが異常終了しました。

en: An error occurred while extracting files.
ja: ファイルの展開中にエラーが発生しました。

en: Could not open “%s”
ja: “%s”を開けませんでした

en: An error occurred while loading the archive.
ja: アーカイブの読み込み中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while deleting files from the archive.
ja: アーカイブからのファイルの削除中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while adding files to the archive.
ja: アーカイブへのファイルの追加中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while testing archive.
ja: アーカイブの検査中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while saving the archive.
ja: アーカイブの保存中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while renaming the files.
ja: ファイル名の変更中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while updating the files.
ja: ファイルの更新中にエラーが発生しました。

en: An error occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: Command not found.
ja: コマンドが見つかりませんでした。

en: Test Result
ja: 検査結果

en: Could not perform the operation
ja: 操作を実行できませんでした

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
ja: このファイルを現在のアーカイブまたは新しいアーカイブに追加しますか?

en: Do you want to create a new archive with these files?
ja: これらのファイルを含んだ新しいアーカイブを作成しますか?

en: Create _Archive
ja: 新しいアーカイブを作成(_A)

en: New Archive
ja: 新しいアーカイブ

en: Folders
ja: フォルダー

[ctx: File]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: File]
en: Type
ja: 種類

[ctx: File]
en: Modified
ja: 更新日時

[ctx: File]
en: Location
ja: 場所

[ctx: File]
en: Name
ja: 名前

[ctx: Action]
en: Extract
ja: 展開

[ctx: Action]
en: Add Files
ja: ファイルを追加

en: Find files by name
ja: ファイルを名前で検索します

en: Go to the previous visited location
ja: 前に表示した場所へ移動します

en: Go to the next visited location
ja: 次に表示した場所へ移動します

en: Go to the home location
ja: アーカイブのルートへ移動します

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
ja: 場所(_L):

[ctx: Action]
en: Open
ja: 開く

en: Replace file “%s”?
ja: “%s”を置換しますか?

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
ja: すでに“%s”に同じ名前の別のファイルがあります。

en: Replace _All
ja: すべて置換(_A)

en: Replace _Nothing
ja: 置換しない(_N)

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: Could not save the archive “%s”
ja: アーカイブ“%s”を保存できません

en: Save
ja: 保存

en: Last Output
ja: 最後の出力

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is void, please type a name.
ja: 名前が入力されていません。名前を入力してください。

note: Translators: the %s references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: Name “%s” is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
ja: “%s”には不正な文字 %s のいずれかが含まれています。他の名前を入力してください。

en: A folder named “%s” already exists.
    
    %s
ja: フォルダー“%s”はすでに存在します。
    
    %s

en: Please use a different name.
ja: 他の名前を指定してください。

en: A file named “%s” already exists.
    
    %s
ja: ファイル“%s”はすでに存在します。
    
    %s

en: Rename
ja: 名前を変更

en: _New folder name:
ja: 新しいフォルダー名(_N):

en: _New file name:
ja: 新しいファイル名(_N):

en: _Rename
ja: 名前を変更(_R)

en: Could not rename the folder
ja: フォルダー名を変更できませんでした

en: Could not rename the file
ja: ファイル名を変更できませんでした

note: Translators: %s are archive filenames
en: Moving the files from “%s” to “%s”
ja: “%s”から“%s”へファイルを移動中

note: Translators: %s are archive filenames
en: Copying the files from “%s” to “%s”
ja: “%s”から“%s”にファイルをコピー中

en: Paste Selection
ja: 選択部分を貼り付け

en: _Destination folder:
ja: 操作先のフォルダー(_D):

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

note: This is the time format used in the "Date Modified" column and * in the Properties dialog.  See the man page of strftime for an * explanation of the values.
en: %d %B %Y, %H:%M
ja: %Y年%B%-e日 %H:%M

en: C_ommand Line Output:
ja: コマンドライン出力(_O)

en: Could not display help
ja: ヘルプを表示できませんでした

en: Change password visibility
ja: パスワードの可視状態を変更します

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: _Extract
ja: 展開(_E)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Add
ja: 追加

en: Include _files:
ja: 対象とするファイル(_F):

en: E_xclude files:
ja: 除外するファイル(_X):

en: _Exclude folders:
ja: 除外するフォルダー(_E):

en: example: *.o; *.bak
ja: 例: *.o; *.bak

en: Actions
ja: 操作

en: Add only if _newer
ja: 新しい場合にのみ追加する(_N)

en: _Follow symbolic links
ja: シンボリックリンクをたどる(_F)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _New Archive…
ja: 新しいアーカイブ(_N)…

en: _Open…
ja: 開く(_O)…

en: _Extract Files…
ja: ファイルを展開(_E)…

en: Save _As…
ja: 名前を付けて保存(_A)…

en: _Test Integrity
ja: 整合性のテスト(_T)

en: Properties
ja: プロパティ

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Add Files…
ja: ファイルを追加(_A)…

en: _Rename…
ja: 名前を変更(_R)…

en: _Delete Files…
ja: ファイルを削除(_D)…

en: _Select All
ja: すべて選択(_S)

en: D_eselect All
ja: すべて選択解除(_E)

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: Set Pass_word…
ja: パスワードを設定(_W)…

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: View All _Files
ja: 全ファイルを一覧表示(_F)

en: View as a F_older
ja: フォルダー形式で表示(_O)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Contents
ja: 目次

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _All files
ja: すべてのファイル(_A)

en: _Selected files
ja: 選択したファイル(_S)

en: _Files:
ja: ファイル(_F):

en: example: *.txt; *.doc
ja: 例: *.txt; *.doc

en: _Keep directory structure
ja: フォルダー構造を維持する(_K)

en: Do not _overwrite newer files
ja: 新しいファイルは上書きしない(_O)

en: Dese_lect All
ja: すべて選択解除(_L)

en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Go up one level
ja: 一つ上の階層へ移動します

en: _Save As…
ja: 名前を付けて保存(_S)…

en: Pass_word…
ja: パスワード(_W)…

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: Side_bar
ja: サイドバー(_B)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _About Archive Manager
ja: アーカイブマネージャーについて(_A)

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: shortcut window]
en: Create new archive
ja: 新しいアーカイブを作成する

[ctx: shortcut window]
en: Open an archive
ja: アーカイブを開く

[ctx: shortcut window]
en: Extract an archive
ja: アーカイブを展開する

[ctx: shortcut window]
en: Save with another name
ja: 名前を付けて保存する

[ctx: shortcut window]
en: View archive properties
ja: アーカイブのプロパティを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Rename file or folder in an archive
ja: アーカイブ内のファイル/フォルダーの名前を変更する

[ctx: shortcut window]
en: View
ja: 表示

[ctx: shortcut window]
en: Display the tree view of the folders in the side pane
ja: サイドペインにフォルダーをツリー表示する

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a list of files
ja: アーカイブ内のファイルを一覧表示する

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a folder structure
ja: アーカイブ内のファイルをフォルダー形式で表示する

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
ja: 表示を更新する

[ctx: shortcut window]
en: Common
ja: 一般

[ctx: shortcut window]
en: Find
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ja: すべて選択する

[ctx: shortcut window]
en: Deselect all
ja: すべて選択解除する

[ctx: shortcut window]
en: Delete files or folders from an archive
ja: アーカイブからファイル/フォルダーを削除する

[ctx: shortcut window]
en: Stop the operation
ja: 操作を中止する

en: _Open With…
ja: 別のアプリで開く(_O)…

en: _Extract…
ja: 展開(_E)…

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Delete
ja: 削除

en: _Filename:
ja: ファイル名(_F):

en: Location
ja: 場所

en: _Encrypt the file list too
ja: ファイルの一覧も暗号化する(_E)

note: this is part of a sentence, for example "split into volumes of 10.0 MB", where MB stands for megabyte.
en: Split into _volumes of
ja: 次の容量で分割する(_V):

en: 10,0
ja: 10.0

en: _Other Options
ja: その他のオプション(_O)

en: _Encrypt the file list
ja: ファイルの一覧を暗号化する(_E)

[ctx: File]
en: Name:
ja: ファイル名:

note: after the colon there is a folder name.
en: Location:
ja: 場所:

note: after the colon there is a file type.
en: Type:
ja: 種類:

en: Last modified:
ja: 更新日時:

en: Archive size:
ja: アーカイブのサイズ:

en: Content size:
ja: 展開後のサイズ:

en: Compression ratio:
ja: 圧縮率:

en: Number of files:
ja: ファイル数:

en: S_elect the files you want to update:
ja: 更新するファイルを選択してください(_E):
