file-roller master - en to kab translation catalogue (297 entries)

en: File Roller
kab: Afaylu Roller

en: Open, modify and create compressed archive files
kab: Ldi, senfel syen rnu ifuyla n uɣbar yekkusmen

en: File Roller is a GNOME application for opening, creating, and modifying archive and compressed archive files.
kab: File Roller d asnas GNOME i ulday, i tmerna akked usenfel n uɣbar akked uskussem n yifuyla n uɣbar.

en: File Roller supports a wide range of different archive files, including:
kab: File Roller yessefrak taseddart meqqren n yifuyla n uɣbar yemgaraden, rnu ɣer-s:

en: gzip archives (.tar.gz, .tgz)
kab: iɣbaren gzip (.tar.gz, .tgz)

en: bzip archives (.tar.bz, .tbz)
kab: iɣbaren bzip (.tar.bz, .tbz)

en: zip archives (.zip)
kab: iɣbaren zip (.zip)

en: xz archives (.tar.xz)
kab: iɣbaren xz (.tar.xz)

en: Archive Manager
kab: Amsefrak n uɣbar

en: Create and modify an archive
kab: Rnu neɣ senfel aɣbar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: zip;tar;extract;unpack;
kab: zip;tar;ssef;sefruri;

en: How to sort files
kab: Amek akk ad tṣeggmeḍ ifuyla

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
kab: Acu n usefran ara yettwasqedcen deg usesmel n yifuyla. Azal i izemren ad ilin: isem, teɣzi, anaw, akud, abrid.

en: Sort type
kab: Anaw n umizwer

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
kab: Ma yella amyizwer s tnila igemmen neɣ tanila tamnusruyt. Azal i izemren ad ilin: gemmu, anusruy.

en: List Mode
kab: Askar n tebdart

en: Use “all-files” to view all the files in the archive in a single list, use “as-folder” to navigate the archive as a folder.
kab: Seqdec "akk-ifuyla" i uskan n meṛṛa ifuyla deg uɣbar deg yiwet n tebdart, seqdec "am-ukaram" i tunigin deg uɣbar am ukaram.

en: Display type
kab: Anaw n uskan

en: Display the type column in the main window.
kab: Sken tigejdit n wanaw deg usfaylu agejdan.

en: Display size
kab: Teɣzi n uskan

en: Display the size column in the main window.
kab: Sken tigejdit n teɣzi deg usfaylu agejdan.

en: Display time
kab: Akud n uskan

en: Display the time column in the main window.
kab: Sken tigejdit n wakud deg usfaylu agejdan.

en: Display path
kab: Abrid n uskan

en: Display the path column in the main window.
kab: Sken tigejdit n ubrid deg usfaylu agejdan.

en: Name column width
kab: Tehri n tgejdit n yisem

en: The default width of the name column in the file list.
kab: Tehri tamezwert n tgejdit n yisem deg tebdart n ufaylu.

en: View the sidebar
kab: Sken afeggag adisan

en: Whether to display the sidebar.
kab: Ma yella ad yettwaskan ufeggag adisan.

en: Editors
kab: Imaẓragen

en: List of applications entered in the “Open File” dialog and not associated with the file type.
kab: Tabdart n yisnasen i ikecmen deg udiwenni n "Ldi afaylu", ur yeqqinen ara s wanaw n ufaylu.

en: Compression level
kab: Aswir n uskussem

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very-fast, fast, normal, maximum.
kab: Aswir n ukussem yettwaseqdac deg tmerna n yifuyla ɣer kra n uɣbar. Azalen i izemren ad ilin: uzrib-aṭas, uzrib, alemmas, afellay.

en: Encrypt the archive header
kab: Wgelhen aqerru n uɣber

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
kab: Γas ma yella uwgelhen n uqerru n uɣbar. Ma yella aqerru yettwawgelhen, awal n uεeddi ad yettwassuter i ubdar n ugbur n uɣbar.

en: Do not overwrite newer files
kab: Ur ssefxas ara ifula imaynuten akk

en: Recreate the folders stored in the archive
kab: Ales asnulfu n yikaramen yettwaḥerzen deg uɣbar

en: Show/hide the extra options
kab: Sken/ffer tixtiṛiyin niḍen

en: Whether to show other options. If set the extra options will be shown.
kab: Ma yella ad ttwaskanent textiṛiyin niḍen. Ma yella ttusbadunt textiṛiyin niḍen ad ttwaseknent.

en: Default volume size
kab: Teɣzi n ubleɣ tamezwert

en: The default size for volumes.
kab: Teɣzi tamezwert i yiblaɣen.

en: Extract Here
kab: Ssef dagi

note: Translators: the current position is the current folder
en: Extract the selected archive to the current position
kab: Ssef aɣbar i yettwafernen ɣer wadig-a

en: Extract To…
kab: Ssef ɣer…

en: Extract the selected archive
kab: Ssef aɣbar i yettwafernen

en: Could not add the files to the archive
kab: Gguman ad ttwarnun ifuyla ɣer uɣbar

en: You don’t have the right permissions to read files from folder “%s”
kab: Ur tesεiḍ ara tisirag i ilaqen i tɣuri n yifuyla n ukaram "%s"

[ctx: Window title]
en: Add
kab: Rnu

[ctx: Window title]
en: Options
kab: Tinefrunin

en: _Apply
kab: Snes (_A)

[ctx: Window title]
en: Save Options
kab: Tinefrunin n usekles

en: _Options Name:
kab: Isem n textiṛiyin: (_O)

[ctx: Window title]
en: Password
kab: Awal n uɛeddi

en: _OK
kab: IH (_O)

note: Translators: %s is a filename
en: Password required for “%s”
kab: Awal n uεeddi yettwasra "%s"

en: Wrong password.
kab: Awal uffir d armeɣtu.

en: Compress
kab: Ssed

en: Delete
kab: Kkes

en: _Delete
kab: Kkes (_D)

en: Destination folder “%s” does not exist.
    
    Do you want to create it?
kab: Akaram n wawwaḍ “%s” ulac-it.
    
    Tebɣiḍ ad t-id-tesnulfuḍ ?

en: Create _Folder
kab: Rnu akaram (_F)

en: Extraction not performed
kab: Tussfa ur tettwag ara

en: Could not create the destination folder: %s.
kab: Tegguma ad tettwarnu tniɣert n ukaram: %s.

en: You don’t have the right permissions to extract archives in the folder “%s”
kab: Ur tesεiḍ ara tisirag i ilaqen i wakken ad tessfeḍ iɣbaren n ukaram "%s"

[ctx: Window title]
en: Extract
kab: Ssef

en: Could not perform the operation
kab: TEgguma ad tettwag temhelt

en: There was an internal error trying to search for applications:
kab: Tella tuccḍa tagensant lawan n unadi ɣef yisnasen:

en: Archive type not supported.
kab: Anaw n uɣbar ur yettusefrak ara.

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
kab: Ulac tiludna yettusbedden i yifuyla %s.
    Tebɣiḍ ad tnadiḍ ɣef tladna i wakken ad teldiḍ afaylu-a?

en: Could not open this file type
kab: Yegguma ad yeldi wanaw-a n ufaylu

en: _Search Command
kab: Talanda n unadi

en: Password
kab: Awal n uɛeddi

en: Enter a password for “%s”
kab: Sekcem awal uffir i “%s”

en: Properties
kab: Arraten

en: Update the file “%s” in the archive “%s”?
kab: Leqqem afaylu "%s" deg uɣbar "%s"?

note: secondary text
en: The file has been modified with an external application. If you don’t update the file in the archive, all of your changes will be lost. | %d files have been modified with an external application. If you don’t update the files in the archive, all of your changes will be lost.
kab[0]: Afaylu yettusenfel s usnas azɣaray. Ma yella ur tleqqmeḍ ara afaylu deg uɣbar, akk isenfal-ik ad ruḥen.
kab[1]: %d yifuyla ttusneflen s usnas azɣaray. Ma yella ur tleqqmeḍ ara ifuyla deg uɣbar, akk isenfal-ik ad ruḥen.

en: Update the files in the archive “%s”?
kab: Leqqem ifuyla deg uɣbar "%s"?

en: _Update
kab: Leqqem (_U)

[ctx: Window title]
en: Update
kab: Leqqem

en: Copyright © 2001–2023 Free Software Foundation, Inc.
kab: Izerfan © 2001–2023 Takebbanit Software Tilellit, Inc.

en: An archive manager for GNOME.
kab: Amsefrak n uɣbar i GNOME.

en: Add files to the specified archive and quit the program
kab: Rnu ifuyla ɣer uɣbar i yettwafernen syen ffeɣ seg wahil

en: ARCHIVE
kab: AƔBAR

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
kab: Rnu ifuyla yessuturen isem n uɣbar syen ffeɣ seg wahil

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
kab: Ssef iɣbaren ɣer ukaram i yettwafernen syen ffeɣ seg wahil

en: FOLDER
kab: AKARAM

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
kab: Ssef iɣbaren yessuturen tanila ɣer ukaram i yettwafernen syen ffeɣ seg wahil

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
kab: Ssef igburen n yiɣbaren deg ukaram n uɣbar syen ffeɣ seg wahil

en: Default folder to use for the “--add” and “--extract” commands
kab: Akaram amezwer ara yettwasqedcen i tiludna “--add” akked “--extract”

en: Create destination folder without asking confirmation
kab: Rnu taniɣert n ukaram war assuter n usentem

en: Use the notification system to notify the operation completion
kab: Seqdec anagraw n uselɣu i wakken ad telɣuḍ asmad n temhelt

en: Start as a service
kab: Bdu am umeẓlu

en: Show version
kab: Sken lqem

en: — Create and modify an archive
kab: - Rnu syen senfel aɣbar

en: You don’t have the right permissions.
kab: Ur tesεiḍ ara tisirag i ilaqen.

en: This archive type cannot be modified
kab: Anaw-a n uɣbar ur yezmir ara ad yettwasenfel

en: You can’t add an archive to itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad ternuḍ aɣbar ɣer yiman-is.

note: Translators: %s is a filename.
en: Adding “%s”
kab: Timerna n “%s”

note: Translators: %s is a filename.
en: Extracting “%s”
kab: Tussfa n “%s”

note: Translators: %s is a filename.
en: Removing “%s”
kab: Tukksa n “%s”

en: Could not find the volume: %s
kab: Ur nufi ara ableɣ: %s

en: Deleting files from archive
kab: Tukksa n yifuyla seg uɣbaṛ

en: Recompressing archive
kab: Ales askussem n uɣbar

en: Decompressing archive
kab: Asefruri n uɣbaṛ

en: Archive not found
kab: Aɣbaṛ ur yettwaf ara

en: Could not create the folder
kab: Yegguma ad yernu ukaram

[ctx: Window title]
en: New Folder
kab: Akaram amaynut

en: _Name:
kab: Isem (_N)

en: New Folder
kab: Akaram amaynut

en: Could not load the location
kab: Ulamek asali n yideg

en: Previous visited location
kab: Adig yemmeṛen

en: Next visited location
kab: Adig ara yemmeẓren

en: Parent location
kab: Adig amaraw

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
kab: Adig (_L)

[ctx: Window title]
en: New Archive
kab: Aɣbaṛ amaynut

en: Could not delete the old archive.
kab: Yegguma ad yekkes uɣabr aqbur.

en: Could not create the archive
kab: Ulamek asnulfu n uɣbaṛ-nni

en: You have to specify an archive name.
kab: Ilaq ad tferneḍ isem n uɣbar.

en: You don’t have permission to create an archive in this folder
kab: Ur tesεiḍ ara tasiregt i tmerna n uɣbar deg ukaram-a

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is the same as old one, please type other name.
kab: Isem amaynut am uqbur-nni kan, ttxil-k senfel wayeḍ.

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
kab: Afaylu s yisem “%s” yella yakan. Tebɣiḍ ad t-tsemselsiḍ?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
kab: Afaylu yella yakan deg "%s".  Asemselsi ad yerreẓ igburen-nsen.

en: _Replace
kab: Semselsi (_R)

note: Translators: this is the name of the home directory.
en: Home
kab: Agejdan

[ctx: Window title]
en: Open
kab: Ldi

en: All archives
kab: Akk iɣbaṛen

en: All files
kab: Akk ifuyla

en: Operation completed
kab: Tamhelt temmed

en: Folder
kab: Akaram

en: [read only]
kab: [taɣuri kan]

note: Translators: %s is a filename
en: Creating “%s”
kab: Asnulfu n “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
kab: Asali n “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Reading “%s”
kab: Taɣuri n “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Deleting the files from “%s”
kab: Tukksa n ifuyla seg “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Testing “%s”
kab: Asekyed n “%s”

en: Getting the file list
kab: Aggay n tebdart n ifuyla

note: Translators: %s is a filename
en: Copying the files to add to “%s”
kab: Anɣel n yifuyla ara yettwarnun ɣer “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Adding the files to “%s”
kab: Timerna n yifuyla ɣer “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Extracting the files from “%s”
kab: Tussfa n yifuyla si “%s”

en: Copying the extracted files to the destination
kab: Anɣal n yifuyla yettusffen ɣer tniɣert

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
kab: Asekles n “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Renaming the files in “%s”
kab: Asenfel n yisem n yifuyla deg "%s"

note: Translators: %s is a filename
en: Updating the files in “%s”
kab: Aleqqem n yifuyla deg "%s"

en: %d file remaining | %'d files remaining
kab[0]: %d ufaylu i d-yeqqimen
kab[1]: %d yifuyla i d-yeqqimen

en: Please wait…
kab: Ttxil-k·m arǧu…

en: Extraction completed successfully
kab: Tussfa temmed akken iwata

en: _Show the Files
kab: _Sken-d ifuyla

note: Translators: %s is a filename
en: “%s” created successfully
kab: "%s" yettwarna akken iwata

en: _Open the Archive
kab: Ldi aɣbar (_O)

en: Command exited abnormally.
kab: Taladna mačči akken ilaq i tfukk.

en: An error occurred while extracting files.
kab: Tella-d tuccḍa lawan n tussfa n yifuyla.

en: Could not open “%s”
kab: Yegguma ad yeldi "%s"

en: An error occurred while loading the archive.
kab: Tella-d tuccḍa lawan n usali n uɣbar.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
kab: Tella-d tuccḍa lawan n tukksa n yifuyla seg uɣbar.

en: An error occurred while adding files to the archive.
kab: Tella-d tuccḍa lawan n tmerna n yifuyla ɣer uɣbar.

en: An error occurred while testing archive.
kab: Tella-d tuccḍa lawan n usekyed n uɣbar.

en: An error occurred while saving the archive.
kab: Tella-d tuccḍa lawan n usekles n uɣbar.

en: An error occurred while renaming the files.
kab: Tella-d tuccḍa lawan n usenfel n yisem n yifuyla.

en: An error occurred while updating the files.
kab: Tella-d tuccḍa lawan n uleqqem n yifuyla.

en: An error occurred.
kab: Teḍra-d tuccḍa.

en: Command not found.
kab: Ulac taladna.

en: Test Result
kab: Agmuḍ n usekyed

en: New Archive
kab: Aɣbaṛ amaynut

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
kab: Tebɣiḍ ad ternuḍ afaylu-a ɣer uɣbar-a neɣ ad t-teldiḍ am uɣbar amaynut?

en: Do you want to create a new archive with these files?
kab: Tebɣiḍ ad ternuḍ aɣbar amaynut s yifuyla-a?

en: Create _Archive
kab: Snulfu-d _Aɣbaṛ

en: Folders
kab: Ikaramen

[ctx: File]
en: Size
kab: Teɣzi

[ctx: File]
en: Type
kab: Anaw

[ctx: File]
en: Modified
kab: Yettwabeddel

[ctx: File]
en: Location
kab: Adig

[ctx: File]
en: Name
kab: Isem

en: No Archive Opened
kab: Ulac aɣbar i yeldin

en: Open an archive or create a new one.
kab: Ldi aɣbar neɣ rnu yiwen n umaynut.

[ctx: Action]
en: _Extract…
kab: Ssef… (_S)

en: Extract Files
kab: Ssef ifuyla

[ctx: Action]
en: Add Files
kab: Rnu ifuyla

en: Main Menu
kab: Umuɣ agejdan

en: Search
kab: Anadi

en: Back
kab: Uɣal

en: Forward
kab: Welleh

en: Up
kab: Asawen

[ctx: Action]
en: Open
kab: Ldi

en: Replace file “%s”?
kab: Semselsi afaylu "%s"?

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
kab: Afaylu niḍen s yisem-a yella yakan deg "%s".

en: Replace _All
kab: Semselsi-iten _akk

en: Replace _Nothing
kab: Ur semselsay acemma (_N)

en: _Skip
kab: Zgel (_S)

en: Could not save the archive “%s”
kab: Ur yezmir ara ad issekles aɣbar "%s"

en: Save
kab: Sekles

en: Last Output
kab: Tuffɣa taneggarut

en: A folder named “%s” already exists.
    
    %s
kab: Yella yakan ukaram s yisem “%s”.
    
    %s

en: Please use a different name.
kab: Ma ulac uɣilif seqdec isem-nniḍen.

en: A file named “%s” already exists.
    
    %s
kab: Yella yakan ufaylu s yisem “%s”.
    
    %s

en: Could not rename the folder
kab: Ulamek abeddel n yisem n ukaram-a

en: Could not rename the file
kab: Ur izmir ara ad isnifel isem n ufaylu

en: Rename
kab: Beddel isem

en: _New folder name:
kab: Isem amaynut n ukaram: (_N)

en: _New file name:
kab: Isem n ufaylu amay_nut:

en: _Rename
kab: Beddel isem (_R)

en: Source and destination are the same.
kab: Aɣbalu akked tniɣert d yiwen-nsent.

note: Translators: %s are archive filenames
en: Moving the files from “%s” to “%s”
kab: Asenkez n yifuyla seg "%s" ɣer "%s"

note: Translators: %s are archive filenames
en: Copying the files from “%s” to “%s”
kab: Anɣal n yifuyla seg "%s" ɣer "%s"

en: Paste Selection
kab: Senteḍ tafrant

en: _Destination folder:
kab: Taniɣert n ukaram: (_D)

en: _Paste
kab: Senteḍ (_P)

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is void, please type a name.
kab: Isem amaynut d yir isem, ttxil-k aru wayeḍ.

note: Translators: the %s references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: Name “%s” is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
kab: Isem "%s" d arameɣtu acku deg-s ma drus yiwen seg yisekkilen-a: %s, ttxil-k aru wayeḍ.

en: C_ommand Line Output:
kab: Tuffɣa n yizirig n tladan: (_o)

en: Change password visibility
kab: Beddel tawalit n wawal n uɛeddi

en: _Add
kab: Rnu (_A)

en: _Cancel
kab: Sefsex (_C)

en: _Close
kab: Mdel (_C)

en: C_reate
kab: Snulfu-d (_R)

en: _Extract
kab: Ss_ef

en: _Open
kab: Ldi (_O)

en: _Save
kab: _Sekles

en: Load Options
kab: Sali-d tinfrunin

en: Save Options
kab: Sekles tinefrunin

en: Reset Options
kab: Ales awennez n tnefrunin

en: Include _files:
kab: Seddu ifuyla: (_f)

en: E_xclude files:
kab: Kkes ifuyla: (_x)

en: _Exclude folders:
kab: Kkes ikaramen: (_E)

en: Add only if _newer
kab: Rnu kan ma d amay_nut

en: _Follow symbolic links
kab: Ḍfer iseɣwan s yizamulen (_F)

en: _Password:
kab: Awal n uɛeddi (_P):

en: _All files
kab: _Akk ifuyla

en: _Selected files
kab: Ifuyla i yettwafernen (_S)

en: _Files:
kab: I_fuyla:

en: _Keep directory structure
kab: Ṭṭef taɣessa n ukaram (_K)

en: Do not _overwrite newer files
kab: Ur ttruẓu ara ifuyla n melmi kan (_o)

en: _Select All
kab: Fren-iten akk (_S)

en: Dese_lect All
kab: Kkes afran i meṛṛa (_l)

en: Show Hidden Files
kab: Sken ifuyla yeffren

en: _New Archive…
kab: Aɣbaṛ amaynut… (_N)

en: _Open…
kab: Ldi (_O)

en: _Save As…
kab: _Sekles am…

en: Pass_word…
kab: A_wal n uɛeddi…

en: _Test Integrity
kab: Sekyed timmad (_T)

en: _Properties
kab: Iraten (_P)

en: View All _Files
kab: Sken akk ifuyla (_F)

en: View as a F_older
kab: Sken am Ukaram (_o)

en: Side_bar
kab: Afeggag adisan (_b)

en: _Keyboard Shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw (_K)

en: _Help
kab: Tallelt (_H)

en: _About File Roller
kab: Γef yifuyla Roller (_A)

[ctx: shortcut window]
en: General
kab: Amatu

[ctx: shortcut window]
en: Show help
kab: Sken tallalt

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw

[ctx: shortcut window]
en: Close window
kab: Mdel asfaylu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
kab: Ffeɣ

[ctx: shortcut window]
en: Archive
kab: Aɣbar

[ctx: shortcut window]
en: Create new archive
kab: Rnu aɣbar tamaynut

[ctx: shortcut window]
en: Open an archive
kab: Ldi aɣbar

[ctx: shortcut window]
en: Extract files from the archive
kab: Ssef ifuyla seg uɣbar

[ctx: shortcut window]
en: Add files to the archive
kab: Rnu ifuyla ɣer uɣbar

[ctx: shortcut window]
en: Save with another name
kab: Sekles s yisem niḍen

[ctx: shortcut window]
en: View archive properties
kab: Sken arraten n uɣbar

[ctx: shortcut window]
en: Rename file or folder in an archive
kab: Beddel isem n ufaylu neɣ n ukaram deg uɣbar

[ctx: shortcut window]
en: View
kab: Sken

[ctx: shortcut window]
en: Display the tree view of the folders in the side pane
kab: Sken taskant n useklu n yikaramen deg ugalas adisan

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a list of files
kab: Sken agbur n uɣbar am tebdart n yifuyla

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a folder structure
kab: Sken agbur n uɣbar am tɣessa n ukaram

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
kab: Smiren

[ctx: shortcut window]
en: Focus the location
kab: Sdiken ɣef wadig

[ctx: shortcut window]
en: Common
kab: Ucrik

[ctx: shortcut window]
en: Find
kab: Af-d

[ctx: shortcut window]
en: Select all
kab: Fren-iten akk

[ctx: shortcut window]
en: Deselect all
kab: Kkes afran i meṛṛa

[ctx: shortcut window]
en: Delete files or folders from an archive
kab: Kkes ifuyla neɣ ikaramen seg uɣbar

[ctx: shortcut window]
en: Stop the operation
kab: Seḥbes tamhelt

en: _Open With…
kab: Ldi s… (_O)

en: Open _Item Location
kab: Ldi adig n yiferdisen (_I)

en: _Extract…
kab: Ssef… (_E)

en: Cut
kab: Gzem

en: Copy
kab: Nɣel

en: Paste
kab: Senṭeḍ

en: _Rename…
kab: _Beddel isem…

en: File
kab: Afaylu

en: Extension
kab: Asiɣzef

en: Location
kab: Adig

en: Encrypt
kab: Wgelhen

en: Ask a password to extract the files
kab: Ssuter awal n uεeddi i tussfa n yifuyla

en: Encrypt File List
kab: Wgelhen tabdart n yifuyla

en: Ask the password to see the file list
kab: Ssuter awal n uεeddi i wakken ad twaliḍ n tebdart n yifuyla

en: Split in Volumes
kab: Bḍu d iblaɣen

en: Split the archive in smaller files
kab: Bḍu aɣbar ɣef yifuyla imeẓẓyanen

note: File size
en: Size
kab: Teɣzi

note: Short for Megabytes
en: MB
kab: MAṬ

en: _Encrypt the file list
kab: Wgelhen tabdart n yifuyla (_E)

en: Last Modified
kab: Asnifel aneggaru

en: Type
kab: Anaw

en: Compressed Size
kab: Teɣzi tekussem

en: Uncompressed Size
kab: Teɣzi yekkes-a ukussem

en: Compression Ratio
kab: Ratio n ukussem

[ctx: properties dialog]
en: Number of Files
kab: Amḍan n yifuyla

en: S_elect the files you want to update:
kab: Fren ifuyla i tebɣiḍ ad tleqqmeḍ: (_e)
