file-roller - en to th translation catalogue (296 entries)

en: Open, modify and create compressed archive files
th: เปิด ปรับเปลี่ยน และสร้างไฟล์จัดเก็บที่บีบอัด

en: File Roller is a GNOME application for opening, creating, and modifying archive and compressed archive files.
th: File Roller เป็นแอปพลิเคชันของ GNOME สำหรับเปิด สร้าง และปรับเปลี่ยนไฟล์จัดเก็บต่างๆ

en: File Roller supports a wide range of different archive files, including:
th: File Roller รองรับไฟล์จัดเก็บหลายประเภทรวมถึง:

en: gzip archives (.tar.gz, .tgz)
th: ไฟล์จัดเก็บ gzip (.tar.gz, .tgz)

en: bzip archives (.tar.bz, .tbz)
th: ไฟล์จัดเก็บ bzip (.tar.bz, .tbz)

en: zip archives (.zip)
th: ไฟล์จัดเก็บ zip (.zip)

en: xz archives (.tar.xz)
th: ไฟล์จัดเก็บ xz (.tar.xz)

en: Archive Manager
th: โปรแกรมจัดการไฟล์จัดเก็บ

en: Create and modify an archive
th: สร้างและแก้ไขไฟล์จัดเก็บ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: zip;tar;extract;unpack;
th: zip;tar;แตกไฟล์;คลายบีบอัด;

en: How to sort files
th: การเรียงลำดับไฟล์

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
th: เกณฑ์ที่จะใช้จัดเรียงไฟล์ ค่าที่เป็นไปได้คือ: name (ชื่อ), size (ขนาด), type (ชนิด), time (เวลา), path (พาธ)

en: Sort type
th: ลำดับการเรียง

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
th: กำหนดว่าจะเรียงจากน้อยไปหามากหรือจากมากไปหาน้อย ค่าที่เป็นไปได้คือ: ascending (จากน้อยไปหามาก), descending (จากมากไปหาน้อย)

en: List Mode
th: โหมดการแสดงรายชื่อ

en: Use “all-files” to view all the files in the archive in a single list, use “as-folder” to navigate the archive as a folder.
th: ใช้ค่า “all-files” ถ้าต้องการให้แสดงไฟล์ทั้งหมดในไฟล์จัดเก็บภายในรายชื่อเดียว หรือใช้ “as-folder” ถ้าต้องการท่องดูไฟล์จัดเก็บในลักษณะโฟลเดอร์

en: Display type
th: แสดงชนิด

en: Display the type column in the main window.
th: แสดงคอลัมน์ชนิดในหน้าต่างหลัก

en: Display size
th: แสดงขนาด

en: Display the size column in the main window.
th: แสดงคอลัมน์ขนาดในหน้าต่างหลัก

en: Display time
th: แสดงเวลา

en: Display the time column in the main window.
th: แสดงคอลัมน์เวลาในหน้าต่างหลัก

en: Display path
th: แสดงพาธ

en: Display the path column in the main window.
th: แสดงคอลัมน์พาธในหน้าต่างหลัก

en: Name column width
th: ความกว้างของคอลัมน์ชื่อ

en: The default width of the name column in the file list.
th: ความกว้างโดยปริยายของคอลัมน์ชื่อในรายชื่อไฟล์

en: View the sidebar
th: แสดงแถบด้านข้าง

en: Whether to display the sidebar.
th: กำหนดว่าจะแสดงแถบด้านข้างหรือไม่

en: Editors
th: เครื่องมือแก้ไข

en: List of applications entered in the “Open File” dialog and not associated with the file type.
th: รายชื่อโปรแกรมที่ป้อนในกล่องโต้ตอบ “เปิดไฟล์” โดยไม่ได้เชื่อมโยงกับไฟล์ชนิดใด

en: Compression level
th: ระดับการบีบอัด

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very-fast, fast, normal, maximum.
th: ระดับการบีบอัดที่จะใช้เมื่อเพิ่มไฟล์ลงในไฟล์จัดเก็บ ค่าที่เป็นไปได้คือ: very-fast (เร็วมาก), fast (เร็ว), normal (ธรรมดา), maximum (บีบอัดมากที่สุด)

en: Encrypt the archive header
th: เข้ารหัสลับข้อมูลส่วนหัวของไฟล์จัดเก็บ

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
th: กำหนดว่าจะเข้ารหัสลับข้อมูลส่วนหัวของไฟล์จัดเก็บหรือไม่ ถ้ามีการเข้ารหัสลับข้อมูลส่วนหัว ก็จะต้องใช้รหัสผ่านในการแสดงรายชื่อไฟล์ในเนื้อหาของไฟล์จัดเก็บด้วย

en: Do not overwrite newer files
th: ไม่เขียนทับไฟล์ที่ใหม่กว่า

en: Recreate the folders stored in the archive
th: สร้างโฟลเดอร์ต่างๆ ตามที่เก็บอยู่ในไฟล์จัดเก็บ

en: Show/hide the extra options
th: แสดง/ซ่อนตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Whether to show other options. If set the extra options will be shown.
th: กำหนดว่าจะแสดงตัวเลือกอื่นๆ เพิ่มเติมหรือไม่ ถ้ากำหนดไว้ ก็จะแสดงตัวเลือกเหล่านั้นเพิ่ม

en: Default volume size
th: ขนาดโวลุมโดยปริยาย

en: The default size for volumes.
th: ขนาดโดยปริยายของโวลุมต่างๆ

en: Extract Here
th: แตกไฟล์ออกมาที่นี่

note: Translators: the current position is the current folder
en: Extract the selected archive to the current position
th: แตกไฟล์จัดเก็บที่เลือกออกมาไว้ที่ตำแหน่งปัจจุบัน

en: Extract To…
th: แตกไปที่…

en: Extract the selected archive
th: แตกไฟล์ออกจากไฟล์จัดเก็บ

en: Could not add the files to the archive
th: ไม่สามารถเพิ่มไฟล์เข้าไฟล์จัดเก็บ

en: You don’t have the right permissions to read files from folder “%s”
th: คุณไม่ได้รับสิทธิ์ในการอ่านไฟล์ในโฟลเดอร์ “%s”

[ctx: Window title]
en: Add
th: เพิ่ม

[ctx: Window title]
en: Options
th: ตัวเลือก

en: _Apply
th: เริ่มใ_ช้

[ctx: Window title]
en: Save Options
th: บันทึกตัวเลือก

en: _Options Name:
th: _ชื่อตัวเลือก:

[ctx: Window title]
en: Password
th: รหัสผ่าน

en: _OK
th: _ตกลง

note: Translators: %s is a filename
en: Password required for “%s”
th: ต้องใช้รหัสผ่านสำหรับ “%s”

en: Wrong password.
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Compress
th: บีบอัด

en: Delete
th: ลบ

en: _Delete
th: _ลบ

en: Destination folder “%s” does not exist.
    
    Do you want to create it?
th: ไม่มีโฟลเดอร์ปลายทาง “%s” อยู่
    
    คุณต้องการสร้างขึ้นใหม่หรือไม่?

en: Create _Folder
th: สร้างโฟลเ_ดอร์

en: Extraction not performed
th: ไม่สามารถแตกไฟล์ได้

en: Could not create the destination folder: %s.
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ปลายทาง: %s

en: You don’t have the right permissions to extract archives in the folder “%s”
th: คุณไม่ได้รับสิทธิ์ในการแตกไฟล์จากไฟล์จัดเก็บลงในโฟลเดอร์ “%s”

[ctx: Window title]
en: Extract
th: แตก

en: Could not perform the operation
th: ไม่สามารถดำเนินการตามที่กำหนด

en: There was an internal error trying to search for applications:
th: เกิดข้อผิดพลาดภายในขณะพยายามค้นหาโปรแกรม:

en: Archive type not supported.
th: ไม่รู้จักชนิดไฟล์จัดเก็บนี้

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
th: ไม่มีคำสั่งติดตั้งไว้สำหรับไฟล์ %s
    คุณต้องการค้นหาโปรแกรมสำหรับเปิดไฟล์นี้หรือไม่?

en: Could not open this file type
th: ไม่สามารถเปิดไฟล์ชนิดนี้

en: _Search Command
th: _ค้นหาคำสั่ง

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Enter a password for “%s”
th: กรุณาป้อนรหัสผ่านสำหรับ “%s”

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: %d %B %Y, %H:%M
th: %d %B %Ey, %H:%M

en: Update the file “%s” in the archive “%s”?
th: จะปรับข้อมูลไฟล์ “%s” ในไฟล์จัดเก็บ “%s” หรือไม่?

note: secondary text
en: The file has been modified with an external application. If you don’t update the file in the archive, all of your changes will be lost. | %d files have been modified with an external application. If you don’t update the files in the archive, all of your changes will be lost.
th[0]: มีไฟล์ %d ไฟล์ถูกเปลี่ยนแปลงโดยโปรแกรมภายนอก ถ้าคุณไม่ปรับข้อมูลไฟล์ดังกล่าวในไฟล์จัดเก็บ การแก้ไขต่างๆ ก็จะสูญหาย

en: Update the files in the archive “%s”?
th: จะปรับข้อมูลไฟล์ต่างๆ ในไฟล์จัดเก็บ “%s” หรือไม่?

en: _Update
th: _ปรับข้อมูล

[ctx: Window title]
en: Update
th: ปรับข้อมูล

en: Copyright © 2001–2023 Free Software Foundation, Inc.
th: Copyright © 2001-2023 Free Software Foundation, Inc.

en: An archive manager for GNOME.
th: โปรแกรมจัดการไฟล์จัดเก็บของ GNOME

en: Add files to the specified archive and quit the program
th: เพิ่มไฟล์ลงในไฟล์จัดเก็บที่กำหนด แล้วออกจากโปรแกรม

en: ARCHIVE
th: ไฟล์จัดเก็บ

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
th: เพิ่มไฟล์ ถามชื่อไฟล์จัดเก็บ แล้วออกจากโปรแกรม

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
th: แตกไฟล์ในไฟล์จัดเก็บลงในโฟลเดอร์ที่กำหนด แล้วออกจากโปรแกรม

en: FOLDER
th: โฟลเดอร์

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
th: แตกไฟล์ออกมา ถามชื่อโฟลเดอร์ปลายทาง แล้วออกจากโปรแกรม

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
th: แตกไฟล์ในไฟล์จัดเก็บลงในโฟลเดอร์เดียวกับที่เก็บไฟล์จัดเก็บ แล้วออกจากโปรแกรม

en: Default folder to use for the “--add” and “--extract” commands
th: โฟลเดอร์ปริยายที่ใช้สำหรับคำสั่ง “--add” และ “--extract”

en: Create destination folder without asking confirmation
th: สร้างโฟลเดอร์ปลายทางโดยไม่ต้องถามยืนยัน

en: Use the notification system to notify the operation completion
th: ใช้ระบบแจ้งเหตุเพื่อแจ้งเมื่อการทำงานเสร็จสมบูรณ์

en: Start as a service
th: เปิดเป็นบริการ

en: Show version
th: แสดงเลขรุ่น

en: — Create and modify an archive
th: — สร้างและแก้ไขไฟล์จัดเก็บ

en: You don’t have the right permissions.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาต

en: This archive type cannot be modified
th: ไฟล์จัดเก็บชนิดนี้แก้ไขไม่ได้

en: You can’t add an archive to itself.
th: คุณไม่สามารถเพิ่มไฟล์จัดเก็บลงในตัวมันเองได้

note: Translators: %s is a filename.
en: Adding “%s”
th: กำลังเพิ่ม “%s”

note: Translators: %s is a filename.
en: Extracting “%s”
th: กำลังแตก “%s”

note: Translators: %s is a filename.
en: Removing “%s”
th: กำลังลบ “%s”

en: Could not find the volume: %s
th: ไม่พบโวลุม: %s

en: Deleting files from archive
th: กำลังลบไฟล์ออกจากไฟล์จัดเก็บ

en: Recompressing archive
th: กำลังบีบอัดไฟล์กลับ

en: Decompressing archive
th: กำลังคลายบีบอัดไฟล์จัดเก็บ

en: Archive not found
th: ไม่พบไฟล์จัดเก็บ

en: Could not create the folder
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ได้

[ctx: Window title]
en: New Folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

en: _Name:
th: _ชื่อ:

en: New Folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

en: Could not load the location
th: ไม่สามารถโหลดจากตำแหน่งนี้

en: Previous visited location
th: ถอยกลับไปดูตำแหน่งก่อนหน้า

en: Next visited location
th: เดินหน้าไปตำแหน่งเดิมถัดไป

en: Parent location
th: ตำแหน่งแม่

note: Translators: after the colon there is a folder name.
en: _Location:
th: _ตำแหน่ง:

[ctx: Window title]
en: New Archive
th: ไฟล์จัดเก็บใหม่

en: Could not delete the old archive.
th: ไม่สามารถลบไฟล์จัดเก็บอันเก่าได้

en: Could not create the archive
th: ไม่สามารถสร้างไฟล์จัดเก็บได้

en: You have to specify an archive name.
th: คุณต้องระบุชื่อไฟล์จัดเก็บ

en: You don’t have permission to create an archive in this folder
th: คุณไม่ได้รับสิทธิ์ในการสร้างไฟล์จัดเก็บในโฟลเดอร์นี้

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is the same as old one, please type other name.
th: ชื่อใหม่เป็นชื่อเดียวกับชื่อเก่า กรุณาป้อนชื่ออื่น

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
th: มีไฟล์ชื่อ “%s” อยู่ก่อนแล้ว คุณต้องการเขียนทับหรือไม่?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
th: ไฟล์นี้มีอยู่แล้วใน “%s” การเขียนทับจะทับเนื้อหาทั้งหมดของไฟล์

en: _Replace
th: เขียน_ทับ

note: Translators: this is the name of the home directory.
en: Home
th: บ้าน

[ctx: Window title]
en: Open
th: เปิด

en: All archives
th: ไฟล์จัดเก็บทั้งหมด

en: All files
th: ไฟล์ทั้งหมด

en: Operation completed
th: การกระทำเสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: [read only]
th: [อ่านได้อย่างเดียว]

note: Translators: %s is a filename
en: Creating “%s”
th: กำลังสร้าง “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
th: กำลังโหลด “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Reading “%s”
th: กำลังอ่าน “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Deleting the files from “%s”
th: กำลังลบไฟล์ออกจาก “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Testing “%s”
th: กำลังทดสอบ “%s”

en: Getting the file list
th: กำลังเรียบเรียงรายการไฟล์

note: Translators: %s is a filename
en: Copying the files to add to “%s”
th: กำลังคัดลอกไฟล์ต่างๆ ที่จะเพิ่มลงใน “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Adding the files to “%s”
th: กำลังเพิ่มไฟล์ลงใน “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Extracting the files from “%s”
th: กำลังแตกไฟล์ออกจาก “%s”

en: Copying the extracted files to the destination
th: กำลังคัดลอกไฟล์ที่แตกออกมาไปยังตำแหน่งปลายทาง

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
th: กำลังบันทึก “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Renaming the files in “%s”
th: กำลังเปลี่ยนชื่อไฟล์ต่างๆ ใน “%s”

note: Translators: %s is a filename
en: Updating the files in “%s”
th: กำลังปรับข้อมูลไฟล์ต่างๆ ใน “%s”

en: %d file remaining | %'d files remaining
th[0]: เหลืออีก %'d ไฟล์

en: Please wait…
th: กรุณารอสักครู่…

en: Extraction completed successfully
th: แตกไฟล์เสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: _Show the Files
th: แ_สดงไฟล์ต่างๆ

note: Translators: %s is a filename
en: “%s” created successfully
th: สร้าง “%s” สำเร็จแล้ว

en: _Open the Archive
th: _เปิดไฟล์จัดเก็บ

en: Command exited abnormally.
th: คำสั่งหยุดทำงานอย่างไม่ปกติ

en: An error occurred while extracting files.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแตกไฟล์ออก

en: Could not open “%s”
th: ไม่สามารถเปิด “%s”

en: An error occurred while loading the archive.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะโหลดไฟล์จัดเก็บ

en: An error occurred while deleting files from the archive.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบไฟล์ออกจากไฟล์จัดเก็บ

en: An error occurred while adding files to the archive.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเพิ่มไฟล์ลงในไฟล์จัดเก็บ

en: An error occurred while testing archive.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะทดสอบไฟล์จัดเก็บ

en: An error occurred while saving the archive.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกไฟล์จัดเก็บ

en: An error occurred while renaming the files.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนชื่อไฟล์

en: An error occurred while updating the files.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะปรับข้อมูลไฟล์

en: An error occurred.
th: เกิดข้อผิดพลาด

en: Command not found.
th: ไม่พบคำสั่ง

en: Test Result
th: ผลการทดสอบ

en: New Archive
th: ไฟล์จัดเก็บใหม่

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
th: คุณต้องการเพิ่มไฟล์นี้ลงในไฟล์จัดเก็บที่เปิดอยู่ หรือเปิดไฟล์จัดเก็บใหม่?

en: Do you want to create a new archive with these files?
th: คุณต้องการสร้างไฟล์จัดเก็บใหม่ด้วยไฟล์เหล่านี้หรือไม่?

en: Create _Archive
th: ส_ร้างไฟล์จัดเก็บ

en: Folders
th: โฟลเดอร์

[ctx: File]
en: Size
th: ขนาด

[ctx: File]
en: Type
th: ชนิด

[ctx: File]
en: Modified
th: วันที่แก้ไข

[ctx: File]
en: Location
th: ตำแหน่ง

[ctx: File]
en: Name
th: ชื่อ

en: No Archive Opened
th: ไม่ได้เปิดไฟล์จัดเก็บใด

en: Open an archive or create a new one.
th: เปิดไฟล์จัดเก็บหรือสร้างไฟล์จัดเก็บใหม่

[ctx: Action]
en: _Extract…
th: แ_ตกออก…

en: Extract Files
th: แตกไฟล์

[ctx: Action]
en: Add Files
th: เพิ่มไฟล์

en: Main Menu
th: เมนูหลัก

en: Search
th: ค้นหา

en: Back
th: ถอยกลับ

en: Forward
th: เดินหน้า

en: Up
th: ขึ้นไป

[ctx: Action]
en: Open
th: เปิด

en: Replace file “%s”?
th: จะเขียนทับไฟล์ “%s” หรือไม่?

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
th: มีอีกไฟล์ที่ชื่อเดียวกันอยู่ก่อนแล้วใน “%s”

en: Replace _All
th: เขียนทับทั้งห_มด

en: Replace _Nothing
th: ไ_ม่ต้องเขียนทับเลย

en: _Skip
th: _ข้าม

en: Could not save the archive “%s”
th: ไม่สามารถบันทึกไฟล์จัดเก็บ “%s”

en: Save
th: บันทึก

en: Last Output
th: ผลคำสั่งล่าสุด

en: A folder named “%s” already exists.
    
    %s
th: มีโฟลเดอร์ชื่อ “%s” อยู่แล้ว
    
    %s

en: Please use a different name.
th: กรุณาใช้ชื่ออื่น

en: A file named “%s” already exists.
    
    %s
th: มีไฟล์ชื่อ “%s” อยู่แล้ว
    
    %s

en: Could not rename the folder
th: เปลี่ยนชื่อโฟลเดอร์ไม่สำเร็จ

en: Could not rename the file
th: เปลี่ยนชื่อไฟล์ไม่สำเร็จ

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: _New folder name:
th: ชื่อโฟลเดอร์ใ_หม่:

en: _New file name:
th: ชื่อไฟล์ใ_หม่:

en: _Rename
th: เ_ปลี่ยนชื่อ

en: Source and destination are the same.
th: ตำแหน่งต้นทางและปลายทางเป็นตำแหน่งเดียวกัน

note: Translators: %s are archive filenames
en: Moving the files from “%s” to “%s”
th: กำลังย้ายไฟล์จาก “%s” ไปยัง “%s”

note: Translators: %s are archive filenames
en: Copying the files from “%s” to “%s”
th: กำลังคัดลอกไฟล์จาก “%s” ไปยัง “%s”

en: Paste Selection
th: แปะไฟล์ที่เลือก

en: _Destination folder:
th: โฟลเดอร์_ปลายทาง:

en: _Paste
th: _แปะ

note: Translators: the name references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: New name is void, please type a name.
th: ชื่อใหม่ว่างเปล่า กรุณาป้อนชื่อ

note: Translators: the %s references to a filename.  This message can appear when renaming a file.
en: Name “%s” is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
th: ชื่อ “%s” ใช้ไม่ได้เพราะมีตัวอักษรใดอักษรหนึ่งต่อไปนี้: %s กรุณาป้อนชื่ออื่น

en: C_ommand Line Output:
th: _ผลลัพธ์คำสั่ง:

en: Change password visibility
th: เปลี่ยนการซ่อน/แสดงรหัสผ่าน

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Close
th: ปิ_ด

en: C_reate
th: _สร้าง

en: _Extract
th: แ_ตกออก

en: _Open
th: _เปิด

en: _Save
th: _บันทึก

en: Load Options
th: โหลดตัวเลือก

en: Save Options
th: บันทึกตัวเลือก

en: Reset Options
th: ล้างตัวเลือก

en: Include _files:
th: _รวมไฟล์:

en: E_xclude files:
th: ไ_ม่รวมไฟล์:

en: _Exclude folders:
th: ไม่รวม_โฟลเดอร์:

en: Add only if _newer
th: เพิ่มเ_ฉพาะไฟล์ที่ใหม่กว่า

en: _Follow symbolic links
th: _ติดตามลิงก์สัญลักษณ์

en: _Password:
th: _รหัสผ่าน:

en: _All files
th: ทุก_ไฟล์

en: _Selected files
th: ไฟล์ที่เลื_อก

en: _Files:
th: ไ_ฟล์:

en: _Keep directory structure
th: _คงโครงสร้างไดเรกทอรีไว้

en: Do not _overwrite newer files
th: ไม่เขียน_ทับไฟล์ที่ใหม่กว่า

en: _Select All
th: เลือก_ทั้งหมด

en: Dese_lect All
th: ไ_ม่เลือกเลย

en: Show Hidden Files
th: แสดงไฟล์ซ่อน

en: _New Archive…
th: ไฟล์จัดเก็บใ_หม่…

en: _Open…
th: _เปิด…

en: _Save As…
th: _บันทึกเป็น…

en: Pass_word…
th: _รหัสผ่าน…

en: _Test Integrity
th: _ทดสอบความสมบูรณ์

en: _Properties
th: _คุณสมบัติ

en: View All _Files
th: แสดงไฟล์_ทั้งหมด

en: View as a F_older
th: แสดงเป็นโฟ_ลเดอร์

en: Side_bar
th: แ_ถบด้านข้าง

en: _Keyboard Shortcuts
th: ปุ่_มลัดแป้นพิมพ์

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _About File Roller
th: เ_กี่ยวกับ File Roller

[ctx: shortcut window]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: shortcut window]
en: Show help
th: แสดงวิธีใช้

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์

[ctx: shortcut window]
en: Close window
th: ปิดหน้าต่าง

[ctx: shortcut window]
en: Quit
th: ออก

[ctx: shortcut window]
en: Archive
th: ไฟล์จัดเก็บ

[ctx: shortcut window]
en: Create new archive
th: สร้างไฟล์จัดเก็บใหม่

[ctx: shortcut window]
en: Open an archive
th: เปิดไฟล์จัดเก็บ

[ctx: shortcut window]
en: Extract files from the archive
th: แตกไฟล์ออกจากไฟล์จัดเก็บ

[ctx: shortcut window]
en: Add files to the archive
th: เพิ่มไฟล์ลงในไฟล์จัดเก็บ

[ctx: shortcut window]
en: Save with another name
th: บันทึกด้วยชื่ออื่น

[ctx: shortcut window]
en: View archive properties
th: ดูคุณสมบัติของไฟล์จัดเก็บ

[ctx: shortcut window]
en: Rename file or folder in an archive
th: เปลี่ยนชื่อไฟล์หรือโฟลเดอร์ที่อยู่ในไฟล์จัดเก็บ

[ctx: shortcut window]
en: View
th: มุมมอง

[ctx: shortcut window]
en: Display the tree view of the folders in the side pane
th: แสดงมุมมองต้นไม้ของโฟลเดอร์ในช่องด้านข้าง

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a list of files
th: ดูเนื้อหาของไฟล์จัดเก็บแบบเป็นรายชื่อไฟล์

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a folder structure
th: ดูเนื้อหาของไฟล์จัดเก็บแบบเป็นโครงสร้างโฟลเดอร์

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
th: เรียกข้อมูลใหม่

[ctx: shortcut window]
en: Focus the location
th: โฟกัสตำแหน่ง

[ctx: shortcut window]
en: Common
th: พบบ่อย

[ctx: shortcut window]
en: Find
th: หา

[ctx: shortcut window]
en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

[ctx: shortcut window]
en: Deselect all
th: ไม่เลือกเลย

[ctx: shortcut window]
en: Delete files or folders from an archive
th: ลบไฟล์หรือโฟลเดอร์ออกจากไฟล์จัดเก็บ

[ctx: shortcut window]
en: Stop the operation
th: หยุดการทำงาน

en: _Open With…
th: เปิด_ด้วย…

en: Open _Item Location
th: _เปิดตำแหน่งรายการ

en: _Extract…
th: แ_ตกออก…

en: Cut
th: ตัด

en: Copy
th: คัดลอก

en: Paste
th: แปะ

en: _Rename…
th: เ_ปลี่ยนชื่อ…

en: File
th: ไฟล์

en: Extension
th: นามสกุล

en: Location
th: ตำแหน่ง

en: Encrypt
th: เข้ารหัสลับ

en: Ask a password to extract the files
th: ถามรหัสผ่านก่อนแตกไฟล์

en: Encrypt File List
th: เข้ารหัสลับรายชื่อไฟล์

en: Ask the password to see the file list
th: ถามรหัสผ่านก่อนดูรายชื่อไฟล์

en: Split in Volumes
th: ตัดแบ่งข้อมูลเป็นก้อน

en: Split the archive in smaller files
th: ตัดแบ่งข้อมูลในไฟล์จัดเก็บออกเป็นไฟล์ต่างๆ ที่ขนาดเล็กลง

note: File size
en: Size
th: ขนาด

en: _Encrypt the file list
th: เ_ข้ารหัสลับรายชื่อไฟล์

en: Last Modified
th: แก้ไขล่าสุด

en: Type
th: ชนิด

en: Compressed Size
th: ขนาดบีบอัด

en: Uncompressed Size
th: ขนาดไม่บีบอัด

en: Compression Ratio
th: อัตราการบีบอัด

[ctx: properties dialog]
en: Number of Files
th: จำนวนไฟล์

en: S_elect the files you want to update:
th: เลือกไ_ฟล์ที่คุณต้องการปรับข้อมูล:
