file-roller master - en to nds translation catalogue (140 entries)

en: File is not a valid .desktop file
nds: Datei is keene valide .desktop Datei

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Archive Manager
nds: Archivoppasser

en: Load Options
nds: Optschoonen laden

en: C_reate
nds: E_rstellen

en: Compress
nds: Komprimeren

en: Location
nds: Ort

en: _Filename:
nds: _Dateinaam:

en: _Location:
nds: _Ort:

en: _Other Options
nds: _Annere Optschoonen

en: _Password:
nds: _Passwoord:

en: Delete
nds: Löschen

en: _All files
nds: _All Dateiens

en: _Files:
nds: _Dateien:

en: _Selected files
nds: _Utwählte Dateien

en: example: *.txt; *.doc
nds: Bispeelen: *.txt; *.doc

en: Archive _type:
nds: Archiv_typ:

en: A_vailable application:
nds: Verföögbare _Programme:

en: Open Files
nds: Dateien opmaken

en: R_ecent applications:
nds: L_este Programme:

en: _Application:
nds: _Programme:

en: Password
nds: Passwoord

en: S_elect the files you want to update:
nds: _Wähl de Dateien ut, de je opfrischen wullst:

en: _Update
nds: _Opfrischen

en: Extract Here
nds: Hierhen utpacken

en: Extract To...
nds: Utpacken to...

en: Extract the selected archive
nds: Dat utwählte Archiv utpacken

en: Compress...
nds: Komprimeren...

en: Open
nds: Opmaken

en: All archives
nds: All Archive

en: All files
nds: All Dateien

en: Last Output
nds: Leste Utgav

en: Add Files
nds: Dateien hentofögen

en: Add only if _newer
nds: Just hentofögen, wenn nejer

en: Add a Folder
nds: Verteeknis hentofögen

en: _Include subfolders
nds: Unnerverteeknisse _insluten

en: Include _files:
nds: Dateien _insluten:

en: E_xclude files:
nds: Dateien _utsluten:

en: _Exclude folders:
nds: Verteeknisse _utsluten:

en: _Load Options
nds: _Lade Optschoonen

en: Sa_ve Options
nds: Optschoonen _spiekern

en: _Reset Options
nds: Optschoonen _torüggsetten

en: Save Options
nds: Optschoonen spiekern

en: Options Name:
nds: Optschoonennaam:

en: Please use a different name.
nds: Bidde giv een annern Naam in.

en: Create _Folder
nds: Verteeknis _erstellen

en: _Overwrite
nds: _Överschrieven

en: Extract
nds: Utpacken

en: Actions
nds: Aktschoonen

en: Over_write existing files
nds: Vorhannene Dateien ö_verschrieven

en: Automatic
nds: Vun alleen

en: New
nds: Nej

en: Save
nds: Spiekern

en: _Search Command
nds: _Sökorder

en: Location:
nds: Ort:

en: Name:
nds: Naam:

en: %s Properties
nds: %s Eegenschapten

en: Modified on:
nds: Ännert:

en: Archive size:
nds: Archivgröte:

en: Content size:
nds: Inhollgröte:

en: Number of files:
nds: Dateiantaal:

en: File not found.
nds: Datei nich funnen.

en: Adding file:
nds: Föge datei hento:

en: Extracting file:
nds: Packe Datei ut:

en: Removing file:
nds: Lösche Datei:

en: Deleting files from archive
nds: Lösche Dateien ut'm Archiv

en: _Add
nds: _Hentofögen

en: _Extract
nds: _Utpacken

en: %d object (%s) | %d objects (%s)
nds[0]: %d Objekt (%s)
nds[1]: %d Objekte (%s)

en: %d object selected (%s) | %d objects selected (%s)
nds[0]: %d Objekt utwählt (%s)
nds[1]: %d Objekte utwählt (%s)

en: Folder
nds: verteeknis

en: [read only]
nds: [Just Lesen]

en: Creating archive
nds: Erstelle Archiv

en: Loading archive
nds: Lade Archiv

en: Reading archive
nds: Lese Archiv

en: Testing archive
nds: Teste Archiv

en: Adding files to archive
nds: Dateien to Archiv hentofögen

en: Extracting files from archive
nds: Packe Dateien ut'm Archiv ut

en: Saving archive
nds: Spieker Archiv

en: _Open the Archive
nds: Archiv _opmaken

en: _Show the Files
nds: Dateien o_pwiesen

en: Archive:
nds: Archiv:

en: wait please...
nds: bidde töven...

en: Could not open "%s"
nds: Kunn "%s" nich opmaken

en: Do you want to create a new archive with these files?
nds: Wullt je een nejes Archiv mit düsse Dateien erstellen?

en: Create _Archive
nds: Archiv _erstellen

en: Folders
nds: Verteeknisse

en: Size
nds: Gröte

en: Type
nds: Typ

en: Date Modified
nds: Ännerndag

en: Name
nds: Naam

en: Find:
nds: Finnen:

en: Open archive
nds: Archiv opmaken

en: Open a recently used archive
nds: Een lestens brukt Archiv opmaken

en: Rename
nds: Annern Naam geven

en: New folder name
nds: Nejer verteeknisnaam

en: New file name
nds: Nejer Dateinaam

en: _Rename
nds: _Annern Naam geven

en: Could not rename the folder
nds: Kunn de Verteeknis keen annern Naam geven

en: Could not rename the file
nds: Kunn de Datei keen annern Naam geven

en: Paste Selection
nds: Utwahl infögen

en: Destination folder
nds: Täälverteeknis

en: Add files to an archive
nds: Dateien to ee'm Verteeknis hentofögen

en: Extract archive
nds: Archiv utpacken

en: _File
nds: _Datei

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Help
nds: _Hölp

en: _Arrange Files
nds: Dateien _grupperen

en: Open _Recent
nds: _Leste opmaken

en: Information about the program
nds: Informatschoonen över dat Programm

en: _Add Files...
nds: Dateien _hentofögen...

en: Add files to the archive
nds: Dateien to de Archiv hentofögen

en: Add a _Folder...
nds: _Verteeknis hentofögen..

en: Add a folder to the archive
nds: Verteeknis to de Archiv hentofögen

en: Add Folder
nds: Verteeknis hentofögen

en: Close the current archive
nds: Aktuelles Archiv sluten

en: Contents
nds: Inholls

en: Copy the selection
nds: Utwahl koperen

en: Cut the selection
nds: Utwahl utsnieden

en: Paste the clipboard
nds: Twüschenavlaginholl infögen

en: _Rename...
nds: _Annern Naam geven...

en: Rename the selection
nds: Utwahl een annern Naam geven

en: Select all files
nds: All Dateien utwählen

en: _Toolbar
nds: _Warktüügbalken

en: Stat_usbar
nds: Stat_usbalken

en: View the statusbar
nds: Statusbalken opwiesen

en: _Folders
nds: _Verteeknisse

en: View All _Files
nds: All Dateien o_pwiesen

en: View as a F_older
nds: As _verteeknis opwiesen

en: by _Name
nds: nah _Naam

en: Sort file list by name
nds: Dateilist nah Naam grupperen

en: by _Size
nds: nah _Gröte

en: Sort file list by file size
nds: Dateilist nah Dateigröte grupperen

en: by T_ype
nds: nah _Typ

en: Sort file list by type
nds: Dateilist nah Typ grupperen

en: by _Date modified
nds: nah _Ännerndag grupperen

en: Sort file list by modification time
nds: Dateilist nah Ännerns_tied grupperen

en: by _Location
nds: nah _Ort

en: Sort file list by location
nds: Dateilist nah Ort grupperen
