filelight - en to ar translation catalogue (76 entries)

en: Select path to ignore
ar: حدد مسار لتجاهله

en: Folder already ignored
ar: تُجُوهل الملف بالفعل

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
ar: <qt>سيحذف المجلد <i>'%1'</i> بشكل <b>تكراري</b> و <b>دائم</b> .</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
ar: <qt> سيحذف <i>'%1'</i>  <b>نهائيا</b> .</qt>

en: &Delete
ar: ا&حذف

[ctx: @info:notification]
en: Error while deleting: %1
ar: خطأ أثناء الحذف: %1

en: Graphical disk-usage information
ar: معلومات استخدام القرص الرسومية

en: Laurent Montel
ar: لوران مونتال

en: Maintainer
ar: المصين

en: QtQuick Port
ar: النقل إلى QtQuick

en: Original author
ar: المؤلف الأصلي

en: Help and support
ar: المساعدة والدعم

en: Inspiration
ar: إلهام

en: Original documentation
ar: التوثيق الأصلي

en: Icon
ar: الأيقونة

en: Nuno Pinheiro
ar: نونو بينييرو (Nuno Pinheiro)

en: Path or URL to scan
ar: مسار أو عنون لمسحه

en: [url]
ar: [المسار]

en: Select Folder to Scan
ar: اختر مجلّدًا لمسحه

en: The entered URL cannot be parsed
ar: لا يمكن تحليل العنوان المدخل

en: it is invalid.
ar: غير صالحة

en: Filelight only accepts absolute paths
ar: يقبل كشاف الملفات المسارات المطلقة فقط

en: eg. /%1
ar: مثل /%1

en: Folder not found: %1
ar: لم يعثر على المجلد: %1

en: Unable to enter: %1
ar: تعذّر الدخول: %1

en: You do not have access rights to this location.
ar: لا تملك صلاحية الوصول إلى هذا الموقع.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
ar: امسح

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
ar: مساعدة

[ctx: @action Scan home folder]
en: Home Folder
ar: مجلّد المنزل

[ctx: @action Scan root folder]
en: Root Folder
ar: مجلّد الجذر

[ctx: @action Scan a user-selected folder]
en: Choose Folder…
ar: اختر مجلّدًا…

[ctx: @action Scan another folder]
en: Other Folder…
ar: مجلد أخر…

[ctx: @action]
en: Quit
ar: أنهِ

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
ar: اضبط…

[ctx: @title:window]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: @action]
en: Open Handbook
ar: افتح كتيب الاستعمال

[ctx: @action opens about app page]
en: About
ar: عن

[ctx: @info:status]
en: Failed to abort scan
ar: فشلت عملية إجهاض المسح

[ctx: @info:status]
en: No files shown.
ar: لم يعرض أي ملفات.

[ctx: @info:status]
en: 1 file shown | %1 files shown
ar[0]: لا يوجد ملف
ar[1]: ملفّ واحد معروض
ar[2]: ملفّان معروضان
ar[3]: %1 ملفّات معروضة
ar[4]: %1 ملفًّا معروضًا
ar[5]: %1 ملفّ معروض

[ctx: @action]
en: Go to Overview
ar: انتقل إلى نظرة عامة

[ctx: @action]
en: Up
ar: أعلى

[ctx: @action]
en: Rescan
ar: أعد المسح

[ctx: @action]
en: Stop
ar: أوقف

[ctx: @action]
en: Zoom In
ar: قرّب

[ctx: @action]
en: Zoom Out
ar: بعّد

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
ar: افتح

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
ar: افتح الطرفية هنا

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
ar: وسط الخريطة هنا

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
ar: أضفه إلى قائمة منع المسح

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
ar: أعد المسح

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
ar[0]: لا يوجد مجلد (%2٪)
ar[1]: ملفّ واحد (%2٪)
ar[2]: ملفّان (%2٪)
ar[3]: %1 ملفّات (%2٪)
ar[4]: %1 ملفًّا (%2٪)
ar[5]: %1 ملفّ (%2٪)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
ar[0]: لا يوجد ملف
ar[1]: ملفّ واحد
ar[2]: ملفّان
ar[3]: %1 ملفّات
ar[4]: %1 ملفًّا
ar[5]: %1 ملفّ

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
ar: انقر لتذهب للمجلد الأم

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
ar[0]: لم يجد شيء، %2
ar[1]: ملفّ واحد، %2
ar[2]: ملفّان، %2
ar[3]: %1 ملفّات، %2
ar[4]: %1 ملفًّا، %2
ar[5]: %1 ملفّ، %2

en: No data available
ar: لا تتوفر بيانات

[ctx: @title]
en: Overview
ar: نظرة عامة

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
ar: أهلا وسهلا في كشاف الملفات

[ctx: @info]
en: Filelight analyzes disk usage so you can see what's using lots of space. Choose a folder to proceed:
ar: يقوم كاشف الملفات بتحليل استخدام القرص حتى تتمكن من معرفة ما يستخدم مساحة كبيرة. اختر مجلدًا للمتابعة:

[ctx: @title]
en: Scanning
ar: يكتشف

[ctx: @title]
en: Appearance
ar: المظهر

[ctx: @title:group]
en: Color Scheme
ar: مخطّط الألوان

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: Rainbow
ar: قوس قزح

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: System colors
ar: ألوان النظام

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: High contrast
ar: تباين عالٍ

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
ar: التباين

[ctx: @checkbox]
en: Show small files
ar: أعرض الملفات الصغيرة

[ctx: @label]
en: Do not scan these folders:
ar: لا تمسح هذه الملفَات أو المجلَدات:

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
ar: أضف…

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Remove
ar: أزل

[ctx: @checkbox]
en: Scan across filesystem boundaries
ar: امسح عابراً حدود نظام الملفات

[ctx: @checkbox]
en: Exclude remote filesystems
ar: استثنِ أنظمة الملفات البعيدة

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
ar[0]: 
    لا يوجد ملف، بحجم متوسط %2
ar[1]: 
    ملف واحد، بحجم متوسط %2
ar[2]: 
    ملفان، بحجم متوسط %2
ar[3]: 
    %1 ملفات، بحجم متوسط %2
ar[4]: 
    %1 ملفا، بحجم متوسط %2
ar[5]: 
    %1 ملف، بحجم متوسط %2
