filelight - en to es translation catalogue (78 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Scan
es: &Explorar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
es: &Ver

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
es: Barra de herramientas principal

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
es: Barra de herramientas de ubicación

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
es: Barra de herramientas de la vista

en: Select path to ignore
es: Seleccione la ruta a ignorar

en: That folder is already set to be excluded from scans.
es: Esta carpeta ya está excluida de las exploraciones.

en: Folder already ignored
es: Carpeta ya ignorada

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
es: <qt>La carpeta <i>«%1»</i> será borrada de forma <b>recursiva</b> y <b>permanente</b>.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
es: <qt><i>«%1»</i> será eliminado <b>permanentemente</b>.</qt>

en: &Delete
es: &Borrar

en: Error while deleting
es: Error al borrar

[ctx: Go to the last path viewed]
en: Back
es: Atrás

[ctx: Go to forward in the history of paths viewed]
en: Forward
es: Adelante

en: Graphical disk-usage information
es: Información gráfica sobre el uso del disco

en: (C) 2006 Max Howell
    (C) 2008-2014 Martin Sandsmark
    (C) 2017-2022 Harald Sitter
es: © 2006 Max Howell
    © 2008-2014 Martin Sandsmark
    © 2017-2022 Harald Sitter

en: Maintainer
es: Responsable

en: QtQuick Port
es: Adaptación a QtQuick

en: Original author
es: Autor original

en: Help and support
es: Ayuda y apoyo

en: Inspiration
es: Inspiración

en: Original documentation
es: Documentación original

en: Icon
es: Icono

en: Path or URL to scan
es: Ruta o URL a explorar

en: [url]
es: [URL]

en: Select Folder to Scan
es: Seleccione la carpeta a explorar

en: The entered URL cannot be parsed; it is invalid.
es: La URL introducida no se puede analizar; no es válida.

en: Filelight only accepts absolute paths, eg. /%1
es: Filelight solo puede aceptar rutas absolutas (por ejemplo, /%1)

en: Folder not found: %1
es: Carpeta no encontrada: %1

en: Unable to enter: %1
    You do not have access rights to this location.
es: No ha sido posible acceder a: %1
    No tiene acceso a esta ubicación.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
es: Explorar

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
es: Preferencias

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
es: Ayuda

[ctx: @action]
en: Scan Folder
es: Explorar carpeta

[ctx: @action]
en: Scan Home Folder
es: Explorar la carpeta personal

[ctx: @action]
en: Scan Root Folder
es: Explorar la carpeta raíz

[ctx: @action]
en: Quit
es: Salir

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
es: Configurar...

[ctx: @title:window]
en: Configure
es: Configurar

[ctx: @action]
en: Open Handbook
es: Abrir el manual

[ctx: @action opens about app page]
en: About
es: Acerca de

[ctx: @info:status]
en: No files.
es: No hay archivos.

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
es[0]: 1 archivo
es[1]: %1 archivos

[ctx: @info:status]
en: Aborting Scan...
es: Interrumpiendo la exploración...

[ctx: @action]
en: Go to Overview
es: Ir a la vista general

[ctx: @action]
en: Up
es: Subir

[ctx: @action]
en: Rescan
es: Volver a explorar

[ctx: @action]
en: Stop
es: Detener

[ctx: @action]
en: Zoom In
es: Ampliar

[ctx: @action]
en: Zoom Out
es: Reducir

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
es: Abrir

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
es: Abrir terminal aquí

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
es: Centrar el mapa aquí

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
es: Añadir a la lista de no explorar

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
es: Volver a explorar

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
es: Copiar en el portapapeles

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
es: Borrar

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
es[0]: %1 archivo (%2%)
es[1]: %1 archivos (%2%)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
es[0]: %1 archivo
es[1]: %1 archivos

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
es: Pulse para ir al directorio superior

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
es[0]: %1 archivo, %2%
es[1]: %1 archivos, %2%

en: No data available
es: No hay datos disponibles

[ctx: @title]
en: Overview
es: Vista general

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
es: Bienvenido a Filelight

[ctx: @title]
en: Scanning
es: Exploración

[ctx: @title]
en: Appearance
es: Aspecto

[ctx: @title:group]
en: Color Scheme
es: Esquema de color

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: Rainbow
es: Arco iris

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: System colors
es: Colores del sistema

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: High contrast
es: Alto contraste

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
es: Contraste

[ctx: @checkbox]
en: Show small files
es: Mostrar archivos pequeños

[ctx: @label]
en: Do not scan these folders:
es: No explorar estas carpetas:

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Remove
es: Eliminar

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
es: Añadir...

[ctx: @checkbox]
en: Scan across filesystem boundaries
es: Explorar más allá de los límites del sistema de archivos

[ctx: @checkbox]
en: Exclude remote filesystems
es: Excluir sistemas de archivos remotos

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
es[0]: 
    %1 archivo, con un tamaño medio de %2
es[1]: 
    %1 archivos, con un tamaño medio de %2
