filelight - en to fi translation catalogue (78 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Scan
fi: &Etsi

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
fi: Sijaintityökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
fi: Näkymätyökalurivi

en: Select path to ignore
fi: Valitse ohitettava sijainti

en: That folder is already set to be excluded from scans.
fi: Kansio on jo valittu tutkinnasta ohitettavaksi.

en: Folder already ignored
fi: Kansio on jo valittu ohitettavaksi

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
fi: <qt>Kansion sisältö kohteessa <i>”%1”</i> poistetaan <b>rekursiivisesti</b> ja <b>pysyvästi</b>.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
fi: <qt><i>”%1”</i> poistetaan <b>pysyvästi</b>.</qt>

en: &Delete
fi: &Poista

en: Error while deleting
fi: Virhe poistettaessa

[ctx: Go to the last path viewed]
en: Back
fi: Edellinen

[ctx: Go to forward in the history of paths viewed]
en: Forward
fi: Seuraava

en: Graphical disk-usage information
fi: Graafinen levynkäyttötieto

en: (C) 2006 Max Howell
    (C) 2008-2014 Martin Sandsmark
    (C) 2017-2022 Harald Sitter
fi: © 2006 Max Howell
    © 2008–2014 Martin Sandsmark
    © 2017–2022 Harald Sitter

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: QtQuick Port
fi: QtQuick-siirros

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Help and support
fi: Ohjeet ja tuki

en: Inspiration
fi: Inspiraatio

en: Original documentation
fi: Alkuperäiset ohjeet

en: Icon
fi: Kuvake

en: Path or URL to scan
fi: Tutkittava kansiopolku tai verkko-osoite

en: [url]
fi: [osoite]

en: Select Folder to Scan
fi: Valitse etsittävä kansio

en: The entered URL cannot be parsed; it is invalid.
fi: Syötettyä osoitetta ei voi jäsentää: se on virheellinen.

en: Filelight only accepts absolute paths, eg. /%1
fi: Filelight hyväksyy vain absoluuttiset sijainnit, esim. /%1

en: Folder not found: %1
fi: Kansiota ei löytynyt: %1

en: Unable to enter: %1
    You do not have access rights to this location.
fi: Sijaintiin ei päästä: %1
    Sinulla ei ole riittäviä oikeuksia.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
fi: Tutki

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: @action]
en: Scan Folder
fi: Tutki kansio

[ctx: @action]
en: Scan Home Folder
fi: Tutki kotikansio

[ctx: @action]
en: Scan Root Folder
fi: Tutki juurikansio

[ctx: @action]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
fi: Asetukset…

[ctx: @title:window]
en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @action]
en: Open Handbook
fi: Avaa käsikirja

[ctx: @action opens about app page]
en: About
fi: Tietoa

[ctx: @info:status]
en: No files.
fi: Ei tiedostoja.

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
fi[0]: 1 tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

[ctx: @info:status]
en: Aborting Scan...
fi: Keskeytetään tutkiminen…

[ctx: @action]
en: Go to Overview
fi: Siirry yleiskuvaan

[ctx: @action]
en: Up
fi: Ylemmäs

[ctx: @action]
en: Rescan
fi: Tutki uudelleen

[ctx: @action]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: @action]
en: Zoom In
fi: Lähennä

[ctx: @action]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
fi: Avaa pääte tähän

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
fi: Keskitä kaavio tähän

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
fi: Lisää Älä etsi -luetteloon

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
fi: Tutki uudelleen

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
fi[0]: %1 tiedosto (%2 %)
fi[1]: %1 tiedostoa (%2 %)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
fi[0]: %1 tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
fi: Siirry yläkansioon napsauttamalla

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
fi[0]: %1 tiedosto, %2
fi[1]: %1 tiedostoa, %2

en: No data available
fi: Tietoa ei saatavilla

[ctx: @title]
en: Overview
fi: Yleiskuva

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
fi: Tervetuloa Filelightiin

[ctx: @title]
en: Scanning
fi: Tutkiminen

[ctx: @title]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: @title:group]
en: Color Scheme
fi: Väriteema

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: Rainbow
fi: Sateenkaari

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: System colors
fi: Järjestelmävärit

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: High contrast
fi: Suurikontrastinen

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
fi: Kontrasti

[ctx: @checkbox]
en: Show small files
fi: Näytä pienet tiedostot

[ctx: @label]
en: Do not scan these folders:
fi: Älä tutki näitä kansioita:

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
fi: Lisää…

[ctx: @checkbox]
en: Scan across filesystem boundaries
fi: Tutki tiedostojärjestelmärajoista välittämättä

[ctx: @checkbox]
en: Exclude remote filesystems
fi: Ohita etätiedostojärjestelmät

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
fi[0]: 
    %1 tiedosto, keskikoko %2
fi[1]: 
    %1 tiedostoa, keskikoko %2
