filelight - en to fr translation catalogue (76 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Scan
fr: Analy&se

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Affichage

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
fr: Barre d'outils d'emplacement

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
fr: Barre d'affichage

en: Select path to ignore
fr: Sélectionner l'emplacement à ignorer

en: That folder is already set to be excluded from scans.
fr: Ce dossier est déjà défini comme à exclure des analyses.

en: Folder already ignored
fr: Le dossier est déjà ignoré

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
fr: <qt>Le dossier situé dans <i> « %1 » </i> sera <b>récursivement</b> et <b>définitivement</b> supprimé.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
fr: <qt><i> « %1 » </i> sera <b>définitivement</b> supprimé.</qt>

en: &Delete
fr: &Supprimer

en: Error while deleting
fr: Erreur lors de la suppression

[ctx: Go to the last path viewed]
en: Back
fr: Précédent

[ctx: Go to forward in the history of paths viewed]
en: Forward
fr: Suivant

en: Graphical disk-usage information
fr: Informations sur l'utilisation du disque sous forme de graphique

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: QtQuick Port
fr: Portage vers QtQuick

en: Original author
fr: Auteur originel

en: Help and support
fr: Aide et prise en charge

en: Original documentation
fr: Documentation originale

en: Icon
fr: Icône

en: Path or URL to scan
fr: Emplacement ou URL à analyser

en: [url]
fr: [URL]

en: Select Folder to Scan
fr: Sélectionner un dossier à analyser

en: The entered URL cannot be parsed; it is invalid.
fr: Impossible d'analyser syntaxiquement l'URL saisi. Il n'est pas valable.

en: Filelight only accepts absolute paths, eg. /%1
fr: Filelight n'accepte que les emplacements absolus, par exemple,  /%1

en: Folder not found: %1
fr: Impossible de trouver le dossier : %1

en: Unable to enter: %1
    You do not have access rights to this location.
fr: Impossible de saisir : %1
    Vous ne disposez pas des droits d'accès nécessaires pour cet emplacement.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
fr: Analyser

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
fr: Configuration

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
fr: Aide

[ctx: @action]
en: Scan Folder
fr: Analyser un dossier

[ctx: @action]
en: Scan Home Folder
fr: Analyser le dossier personnel

[ctx: @action]
en: Scan Root Folder
fr: Analyser le dossier racine

[ctx: @action]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
fr: Configurer...

[ctx: @title:window]
en: Configure
fr: Configurer

[ctx: @action]
en: Open Handbook
fr: Ouvrir un manuel utilisateur

[ctx: @action opens about app page]
en: About
fr: À propos

[ctx: @info:status]
en: No files.
fr: Aucun fichier.

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
fr[0]: 1 fichier
fr[1]: %1 fichiers

[ctx: @info:status]
en: Aborting Scan...
fr: Annulation de l'analyse en cours...

[ctx: @action]
en: Go to Overview
fr: Aller à l'aperçu

[ctx: @action]
en: Up
fr: Haut

[ctx: @action]
en: Rescan
fr: Analyser à nouveau

[ctx: @action]
en: Stop
fr: Arrêter

[ctx: @action]
en: Zoom In
fr: Zoom avant

[ctx: @action]
en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
fr: Ouvrir

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
fr: Ouvrir le terminal ici

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
fr: Centrer la carte ici

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
fr: Ajouter à la liste des éléments à ne pas balayer

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
fr: Analyser à nouveau

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
fr[0]: %1 fichier (%2 %)
fr[1]: %1 fichiers (%2 %)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
fr[0]: %1 fichier
fr[1]: %1 fichiers

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
fr: Cliquez pour remonter au dossier parent

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
fr[0]: %1 fichier, %2 %
fr[1]: %1 fichiers, %2

en: No data available
fr: Aucune donnée disponible

[ctx: @title]
en: Overview
fr: Vue d'ensemble

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
fr: Bienvenue dans Filelight

[ctx: @title]
en: Scanning
fr: Analyse en cours

[ctx: @title]
en: Appearance
fr: Apparence

[ctx: @title:group]
en: Color Scheme
fr: Thème de couleurs

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: Rainbow
fr: Arc-en-ciel

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: System colors
fr: Couleurs du système

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: High contrast
fr: Contraste élevé

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
fr: Contraste

[ctx: @checkbox]
en: Show small files
fr: Afficher les petits fichiers

[ctx: @label]
en: Do not scan these folders:
fr: Ne pas analyser ces dossiers :

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
fr: Ajouter…

[ctx: @checkbox]
en: Scan across filesystem boundaries
fr: Analyser d'un bout à l'autre des limites du système de fichiers

[ctx: @checkbox]
en: Exclude remote filesystems
fr: Exclure les systèmes de fichiers distants

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
fr[0]: 
    Fichier %1, avec une taille moyenne de %2
fr[1]: 
    %1 fichiers, avec une taille moyenne de %2
