filelight - en to id translation catalogue (73 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Scan
id: &Pindai

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
id: Bilah Alat Lokasi

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
id: Bilah Alat Tampilan

en: Select path to ignore
id: Pilih alur untuk abaikan

en: That folder is already set to be excluded from scans.
id: Folder itu sudah diatur untuk dikecualikan dari pemindaian.

en: Folder already ignored
id: Folder sudah diabaikan

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
id: <qt>Folder <i>'%1'</i> akan dihapus secara <b>rekursif</b> dan <b>permanen</b>.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
id: <qt><i>'%1'</i> akan dihapus secara <b>permanen</b>.</qt>

en: &Delete
id: &Hapus

en: Error while deleting
id: Galat ketika menghapus

[ctx: Go to the last path viewed]
en: Back
id: Mundur

[ctx: Go to forward in the history of paths viewed]
en: Forward
id: Maju

en: Graphical disk-usage information
id: Grafik informasi penggunaan disk

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: QtQuick Port
id: Port QtQuick

en: Original author
id: Penulis asli

en: Help and support
id: Bantuan dan dukungan

en: Inspiration
id: Inspirasi

en: Original documentation
id: Dokumentasi asli

en: Icon
id: Ikon

en: Path or URL to scan
id: Alur atau URL untuk dipindai

en: Select Folder to Scan
id: Pilih Folder untuk Dipindai

en: The entered URL cannot be parsed; it is invalid.
id: URL yang dimasukkan tidak bisa diurai; karena tidak valid

en: Filelight only accepts absolute paths, eg. /%1
id: Filelight hanya menerima alur yang mutlak, misal /%1

en: Folder not found: %1
id: Folder tidak ditemukan: %1

en: Unable to enter: %1
    You do not have access rights to this location.
id: Tidak dapat memasuki: %1
    Anda tidak memiliki akses yang benar ke lokasi ini.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
id: Pindai

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
id: Pengaturan

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
id: Bantuan

[ctx: @action]
en: Scan Folder
id: Pindai Folder

[ctx: @action]
en: Scan Home Folder
id: Pindai Folder Beranda

[ctx: @action]
en: Scan Root Folder
id: Pindai Folder Root

[ctx: @action]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
id: Atur...

[ctx: @title:window]
en: Configure
id: Atur

[ctx: @action]
en: Open Handbook
id: Buka Buku Petunjuk

[ctx: @action opens about app page]
en: About
id: Tentang

[ctx: @info:status]
en: No files.
id: Tidak ada file

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
id[0]: 1 file
id[1]: %1 file

[ctx: @info:status]
en: Aborting Scan...
id: Menggugurkan Pemindaian...

[ctx: @action]
en: Go to Overview
id: Pergi ke Ikhtisar

[ctx: @action]
en: Up
id: Naik

[ctx: @action]
en: Rescan
id: Pindai ulang

[ctx: @action]
en: Stop
id: Hentikan

[ctx: @action]
en: Zoom In
id: Zoom Perbesar

[ctx: @action]
en: Zoom Out
id: Zoom Perkecil

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
id: Buka

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
id: Buka Terminal Di Sini

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
id: Tengahkan Peta Di Sini

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
id: Tambahkan ke Jangan Pindai Daftar

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
id: Pindai ulang

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
id: Salin ke papan klip

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
id: Klik untuk menuju naik ke direktori induk

en: No data available
id: Tidak ada data yang tersedia

[ctx: @title]
en: Overview
id: Ikhtisar

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
id: Selamat Datang di Filelight

[ctx: @title]
en: Scanning
id: Memindai

[ctx: @title]
en: Appearance
id: Penampilan

[ctx: @title:group]
en: Color Scheme
id: Skema Warna

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: Rainbow
id: Pelangi

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: System colors
id: Warna sistem

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: High contrast
id: Kontras tinggi

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
id: Kontras

[ctx: @checkbox]
en: Show small files
id: Tampilkan file-file kecil

[ctx: @label]
en: Do not scan these folders:
id: Jangan pindai folder tersebut:

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Remove
id: Singkirkan

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
id: Tambah…

[ctx: @checkbox]
en: Scan across filesystem boundaries
id: Pindai melewati batasan sistem file

[ctx: @checkbox]
en: Exclude remote filesystems
id: Kecuali sistem file jarak jauh

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
id[0]: 
    %1 file, dengan ukuran rata-rata %2
id[1]: 
    %1 file, dengan ukuran rata-rata %2
