filelight - en to is translation catalogue (76 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Scan
is: &Skanna

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
is: S&koða

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
is: Aðalverkfærastika

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
is: Staðsetningarstika

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
is: Verkfærastika fyrir skoðun

en: Select path to ignore
is: Veldu slóð sem á að hunsa

en: That folder is already set to be excluded from scans.
is: Mappan er þegar stillt til að vera undanskilin við skönnun.

en: Folder already ignored
is: Mappan er þegar hunsuð

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
is: <qt>Möppunni á <i>'%1'</i> verður <b>algerlega</b> og <b>endanlega</b> eytt.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
is: <qt><i>'%1'</i> verður <b>endanlega</b> eytt.</qt>

en: &Delete
is: &Eyða

en: Error while deleting
is: Villa kom upp við eyðingu

[ctx: Go to the last path viewed]
en: Back
is: Til baka

[ctx: Go to forward in the history of paths viewed]
en: Forward
is: Áfram

en: Graphical disk-usage information
is: Myndrænar upplýsingar um notkun á diskum

en: Maintainer
is: Umsjónarmaður

en: QtQuick Port
is: QtQuick yfirfærsla

en: Original author
is: Upprunalegur höfundur

en: Help and support
is: Hjálp og aðstoð

en: Inspiration
is: Innblástur

en: Original documentation
is: Upprunaleg hjálparskjöl

en: Icon
is: Táknmynd

en: Path or URL to scan
is: Slóð eða URL sem á að skanna

en: Select Folder to Scan
is: Veldu möppu til að skanna

en: The entered URL cannot be parsed; it is invalid.
is: Ekki var hægt að þátta slóðina sem sett var inn; hún er ógild.

en: Filelight only accepts absolute paths, eg. /%1
is: Filelight samþykkir aðeins algildar slóðir, t.d. /%1

en: Folder not found: %1
is: Mappa fannst ekki: %1

en: Unable to enter: %1
    You do not have access rights to this location.
is: Ekki tókst að skipta í: %1
    Þú hefur ekki nægar aðgangsheimildir á þessum stað.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
is: Skanna

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
is: Stillingar

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
is: Hjálp

[ctx: @action]
en: Scan Folder
is: Skanna möppu

[ctx: @action]
en: Scan Home Folder
is: Skanna heimamöppu

[ctx: @action]
en: Scan Root Folder
is: Skanna rótarmöppu

[ctx: @action]
en: Quit
is: Hætta

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
is: Stilla…

[ctx: @title:window]
en: Configure
is: Stilla

[ctx: @action]
en: Open Handbook
is: Opna handbókina

[ctx: @action opens about app page]
en: About
is: Um hugbúnaðinn

[ctx: @info:status]
en: No files.
is: Engar skrár.

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
is[0]: 1 skrá
is[1]: %1 skrár

[ctx: @info:status]
en: Aborting Scan...
is: Hætti við skönnun...

[ctx: @action]
en: Go to Overview
is: Fara í yfirlit

[ctx: @action]
en: Up
is: Upp

[ctx: @action]
en: Rescan
is: Endurskanna

[ctx: @action]
en: Stop
is: Stöðva

[ctx: @action]
en: Zoom In
is: Renna að

[ctx: @action]
en: Zoom Out
is: Renna frá

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
is: Opna

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
is: Opna skjáhermi hér

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
is: Miðja kort hér

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
is: Bæta við 'Ekki skanna'-lista

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
is: Endurskanna

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
is: Afrita á klippispjald

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
is: Eyða

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
is[0]: %1 skrá (%2%)
is[1]: %1 skrár (%2%)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
is[0]: %1 skrá
is[1]: %1 skrár

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
is: Smelltu til að fara upp í yfirmöppu

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
is[0]: %1 skrá, %2
is[1]: %1 skrár, %2

en: No data available
is: Engin gögn tiltæk

[ctx: @title]
en: Overview
is: Yfirlit

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
is: Velkomin í Filelight

[ctx: @title]
en: Scanning
is: Skönnun

[ctx: @title]
en: Appearance
is: Útlit

[ctx: @title:group]
en: Color Scheme
is: Litastef

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: Rainbow
is: Regnbogi

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: System colors
is: Kerfislitir

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: High contrast
is: Mikil birtuskil

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
is: Birtuskil

[ctx: @checkbox]
en: Show small files
is: Sýna litlar skrár

[ctx: @label]
en: Do not scan these folders:
is: Ekki skanna þessar möppur:

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Remove
is: Fjarlægja

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
is: Bæta við…

[ctx: @checkbox]
en: Scan across filesystem boundaries
is: Skanna út yfir mörk skráakerfis

[ctx: @checkbox]
en: Exclude remote filesystems
is: Útiloka fjartengd skráakerfi

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
is[0]: 
    %1 skrá, með meðalstærðina %2
is[1]: 
    %1 skrár, með meðalstærðina %2
