filelight - en to it translation catalogue (78 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Scan
it: &Scansiona

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
it: Barra degli indirizzi

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
it: Barra di visualizzazione

en: Select path to ignore
it: Seleziona percorso da ignorare

en: That folder is already set to be excluded from scans.
it: Quella cartella è già impostata come esclusa dalle scansioni.

en: Folder already ignored
it: Cartella già ignorata

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
it: <qt>La cartella in <i>«%1»</i> sarà eliminata <b>ricorsivamente</b> e <b>permanentemente</b>.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
it: <qt><i>«%1»</i> sarà eliminato <b>permanentemente</b>.</qt>

en: &Delete
it: &Elimina

en: Error while deleting
it: Errore nell'eliminazione

[ctx: Go to the last path viewed]
en: Back
it: Indietro

[ctx: Go to forward in the history of paths viewed]
en: Forward
it: Avanti

en: Graphical disk-usage information
it: Informazioni grafiche sull'uso del disco

en: (C) 2006 Max Howell
    (C) 2008-2014 Martin Sandsmark
    (C) 2017-2022 Harald Sitter
it: © 2006 Max Howell
    © 2008-2014 Martin Sandsmark
    © 2017-2022 Harald Sitter

en: Maintainer
it: Responsabile

en: QtQuick Port
it: Conversione a QtQuick

en: Original author
it: Autore originale

en: Help and support
it: Aiuto e supporto

en: Inspiration
it: Ispirazione

en: Original documentation
it: Documentazione originale

en: Icon
it: Icona

en: Path or URL to scan
it: Percorso o URL da scansionare

en: [url]
it: [URL]

en: Select Folder to Scan
it: Seleziona cartella da scansionare

en: The entered URL cannot be parsed; it is invalid.
it: L'URL inserito non può essere analizzato; non è valido.

en: Filelight only accepts absolute paths, eg. /%1
it: Filelight accetta solo percorsi assoluti, per esempio /%1

en: Folder not found: %1
it: Cartella non trovata: %1

en: Unable to enter: %1
    You do not have access rights to this location.
it: Impossibile entrare in: %1
    Non hai diritti di accesso a questa posizione.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
it: Scansiona

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: @action]
en: Scan Folder
it: Scansiona cartella

[ctx: @action]
en: Scan Home Folder
it: Scansiona la cartella Home

[ctx: @action]
en: Scan Root Folder
it: Scansiona la cartella radice

[ctx: @action]
en: Quit
it: Esci

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
it: Configura…

[ctx: @title:window]
en: Configure
it: Configura

[ctx: @action]
en: Open Handbook
it: Apri il manuale

[ctx: @action opens about app page]
en: About
it: Informazioni su

[ctx: @info:status]
en: No files.
it: Nessun file.

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
it[0]: 1 file
it[1]: %1 file

[ctx: @info:status]
en: Aborting Scan...
it: Interruzione della scansione...

[ctx: @action]
en: Go to Overview
it: Vai alla panoramica

[ctx: @action]
en: Up
it: Su

[ctx: @action]
en: Rescan
it: Nuova scansione

[ctx: @action]
en: Stop
it: Interrompi

[ctx: @action]
en: Zoom In
it: Ingrandisci

[ctx: @action]
en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
it: Apri

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
it: Apri il terminale qui

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
it: Centra la mappa qui

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
it: Aggiungi a elenco da non scansionare

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
it: Nuova scansione

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
it[0]: un file (%2%)
it[1]: %1 file (%2%)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
it[0]: Un file
it[1]: %1 file

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
it: Fai clic per salire alla cartella superiore

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
it[0]: un file, %2
it[1]: %1 file, %2

en: No data available
it: Nessun dato disponibile

[ctx: @title]
en: Overview
it: Panoramica

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
it: Benvenuto in Filelight

[ctx: @title]
en: Scanning
it: Scansione

[ctx: @title]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @title:group]
en: Color Scheme
it: Schema di colori

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: Rainbow
it: Arcobaleno

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: System colors
it: Colori di sistema

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: High contrast
it: Alto contrasto

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
it: Contrasto

[ctx: @checkbox]
en: Show small files
it: Mostra i file piccoli

[ctx: @label]
en: Do not scan these folders:
it: Non scansionare queste cartelle:

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
it: Aggiungi…

[ctx: @checkbox]
en: Scan across filesystem boundaries
it: Scansiona oltre i limiti dei filesystem

[ctx: @checkbox]
en: Exclude remote filesystems
it: Escludi i filesystem remoti

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
it[0]: 
    %1 file, di dimensione media %2
it[1]: 
    %1 file, di dimensione media %2
