filelight - en to ja translation catalogue (75 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Scan
ja: スキャン(&S)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
ja: 場所ツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
ja: ツールバーを表示

en: Select path to ignore
ja: 無視するパスを選択

en: That folder is already set to be excluded from scans.
ja: そのフォルダは既にスキャン対象から除外されています。

en: Folder already ignored
ja: 既に無視されているフォルダー

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
ja: <qt>フォルダ ‘%1’ とその内容は「再帰的かつ完全に」削除されます。</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
ja: <qt>‘%1’ は「完全に」削除されます。</qt>

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Error while deleting
ja: 削除中にエラー

[ctx: Go to the last path viewed]
en: Back
ja: 戻る

[ctx: Go to forward in the history of paths viewed]
en: Forward
ja: 進む

en: Graphical disk-usage information
ja: ディスクの使用状況をグラフィカルに表示します

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Help and support
ja: ヘルプとサポート

en: Inspiration
ja: 着想

en: Original documentation
ja: オリジナルのドキュメンテーション

en: Icon
ja: アイコン

en: Path or URL to scan
ja: パスまたは URL をスキャンする

en: Select Folder to Scan
ja: スキャンするフォルダを選択

en: The entered URL cannot be parsed; it is invalid.
ja: 入力された URL を解析できません。無効な URL です。

en: Filelight only accepts absolute paths, eg. /%1
ja: Filelight は絶対パス (例: /%1) しか受け付けません。

en: Folder not found: %1
ja: フォルダが見つかりません: %1

en: Unable to enter: %1
    You do not have access rights to this location.
ja: 次に入ることができません: %1
    この場所にアクセスする権限がありません。

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
ja: スキャン

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: @action]
en: Scan Folder
ja: フォルダをスキャン

[ctx: @action]
en: Scan Home Folder
ja: ホームフォルダをスキャン

[ctx: @action]
en: Scan Root Folder
ja: ルートフォルダをスキャン

[ctx: @action]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
ja: 設定…

[ctx: @title:window]
en: Configure
ja: 設定

[ctx: @action]
en: Open Handbook
ja: ハンドブックを開く

[ctx: @action opens about app page]
en: About
ja: 詳細

[ctx: @info:status]
en: No files.
ja: ファイルがありません。

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
ja[0]: %1 ファイル

[ctx: @info:status]
en: Aborting Scan...
ja: スキャンを中止します...

[ctx: @action]
en: Go to Overview
ja: 概要を見る

[ctx: @action]
en: Up
ja: 上げる

[ctx: @action]
en: Rescan
ja: 再スキャン

[ctx: @action]
en: Stop
ja: 停止

[ctx: @action]
en: Zoom In
ja: 拡大

[ctx: @action]
en: Zoom Out
ja: 縮小

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
ja: 開く

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
ja: ここをターミナルで開く

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
ja: ここをマップの中心にする

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
ja: スキャンしない場所のリストを追加する

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
ja: 再スキャン

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
ja[0]: %1 ファイル (%2%)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
ja[0]: %1 ファイル

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
ja: クリックすることで親ディレクトリに移動します

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
ja[0]: %1 ファイル、%2

en: No data available
ja: データが存在しません

[ctx: @title]
en: Overview
ja: 概要

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
ja: Filelight へようこそ

[ctx: @title]
en: Scanning
ja: スキャン

[ctx: @title]
en: Appearance
ja: 外観

[ctx: @title:group]
en: Color Scheme
ja: 色スキーム

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: Rainbow
ja: レインボー

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: System colors
ja: システムカラー

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: High contrast
ja: ハイコントラスト

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
ja: コントラスト

[ctx: @checkbox]
en: Show small files
ja: 小さいファイルを表示する

[ctx: @label]
en: Do not scan these folders:
ja: スキャンから除外するフォルダ:

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
ja: 追加…

[ctx: @checkbox]
en: Scan across filesystem boundaries
ja: ファイルシステムの境界を越えてスキャンする

[ctx: @checkbox]
en: Exclude remote filesystems
ja: リモートファイルシステムを除外する

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
ja[0]: 
    %1 ファイル (平均サイズ %2)
