filelight - en to nl translation catalogue (74 entries)

en: Select path to ignore
nl: Te negeren pad selecteren

en: Folder already ignored
nl: Map wordt al genegeerd

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
nl: <qt>De map <i>'%1'</i> zal <b>recursief</b> en <b>permanent</b> worden verwijderd.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
nl: <qt><i>'%1'</i> zal <b>permanent</b> worden verwijderd.</qt>

en: &Delete
nl: Verwij&deren

[ctx: @info:notification]
en: Error while deleting: %1
nl: Fout bij verwijderen: %1

en: Graphical disk-usage information
nl: Grafische informatie over schijfgebruik

en: Maintainer
nl: Onderhouder

en: QtQuick Port
nl: Overzetten van QtQuick

en: Max Howell
nl: Max Howellax Howell

en: Original author
nl: Oorspronkelijke auteur

en: Help and support
nl: Hulp en ondersteuning

en: Inspiration
nl: Inspiratie

en: Original documentation
nl: Originele documentatie

en: Icon
nl: Pictogram

en: Path or URL to scan
nl: Pad naar te scannen URL

en: Select Folder to Scan
nl: Te scannen map selecteren...

en: The entered URL cannot be parsed
nl: Het ingevoerde URL kan niet worden ontleedt

en: it is invalid.
nl: het is ongeldig.

en: Filelight only accepts absolute paths
nl: Filelight accepteert absolute paden

en: eg. /%1
nl: bijv. /%1

en: Folder not found: %1
nl: Map niet gevonden: %1

en: Unable to enter: %1
nl: Niet in staat in te voeren: %1

en: You do not have access rights to this location.
nl: U hebt niet de benodigde toegangsrechten voor deze locatie.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
nl: Scannen

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: @action Scan home folder]
en: Home Folder
nl: Persoonlijke map

[ctx: @action Scan root folder]
en: Root Folder
nl: Hoofdmap

[ctx: @action Scan a user-selected folder]
en: Choose Folder…
nl: Map kiezen…

[ctx: @action Scan another folder]
en: Other Folder…
nl: Andere map…

[ctx: @action]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
nl: Configureren…

[ctx: @title:window]
en: Configure
nl: Configureren

[ctx: @action]
en: Open Handbook
nl: Handboek openen

[ctx: @action opens about app page]
en: About
nl: Info over

[ctx: @info:status]
en: Failed to abort scan
nl: Scannen afbreken is mislukt

[ctx: @info:status]
en: No files shown.
nl: Geen bestanden getoond.

[ctx: @info:status]
en: 1 file shown | %1 files shown
nl[0]: 1 bestand getoond
nl[1]: %1 bestanden getoond

[ctx: @action]
en: Go to Overview
nl: Ga naar overzicht

[ctx: @action]
en: Up
nl: Omhoog

[ctx: @action]
en: Rescan
nl: Opnieuw scannen

[ctx: @action]
en: Stop
nl: Stoppen

[ctx: @action]
en: Zoom In
nl: Inzoomen

[ctx: @action]
en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
nl: Openen

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
nl: Terminal hier openen

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
nl: Map hier centreren

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
nl: Aan Lijst niet scannen toevoegen

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
nl: Opnieuw scannen

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
nl: Naar klembord kopiëren

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
nl: Verwijderen

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
nl[0]: %1 bestand (%2%)
nl[1]: %1 bestanden (%2%)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
nl[0]: %1 bestand
nl[1]: %1 bestanden

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
nl: Klik om naar de hogere map te gaan

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
nl[0]: %1 bestand, %2
nl[1]: %1 bestanden, %2

en: No data available
nl: Geen gegevens beschikbaar

[ctx: @title]
en: Overview
nl: Overzicht

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
nl: Welkom bij Filelight

[ctx: @info]
en: Filelight analyzes disk usage so you can see what's using lots of space.
nl: Filelight analyseert schijfgebruik zodat u kunt zien wat veel ruimte gebruikt.

[ctx: @info]
en: Filelight analyzes disk usage so you can see what's using lots of space. Choose a folder to proceed:
nl: Filelight analyseert schijfgebruik zodat u kunt zien wat veel ruimte gebruikt. Kies een map om verder te gaan:

[ctx: @title:group]
en: Colors:
nl: Kleuren:

[ctx: @item:inlistbox Name of a color scheme to use for the graph view]
en: From system color scheme
nl: Uit schema van systeemkleuren

[ctx: @item:inlistbox Name of a color scheme to use for the graph view]
en: Rainbow
nl: Regenboog

[ctx: @item:inlistbox Name of a color scheme to use for the graph view]
en: High contrast
nl: Hoogcontrast

[ctx: @label:slider]
en: Color contrast:
nl: Kleurcontrast:

[ctx: @title:group Show small files/show folders sidebar]
en: Show:
nl: Tonen:

[ctx: @option:check Show small files]
en: Small files
nl: Kleine bestanden

[ctx: @option:check Show files on other disks]
en: Files on other disks
nl: Bestanden op andere schijven

[ctx: @option:check Show files on remote filesystems]
en: Files on remote filesystems
nl: Bestanden op externe bestandssystemen

[ctx: @option:check Show folders sidebar]
en: Folders sidebar
nl: Zijbalk van mappen

[ctx: @title:group]
en: Do not scan these folders
nl: Deze mappen niet scannen

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
nl: Toevoegen…

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Resume scanning this folder
nl: Scannen van deze map hervatten

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
nl[0]: 
    %1 bestand met een gemiddelde grootte van %2
nl[1]: 
    %1 bestanden met een gemiddelde grootte van %2
