filelight - en to pt translation catalogue (77 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Scan
pt: Pe&squisar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
pt: Barra de Localização

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
pt: Ver a Barra de Ferramentas

en: Select path to ignore
pt: Seleccionar a localização a ignorar

en: That folder is already set to be excluded from scans.
pt: Essa pasta já está a ser excluída das análises.

en: Folder already ignored
pt: A pasta já é ignorada

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
pt: <qt>A pasta <i>'%1'</i> será apagada de forma <b>recursiva</b> e <b>permanente</b>.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
pt: <qt>O <i>'%1'</i> será pagado de forma <b>permanente</b>.</qt>

en: &Delete
pt: &Apagar

en: Error while deleting
pt: Erro na remoção

[ctx: Go to the last path viewed]
en: Back
pt: Recuar

[ctx: Go to forward in the history of paths viewed]
en: Forward
pt: Avançar

en: Graphical disk-usage information
pt: Informação gráfica de utilização de disco

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: QtQuick Port
pt: Migração para o QtQuick

en: Original author
pt: Autor original

en: Help and support
pt: Ajuda e suporte

en: Inspiration
pt: Inspiração

en: Original documentation
pt: Documentação original

en: Icon
pt: Ícone

en: Path or URL to scan
pt: Localização ou URL a sondar

en: [url]
pt: [URL]

en: Select Folder to Scan
pt: Seleccionar a Pasta a Analisar

en: The entered URL cannot be parsed; it is invalid.
pt: Não é possível processar o URL indicado; é inválido.

en: Filelight only accepts absolute paths, eg. /%1
pt: O Filelight só aceita pastas absolutas, p.ex., /%1

en: Folder not found: %1
pt: Pasta não encontrada: %1

en: Unable to enter: %1
    You do not have access rights to this location.
pt: Não é possível aceder: %1
    Você não tem direitos de acesso a esta localização.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
pt: Analisar

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
pt: Configuração

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: @action]
en: Scan Folder
pt: Analisar a Pasta

[ctx: @action]
en: Scan Home Folder
pt: Analisar a Pasta Pessoal

[ctx: @action]
en: Scan Root Folder
pt: Analisar a Pasta de Raiz

[ctx: @action]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
pt: Configurar…

[ctx: @title:window]
en: Configure
pt: Configurar

[ctx: @action]
en: Open Handbook
pt: Abrir o Manual

[ctx: @action opens about app page]
en: About
pt: Acerca

[ctx: @info:status]
en: No files.
pt: Sem ficheiros.

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
pt[0]: 1 ficheiro
pt[1]: %1 ficheiros

[ctx: @info:status]
en: Aborting Scan...
pt: A Interromper a Análise...

[ctx: @action]
en: Go to Overview
pt: Ir para a Visão Geral

[ctx: @action]
en: Up
pt: Subir

[ctx: @action]
en: Rescan
pt: Analisar de Novo

[ctx: @action]
en: Stop
pt: Parar

[ctx: @action]
en: Zoom In
pt: Ampliar

[ctx: @action]
en: Zoom Out
pt: Reduzir

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
pt: Abrir

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
pt: Abrir o Terminal Aqui

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
pt: Centrar o Mapa Aqui

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
pt: Adicionar às Exclusões de Análise

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
pt: Analisar de Novo

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
pt[0]: %1 Ficheiro (%2%)
pt[1]: %1 Ficheiros (%2%)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
pt[0]: %1 Ficheiro
pt[1]: %1 Ficheiros

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
pt: Carregue para ir para a pasta-mãe

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
pt[0]: %1 Ficheiro, %2
pt[1]: %1 Ficheiros, %2

en: No data available
pt: Sem dados disponíveis

[ctx: @title]
en: Overview
pt: Visão Geral

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
pt: Bem-vindo ao Filelight

[ctx: @title]
en: Scanning
pt: Análise

[ctx: @title]
en: Appearance
pt: Aparência

[ctx: @title:group]
en: Color Scheme
pt: Esquema de Cores

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: Rainbow
pt: Arco-íris

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: System colors
pt: Cores do sistema

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: High contrast
pt: Alto contraste

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
pt: Contraste

[ctx: @checkbox]
en: Show small files
pt: Mostrar os ficheiros pequenos

[ctx: @label]
en: Do not scan these folders:
pt: Não analisar estas pastas:

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Remove
pt: Remover

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
pt: Adicionar…

[ctx: @checkbox]
en: Scan across filesystem boundaries
pt: Analisar dentro dos limites do sistema de ficheiros

[ctx: @checkbox]
en: Exclude remote filesystems
pt: Excluir os sistemas de ficheiros remotos

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
pt[0]: 
    %1 ficheiro, com um tamanho médio de %2
pt[1]: 
    %1 ficheiros, com um tamanho médio de %2
