filelight - en to pt_BR translation catalogue (77 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Scan
pt_BR: &Examinar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt_BR: E&xibir

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas de localização

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas de visualização

en: Select path to ignore
pt_BR: Selecione o caminho a ignorar

en: That folder is already set to be excluded from scans.
pt_BR: Aquela pasta já foi marcada para ser excluída dos exames.

en: Folder already ignored
pt_BR: Pasta já ignorada

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
pt_BR: <qt>A pasta em <i>'%1'</i> será <b>recursivamente</b> e <b>permanentemente</b> excluída.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
pt_BR: <qt><i>'%1'</i> será <b>permanentemente</b> excluído.</qt>

en: &Delete
pt_BR: E&xcluir

en: Error while deleting
pt_BR: Erro ao excluir

[ctx: Go to the last path viewed]
en: Back
pt_BR: Voltar

[ctx: Go to forward in the history of paths viewed]
en: Forward
pt_BR: Avançar

en: Graphical disk-usage information
pt_BR: Informação gráfica de utilização de disco

en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

en: QtQuick Port
pt_BR: Porte para QtQuick

en: Original author
pt_BR: Autor original

en: Help and support
pt_BR: Ajuda e suporte

en: Inspiration
pt_BR: Inspiração

en: Original documentation
pt_BR: Documentação original

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Path or URL to scan
pt_BR: Caminho ou URL a verificar

en: [url]
pt_BR: [URL]

en: Select Folder to Scan
pt_BR: Selecionar pasta para examinar

en: The entered URL cannot be parsed; it is invalid.
pt_BR: A URL informada não pode ser analisada porque é inválida.

en: Filelight only accepts absolute paths, eg. /%1
pt_BR: O Filelight aceita apenas caminhos absolutos, por ex. /%1

en: Folder not found: %1
pt_BR: Pasta não encontrada: %1

en: Unable to enter: %1
    You do not have access rights to this location.
pt_BR: Não é possível acessar: %1
    Você não tem direitos de acesso a este local.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
pt_BR: Examinar

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: @action]
en: Scan Folder
pt_BR: Examinar pasta

[ctx: @action]
en: Scan Home Folder
pt_BR: Examinar pasta home

[ctx: @action]
en: Scan Root Folder
pt_BR: Examinar pasta raiz

[ctx: @action]
en: Quit
pt_BR: Sair

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
pt_BR: Configurar...

[ctx: @title:window]
en: Configure
pt_BR: Configurar

[ctx: @action]
en: Open Handbook
pt_BR: Abrir manual

[ctx: @action opens about app page]
en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: @info:status]
en: No files.
pt_BR: Sem arquivos.

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
pt_BR[0]: 1 arquivo
pt_BR[1]: %1 arquivos

[ctx: @info:status]
en: Aborting Scan...
pt_BR: Cancelando exame...

[ctx: @action]
en: Go to Overview
pt_BR: Ir para a visão geral

[ctx: @action]
en: Up
pt_BR: Para cima

[ctx: @action]
en: Rescan
pt_BR: Reexaminar

[ctx: @action]
en: Stop
pt_BR: Parar

[ctx: @action]
en: Zoom In
pt_BR: Ampliar

[ctx: @action]
en: Zoom Out
pt_BR: Reduzir

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
pt_BR: Abrir

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
pt_BR: Abrir terminal aqui

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
pt_BR: Centralizar mapa aqui

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
pt_BR: Adicionar à lista de não examinar

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
pt_BR: Reexaminar

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
pt_BR: Excluir

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
pt_BR[0]: %1 arquivo (%2%)
pt_BR[1]: %1 arquivos (%2%)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
pt_BR[0]: %1 arquivo
pt_BR[1]: %1 arquivos

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
pt_BR: Clique para ir à pasta-mãe

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
pt_BR[0]: %1 arquivo, %2
pt_BR[1]: %1 arquivos, %2

en: No data available
pt_BR: Nenhum dado disponível

[ctx: @title]
en: Overview
pt_BR: Visão geral

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
pt_BR: Bem-vindo ao Filelight

[ctx: @title]
en: Scanning
pt_BR: Examinando

[ctx: @title]
en: Appearance
pt_BR: Aparência

[ctx: @title:group]
en: Color Scheme
pt_BR: Esquema de cores

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: Rainbow
pt_BR: Arco-íris

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: System colors
pt_BR: Cores do sistema

[ctx: @option:radio a color scheme variant]
en: High contrast
pt_BR: Alto contraste

[ctx: @label:slider]
en: Contrast
pt_BR: Contraste

[ctx: @checkbox]
en: Show small files
pt_BR: Exibir arquivos pequenos

[ctx: @label]
en: Do not scan these folders:
pt_BR: Não examinar estas pastas:

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Remove
pt_BR: Remover

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
pt_BR: Adicionar…

[ctx: @checkbox]
en: Scan across filesystem boundaries
pt_BR: Examinar através dos limites do sistema de arquivos

[ctx: @checkbox]
en: Exclude remote filesystems
pt_BR: Excluir sistemas de arquivos remotos

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
pt_BR[0]: 
    %1 arquivo, com tamanho médio de %2
pt_BR[1]: 
    %1 arquivos, com tamanho médio de %2
