filelight - en to sr@latin translation catalogue (85 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Scan
sr@latin: &Skeniraj

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@latin: Pri&kaz

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@latin: Glavna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
sr@latin: Traka lokacije

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
sr@latin: Traka prikaza

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Dialog)
en: Settings - Filelight
sr@latin: Postavke — Filelight

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget2)
en: Scannin&g
sr@latin: &Skeniranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Do &not scan these folders:
sr@latin: &Ne skeniraj ove fascikle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: R&emove
sr@latin: &Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &Add...
sr@latin: &Dodaj...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, dontScanRemoteMounts)
en: Prevents scanning of filesystems that are not on this computer, e.g. NFS or Samba mounts.
sr@latin: Sprečava skeniranje fajl sistema koji nisu na ovom računar, npr. NFS ili Samba montiranja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontScanRemoteMounts)
en: Exclude remote files&ystems
sr@latin: Isključi udaljene &fajl sisteme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, scanAcrossMounts)
en: Allows scans to enter directories that are part of other filesystems. For example, when unchecked, this will usually prevent the contents of <b>/mnt</b> from being scanned if you scan <b>/</b>.
sr@latin: Omogućava skeniranje fascikli na drugim fajl sistemima. Na primer, ako je isključeno, verovatno će biti preskočen sadržaj <tt>/mnt</tt> kada zadate skeniranje nad <tt>/</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scanAcrossMounts)
en: Scan across filesystem &boundaries
sr@latin: Skeniraj preko &granica fajl sistema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, dontScanRemovableMedia)
en: Prevents Filelight from scanning removable media (eg. CD-ROMs).
sr@latin: Sprečava skeniranje uklonjivih medijuma (npr. CD‑ova).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontScanRemovableMedia)
en: E&xclude removable media
sr@latin: Isključi uklonjive &medijume

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: &Appearance
sr@latin: &Izgled

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Color scheme
sr@latin: Šema boja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Co&ntrast
sr@latin: &Kontrast

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Here you can vary the contrast of the filemap in realtime.
sr@latin: Ovde možete menjati kontrast mape fajlova u stvarnom vremenu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useAntialiasing)
en: Anti-aliasing the filemap makes it clearer and prettier, unfortunately it also makes rendering very slow.
sr@latin: Omekšavanje čini mapu fajlova čistijom i lepšom, ali nažalost i jako usporava iscrtavanje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAntialiasing)
en: &Use anti-aliasing
sr@latin: Primeni &omekšavanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showSmallFiles)
en: Some files are too small to be rendered on the filemap. Selecting this option makes these files visible by merging them all into a single "multi-segment".
sr@latin: Neki fajlovi su premali da bi se iscrtali na mapi fajlova. Ova opcija čini takve fajlove vidljivim tako što se svi stope u jedinstveni „multisegment“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSmallFiles)
en: Show small files
sr@latin: Prikaži male fajlove

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, varyLabelFontSizes)
en: The font size of exploded labels can be varied relative to the depth of the directories they represent. This helps you spot the important labels more easily. Set a sensible minimum font size.
sr@latin: Veličina fonta raširenih etiketa može biti promenljiva, prema dubini fascikli koje predstavljaju. Ovo olakšava brzo uočavanje važnih etiketa. Pazite da postavite razumnu najmanju veličinu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, varyLabelFontSizes)
en: Var&y label font sizes
sr@latin: Menjaj &veličinu fonta etiketa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, minFontPitchLabel)
en: The smallest font size Filelight can use to render labels.
sr@latin: Najmanja veličina fonta kojom će se iscrtavati etikete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minFontPitchLabel)
en: Minimum font si&ze:
sr@latin: Naj&manja veličina fonta:

[ctx: Go to the last path viewed]
en: Back
sr@latin: Nazad

[ctx: Go to forward in the history of paths viewed]
en: Forward
sr@latin: Napred

en: Graphical disk-usage information
sr@latin: Grafička predstava popunjenosti diska

en: (C) 2006 Max Howell
    (C) 2008-2014 Martin Sandsmark
sr@latin: © 2006, Maks Hauel
    © 2008–2014, Martin Sandsmark

en: Maintainer
sr@latin: Održavalac

en: Max Howell
sr@latin: Maks Hauel

en: Original author
sr@latin: Prvobitni autor

en: Lukas Appelhans
sr@latin: Lukas Apelhans

en: Help and support
sr@latin: Pomoć i podrška

en: Steffen Gerlach
sr@latin: Štefen Gerlah

en: Inspiration
sr@latin: Inspiracija

en: Mike Diehl
sr@latin: Majk Dil

en: Original documentation
sr@latin: Prvobitna dokumentacija

en: Icon
sr@latin: Ikonica

en: Nuno Pinheiro
sr@latin: Nuno Pinjeiro

en: Path or URL to scan
sr@latin: Putanja ili URL za skeniranje

en: [url]
sr@latin: [URL]

en: Scan &Home Folder
sr@latin: Skeniraj &domaću fasciklu

en: Scan &Root Folder
sr@latin: Skeniraj &korenu fasciklu

en: Rescan
sr@latin: Skeniraj ponovo

en: Stop
sr@latin: Zaustavi

en: Go
sr@latin: Kreni

en: Scan Folder
sr@latin: Skeniraj fasciklu

en: Location Bar
sr@latin: Traka lokacije

en: &Recent Scans
sr@latin: &Nedavna skeniranja

en: Select Folder to Scan
sr@latin: Izbor fascikle za skeniranje

en: The entered URL cannot be parsed; it is invalid.
sr@latin: Uneseni URL ne može da se raščlani (loš je).

en: Filelight only accepts absolute paths, eg. /%1
sr@latin: Filelight prihvata samo apsolutne putanje, npr. /%1

en: Folder not found: %1
sr@latin: Fascikla nije nađena: %1

en: Unable to enter: %1
    You do not have access rights to this location.
sr@latin: Ne mogu da uđem u ‘%1’.
    Nemate prava pristupa za ovu lokaciju.

en: Aborting Scan...
sr@latin: Obustavljam skeniranje...

en: Scanning: %1
sr@latin: Skeniram: %1

en: Scan completed, generating map...
sr@latin: Skeniranje dovršeno, generišem mapu...

en: Scan failed: %1
sr@latin: Skeniranje propalo: %1

en: No files.
sr@latin: Nema fajlova.

en: 1 file | %1 files
sr@latin[0]: %1 fajl
sr@latin[1]: %1 fajla
sr@latin[2]: %1 fajlova
sr@latin[3]: %1 fajl

en: %1 File | %1 Files
sr@latin[0]: %1 fajl
sr@latin[1]: %1 fajla
sr@latin[2]: %1 fajlova
sr@latin[3]: %1 fajl

en: 1 file, with an average size of %2 | %1 files, with an average size of %2
sr@latin[0]: %1 fajl, prosečne veličine %2
sr@latin[1]: %1 fajla, prosečne veličine %2
sr@latin[2]: %1 fajlova, prosečne veličine %2
sr@latin[3]: %1 fajl, prosečne veličine %2

[ctx: We messed up, the user needs to initiate a rescan.]
en: Internal representation is invalid,
    please rescan.
sr@latin: Loša unutrašnja predstava, skenirajte ponovo.

en: 
    Click to go up to parent directory
sr@latin: 
    Kliknite za odlazak na roditeljsku fasciklu

en: Open &File Manager Here
sr@latin: Otvori &menadžer fajlova ovde

en: Open &Terminal Here
sr@latin: Otvori &terminal ovde

en: &Center Map Here
sr@latin: &Centriraj mapu ovde

[ctx: Scan/open the path of the selected element]
en: &Open
sr@latin: &Otvori

en: &Copy to clipboard
sr@latin: &Kopiraj u klipbord

en: &Delete
sr@latin: &Obriši

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
sr@latin: <qt>Fascikla <tt>%1</tt> bićem <b>dubinski</b> i <b>trajno</b> obrisana.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
sr@latin: <qt><tt>%1</tt> će biti <b>trajno</b> obrisan.</qt>

en: Error while deleting
sr@latin: Greška pri brisanju

en: Rainbow
sr@latin: Duga

en: System colors
sr@latin: Sistemske boje

en: High contrast
sr@latin: Visoki kontrast

en: Select path to ignore
sr@latin: Izbor putanje za ignorisanje

en: That folder is already set to be excluded from scans.
sr@latin: Ova fascikla je već isključena iz skeniranja.

en: Folder already ignored
sr@latin: Fascikla se već ignoriše

[ctx: Percent used disk space on the partition]
en: <b>%1</b><br/>%2% Used
sr@latin: <b>%1</b><br/>%2% popunjeno

[ctx: Percent used disk space on the partition]
en: <b>%1: %2</b><br/>%3% Used
sr@latin: <b>%1: %2</b><br/>%3% popunjeno
