filelight - en to sv translation catalogue (63 entries)

en: Select path to ignore
sv: Välj sökväg att ignorera

en: Folder already ignored
sv: Katalogen ignoreras redan

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
sv: <qt>Katalogen <i>'%1'</i> kommer att tas bort <b>rekursivt</b> och <b>permanent</b>.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
sv: <qt><i>'%1'</i> kommer att tas bort <b>permanent</b>.</qt>

en: &Delete
sv: Ta &bort

[ctx: @info:notification]
en: Error while deleting: %1
sv: Fel vid borttagning: %1

en: Graphical disk-usage information
sv: Grafisk information om diskanvändning

en: (C) 2006 Max Howell
    (C) 2008-2014 Martin Sandsmark
    (C) 2017-2022 Harald Sitter
sv: © 2006 Max Howell
    © 2008-2014 Martin Sandsmark
    © 2017-2022 Harald Sitter

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: QtQuick Port
sv: Konvertering till QtQuick

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Help and support
sv: Hjälp och stöd

en: Original documentation
sv: Ursprunglig dokumentation

en: Icon
sv: Ikon

en: Path or URL to scan
sv: Sökväg eller webbadress att söka igenom

en: [url]
sv: [webbadress]

en: Select Folder to Scan
sv: Markera katalog att söka igenom

en: The entered URL cannot be parsed
sv: Den angivna webbadressen kan inte tolkas

en: it is invalid.
sv: är ogiltig.

en: Filelight only accepts absolute paths
sv: Filelight accepterar bara absoluta sökvägar

en: eg. /%1
sv: t.ex. /%1

en: Folder not found: %1
sv: Katalogen hittades inte: %1

en: Unable to enter: %1
sv: Kan inte visa: %1

en: You do not have access rights to this location.
sv: Du har inte åtkomsträttigheter till platsen.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
sv: Avsök

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: @action Scan home folder]
en: Home Folder
sv: Hemkatalog

[ctx: @action Scan root folder]
en: Root Folder
sv: Rotkatalog

[ctx: @action Scan a user-selected folder]
en: Choose Folder…
sv: Välj katalog…

[ctx: @action Scan another folder]
en: Other Folder…
sv: Annan katalog…

[ctx: @action]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
sv: Anpassa…

[ctx: @title:window]
en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @action]
en: Open Handbook
sv: Visa handbok

[ctx: @action opens about app page]
en: About
sv: Om

[ctx: @info:status]
en: Failed to abort scan
sv: Misslyckades avbryta sökning

[ctx: @info:status]
en: No files shown.
sv: Inga filer visas.

[ctx: @info:status]
en: 1 file shown | %1 files shown
sv[0]: 1 fil visas
sv[1]: %1 filer visas

[ctx: @action]
en: Go to Overview
sv: Gå till översikt

[ctx: @action]
en: Up
sv: Upp

[ctx: @action]
en: Rescan
sv: Avsök igen

[ctx: @action]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @action]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: @action]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
sv: Öppna terminal här

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
sv: Skapa avbild här

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
sv: Lägg till i sök inte igenom

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
sv: Avsök igen

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
sv[0]: %1 fil (%2 %)
sv[1]: %1 filer (%2 %)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
sv[0]: %1 fil
sv[1]: %1 filer

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
sv: Klicka för att gå upp till överliggande katalog

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
sv[0]: %1 fil, %2
sv[1]: %1 filer, %2

en: No data available
sv: Ingen data tillgänglig

[ctx: @title]
en: Overview
sv: Översikt

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
sv: Välkommen till Filelight

[ctx: @info]
en: Filelight analyzes disk usage so you can see what's using lots of space.
sv: Filelight analyserar diskanvändning så att du kan se vad som använder mycket utrymme.

[ctx: @info]
en: Filelight analyzes disk usage so you can see what's using lots of space. Choose a folder to proceed:
sv: Filelight analyserar diskanvändning så att du kan se vad som använder mycket utrymme. Välj en katalog för att fortsätta:

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
sv: Lägg till…

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
sv[0]: 
    %1 fil, med medelstorlek %2
sv[1]: 
    %1 filer, med medelstorlek %2
