filelight - en to uk translation catalogue (76 entries)

en: Select path to ignore
uk: Виберіть шлях для ігнорування

en: Folder already ignored
uk: Теку вже проігноровано

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
uk: <qt>Теку за адресою <i>«%1»</i> буде <b>рекурсивно</b> і <b>остаточно</b> вилучено.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
uk: <qt><i>«%1»</i> буде <b>остаточно</b> вилучено.</qt>

en: &Delete
uk: &Вилучити

[ctx: @info:notification]
en: Error while deleting: %1
uk: Помилка під час вилучення: %1

en: Graphical disk-usage information
uk: Відомості про використання дисків у графічному вигляді

en: (C) 2006 Max Howell
    (C) 2008-2014 Martin Sandsmark
    (C) 2017-2022 Harald Sitter
uk: © Max Howell, 2006
    © Martin Sandsmark, 2008–2014
    © Harald Sitter, 2017–2022

en: Maintainer
uk: Супровідник

en: QtQuick Port
uk: Портування на QtQuick

en: Original author
uk: Перший автор

en: Help and support
uk: Довідка і підтримка

en: Inspiration
uk: Натхнення

en: Original documentation
uk: Початкова документація

en: Icon
uk: Піктограма

en: Path or URL to scan
uk: Шлях або адреса для обробки

en: [url]
uk: [адреса]

en: Select Folder to Scan
uk: Вибір теки для сканування…

en: The entered URL cannot be parsed
uk: Введену адресу URL неможливо обробити

en: it is invalid.
uk: є некоректним.

en: Filelight only accepts absolute paths
uk: У Filelight можна вказувати лише абсолютні шляхи

en: eg. /%1
uk: приклад: /%1

en: Folder not found: %1
uk: Теки не знайдено: %1

en: Unable to enter: %1
uk: Не вдалося увійти: %1

en: You do not have access rights to this location.
uk: Ви не маєте прав на доступ до цієї адреси.

[ctx: @item:inmenu]
en: Scan
uk: Сканувати

[ctx: @item:inmenu]
en: Settings
uk: Параметри

[ctx: @item:inmenu]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: @action Scan home folder]
en: Home Folder
uk: Домашня тека

[ctx: @action Scan root folder]
en: Root Folder
uk: Коренева тека

[ctx: @action Scan a user-selected folder]
en: Choose Folder…
uk: Вибрати теку…

[ctx: @action Scan another folder]
en: Other Folder…
uk: Інша тека…

[ctx: @action]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: @action configure app]
en: Configure…
uk: Налаштувати…

[ctx: @title:window]
en: Configure
uk: Налаштовування

[ctx: @action]
en: Open Handbook
uk: Відкрити підручник

[ctx: @action opens about app page]
en: About
uk: Про програму

[ctx: @info:status]
en: Failed to abort scan
uk: Не вдалося перервати сканування

[ctx: @info:status]
en: No files shown.
uk: Не показано жодного файла.

[ctx: @info:status]
en: 1 file shown | %1 files shown
uk[0]: Показано %1 файл
uk[1]: Показано %1 файли
uk[2]: Показано %1 файлів
uk[3]: Показано один файл

[ctx: @action]
en: Go to Overview
uk: Перейти до огляду

[ctx: @action]
en: Up
uk: Вгору

[ctx: @action]
en: Rescan
uk: Пересканувати

[ctx: @action]
en: Stop
uk: Зупинити

[ctx: @action]
en: Zoom In
uk: Збільшити

[ctx: @action]
en: Zoom Out
uk: Зменшити

[ctx: @action Open file or directory from context menu]
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: @action]
en: Open Terminal Here
uk: Викликати термінал тут

[ctx: @action focuses the filelight view on a given map segment]
en: Center Map Here
uk: Розташувати тут центр карти

[ctx: @action]
en: Add to Do Not Scan List
uk: Додати до списку «Не сканувати»

[ctx: @action rescan filelight map]
en: Rescan
uk: Пересканувати

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
uk: Копіювати до буфера

[ctx: @action delete file or folder]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File (%2%) | %1 Files (%2%)
uk[0]: %1 файл (%2%)
uk[1]: %1 файли (%2%)
uk[2]: %1 файлів (%2%)
uk[3]: %1 файл (%2%)

[ctx: Tooltip of folder, %1 is number of files]
en: %1 File | %1 Files
uk[0]: %1 файл
uk[1]: %1 файли
uk[2]: %1 файлів
uk[3]: %1 файл

[ctx: part of tooltip indicating that the item under the mouse is clickable]
en: Click to go up to parent directory
uk: Натисніть, щоб перейти до батьківського каталогу

[ctx: Scanned number of files and size so far]
en: %1 File, %2 | %1 Files, %2
uk[0]: %1 файл, %2
uk[1]: %1 файли, %2
uk[2]: %1 файлів, %2
uk[3]: Один файл, %2

en: No data available
uk: Немає доступних даних

[ctx: @title]
en: Overview
uk: Огляд

[ctx: @title]
en: Welcome to Filelight
uk: Вітаємо у Filelight

[ctx: @info]
en: Filelight analyzes disk usage so you can see what's using lots of space.
uk: Filelight аналізує використання диска, щоб ви могли бачити, які файли займають багато місця.

[ctx: @info]
en: Filelight analyzes disk usage so you can see what's using lots of space. Choose a folder to proceed:
uk: Filelight аналізує використання диска, щоб ви могли бачити, які файли займають багато місця. Виберіть теку для обробки:

[ctx: @title:group]
en: Colors:
uk: Кольори:

[ctx: @item:inlistbox Name of a color scheme to use for the graph view]
en: From system color scheme
uk: З загальносистемної схеми кольорів

[ctx: @item:inlistbox Name of a color scheme to use for the graph view]
en: Rainbow
uk: Райдуга

[ctx: @item:inlistbox Name of a color scheme to use for the graph view]
en: High contrast
uk: Висока контрастність

[ctx: @label:slider]
en: Color contrast:
uk: Контрастність кольорів:

[ctx: @title:group Show small files/show folders sidebar]
en: Show:
uk: Показати:

[ctx: @option:check Show small files]
en: Small files
uk: Малі файли

[ctx: @option:check Show files on other disks]
en: Files on other disks
uk: Файли на інших дисках

[ctx: @option:check Show files on remote filesystems]
en: Files on remote filesystems
uk: Файли на віддалених файлових системах

[ctx: @option:check Show folders sidebar]
en: Folders sidebar
uk: Бічна панель тек

[ctx: @title:group]
en: Do not scan these folders
uk: Не сканувати ці теки

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Add…
uk: Додати…

[ctx: @action:button remove list entry]
en: Resume scanning this folder
uk: Відновити сканування цієї теки

en: 
    %1 file, with an average size of %2 | 
    %1 files, with an average size of %2
uk[0]: 
    %1 файл з середнім розміром %2
uk[1]: 
    %1 файли з середнім розміром %2
uk[2]: 
    %1 файлів з середнім розміром %2
uk[3]: 
    %1 файл з середнім розміром %2
