nautilus-actions - en to da translation catalogue (138 entries)

en: Ask for a confirmation when quitting by Esc
da: Spørg efter bekræftelse når der afsluttes med Esc

en: Whether the Esc key should close the assistants
da: Hvorvidt Esc-tasten skal lukke assistenterne

en: Whether the auto-save feature should be activated
da: Hvorvidt funktionen til automatisk gemning skal være aktiveret

en: Position and size of the export assistant window
da: Placering og størrelse på vinduet for eksportassistenten

en: Position and size of the export assistant window ; default is set by the window manager.
da: Placering og størrelse på vinduet for eksportassistenten; standard er angivet af vindueshåndteringen.

en: Last selected folder
da: Sidst valgte mappe

en: Preferred export format
da: Foretrukken eksportformat

en: Position and size of the command chooser window
da: Placering og størrelse på vinduet for kommandovælgeren

en: Position and size of the command chooser window in the Command tab ; default is set by the window manager.
da: Placering og størrelse på vinduet for kommandovælgeren i fanebladet Kommando; standard er angivet af vindueshåndteringen.

en: Position and size of the URI chooser window
da: Placering og størrelse på URI-vælgervinduet

en: Position and size of the URI chooser window in the Folders tab ; default is set by the window manager.
da: Placering og størrelse på URI-vælgervinduet i fanebladet Mapper; standard er angivet af vindueshåndteringen.

en: Position and size of the interaction dialog at import time
da: Placering og størrelse på dialogen for interaktion ved importtidspunktet

en: Position and size of the interaction dialog at import time ; default is set by the window manager.
da: Placering og størrelse på dialogen for interaktion ved importtidspunktet; standard er angivet af vindueshåndteringen.

en: Position and size of the import assistant window
da: Placering og størrelse på vinduet for importassistenten

en: Position and size of the import assistant window ; default is set by the window manager.
da: Placering og størrelse på vinduet for importassistenten; standard er angivet af vindueshåndteringen.

en: Import mode
da: Importtilstand

en: The order in which I/O providers are tested when we need to write a new item down to a storage subsystem.
da: Rækkefølgen hvori I/O-udbydere testes, når vi skriver et nyt punkt ned til et lagerundersystem.

en: Sort mode
da: Sorteringstilstand

en: Whether actions should be relabeled when pasted or duplicated
da: Hvorvidt handlinger skal have nye navne, når de indsættes eller kopieres

en: Whether actions should be relabeled when pasted or duplicated.
da: Hvorvidt handlinger skal have nye navne, når de indsættes eller kopieres.

en: Whether menus should be relabeled when pasted or duplicated
da: Hvorvidt menuer skal have nye navne, når de indsættes eller kopieres

en: Whether menus should be relabeled when pasted or duplicated.
da: Hvorvidt menuer skal have nye navne, når de indsættes eller kopieres.

en: Whether profiles should be relabeled when pasted or duplicated
da: Hvorvidt profiler skal have nye navne, når de indsættes eller kopieres

en: Whether profiles should be relabeled when pasted or duplicated.
da: Hvorvidt profiler skal have nye navne, når de indsættes eller kopieres.

en: Display Edit toolbar
da: Vis værktøjsbjælken for Redigering

en: Whether to display or not the Edit toolbar in the main window.
da: Hvorvidt værktøjsbjælken Rediger i hovedvinduet skal vises eller ej.

en: Display File toolbar
da: Vis værktøjsbjælken for Fil

en: Whether to display or not the File toolbar in the main window.
da: Hvorvidt værktøjsbjælken Fil i hovedvinduet skal vises eller ej.

en: Display Help toolbar
da: Vis værktøjsbjælken for Hjælp

en: Whether to display or not the Help toolbar in the main window.
da: Hvorvidt værktøjsbjælken Hjælp i hovedvinduet skal vises eller ej.

en: Width of the main window pane ; default is set by the UI manager.
da: Bredde på hovedvinduespanelet; standard er angivet af håndteringen til brugergrænsefladen.

en: Display Tools toolbar
da: Vis værktøjsbjælken for Værktøjer

en: Whether to display or not the Tools toolbar in the main window.
da: Hvorvidt værktøjsbjælken Værktøjer i hovedvinduet skal vises eller ej.

en: Position and size of the main window
da: Placering og størrelse på hovedvinduet

en: Position and size of the main window ; default is set by the window manager.
da: Placering og størrelse på hovedvinduet; standard er angivet af vindueshåndteringen.

en: Position and size of the preferences dialog
da: Placering og størrelse på indstillingsdialogen

en: Position and size of the preferences dialog ; default is set by the window manager.
da: Placering og størrelse på indstillingsdialogen; standard er angivet af vindueshåndteringen.

en: List of default schemes
da: Liste over standardskemaer

en: The list of schemes proposed by default on each new profile. A default default list is harcoded in nautilus-actions-config-tool, which may be updated by the user.
da: Listen af skemaer foreslået som standard på hver ny profil. En normal standardliste er indkodet i nautilus-actions-config-tools, som kan opdateres af brugeren.

en: The whole configuration must be understood here as the global set and order of menus and actions. When this configuration is locked, then the user is no more able to modify nor create or delete any menu or action. All items are read-only. As the order of items is also locked, the level zero itself cannot be modified, and the user is unable to reorder the items.
da: Hele informationen skal forstås her som det globale sæt og rækkefølgen af menuer og handlinger. Når denne konfiguration er låst, kan brugeren ikke længere ændre eller oprette eller slette nogen menuer eller handlinger. Alle punkter er skrivebeskyttet. Da rækkefølgen af punkter også er låst, kan nulniveauet i sig selv heller ikke ændres, og brugeren er ikke i stand til at ændre rækkefølge på punkterne.

en: Whether the GConf I/O provider is locked
da: Hvorvidt I/O-udbyderen af GConf er låst

en: Whether the Desktop I/O provider is locked
da: Hvorvidt I/O-udbyderen af skrivebordet er låst

en: _Ask me
da: _Spørg mig

en: The GNOME Translation Project <gnome-i18n@gnome.org>
da: Lasse Bang Mikkelsen
    Peter Bach
    Mads Lundby

en: GNOME desktop
da: GNOME-skrivebord

en: KDE desktop
da: KDE-skrivebord

en: ROX desktop
da: ROX-skrivebord

en: XFCE desktop
da: XFCE-skrivebord

note: i18n: "<STRING>" is just an abbreviation for "a string", so is tranlatable
en: <STRING>
da: <STRENG>

en: List of folders
da: Liste af mapper

en: Only show in environment
da: Vis kun i miljø

en: Not show in environment
da: Ikke vist i miljø

en: Try exec
da: Forsøg exec

en: Show if registered
da: Vis hvis registreret

en: Show if True
da: Vis hvis True (Sand)

en: Show if running
da: Vis hvis kørende

en: Item was renumbered due to user request.
da: Punkt fik nyt nummer på grund af en brugerforespørgsel.

en: Item %s already exists.
da: Punkt %s findes allerede.

en: Import was canceled due to user request.
da: Import blev afbrudt på grund af en brugerforespørgsel.

note: i18n: the action has been renumbered during import operation
en: (renumbered)
da: (fik nyt nummer)

en: I/O provider is not willing to write.
da: I/O-udbyder er ikke villig til at skrive.

en: Item is read-only.
da: Punkt er skrivebeskyttet.

en: OK.
da: O.k.

en: Write error in I/O provider.
da: Skrivefejl i I/O-udbyder.

note: i18n: default label for a new action
en: New Nautilus action
da: Ny Nautilushandling

note: i18n: copied items have a label as 'Copy of original label'
en: Copy of %s
da: Kopi af %s

en: Tooltip of the context menu item
da: Værktøjsfiffet til kontekstmenupunktet

en: Suggested shortcut
da: Foreslået genvej

en: A shortcut suggested for the action or the menu.
    Please note that this might be only a suggestion as the shortcut may be already reserved for another use. Implementation should not override an already existing shortcut to define this one.
    The format may look like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1".
    Defaults to empty.
da: En genvej foreslået for denne handling eller menuen.
    Bemærk venligst at dette kun er et forslag da genvejen allerede kan være reserveret til anden brug. Implementation bør ikke overskrive en allerede eksisterende genvej for at definere denne.
    Formatet kan se sådan ud "<Control>a" eller "<Shift><Alt>F1".
    Standard er tom.

en: Path of the command
da: Stien til kommandoen

en: Parameters of the command
da: Parametrene til kommandoen

en: The working directory the command will be started in.
    Defaults to "%d".
da: Arbejdsmappen kommandoen vil starte i.
    Standard er "%d".

en: image/jpeg
da: billede/jpeg

en: test.example.net
da: test.eksempel.dk

en: user
da: bruger

en: Item ID not found.
da: Punkt-id blev ikke fundet.

en: Are you sure you want to quit this assistant ?
da: Er du sikker på, at du ønsker at afslutte assistenten?

en: File is not a valid .desktop file
da: Fil er ikke en gyldig .desktop-fil

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Application does not accept documents on command line
da: Programmet accepterer ikke dokumenter på kommandolinjen

en: Not a launchable item
da: Ikke et kørbart punkt

en: Disable connection to session manager
da: Deaktiver forbindelse til sessionshåndtering

en: Specify file containing saved configuration
da: Angiv fil indeholdende gemt konfiguration

en: FILE
da: FIL

en: ID
da: Id

en: User is the owner of the item
da: Bruger er ejer af punktet

en: Item is readable by the user
da: Punkt kan læses af brugeren

en: Item is writable by the user
da: Punkt er skrivbart for brugeren

en: Item is executable by the user
da: Punkt kan køres af brugeren

en: Item is local
da: Punkt er lokalt

note: i18n: add a comment when a capability is already used by current item
en: %s (already inserted)
da: %s (allerede indsat)

en: Export canceled due to user action.
da: Eksport afbrudt på grund af brugerhandling.

en: About to export selected items:
da: Ved at eksportere valgte punkter:

note: i18n: indicate that the file has been successfully imported
en: Import OK
da: Import o.k.

note: i18n: indicate that the file was not imported
en: Not imported
da: Ikke importeret

note: i18n: The action <label> is about to be exported
en: The action "%s" is about to be exported.
da: Handlingen "%s" er ved at blive eksporteret.

note: i18n: The menu <label> is about to be exported
en: The menu "%s" is about to be exported.
da: Menuen "%s" er ved at blive eksporteret.

en: Choosing a command
da: Valg af kommando

en: Choosing a working directory
da: Valg af arbejdsmappe

en: Folder filter
da: Mappefilter

note: i18n: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Nautilus 'current_folder'
en: Select a folder
da: Vælg en mappe

note: i18n: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
da: Intet

en: _Action
da: _Handling

en: Scheme filter
da: Schemefilter

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Rediger

en: _View
da: _Vis

en: _Toolbars
da: _Værktøjsbjælker

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Maintainer
da: _Vedligeholder

en: _Help
da: _Hjælp

en: New _menu
da: Ny _menu

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New menu' item
en: Insert a new menu at the current position
da: Indsæt en ny menu på den aktuelle placering

en: _New action
da: _Ny handling

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New action' item
en: Define a new action
da: Definer en ny handling

en: New _profile
da: Ny _profil

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
da: Afslut programmet

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Delete item
en: Delete the selected item(s)
da: Slet de valgte punkter

en: _Expand all
da: _Udvid alle

en: _Import assistant...
da: _Importassistent...

en: E_xport assistant...
da: _Ekportassistent...

en: Contents
da: Indhold

en: New profile
da: Ny profil

note: i18n notes : description of 'file' scheme
en: Local files
da: Lokale filer

note: i18n notes : description of 'sftp' scheme
en: SSH files
da: SSH-filer

note: i18n notes : description of 'smb' scheme
en: Windows files
da: Windows-filer

note: i18n notes : description of 'ftp' scheme
en: FTP files
da: FTP-filer

note: i18n notes : description of 'dav' scheme
en: WebDAV files
da: WebDAV-filer

note: i18n notes : scheme name set for a new entry in the scheme list
en: new-scheme
da: ny-type

en: New scheme description
da: Ny skemabeskrivelse

en: Syntax error: %s
da: Syntaksfejl: %s

en: No current selection. Nothing to do. Exiting.
da: Ingen aktuel markering. Intet at udføre. Afslutter.

en: Action %s is not a valid candidate. Exiting.
da: Handling %s er ikke en gyldig kandidat. Afslutter.

en: No valid profile is candidate to execution. Exiting.
da: Ingen gyldig profil er kandidat til udførelse. Afslutter.

en: Execute an action on the specified target.
da: Udfør en handling på det angivne mål.

en: Error: action '%s' doesn't exist.
da: Fejl: Handling "%s" findes ikke.

en: Error: action '%s' is disabled.
da: Fejl: Handling "%s" er deaktiveret.

en: Error: action '%s' is not valid.
da: Fejl: Handling "%s" er ikke gyldig.
