nautilus-actions - en to sv translation catalogue (790 entries)

en: Ask for a confirmation when quitting by Esc
sv: Begär bekräftelse vid avbryt med Esc

en: If TRUE, a confirmation will be requested when quitting an assistant by hitting the Esc key.
sv: om SANT begärs en bekräftelsedialog när du avbryter en guide genom att trycka på Esc-tangenten.

en: Whether the Esc key should close the assistants
sv: Huruvida Esc-tangenten ska stänga guiderna

en: If TRUE, assistant may be closed by hitting the Esc key.
sv: Om SANT så kan guiden stängas genom tryck på Esc-tangenten.

en: Whether the auto-save feature should be activated
sv: Huruvida autosparfunktionen ska aktiveras

en: If TRUE, the pending modifications will be periodically and automatically saved.
sv: Om SANT kommer väntande ändringar att sparas periodiskt och automatiskt.

en: Periodicity of the auto-save
sv: Autosparfunktionens frekvens.

en: Defines the periodicity in minutes of the automatic save.
sv: Definierar autosparfunktionens frekvens i minuter.

en: Position and size of the export assistant window
sv: Position och storlek för exportguidens fönster

en: Position and size of the export assistant window ; default is set by the window manager.
sv: Position och storlek för exportguiden fönster; standard sätts av fönsterhanteraren.

en: Last selected folder
sv: Senast vald mapp

en: Last folder selected when choosing a folder where to export the actions.
sv: Senaste vald mapp när en mapp för att exportera händelser valdes.

en: Preferred export format
sv: Det exportformat du föredrar

en: This is the preferred export format, used as a default when exporting items, or dropping them outside of the application. Possible values are: - "GConfSchemaV1": this used to be the historical export format. The exported file may later be imported via Import assistant of the Nautilus-Actions Configuration Tool, or via the gconftool-2 --import-schema-file command-line tool. - "GConfSchemaV2": a lighter while still compatible schema. The exported file may later be imported via Import assistant of the Nautilus-Actions Configuration Tool, or via the gconftool-2 --import-schema-file command-line tool. - "GConfEntry": this should be the preferred format for newly exported actions. The exported file may later be imported via Import assistant of the Nautilus-Actions Configuration Tool, or via the gconftool-2 --load command-line tool. - "Ask": the user will be asked at runtime for the format he wishes to use.
sv: Det är det exportformat som föredras och används som standard när objekt exporteras, eller släpps utanför programmet. Möjliga värden är: -  "GConfSchemaV1":  detta brukade vara det historiska exportformatet. Den exporterade filen kan senare importeras via importguiden för Nautilus-Actions-konfigurationsverktyg, eller via kommandoradsverktyget gconftool-2 --import-schema-file.  - "GConfSchemaV2": ett lättviktigare men ändå kompatibelt schema. Den exporterade filen kan senare exporteras via Nautilus-Actions-konfigurationsverktyg, eller via kommandoradsverktyget gconftool-2 --import-schema-file. - "GConfEntry": detta ska vara det format som föredras för var ny exporthändelse. Den exporterade filen kan senare importeras via importassistenten för Nautilus-Actions-konfigurationsverktyg, eller via kommandoradsverktyget gconftool-2 --load . - "Ask": användare kommer vid körning att tillfrågas om önskat format.

en: Position and size of the command chooser window
sv: Kommandoväljarfönstrets position och storlek

en: Position and size of the command chooser window in the Command tab ; default is set by the window manager.
sv: Storlek och position för kommandoväljarfönstret i kommandofliken ; standard sätts av fönsterhanteraren.

en: Last folder selected when browsing for a command in the Command tab.
sv: Senast vald mapp för bläddring efter kommando i kommandofliken.

en: Position and size of the Legend dialog
sv: Storlek och position för förklaringsdialogen

en: Position and size of the Legend dialog ; default is set by the UI manager.
sv: Storlek och position för förklaringsdialogen ; standard sätts av UI-hanteraren.

en: Position and size of the URI chooser window
sv: Storlek och position för URI-väljarfönstret

en: Position and size of the URI chooser window in the Folders tab ; default is set by the window manager.
sv: Storlek och position för URI-väljarfönstret i mappfliken ; standard sätts av fönsterhanteraren.

en: Last folder selected when browsing for an URI in the Folders tab.
sv: Senast vald mapp för bläddring efter URI i mappfliken.

en: Position and size of the interaction dialog at import time
sv: Storlek och position för interaktionsdialogen vid import

en: Position and size of the interaction dialog at import time ; default is set by the window manager.
sv: Storlek och position för interaktionsdialog vid import ; standard sätts av fönsterhanteraren.

en: Last import mode chosen by the user
sv: Användarens senast valda importläge

en: Last import mode chosen by the user when he was asked for an import mode. Possible values are: - "NoImport": do not import an action whose UUID already exists, - "Renumber": allocate a new UUID if the imported UUID already exists, - "Override": override the existing action with the imported one.
sv: Användarens senast valda importläge när hen efterfrågades om ett importläge. Möjliga värden: - "NoImport": importera inte en åtgärd vilkens UUID redan existerar, - "Renumber": allokera ett nytt UUID om importerat UUID redan existerar, - "Override": åsidosätt existerande åtgärd med den importerade.

en: Position and size of the import assistant window
sv: Storlek och position för importguidens fönster

en: Position and size of the import assistant window ; default is set by the window manager.
sv: Storlek och position för importguidens fönster; standard sätts av fönsterhanteraren.

en: Last folder selected when choosing a folder from where import new actions.
sv: Senast vald mapp för när mapp för att importera nya åtgärder valdes.

en: Keep last chosen import mode
sv: Behåll senast valda importläge

en: Whether the import system should reuse the last chosen import mode.
sv: Huruvida importsystemet ska återanvända senast valda importläge.

en: Import mode
sv: Importläge

en: Last import mode chosen in the Import assistant. Possible values are : - "NoImport": do not import an action whose UUID already exists, - "Renumber": allocate a new UUID if the imported UUID already exists, - "Override": override the existing action with the imported one, - "Ask": ask the user each time.
sv: Senast valda importläge i importguiden. Möjliga värden är : - "NoImport": importera inte en åtgärd för vilken UUID redan existerar, - "Renumber": allokera ett nytt UUID om det importerade UUID:t redan existerar, - "Override": åsidosätt existerande åtgärd med en importerad, - "Ask": fråga användaren var gång.

en: I/O providers Write priority
sv: I/O-tillhandahållares skrivprioritet

en: The order in which I/O providers are tested when we need to write a new item down to a storage subsystem.
sv: Ordning för vilken I/O-tillhandahållare testas när vi behöver skriva ner ett nytt objekt till ett lagringsdelsystem.

en: Add an 'About' item in the Nautilus context menu
sv: Lägg till ett 'Om'-objekt i Nautilus snabbvalsmeny

en: If TRUE, and if the user has defined a single root menu for its actions, then an 'About Nautilus-Actions' will be displayed at end of the first submenu.
sv: Om SANT, och om användaren har definierat en ensam rotmeny för sina åtgärder, kommer en 'Om Nautilus-Actions' att visas sist i den första undermenyn.

en: Sort mode
sv: Sorteringsläge

en: This preference indicates the preferred sort mode. Possible values are : - "AscendingOrder": the actions are maintained in ascending alphabetical order (historical behavior). - "DescendingOrder": the actions are maintained in descending alphabetical order. - "ManualOrder": user is free to reorder them via Nautilus-Actions configuration tool.
sv: Detta val bestämmer önskat sorteringsläge. Möjliga värden är : - "AscendingOrder": åtgärder hanteras i stigande alfabetisk ordning (historiskt beteende). - "DescendingOrder": åtgärder hanteras i fallande alfabetiskt ordning. - "ManualOrder": användaren är fri att sortera om ordningen via Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg.

en: Define a 'Nautilus-Actions actions' root menu
sv: Definiera en 'Nautilus-Actions-åtgärder'-rotmeny

en: If TRUE, then a 'Nautilus-Actions actions' item will be defined in the Nautilus context menu, and will be the root menu of all available actions.
sv: Om SANT, kommer ett 'Nautilus-Actions-åtgärder' objekt definieras i Nautilus snabbvalsmeny samt bli rotmeny för alla tillgängliga åtgärder.

en: List of items at first level of the hierarchy
sv: Första hierarkinivåns objektlista

en: UUID of the items at the first level of the hierarchy. If this key is not found or empty, then all found items are considered as a flat list.
sv: UUID för objekten i den första hierarkinivån. Om denna nyckel inte hittas eller är tom, kommer alla hittade objekt att ses som en platt lista.

en: Whether actions should be relabeled when pasted or duplicated
sv: Huruvida åtgärder ska döpas om när de klistras in eller kopieras

en: Whether actions should be relabeled when pasted or duplicated.
sv: Huruvida åtgärder ska döpas om när de klistras in eller kopieras.

en: Whether menus should be relabeled when pasted or duplicated
sv: Huruvida menyer ska döpas om när de klistras in eller kopieras

en: Whether menus should be relabeled when pasted or duplicated.
sv: Huruvida menyer ska döpas om när de klistras in eller kopieras.

en: Whether profiles should be relabeled when pasted or duplicated
sv: Huruvida profiler ska döpas om när de klistras in eller kopieras

en: Whether profiles should be relabeled when pasted or duplicated.
sv: Huruvida profiler ska döpas om när de klistras in eller kopieras.

en: Display Edit toolbar
sv: Visa redigeringverktygsfältet

en: Whether to display or not the Edit toolbar in the main window.
sv: Huruvida redigeringsverktygsfältet ska visas i huvudfönstret.

en: Display File toolbar
sv: Visa filverktygsfältet

en: Whether to display or not the File toolbar in the main window.
sv: Huruvida filverktygsfältet ska visas i huvudfönstret.

en: Display Help toolbar
sv: Visa hjälpverktygsfältet

en: Whether to display or not the Help toolbar in the main window.
sv: Huruvida hjälpverktygsfältet ska visas i huvudfönstret.

en: Main pane position
sv: Huvudsaklig panelposition

en: Width of the main window pane ; default is set by the UI manager.
sv: Bredd för huvudfönsterpanel ; standard sätts av UI-hanteraren.

en: Display Tools toolbar
sv: Visa verktygs-verktygsfältet

en: Whether to display or not the Tools toolbar in the main window.
sv: Huruvida verktyg-verktygsfältet ska visas i huvudfönstret.

en: Position and size of the main window
sv: Position och storlek för huvudfönster

en: Position and size of the main window ; default is set by the window manager.
sv: Position och storlek för huvudfönster ; standards sätts av fönsterhanteraren.

en: Position and size of the preferences dialog
sv: Position och storlek för inställningsdialogen

en: Position and size of the preferences dialog ; default is set by the window manager.
sv: Position och storlek för inställningsdialogen ; standard sätts av fönsterhanteraren.

en: List of default schemes
sv: Lista över standardscheman

en: The list of schemes proposed by default on each new profile. A default default list is hardcoded in nautilus-actions-config-tool, which may be updated by the user.
sv: Listan över de standardscheman som föreslås för varje ny profil. En standardlista som kan uppdateras av användaren är hårdkodad i nautilus-actions-config-tool.

en: Whether the whole configuration is locked
sv: Huruvida hela konfigurationen är låst

en: The whole configuration must be understood here as the global set and order of menus and actions. When this configuration is locked, then the user is no more able to modify nor create or delete any menu or action. All items are read-only. As the order of items is also locked, the level zero itself cannot be modified, and the user is unable to reorder the items.
sv: Hela konfigurationen ska här förstås som den globala inställningen och ordningen av menyer och åtgärder. När denna konfiguration är låst kan inte användaren längre ändra, skapa eller radera en meny eller åtgärd. Alla objekt är endast läsbara. Då objektordningen också är låst kan inte nollnivån heller ändras, och användaren kan inte flytta om objektordningen.

en: Whether the GConf I/O provider is locked
sv: Huruvida GConf I/O-tillhandahållaren är låst

en: When set to true (most probably as a mandatory key), this prevents all items, menus and actions, read from GConf to being modified in NACT.
sv: Om satt till sant (troligen som en obligatorisk nyckel) hindrar detta alla objekt, menyer och åtgärder lästa från GConf att ändras i NACT.

en: Whether the Desktop I/O provider is locked
sv: Huruvida skrivbords-I/O-tillhandahållaren är låst

en: When set to true (most probably as a mandatory key), this prevents all items, menus and actions, read from .desktop files to being modified in NACT.
sv: Om satt till sant (troligen som en obligatorisk nyckel) hindrar detta alla objekt, menyer och åtgärder lästa från .desktop-filer att ändras i NACT.

en: _Ask me
sv: _Fråga mig

en: You will be asked for the format to choose each time an item is about to be exported.
sv: Du kommer att tillfrågas om format var gång ett objekt ska exporteras.

note: i18n: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: No NAIExporter implementation found for '%s' format.
sv: Ingen NAIExporter-implementation hittad för '%s'-format.

note: i18n: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: %s NAIExporter doesn't implement 'to_buffer' interface.
sv: %s NAIExporter implementerar inte 'to_buffer'-gränssnittet.

note: i18n: NAIExporter is an interface name, do not even try to translate
en: %s NAIExporter doesn't implement 'to_file' interface.
sv: %s NAIExporter implementerar inte 'to_file'-gränssnittet.

en: Nautilus-Actions Configuration Tool is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU GeneralPublic License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: Nautilus-Actions Configuration Tool is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg distribueras i hopp om att det  ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nautilus-Actions Configuration Tool ; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg. Om inte, skriv till FreeSoftware Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-130159 USA

note: i10n: "Nautilus actions" here is not a typo; this does not refer to the * Nautilus-Actions product, but to the actions which are to be added to Nautilus
en: A graphical interface to create and edit your Nautilus actions.
sv: Ett grafiskt gränssnitt för att skapa och redigera dina Nautilus-åtgärder.

en: GNOME desktop
sv: GNOME-skrivbord

en: KDE desktop
sv: KDE-skrivbord

en: LXDE desktop
sv: LXDE-skrivbord

en: ROX desktop
sv: ROX-skrivbord

en: XFCE desktop
sv: XFCE-skrivbord

en: Legacy systems
sv: Äldre system

en: List of patterns to be matched against the selected file(s)/folder(s)
sv: Listan på mönster som ska matchas mot markerad(e) fil(er)/mapp(ar)

note: i18n: wildcard characters '*' and '?' should be considered as literals, *  and not be translated
en: A list of strings with joker '*' or '?' to be matched against the name(s) of the selected file(s)/folder(s). Each selected item must match at least one of the filename patterns for the action or the menu be candidate to display.
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to '*'.
sv: En lista på strängar med jokertecknen '*' eller '?' som ska matchas mot namnet på markerad(e) fil(er)/mapp(ar). Varje markerat objekt måste matcha åtminstone ett av filnamnsmönstren för att åtgärden eller menyn ska visas.
    Detta gäller bara när det finns något markerat.
    Standard är '*'.

note: i18n: wildcard characters '*' and '?' should be considered as literalls, *  and not be translated
en: A pattern to be matched against basenames of selected file(s)/folder(s). May include wildcards (* or ?). You must set one option for each pattern you need
sv: Ett mönster att matcha mot basnamn av markerad(e) fil(er)/mapp(ar). Kan inkludera jokertecken (* eller ?). Du måste ställa in ett alternativ för varje mönster du behöver

note: i18n: the "<EXPR>" is just an abbreviation for "an expression", *  so is tranlatable i18n: "<EXPR>" is just an abbreviation for "an expression", so is tranlatable
en: <EXPR>
sv: <UTTRYCK>

en: Whether the specified basenames are case sensitive (default)
sv: Huruvida de angivna basnamnen är skiftlägeskänsliga (standard)

note: i18n: 'true' and 'false' values are taken literally, and should not be translated
en: Must be set to 'true' if the filename patterns are case sensitive, to 'false' otherwise. E.g., if you need to match a filename in a case-sensitive manner, set this key to 'true'. If you also want, for example '*.jpg' to match 'photo.JPG', then set 'false'.
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to 'true'.
sv: Måste sättas till 'true' om filnamnsmönstret  ska vara skiftlägeskänsligt, annars 'false'. Om du behöver matcha ett filnamn skiftlägeskänsligt, sätt denna nyckel till 'true'. Om du till exempel vill att '*.jpg' ska matcha 'photo.JPG', sätt till 'false'.
    Detta gäller endast när det finns något markerat.
    Standard är 'true'.

en: List of patterns to be matched against the mimetypes of the selected file(s)/folder(s)
sv: Listan på mönster för att matcha mimetyperna på markerad(e) fil(er)/mapp(ar)

note: i18n: wildcard character '*' is taken literally, and should not be translated
en: A list of strings with joker '*' to be matched against the mimetypes of the selected file(s)/folder(s). Each selected item must match at least one of the mimetype patterns for the action to appear.
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to '*/*'.
sv: En lista på strängar med jokertecknet '*' för att matcha mimetyperna på markerad(e) fil(er)/mapp(ar). Varje markerat objekt måste matcha åtminstone ett av mimetypsmönstren för att åtgärden ska visas.
    Detta gäller endast när det finns något markerat.
    Standard är '*/*'.

note: i18n: wildcard character '*' is taken literally, and should not be translated
en: A pattern to be matched against mimetypes of selected file(s)/folder(s). May include the asterisk wildcard '*'. You must set one option for each pattern you need
sv: Ett mönster att matcha mot mimetyper av markerad(e) fil(er)/mapp(ar). Kan inkludera jokertecknet '*'. Du måste ställa in ett alternativ för varje mönster du behöver

en: Whether the profile applies to files (deprecated option, see mimetype)
sv: Huruvida profilen gäller filer (föråldrat alternativ, se mimetyp)

note: i18n: 'true' and 'false' values are taken literally, and should not be translated
en: Set to 'true' if the selection can have files, to 'false' otherwise.
    This setting is tied in with the 'isdir' setting. The valid combinations are: 
    isfile='true' and isdir='false': the selection may hold only files
    isfile='false' and isdir='true': the selection may hold only folders
    isfile='true' and isdir='true': the selection may hold both files and folders
    isfile='false' and isdir='false': this is an invalid combination (your configuration will never appear).
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to 'true'.
sv: Sätt till 'true' om markeringen kan ha filer, annars till 'false' .
    Inställningen hör ihop med 'isdir'-inställningen. De giltiga kombinationerna är:
    
    isfile='true' och isdir='false': markeringen kan innehålla endast filer
    isfile='false' och isdir='true': markeringen kan innehålla endast mappar
    isfile='true' och isdir='true': markeringen kan innehålla både filer och mappar
    isfile='false' och isdir='false': detta är en ogiltig kombination (din konfiguration kommer aldrig att visas).
    Detta gäller bara när det finns en markering.
    Standard är 'true'.

en: Whether the profile applies to folders (deprecated option, see mimetype)
sv: Huruvida profilen gäller mappar (föråldrat alternativ, se mimetyp)

note: i18n: 'true' and 'false' values are taken literally, and should not be translated
en: Set to 'true' if the selection can have folders, to 'false' otherwise.
    This setting is tied in with the 'isfile' setting. The valid combinations are: 
    isfile='true' and isdir='false': the selection may hold only files
    isfile='false' and isdir='true': the selection may hold only folders
    isfile='true' and isdir='true': the selection may hold both files and folders
    isfile='false' and isdir='false': this is an invalid combination (your configuration will never appear).
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to 'false'.
sv: Sätt till 'true' om markeringen kan ha filer, annars till 'false' .
    Inställningen hör ihop med 'isdir'-inställningen. De giltiga kombinationerna är:
    isfile='true' och isdir='false': markeringen kan innehålla endast filer
    isfile='false' och isdir='true': markeringen kan innehålla endast mappar
    isfile='true' och isdir='true': markeringen kan innehålla både filer och mappar
    isfile='false' och isdir='false': detta är en ogiltig kombination (din konfiguration kommer aldrig att visas).
    Detta gäller bara när det finns en markering.
    Standard är 'false'.

en: Whether the selection may be multiple (deprecated option, see selection count)
sv: Huruvida det kan vara flera samtidiga markeringar (föråldrat alternativ, se markeringsantal)

note: i18n: 'true' and 'false' values are taken literally, and should not be translated
en: If you need more than one files or folders to be selected, set this key to 'true'. If you want just one file or folder, set it to 'false'.
    This obviously only applies when there is a selection.
    Defaults to 'false'.
sv: Om du behöver markera en eller flera filer eller mappar, sätt denna nyckel till 'true'. Om du bara vill ha en fil eller mapp, sätt till 'false'.
    Detta gäller bara när det finns en markering.
    Standard är 'false'.

en: List of schemes to be matched against those of selected file(s)/folder(s)
sv: Listan på scheman för att matcha markerad(e) fil(er)/mapp(ar)

note: too long string for iso c: 510 (max=509) i18n: schemes (sftp, ssh, ftp, file, etc.) are standard keywords which define *  the access protocol to an object, they should not be translated
en: Defines the list of valid schemes to be matched against the selected items. The scheme is the protocol used to access the files. The keyword to use is the one used in the URI by the file manager.
    Examples of valid URI include:
    - file:///tmp/foo.txt
    - sftp:///root@test.example.net/tmp/foo.txt
    The most common schemes are:
    'file': local files
    'sftp': files accessed via SSH
    'ftp': files accessed via FTP
    'smb': files accessed via Samba (Windows share)
    'dav': files accessed via WebDAV.
    All schemes used by your favorite file manager may be used here.
    This obviously only applies when there is a selection, or when targeting the special 'x-nautilus-desktop' scheme.
    Defaults to 'file'.
sv: Definierar listan på giltiga scheman för att matchas mot de markerade objekten. Schemat är protokollet som används för att komma åt filerna. Nyckelordet att använda är det som används i filhanterarens URI.
    Exempel på giltiga URI:n inkluderar: 
    - file:///tmp/foo.txt
    - sftp:///root@test.exempel.net/tmp/foo.txt
    Vanligaste scheman:
    'file': lokala filer
    'sftp': filer åtkomliga via SSH
    'ftp': files åtkomliga via FTP
    'smb': filer åtkomliga via Samba (Windows-utdelning)
    'dav': filer åtkomliga via WebDAV
    Alla scheman som används av din filhanterarfavorit kan användas här.
    Detta gäller endast när det finns en markering eller när målet är det speciella 'x-nautilus-desktop'-schemat.
    Standard är 'file'.

en: A valid GIO scheme where the selected file(s)/folder(s) should be located. You must set one option for each scheme you need
sv: Ett giltigt GIO-schema där markerad(e) fil(er)/mapp(ar) kan hittas. Du måste ställa in ett alternativ för varje schema du behöver

note: i18n: "<STRING>" is just an abbreviation for "a string", so is tranlatable
en: <STRING>
sv: <STRÄNG>

en: List of folders
sv: Mapplista

en: Defines the list of valid paths to be matched against the current folder.
     All folders 'under' the specified path are considered valid.
    Defaults to '/'.
sv: Definierar listan av giltiga sökvägar att matcha till aktiv mapp.
    Alla mappar 'under' den specificerade sökvägen anses giltiga.
    Standard är '/'.

en: The path of a (parent) directory for which the item will be displayed. You must set one option for each folder you need
sv: Sökvägen till en (föräldra) katalog för vilken objektet ska visas. Du måste välja ett alternativ för var mapp du behöver

note: i18n: "<PATH>" is just an abbreviation for "a folder path", so is tranlatable i18n: "<PATH>" is the path to a binary, so may be tranlatable
en: <PATH>
sv: <SÖKVÄG>

en: Operator of the selection count relation
sv: Operatorn för relationen markeringsantal

en: Whether this profile may be selected depending of the count of the selection.
    This is a string of the form "{'<'|'='|'>'} number".
    Examples of valid strings are: "=0", "> 1", "< 10".
    Defaults to ">0".
sv: Huruvida denna profil kan väljas beroende på valt markeringsantal.
    Detta är en sträng på formatet  "{'<'|'='|'>'} nummer".
    Exempel på giltiga strängar är:  "=0", "> 1", "< 10".
    Standard är ">0".

en: Selection count relation [>0]
sv: Relation för markeringsantal [>0]

en: Only show in environment
sv: Visa bara i miljö

en: Defaults to all.
sv: Standard är alla.

en: The name of an only desktop environment where the item must be displayed. You must set one option for each environment you want
sv: Ett namn på en skrivbordsmiljö där objektet måste visas. Du måste välja ett alternativ för var miljö du vill ha

note: i18n: "<DESKTOP>" is just a placeholder for "a desktop name", so is tranlatable
en: <DESKTOP>
sv: <SKRIVBORD>

en: Not show in environment
sv: Visa inte i miljö

en: Defaults to none.
sv: Standard är ingen.

en: The name of a desktop environment where the item must not be displayed. You must set one option for each environment you want
sv: Ett namn på en skrivbordsmiljö där objekten inte får visas. Du måste välja ett alternativ för var miljö du behöver

en: Try exec
sv: Prova exec

note: i18n: TryExec is a keyword of the specification, it is not translatable
en: Note that, when specified, only the presence and the executability status of the specified file are checked.
    Parameters may appear in 'TryExec' value, and will be substituted at runtime.
    Defaults to successful.
sv: Notera att, om angivet, kontrolleras bara närvaron av körstatus på den angivna filen.
    Parametrar kan uppstå i 'TryExec'-värdet, och kommer att ersättas under körtid.
    Standard är lyckat.

en: the path to a file whose executability is to be checked
sv: sökvägen till en fil vars körbarhet ska kontrolleras

en: Show if registered
sv: Visa om registrerad

note: i18n: ShowIfRegistered is a keyword of the specification, it is not translatable
en: The well-known name of a DBus service.
    The item will be candidate if the named service is registered on session DBus at runtime.
    Parameters may appear in 'ShowIfRegistered' value, and will be substituted at runtime.
    Defaults to successful.
sv: Det välkända namnet på en DBus-tjänst.
    Detta  objekt kandiderar om den namngivna tjänsten är registrerad på DBus-sessionen vid körtid.
    Parametrar kan uppstå i 'ShowIfRegistered"-värdet, och kommer att ersättas under körtid.
    Standard är lyckad.

en: The name of a service which must be registered on session DBus
sv: Namnet på en tjänst som måste registreras på DBus-sessionen

en: <NAME>
sv: <NAMN>

en: Show if True
sv: Visa om sant

note: i18n: ShowIfTrue is a keyword of the specification, it is not translatable
en: A command which, when executed, should output a string on stdout.
    The item will be candidate if the outputed string is equal to "true".
    Parameters may appear in 'ShowIfTrue' value, and will be substituted at runtime.
    Defaults to successful.
sv: Ett kommando som när det körs ska skriva ut en sträng på standard ut.
    Objektet kommer att kandidera om den utskrivna strängen är lika med "true".
    Parametrar kan uppstå i 'ShowIfTrue'-värdet, och kommer att ersättas under körtid.
    Standard är lyckad.

note: i18n: 'true' is to be taken as a literal, must not be translated
en: The path to a command which will display the 'true' string
sv: Sökvägen till ett kommando som visar 'true'-strängen

en: Show if running
sv: Visa om startat

note: i18n: ShowIfRunning is a keyword of the specification, it is not translatable
en: The name of a process.
    The item will be candidate if the process name is found in memory at runtime.
    Parameters may appear in 'ShowIfRunning' value, and will be substituted at runtime.
    Defaults to successful.
sv: Namnet på en process.
    Objektet kommer att kandidera om processen hittas i minnet vid körtid.
    Parametrar kan uppstå i 'ShowIfRunning'-värdet, och kommer att ersättas vid körtid.
    Standard är lyckad.

en: The name of a binary which must be running
sv: Namnet på en binärfil som måste köras

en: Capabilities
sv: Egenskaper

note: i18n: 'Owner', 'Readable', 'Writable', 'Executable' and 'Local' are all keywords *  of the specification; they are not translatable
en: A list of capabilities each item of the selection must satisfy in order for the item to be candidate.
    Capabilities may be negated.
    Capabilities have to be chosen between following predefined ones:
    - 'Owner': current user is the owner of selected items
    - 'Readable': selected items are readable by user (probably more useful when negated)
    - 'Writable': selected items are writable by user
    - 'Executable': selected items are executable by user
    - 'Local': selected items are local.
    Defaults to empty list.
sv: En lista av egenskaper var markerat objekt måste uppfylla för att vara en kandidat.
    Egenskaper kan negeras.
    Egenskaper måste väljas mellan följande fördefinierade:
    - 'Owner': aktuell användare är ägare av markerade objekt
    - 'Readable': markerade objekt är läsbara av användare ( förmodligen mer användbart om negerat)
    - 'Writable': markerade objekt är skrivbara av användaren
    - 'Executable': markerade objekt är körbara av användaren
    - 'Local': markerade objekt är lokala.
    Standard är en tom lista.

en: The name of a capability the selection must meet. May be 'Owner', 'Readable', 'Writable', 'Executable' or 'Local'
sv: Namnet på en egenskap markeringen måste uppfylla. Kan vara 'Owner', 'Readable', 'Writable', 'Executable' eller 'Local'

en: Item was renumbered because the caller did not provide any check function.
sv: Objekt numrerades om eftersom den som anropade inte tillhandahöll någon kontrollfunktion.

en: Item was renumbered because the caller did not provide any ask user function.
sv: Objektet numrerades om eftersom den som anropade inte tillhandahöll någon funktion för att fråga användare.

en: Item was renumbered due to user request.
sv: Objektet numrerades om på begäran från användare.

en: Existing item was overridden due to user request.
sv: Existerande objekt åsidosattes på användarbegäran.

en: Item %s already exists.
sv: Objektet %s finns redan.

en: Import was canceled due to user request.
sv: Importen avbröts på användarbegäran.

note: i18n: the action has been renumbered during import operation
en: (renumbered)
sv: (har numrerats om)

en: Do _not import the item
sv: Importera i_nte objektet

en: This used to be the historical behavior.
    The selected file will be marked as "NOT OK" in the Summary page.
    The existing item will not be modified.
sv: Det här brukade vara det historiska beteendet.
    Den markerade filen kommer att markeras som "INTE OK" på summeringssidan.
    Det existerande objektet kommer ej att ändras.

en: Import the item, _allocating it a new identifier
sv: Importer_a objektet och ge det en ny identifierare

en: The selected file will be imported with a slightly modified label indicating the renumbering.
    The existing item will not be modified.
sv: Den valda filen kommer att importeras med en något modifierad titel som visar att den har numrerats om.
    Det existerande objektet kommer inte att ändras.

en: _Override the existing item
sv: Åsidosätt existerande _objekt.

en: The item found in the selected file will silently override the current one which has the same identifier.
    Be warned: this mode may be dangerous. You will not be prompted another time.
sv: Objektet som fanns i den valda filen kommer att åsidosätta aktuell sådan med samma identifierare.
    Varning: detta läge kan vara farligt. Du kommer inte att tillfrågas igen.

en: You will be asked each time an imported ID already exists.
sv: Du kommer att tillfrågas var gång ett importerat ID redan existerar.

note: i18n: '%s' stands for the file URI
en: %s is not loadable (empty or too big or not a regular file)
sv: %s kan inte läsas (filen är tom, för stor eller är inte en vanlig fil)

note: l10n: 'ImporterAskDialog' is the dialog name: do not translate
en: Unable to load 'ImporterAskDialog' from %s
sv: Kunde inte läsa 'ImporterAskDialog' från %s

en: The action "%s" imported from "%s" has the same identifier than the already existing "%s".
sv: Åtgärden "%s" importerad från  "%s" har samma identifierare som befintliga  "%s".

en: The menu "%s" imported from "%s" has the same identifier than the already existing "%s".
sv: Menyn "%s" importerad från "%s" har samma identifierare som befintliga "%s".

en: Already existing item
sv: Objekt existerar redan

en: What should I do with this ?
sv: Vad ska jag göra med detta?

en: Re_member my choice in future import operations
sv: Kom ihåg _mitt val vid framtida importer

en: Please, be kind enough to fill out a bug report on https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=nautilus-actions.
sv: Vänligen fyll i en felrapport hos https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=nautilus-actions.

en: Unavailable I/O provider.
sv: Otillgänglig I/O-tillhandahållare.

en: I/O provider implementation lacks of required API.
sv: Implementation av I/O-tillhandahållare saknar begärt API.

en: I/O provider is not willing to write.
sv: I/O-tillhandahållare vill inte skriva.

en: I/O provider announces itself as unable to write.
sv: I/O-tillhandahållare meddelar att man inte kan skriva.

en: I/O provider has been locked down by an administrator.
sv: I/O-tillhandahållare har begränsats av administratör.

en: I/O provider has been locked down by the user.
sv: I/O-tillhandahållare har begränsats av användare.

en: Item is read-only.
sv: Objektet är skrivskyddat.

en: No writable I/O provider found.
sv: Ingen skrivbar I/O-tillhandahållare funnen.

en: Item is not writable for an unknown reason (%d).
    %s
sv: Objekt är inte skrivbart av okända skäl (%d).
    %s

en: Program flow error.
    %s
sv: Programflödesfel.
    %s

en: The I/O provider is not willing to do that.
sv: I/O-tillhandahållaren går inte med på detta.

en: Write error in I/O provider.
sv: Skrivfel i I/O-tillhandahållare.

en: Unable to delete GConf schemas.
sv: Kunde inte ta bort GConf-scheman.

en: Unable to delete configuration.
sv: Kunde inte ta bort konfiguration.

en: Unknown return code (%d).
    %s
sv: Okänd returkod (%d).
    %s

note: i18n: default label for a new action
en: New Nautilus action
sv: Ny Nautilus-åtgärd

en: Profile automatically created from pre-v2 action
sv: Profil automatiskt skapad utifrån pre-v2-åtgärd

en: Targets the selection context menu
sv: Mål är markeringssnabbvalsmenyn

en: Whether the action targets the selection file manager context menus.
    This used to be the historical behavior.
    Note that menus are always potential candidate to the display in selection context menus provided that they contain at least one action.
    Defaults to TRUE.
sv: Huruvida åtgärdens mål är markeringsfilhanterarens snabbvalsmeny.
    Det brukade vara det historiska beteendet.
    Tänk på att menyer alltid är möjliga kandidater till att visas markeringssnabbvalsmenyr, förutsatt att de innehåller minst en åtgärd.
    Standard är SANT.

en: Targets the selection context menu [true]
sv: Mål är markeringssnabbvalsmenyn [true]

en: Targets the location context menu
sv: Mål är platssnabbvalsmenyn

en: Whether the action targets the file manager context menus when there is no selection, thus applying to current location.
    Note that menus are always potential candidate to the display in selection context menus provided that they contain at least one action.
    Defaults to FALSE
sv: Huruvida åtgärdens mål är filhanterarens snabbvalsmeny när inget är markerat, och sålunda gäller aktuell plats.
    Märk väl att menyer alltid är möjliga kandidater till att visas i markeringssnabbvalsmenyer förutsatt att de innehåller minst en åtgärd.
    Standard är FALSKT

en: Targets the location context menu [false]
sv: Mål är platssnabbvalsmenyn [false]

en: Targets the toolbar
sv: Mål är verktygsfältet

en: Whether the action is candidate to be displayed in file manager toolbar.
    This only applies to current location.
    Note that menus are never displayed in the toolbar.
    Defaults to FALSE.
sv: Huruvida åtgärden kandiderar till att visas i filhanterarens verktygsfält.
    Det gäller endast aktuell plats.
    Observera att menyer aldrig visas i verktygsfältet.
    Standard är FALSKT.

en: Targets the toolbar [false]
sv: Mål är verktygsfältet [false]

en: Label of the toolbar item
sv: Etikett på verktygsfältobjektet.

en: The label displayed besides of the icon in the file manager toolbar.
    Note that actual display may depend of your own Desktop Environment preferences.
    Defaults to label of the context menu when not set or empty.
sv: Etiketten som visas bredvid ikonen i filhanterarens verktygsfält.
    Observera att det kan bero på dina skrivbordsinställningar hur den kommer att visas.
    Standard är etiketten från snabbvalsmenyn om tom eller inte vald.

note: i18n: copied items have a label as 'Copy of original label'
en: Copy of %s
sv: Kopia av %s

en: Type of the item
sv: Typ av objekt

en: Defines if the item is an action or a menu. Possible values are :
    - 'Action',
    - 'Menu'.
    The value is case sensitive and must not be localized.
sv: Definierar om ett objekt eller en meny. Möjliga värden är :
    - 'Action',
    - 'Menu'.
    Värdet är skiftlägeskänsligt och får inte översättas.

en: Label of the context menu item (mandatory)
sv: Etiketten på snabbvalsmenyobjektet (obligatorisk)

en: The label of the menu item that will appear in the file manager context menu when the selection matches the appearance condition settings.
    It is also used as a default for the toolbar label of an action.
sv: Etiketten på menyobjektet som ska visas i filhanterarens snabbvalsmeny när markeringen matchar inställningarna för utseendevillkoret.
    Det används också som standard för en åtgärds verktygsfältsetikett.

en: Empty label
sv: Tom etikett

en: Tooltip of the context menu item
sv: Inforuta för snabbvalsmenyobjektet

en: The tooltip of the menu item that will appear in the file manager statusbar when the user points to the file manager context menu item with his/her mouse.
sv: Inforuta för menyobjektet som ska visas i filhanterarens statusrad när användaren pekar på filhanterarens snabbvalsmenyobjekt med musen.

en: Icon of the context menu item
sv: Ikonen för snabbvalsmenyobjektet

en: The icon of the menu item that will appear next to the label in the file manager context menu when the selection matches the appearance conditions settings.
    May be the localized name of a themed icon, or a full path to any appropriate image.
sv: Ikonen för menyobjektet som ska visas bredvid etiketten i filhanterarens snabbvalsmeny när markeringen matchar inställningarna för utseendevillkoren.
    Kan vara det lokala namnet för en temaikon, eller en sökväg till en passande bild.

en: <PATH|NAME>
sv: <SÖKVÄG|NAMN>

en: Description relative to the item
sv: Beskrivning relativ till objektet

en: Some text which explains the goal of the menu or the action.
    May be used, e.g. when displaying available items on a web site.
sv: En text som förklarar målet med menyn eller åtgärden.
    Kan till exempel användas när tillgängliga titlar visas på en webbplats.

en: Suggested shortcut
sv: Föreslagen genväg

en: A shortcut suggested for the action or the menu.
    Please note that this might be only a suggestion as the shortcut may be already reserved for another use. Implementation should not override an already existing shortcut to define this one.
    The format may look like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1".
    Defaults to empty.
sv: En föreslagen genväg för åtgärden eller menyn.
    Tänk på att detta är ett förslag då genvägen redan kan ha reserverats för annan användning. En implementation ska inte åsidosätta en befintlig genväg för att skapa denna.
    Formatet kan se ut som "<Control>a" eller "<Shift><Alt>F1".
    Standard är tom.

en: List of subitem ids
sv: Lista av delobjekt-ID:n

en: Ordered list of the IDs of the subitems. This may be actions or menus if the item is a menu, or profiles if the item is an action.
    If this list doesn't exist or is empty for an action or a menu, subitems are attached in the order of the read operations.
sv: En sorterad lista över delobjektens ID:n. Det kan vara åtgärder eller menyer om objektet är en meny, eller profiler om objektet är en åtgärd.
    Om denna lista inte existerar eller är tom för en åtgärd eller en meny, fästs undermenyer i läsoperationernas ordning.

en: Whether the action or the menu is enabled
sv: Huruvida åtgärden eller menyn är aktiverad

en: If the or the menu action is disabled, it will never appear in the file manager context menu.
    Defaults to TRUE.
sv: Om en menyåtgärd är inaktiverad kommer den aldrig att visas i filhanterarens snabbvalsmeny.
    Standard är SANT.

en: Whether the action or the menu is enabled [enabled]
sv: Huruvida åtgärden eller menyn är aktiverad [aktiverad]

en: Version of the format
sv: Version av formatet

en: The version of the configuration format that will be used to manage backward compatibility.
sv: Versionen på konfigurationsformatet som ska användas för att hantera bakåtkompatibilitet.

note: i18n: default label for a new menu
en: New Nautilus menu
sv: Ny Nautilus-meny

note: i18n: label for the default profile
en: Default profile
sv: Standardprofil

en: Name of the profile
sv: Namn på profilen

en: May be used as a description for the function of the profile.
    If not set, it defaults to an auto-generated name.
sv: Kan användas som en beskrivning av funktionen för profilen.
    Om den inte är vald sätts ett autogenererat namn.

en: Path of the command
sv: Sökväg för kommandot

en: The path of the command to be executed when the user select the menu item in the file manager context menu or in the toolbar.
sv: Sökvägen för kommandot att starta när användaren väljer menyobjektet i filhanterarens snabbvalsmeny eller i verktygsfältet.

en: Parameters of the command
sv: Parametrar till kommandot

note: too long string for iso c: (max=509)
en: The parameters of the command to be executed when the user selects the menu item in the file manager context menu or in the toolbar.
    The parameters may contain some special tokens which are replaced by the information provided by the file manager before starting the command:
    - up to version 2.0:
      %d: base folder of the selected file(s)
      %f: the name of the selected file or the first one if several are selected
      %h: hostname of the URI
      %m: space-separated list of the basenames of the selected file(s)/folder(s)
      %M: space-separated list of the selected file(s)/folder(s), with their full paths
      %p: port number of the first URI
      %R: space-separated list of selected URIs
      %s: scheme of the URI
      %u: URI
      %U: username of the URI
      %%: a percent sign.
    - starting from version 3:
      %b: (first) basename
      %B: space-separated list of the basenames of the selected file(s)/folder(s)
      %c: count the selected file(s)/folder(s)
      %d: (first) base directory
      %D: space-separated list of base directories of the selected file(s)/folder(s)
      %f: (first) filename
      %F: space-separated list of the filenames of the selected file(s)/folder(s)
      %h: hostname of the (first) URI
      %m: (first) mimetype
      %M: space-separated list of the mimetypes of the selected file(s)/folder(s)
      %n: username of the (first) URI
      %o: no-op operator which forces the singular form of execution (since 3.0.2)
      %O: no-op operator which forces the plural form of execution (since 3.0.2)
      %p: port number of the (first) URI
      %s: scheme of the (first) URI
      %u: (first) URI
      %U: space-separated list of the URIs of the selected file(s)/folder(s)
      %w: (first) basename without the extension
      %W: space-separated list of basenames without the extension
      %x: (first) extension
      %X: space-separated list of the extensions of the selected file(s)/folder(s)
      %%: a percent sign.
sv: Parametrar för det kommando som ska köras när användaren väljer menyobjektet i filhanterarens snabbvalsmeny eller i verktygsfältet.
    Parametrarna kan innehålla specialtecken vilka ersätts med information från filhanteraren innan kommandot startas:
    - upp till version 2.0:
      %d: basmapp för valda markerad(e) fil(er)
      %f: namnet på vald fil eller den första om flera är markerade
      %h: värdnamn för URI
    9  %m: mellanslagsseparerad lista över basnamn i markerad(e) fil(er)/mapp(ar)
      %M: mellanslagsseparerad lista över markerad(e) fil(er) med full sökväg
      %p: portnummer för den första URI
      %R: mellanslagsseparerad lista över markerade URI:n
      %s: schema för URI:n
      %u: URI
      %U: användarnamn för URIn
      %%: ett procent tecken
    - från och med version 3:
      %b: (första) basnamn
      %B: mellanslagsseparerad lista över basnamnen för vald(a) fil(er)/mapp(ar)
      %c: räkna markerad(e) fil(er)/mapp(ar)
      %d: (första) baskatalog
      %D: mellanslagsseparerad lista över baskataloger av markerad(e) fil(er)/mapp(ar)
      %f: (första) filnamn
      %F: mellanslagsseparerad lista av markerad(e) fil(s)/(ers) finamn
      %h: värdnamn för (den första) URIn
      %m: (första) mimetyp
      %M: mellanslagsseparerad lista över markerad(e) fil(s)/(ernas)/mapp(arnas) mimetyp
      %n: användarnamn för (den första) URIn
      %o: no-op operator vilken tvingar fram en singular form av körning (sedan 3.0.2)
      %O: no-op operator vilken tvingar fram en plural form av körning (sedan 3.0.2)
      %p: portnumber för (den första) URIn
      %s: schema för (den första) URIn
      %u: (första) URI
      %U: mellanslagsseparerad lista över  markerad(e) fil(ernas)/mapp(arnas) URI
      %w: (första) basname utan 
      %W: mellanslagsseparerad lista över basnamn utan filändelser
      %x: (första) filändelse
      %X: mellanslagsseparerad lista över markerad(e) fil(ers)/mapp(ars) filändelse
      %%: ett procenttecken.

en: Working directory
sv: Arbetskatalog

en: The working directory the command will be started in.
    Defaults to "%d".
sv: Jobbkatalogen kommandot kommer att startas i.
    Standardval är "%d".

en: Execution mode
sv: Körläge

note: i18n: 'Normal', 'Terminal', 'Embedded' and 'DisplayOutput' are non-translatable keywords
en: Execution mode of the program.
    This may be chosen between following values:
    - Normal: starts as a standard graphical user interface
    - Terminal: starts the preferred terminal of the graphical environment, and runs the command in it
    - Embedded: makes use of a special feature of the file manager which allows a terminal to be ran inside of it; an acceptable fallback is Terminal
    - DisplayOutput: the ran terminal may be closed at end of the command, but standard streams (stdout, stderr) should be collected and displayed; an acceptable fallback is Terminal.
    Defaults to "Normal".
sv: Körläge för programmet.
    Det har följande lägen att välja mellan:
    - Normal: startar som en vanligt grafiskt gränssnitt
    - Terminal: startar den grafiska miljöns förinställda terminal och kör kommandot i detta
    - Embedded: använder en speciell funktion för filhanteraren som tillåter att en terminal kan köras inuti det; an acceptabel reserv är Terminal
    - DisplayOutput:  den körda terminalen kanske stängs vid kommandots slut, men standardströmmarna (standard ut, standard fel) bör samlas upp och visas; en acceptabel reserv är Terminal.
    Standard är "Normal".

en: Startup notify
sv: Startavisering

en: Only relevant when ExecutionMode=Normal.
    Defaults to FALSE.
sv: Endast relevant när körläge=Normal.
    Standard är FALSKT.

en: Startup WM Class
sv: Uppstarts-WM-Klass

en: Only relevant when ExecutionMode=Normal.
    Defaults to empty.
sv: Endast relevant när körläge=Normal.
    Standard är tom.

en: Execute as user
sv: Kör som användare

en: The user the command must be ran as. The user may be identified by its numeric UID or by its login.
    The profile is ignored if defined with a non-existing UID or login.
    Defaults to empty: the command will be executed as the current user.
sv: Användaren kommandot ska köras som. Användaren kan identifieras genom sitt numeriska UID eller genom sin inloggning.
    Profilen ignoreras om den definieras med ett ickeexisterande UID eller inloggning.
    Standard är tom: kommandot kommer att köras som aktuell användare.

en: Error when querying information for %s URI: %s
sv: Fel uppstod när information för %s URI: %s efterfrågades

en: file:///path/to/file1.mid
sv: file:///sökväg/till/fil1.mid

en: file:///path/to/file2.jpeg
sv: file:///sökväg/till/fil2.jpeg

en: test.example.net
sv: test.exempel.net

en: user
sv: användare

en: Output of the run command
sv: Körkommandots utskrift

en: Run command:
sv: Körkommando:

en: Standard output:
sv: Standard ut:

en: Standard error:
sv: Standard fel:

en: Nautilus-Actions Desktop I/O Provider
sv: Nautilus-Actions skrivbords-I/O-tillhandahållare

en: Export as a ._desktop file
sv: Exportera som en ._desktop-fil

en: This format has been introduced with v 3.0 series, and should be your newly preferred format when exporting items.
    It let you easily share your actions with the whole world, including with users of other desktop environments, as long as their own application implements the DES-EMA specification which describes this format.
    The exported .desktop file may later be imported via :
    - Import assistant of the Nautilus-Actions Configuration Tool,
    - drag-n-drop into the Nautilus-Actions Configuration Tool,
    - or by copying it into a XDG_DATA_DIRS/file-manager/actions directory.
sv: Detta format introducerades med v 3.0-serien, och bör vara det format du använder när du exporterar objekt.
    Det låter dig på ett enkelt sätt dela dina åtgärder med resten av världen, även på andra skrivbordsmiljöer, så länge deras egna program implementerar DES-EMA-specifikation som beskriver detta format.
    Den exporterade .desktop-file kan senare importeras via :
    - Importguiden i Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg,
    - dra-och-släpp i Nautilus-Actions- konfigureringsverktyg,
    - eller genom att kopiera det till en XDG_DATA_DIRS/file-manager/actions-katalog.

en: The Desktop I/O Provider is not able to handle the URI
sv: Skrivbordets I/O-leverantör kan inte tillhandahålla URI:n

note: i18n: 'type' is the nature of the item: Action or Menu
en: unknown type: %s
sv: Okänd typ: %s

en: Nautilus-Actions GConf I/O Provider
sv: Nautilus-Actions GConf-I/O-tillhandahållare

en: Item ID not found.
sv: Hittade inte ObjektID.

en: Unwaited key path %s while importing a menu.
sv: Oväntad huvudsökväg %s när en meny importerades.

en: Element %s at line %d already found, ignored.
sv: Element %s på rad %d redan funnet, ignoreras.

en: Invalid item ID: waited for %s, found %s at line %d.
sv: Ogiltigt objektID: väntade mig %s, fann %s på rad %d.

en: Unknown element %s found at line %d while waiting for %s.
sv: Okänt element %s funnet på rad %d fastän väntat var %s.

note: i18n: do not translate keywords 'Action' nor 'Menu'
en: Unknown type %s found at line %d, while waiting for Action or Menu.
sv: Okänd typ %s funnen på rad %d, väntat var Action eller Menu.

en: The XML I/O Provider is not able to handle the URI
sv: XML I/O-tillhandahållaren kan inte hantera URI:n

en: Export as a _full GConf schema file
sv: Exportera som en _full GConfschema-fil

en: This used to be the historical export format.
    The exported schema file may later be imported via :
    - Import assistant of the Nautilus-Actions Configuration Tool,
    - drag-n-drop into the Nautilus-Actions Configuration Tool,
    - or via the gconftool-2 --import-schema-file command-line tool.
sv: Det här är det historiska exportformatet.
    Det exporterade schemat kan senare importeras via :
    - Importguiden i Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg,
    - dra-och-släpp i Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg,
    - eller via kommandoradsverktyget gconftool-2 --import-schema-file.

en: Export as a _light GConf schema (v2) file
sv: Exportera som en enke_l GConf-schema-fil (v2)

en: This format has been introduced in v 1.11 series.
    This is the lightest schema still compatible with GConf command-line tools, while keeping backward compatibility with the Nautilus-Actions Configuration Tool oldest versions.
    The exported schema file may later be imported via :
    - Import assistant of the Nautilus-Actions Configuration Tool,
    - drag-n-drop into the Nautilus-Actions Configuration Tool,
    - or via the gconftool-2 --import-schema-file command-line tool.
sv: Det här formatet introducerades i v 1.11-serien.
    Det är det enklaste schemat som fortfarande är kompatibelt med GConf kommandoradsverktyg, samtidigt som det behåller bakåtkompatibiliteten med Nautilus-Actions-konfigureringsverktygs äldsta versioner.
    Det exporterade schemat kan senare importeras via :
    - Importguiden i Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg,
    - dra-och-släpp i Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg,
    - eller via kommandoradsverktyget gconftool-2 --import-schema-file.

en: Export as a GConf _dump file
sv: Exportera som en GConf-_dumpfil

en: This format has been introduced in v 1.11 series.
    Though not backward compatible with Nautilus-Actions Configuration Tool versions previous to 1.11, it may still be imported via standard GConf command-line tools.
    The exported dump file may later be imported via :
    - Import assistant of the Nautilus-Actions Configuration Tool (1.11 and above),
    - drag-n-drop into the Nautilus-Actions Configuration Tool (1.11 and above),
    - or via the gconftool-2 --load command-line tool.
sv: Detta format introducerades i v 1.11-serien.
    Även om det inte är bakåtkompatibelt med konfigureringsverktyget för Nautilus-Actions innan 1.11, kan det fortfarande importeras via standard GConf-kommandoradsverktygen.
    Den exporterade dumpfilen kan senare importeras via :
    - importguiden i Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg (1.11 och framåt),
    - dra-och-släpp i Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg (1.11 och framåt),
    - eller via kommandoradsverktyget gconftool-1 --load.

en: Arguments count
sv: Antal argument

en: The count of command-line arguments
sv: Antal kommandoradsargument

en: Arguments
sv: Argument

en: The array of command-line arguments
sv: Vektorn av kommandoradsargument

en: Option entries
sv: Alternativ

en: The array of command-line option definitions
sv: Vektorn av kommandoradsverktygets alternativdefinitioner

en: Application name
sv: Programnamn

en: The name of the application
sv: Namn på programmet

en: Description
sv: Beskrivning

en: A short description to be displayed in the first line of --help output
sv: En kort beskrivning som kommer att visas i den första raden för --help-utskriften

en: Icon name
sv: Ikonnamn

en: The name of the icon of the application
sv: Programmets ikonnamn

en: UniqueApp name
sv: UniqueApp-namn

en: The Unique name of the application
sv: Programmets unika namn

en: Return code
sv: Returkod

en: The return code of the application
sv: Programmets returkod

en: Unable to interpret command-line arguments
sv: Kunde inte tolka kommandoradsargumenten

en: Quit on Escape
sv: Avbryt vid Escape

en: Should the assistant 'Quit' when the user hits Escape ?
sv: Ska guiden 'Avbryta' när användaren trycker Escape ?

en: Warn on Escape
sv: Varna vid Escape

en: Should the user be asked to confirm when exiting the assistant via Escape ?
sv: Ska användaren tillfrågas bekräfta när hen avbryter guiden via Escape ?

en: Are you sure you want to quit this assistant ?
sv: Är du säker på att du vill avsluta denna guide?

en: Another instance of %s is already running.
    Please switch back to it.
sv: En annan instans av %s kör redan.
    Växla tillbaka till den.

en: The application is not unique
sv: Programmet är inte unikt

en: XML UI filename
sv: XML UI-filnamn

en: The filename which contains the XML UI definition
sv: Filnamnet som innehåller XML UI-definitionen

en: Has its own GtkBuilder
sv: Har sin egen GtkBuilder

en: Whether this BaseWindow reallocates a new GtkBuilder each time it is opened
sv: Huruvida detta BaseWindow allokerar om en ny GtkBuilder var gång det öppnas

en: Toplevel name
sv: Toppnivånamn

en: The internal GtkBuildable name of the toplevel window
sv: Det interna GtkBuildable-namnet för det främsta fönstret

en: A pointer (not a reference) to the BaseApplication instance
sv: En pekare (ej en referens) till en BaseApplication-instans

en: Parent BaseWindow
sv: Föräldra-BaseWindow

en: A pointer (not a reference) to the BaseWindow parent of this BaseWindow
sv: En pekare (ej en referens) till BaseWindow-föräldrarna för detta BaseWindow

en: WSP name
sv: WSP-namn

en: The string which handles the window size and position in user preferences
sv: Strängen som hanterar fönsterstorlek och position i användarinställningarna

en: Destroy the Gtk toplevel
sv: Förstör Gtk-toppnivå

en: Whether the embedded Gtk Toplevel should be destroyed at dispose time
sv: Huruvida den inbäddade Gtk-toppnivån  ska förstöras när den frigörs

en: Unable to load %s UI XML definition: %s
sv: Kunde inte läsa in %s-XML-definition för gränssnitt: %s

en: Unable to load %s dialog definition.
sv: Kunde inte läsa in %s-dialogdefinitionen.

en: File is not a valid .desktop file
sv: Filen är inte en giltig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sv: Okänd desktop-filversion '%s'

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Application does not accept documents on command line
sv: Programmet accepterar inte dokument på kommandoraden

en: Unrecognized launch option: %d
sv: Okänt köralternativ: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sv: Kan inte skicka dokument-URI:n till 'Type=Link'  skrivbordkonfigurationsfil

en: Not a launchable item
sv: Inte ett körbart objekt

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange en fil som innehåller sparad konfiguration

en: FILE
sv: FIL

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: Session management options:
sv: Alternativ för sessionshantering:

en: Show session management options
sv: Visa alternativ för sessionshantering

en: Nautilus-Actions Configuration Tool
sv: Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg

en: A user interface to edit your own contextual actions
sv: Ett grafiskt gränssnitt för att redigera dina egna kontextuella åtgärder.

en: Set it to run multiple instances of the program [unique]
sv: Välj för att köra flera instanser av programmet [unikt]

en: Output the version number, and exit gracefully [no]
sv: Skriv ut versionsnummer och avsluta mjukt [nej]

en: User is the owner of the item
sv: Användaren är ägaren av objektet

en: Item is readable by the user
sv: Objektet är läsbart av användaren

en: Item is writable by the user
sv: Objektet är skrivbart av användaren

en: Item is executable by the user
sv: Objektet är körbart av användaren

en: Item is local
sv: Objektet är lokalt

note: i18n: add a comment when a capability is already used by current item
en: %s (already inserted)
sv: %s (redan infogad)

en: Adding a new capability
sv: Lägg till en ny egenskap

en: <b>Managed capabilities</b>
sv: <b>Hanterade egenskaper</b>

en: Adding a new scheme
sv: Lägg till ett nytt schema

en: <b>Scheme</b>
sv: <b>Schema</b>

en: Export canceled due to user action.
sv: Exporten avbröts av användaren.

note: i18n: action as been successfully exported to <filename>
en: Successfully exported as
sv: Lyckad export som

en: You may not have write permissions on selected folder.
sv: Du kanske inte har skrivrättigheter för vald mapp.

en: Exporting actions
sv: Exportera åtgärder

en: This assistant will guide you through the process of exporting actions.
sv: Guiden kommer att visa dig exportprocessen för åtgärder.

en: Actions _list :
sv: Åtgärds_lista:

en: Please select one or more actions to be exported.
    
    You may use Ctrl and Shift keys to extend the selection.
sv: Välj en eller flera åtgärder för export .
    
    Du kan använda Ctrl och Skifttangenterna för att utöka valet.

en: Selecting the exported actions
sv: Väljer de exporterade åtgärderna

en: Selecting the target folder
sv: Väljer målmapp

en: Which format should I use when exporting these items ?
sv: Vilket format ska jag använda när jag exporterar dessa objekt ?

en: Selecting the export format
sv: Väljer exportformat

en: About to export selected items:
sv: Kommer att exportera markerade objekt:

en: Into the destination folder:
sv: I målmappen:

en: Summary
sv: Summering

en: Selected items have been proceeded:
sv: Markerade objekt har fullföljts:

en: Export is done
sv: Exporten är genomförd

en: Exporting an action
sv: Exportera en åtgärd

en: Which format should I choose to export it ?
sv: Vilket format ska jag välja för att exportera det ?

en: Re_member my choice in future export operations
sv: Kom ihåg _mitt val i framtida exportoperationer

note: i18n: indicate that the file has been successfully imported
en: Import OK
sv: Import Ok

note: i18n: indicate that the file was not imported
en: Not imported
sv: Inte importerad

en: Importing actions
sv: Importerar åtgärder

en: This assistant will guide you through the process of importing items, actions or menus.
sv: Denna guide visar dig processen för att importera objekt, åtgärder eller menyer.

en: Selecting files to import
sv: Väljer filer att importera

en: What should I do when importing an item whose ID already exists ?
sv: Vad ska jag göra när jag importerar ett objekt vars ID redan existerar ?

en: Managing duplicates
sv: Hantera dubbletter

en: About to import selected files:
sv: Kommer att importera markerade filer:

en: When importing an item whose ID already exists:
sv: När ett objekt vars ID redan existerar importerar:

en: Selected files have been proceeded:
sv: Markerade objekt har fullföljts:

en: Import is done
sv: Importen är klar

en: Configure items to be added to the Nautilus context menus
sv: Konfigurera objekt som ska läggas till i Nautilus snabbvalsmeny

note: i18n: The action <label> is about to be exported
en: The action "%s" is about to be exported.
sv: Åtgärden "%s" är på väg att exporteras.

note: i18n: The menu <label> is about to be exported
en: The menu "%s" is about to be exported.
sv: Menyn "%s" är på väg att exporteras.

en: Caution: a label is mandatory for the action or the menu.
sv: Varning: en etikett är obligatorisk för åtgärden eller menyn.

en: Basename filter
sv: Basnamnfilter

en: Capability filter
sv: Egenskapsfilter

en: Choosing a command
sv: Välj ett kommando

en: Choosing a working directory
sv: Välj en arbetskatalog

en: Icon Chooser
sv: Ikonväljare

en: _Themed icons
sv: _Temaikoner

en: Icons by _path
sv: Ikoner efter _sökväg

en: (strictly lesser than)
sv: (strikt mindre än)

en: (equal to)
sv: (lika med)

en: (strictly greater than)
sv: (strikt större än)

en: Choosing an executable
sv: Väljer en körbar fil

en: Folder filter
sv: Mappfilter

note: i18n: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Nautilus 'current_folder'
en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Mimetype filter
sv: Mimetypsfilter

note: i18n: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
sv: Ingen

en: Me_nu
sv: Me_ny

en: <b>Menu editable properties</b>
sv: <b>Redigerbara menyegenskaper</b>

en: _Action
sv: Å_tgärd

en: <b>Action editable properties</b>
sv: <b>Redigerbara åtgärdsegenskaper</b>

en: Scheme filter
sv: Schemafilter

en: Current NAObjectItem
sv: Aktuellt NAObjectItem

en: A pointer to the currently edited NAObjectItem, an action or a menu
sv: En pekare till aktuell redigerad NAObjectItem, en åtgärd eller en meny

en: Current NAObjectProfile
sv: Aktuell NAOObjectProfile

en: A pointer to the currently edited NAObjectProfile
sv: En pekare till aktuell redigerad NAObjectProfile

en: Current NAIContext
sv: Aktuell NAIContext

en: A pointer to the currently edited NAIContext
sv: En pekare till aktuell redigerad NAIContext

en: Editable item ?
sv: Redigerbart objekt ?

en: Whether the item will be able to be updated against its I/O provider
sv: Huruvida objektet ska kunna bli uppdaterat mot sin I/O-tillhandahållare

en: No edition reason
sv: Ingen utgåveorsak

en: Why is this item not editable
sv: Varför är inte detta objekt redigerbart

en: One or more actions have been modified in the filesystem.
    You could keep to work with your current list of actions, or you may want to reload a fresh one.
sv: En eller flera åtgärder har ändrats i filsystemet.
    Du kan fortsätta att arbeta med din aktuella åtgärdslista, eller så kan du ladda in en fräsch sådan.

en: Note that reloading a fresh list of actions requires that you give up with your current modifications.
sv: Observera, att ladda in en fräsch åtgärdslista kräver att du förlorar dina aktuella ändringar.

en: Do you want to reload a fresh list of actions ?
sv: Vill du ladda om åtgärdslistan?

en: Reloading a fresh list of actions requires that you give up with your current modifications.
sv: Att ladda om en fräsch åtgärdslista medför att du förlorar dina aktuella ändringar.

en: Do you really want to do this ?
sv: Vill du verkligen göra detta?

en: Some items have been modified.
sv: Vissa objekt har ändrats.

en: Are you sure you want to quit without saving them ?
sv: Är du säker på att du vill avsluta utan att spara dem?

en: Must match one of
sv: Måste matcha en av

en: Must match all of
sv: Måste matcha alla av

note: i18n: label of the header of a column which let the user select a negative filter
en: Must not match any of
sv: Får inte matcha någon av

en: '%s' filter already exists in the list.
    Please provide another one.
sv: Filtret '%s' finns redan i listan.
    Ange ett annat.

note: i18n notes : new filter for a new row in a match/no match list
en: new-filter
sv: nytt-filter

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Toolbars
sv: Verk_tygsfält

en: _Tools
sv: Verk_tyg

en: _Maintainer
sv: _Utvecklare

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Notebook _tabs
sv: An_teckningsblockflikar

en: New _menu
sv: Ny _meny

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New menu' item
en: Insert a new menu at the current position
sv: Infoga en ny meny vid aktuell position

en: _New action
sv: _Ny åtgärd

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New action' item
en: Define a new action
sv: Definiera en ny åtgärd

en: New _profile
sv: Ny _profil

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'New profile' item
en: Define a new profile attached to the current action
sv: Definiera en ny profil fäst till aktuell åtgärd

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Save' item
en: Record all the modified actions. Invalid actions will be silently ignored
sv: Registrera alla ändrade åtgärder. Ogiltiga åtgärder kommer att ignoreras

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Cut item
en: Cut the selected item(s) to the clipboard
sv: Klipp ut markerade objekt till urklipp

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Copy item
en: Copy the selected item(s) to the clipboard
sv: Kopiera markerade objekt till urklipp

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Paste item
en: Insert the content of the clipboard just before the current position
sv: Infoga innehållet i urklipp precis före aktuell position

en: Paste _into
sv: Klistra in _i

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Paste Into item
en: Insert the content of the clipboard as first child of the current item
sv: Klistra in innehållet från urklipp som första barnet till aktuellt objekt

en: D_uplicate
sv: D_uplicera

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Duplicate item
en: Duplicate the selected item(s)
sv: Kopiera markera(t/de) objekt

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Delete item
en: Delete the selected item(s)
sv: Ta bort markera(t/de) objekt

en: _Reload the items
sv: Uppdate_ra objekten

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'Reload' item
en: Cancel your current modifications and reload the initial list of menus and actions
sv: Avbryt dina aktuella ändringar och ladda om startlistan för menyer och åtgärder

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'Preferences' item
en: Edit your preferences
sv: Redigera dina inställningar

en: _Expand all
sv: Fä_ll ut alla

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Expand all item
en: Entirely expand the items hierarchy
sv: Expanderar hela objekthierarkin

en: _Collapse all
sv: F_äll in alla

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Collapse all item
en: Entirely collapse the items hierarchy
sv: Förminskar hela objekthierarkin

en: _Import assistant...
sv: _Importguide...

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Import item
en: Import one or more actions from external files into your configuration
sv: Importera en eller flera åtgärder från externa filer till din konfiguration

en: E_xport assistant...
sv: E_xportguide...

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Export item
en: Export one or more actions from your configuration to external files
sv: Exportera en eller flera åtgärder från din konfiguration till externa filer

en: _Dump the selection
sv: _Dumpa markeringen

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Dump selection item
en: Recursively dump selected items
sv: Dumpa rekursivt markerade objekt

en: _Brief tree store dump
sv: _Snabb trädinnehållsdump

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the BriefTreeStoreDump item
en: Briefly dump the tree store
sv: Snabb trädinnehållsdump

en: _List modified items
sv: _Lista ändrade objekt

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the ListModifiedItems item
en: List the modified items
sv: Lista ändrade objekt

en: _Dump the clipboard
sv: _Dumpa urklipp

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the DumpClipboard item
en: Dump the content of the clipboard object
sv: Dumpa innehållet från urklipp

en: Contents
sv: Innehåll

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the Help item
en: Display help about this program
sv: Visa hjälp för detta program

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the About item
en: Display information about this program
sv: Visa information om detta program

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'View File toolbar' item
en: Display the File toolbar
sv: Visa filverktygsfältet

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'View Edit toolbar' item
en: Display the Edit toolbar
sv: Visa redigeringsverktygsfältet

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting 'View Tools toolbar' item
en: Display the Tools toolbar
sv: Visa verktygsfältet

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting 'View Help toolbar' item
en: Display the Help toolbar
sv: Visa hjälpverktygsfältet

en: On the _left
sv: Till _vänster

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'Set tabs position on the left' item
en: Display the notebook tabs on the left side
sv: Visa anteckningsbokflikarna på vänster sida

en: On the _right
sv: Till höge_r

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting the 'Set tabs position on the right' item
en: Display the notebook tabs on the right side
sv: Visa anteckningsbokflikarna på höger sida

en: On the _top
sv: På _toppen

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Set tabs position on the top' item
en: Display the notebook tabs on the top side
sv: Visa anteckningsbokflikarna längst upp

en: On the _bottom
sv: Vid _botten

note: i18n: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Set tabs position on the bottom' item
en: Display the notebook tabs on the bottom side
sv: Visa anteckningsbokflikarna vid botten

en:  %d menu(s), %d action(s), %d profile(s) are currently loaded
sv:  %d meny(er), %d åtgärd(er), %d profil(er) är för tillfället laddade

en: Not all items have been cut as following ones are not modifiable:
sv: Alla objekt har inte klippts ut eftersom dessa inte är ändringsbara:

en: Not all items have been deleted as following ones are not modifiable:
sv: Alla objekt har inte tagits bort eftersom dessa inte är ändringsbara:

en: Save error
sv: Spara fel

en: Some items may not have been saved
sv: Vissa objekt har inte sparats

en: Unable to rewrite the level-zero items list
sv: Kan inte skriva om listan för nollnivåobjekt

en: Some items have not been deleted
sv: Vissa objekt har inte tagits bort

en: New profile
sv: Ny profil

en: Automatically saving pending modifications...
sv: Sparar automatiskt väntande ändringar...

en: Nautilus-Actions Preferences
sv: Inställningar för Nautilus-Actions

en: _Ascending alphabetical order
sv: Stig_ande bokstavsordning

en: Menus and actions will be displayed in the ascending alphabetical order of their label, both in the Nautilus context menu and in the NACT user interface.
sv: Menyer och åtgärder kommer att visas i stigande bokstavsordning efter etikett, både i Nautilus snabbvalsmeny samt i NACT-användargränssnittet.

en: _Descending alphabetical order
sv: Sjunkande bokstavsor_dning

en: Menus and actions will be displayed in the descending alphabetical order of their label, both in the Nautilus context menu and in the NACT user interface.
sv: Menyer och åtgärder kommer att visas i sjunkande bokstavsordning efter etikett, både i Nautilus snabbvalsmeny samt i NACT-användargränssnitt.

en: _Manual order
sv: _Manuell ordning

en: Display order of menus and actions, both in the Nautilus context menu and in the NACT user interface, must be manually adjusted.
sv: Visa ordningen för menyer och åtgärder i Nautilus snabbvalsmeny samt i NACT-användargränssnitt, måste justeras manuellt.

en: <b>Items ordering</b>
sv: <b>Objektordning</b>

en: _Create a root 'Nautilus-Actions' menu
sv: _Skapa en 'Nautilus-Actions'-rotmeny

en: When this option is checked, menus and actions will actually be displayed as sub-items of a root 'Nautilus-Actions' menu in the Nautilus context menu.
sv: När detta alternativ är markerat, kommer menyer och åtgärder att visas som delobjekt till en 'Nautilus-Actions'-rotmeny i Nautilus-snabbvalsmeny.

en: Add an 'A_bout Nautilus-Actions' item in the Nautilus context menus
sv: Lägg till ett 'Om Nautilus-Actions'-o_bjekt i Nautilus snabbvalsmeny

en: When this option is checked, an 'About Nautilus-Actions' item will be added to the root Nautilus-Actions menu in the Nautilus context menu.
    Note that this item will be displayed only if a unique menu is defined in the Nautilus context menu (e.g. when having checked the root 'Nautilus-Actions' menu option above).
sv: När detta alternativ är markerat kommer ett 'Om Nautilus-Actions'-objekt att läggas till Nautilus-Actions-rotmeny i Nautilus snabbvalsmeny.
    Observera att detta objekt endast kommer att visas om en unik meny definieras i Nautilus-snabbvalsmeny (till exempel när 'Nautilus-Actions' rotmenyalternativet ovan är markerat).

en: <b>Nautilus menu layout</b>
sv: <b>Nautilus menylayout</b>

en: This tab lets you choose how the actions are ordered in the displayed list as well as in the Nautilus context menu. You may also choose here how actions will be displayed in the Nautilus context menu.
sv: Denna flik låter dig välja hur åtgärden sorteras i visningslistan såväl som Nautilus snabbvalsmeny. Du kan också välja hur dina åtgärder ska visas i Nautilus snabbvalsmeny.

en: _Runtime preferences
sv: Kö_rtidsinställningar

en: Specify here the command to run and keep opened a terminal.
    This command should include a 'COMMAND' keyword, which will be substituted at runtime with the action path and parameters.
sv: Specificera kommandot för att starta och hålla terminalen öppen här.
    Kommando bör inkludera ett 'KOMMANDO'-nyckelord som i under körtid kommer att ersättas med åtgärdssökvägen och parametrar.

en: _Command pattern :
sv: K_ommandomönster:

en: <b>Execution in a terminal</b>
sv: <b>Kör i en terminal</b>

en: Running _desktop environment :
sv: Körandes skrivbor_dsmiljö:

en: <i>Currently detected :</i>
sv: <i>Upptäckt :</i>

en: <b>Desktop environment</b>
sv: <b>Skrivbordsmiljö</b>

en: This tab lets you specify parameters needed for some execution modes.
sv: Denna flik låter dig specificera parametrar som behövs för några körlägen.

en: Runtime E_xecution
sv: _Körläge

en: What to do when pasting or duplicating an item in the tree ?
sv: Vad ska ske när ett objekt klistras in eller dubbleras i trädet?

en: Relabel _menus
sv: Döp om _menyer

en: When a menu is copied/pasted, or duplicated, the new menu will be relabelled as 'Copy of ...'.
sv: När en meny kopieras/klistras in eller dupliceras kommer den nya menyn att namnges som 'Kopia av ...'.

en: Relabel _actions
sv: Märk om åt_gärder

en: When an action is copied/pasted, or duplicated, the new action will be relabelled as 'Copy of ...'.
sv: När en åtgärd kopieras/klipps in eller dupliceras kommer den nya åtgärden att namnges som 'Kopia av ...'.

en: Relabel _profiles
sv: Döp om _profiler

en: When a profile is copied/pasted, or duplicated, the new profile will be relabelled as 'Copy of ...'.
sv: När en profil kopieras/klipps in eller dupliceras kommer den nya profilen att namnges som 'Kopia av ...'.

en: <b>Relabeling items</b>
sv: <b>Märker om objekt</b>

en: Esc key _quits the assistant
sv: Esc-tangent _avslutar guiden

en: When this option is checked, the 'Escape' key will let you quit the current assistant. Else, quitting the assistant is only possible by hitting the 'Cancel' button.
sv: När detta alternativ är markerat så tillåter 'Escape'-tangenten dig att avsluta aktuell guide. Annars är det bara möjligt att avsluta guiden genom att trycka 'Avbryt'.

en: Ask for a _confirmation when quitting the assistant on Esc key
sv: Fråga efter en _bekräftelse när guiden avslutas med Esc-tangenten

en: This option is only relevant when the 'Escape' key lets the user quit the assistant. When checked, the user will be prompted for a confirmation in order to help prevent erroneous hits of the Esc key.
sv: Detta alternativ är bara relevant när 'Escape'-tangenten låter användaren avsluta guiden. När markerat, kommer användaren att tillfrågas efter en bekräftelse för att förhindra felaktiga tryck på Esc-tangenten.

en: <b>Assistants</b>
sv: <b>Guider</b>

en: Automatically _saves pending modifications
sv: _Spara automatiskt väntande ändringar

en: When this option is checked, pending modification will be periodically and automatically saved.
sv: När detta alternativ är markerat kommer väntande ändringar att med jämna mellanrum sparas automatiskt.

en: Periodicity :
sv: Tidsintervall:

en: minutes
sv: minuter

en: <b>Auto-save</b>
sv: <b>Autospara</b>

en: This tab allows the user to choose custom preferences for the Nautilus-Actions Configuration Tool user interface.
sv: Denna flik låter användaren välja egna inställningar för användargränssnittet i Nautilus-Actions-konfigureringsverktyg.

en: _UI Preferences
sv: _UI-inställningar

en: What to do when an item, action or menu, selected to be imported, has the same identifier that a currently existing one ?
sv: Vad ska ske när ett objekt, åtgärd eller meny  som markerats för import har samma identifierare som en befintlig sådan?

en: <b>Import mode</b>
sv: <b>Importläge</b>

en: This tab lets you decide on the default behavior of import operations.
sv: Denna flik låter dig välja standardbeteendet vid import.

en: _Import
sv: _Importera

en: What is your preferred export format ?
sv: Vilket exportformat föredrar du?

en: <b>Export format</b>
sv: <b>Exportformat</b>

en: This tab lets you decide on the default behavior of export operations.
sv: Denna flik låter dig bestämma standardbeteendet vid export.

en: _Export
sv: _Exportera

en: You may define here any number of schemes. They will be proposed as default schemes when defining conditions for an action.
    If the list becomes empty, NACT will automatically refill in with this default list.
    You can add a new scheme by clicking on the '+' button.
sv: Här kan du definiera vilket antal scheman som helst. De kommer att föreslås som standardscheman när en åtgärds villkor definieras.
    Om listan blir tom kommer NACT automatiskt att fylla den med denna standardlista.
    Du kan lägga till ett nytt schema genom att klicka på '+'-knappen.

en: Click to add a new default scheme.
sv: Klicka för att lägga till ett nytt standardschema.

en: Click to remove the selected default scheme.
sv: Klicka för att ta bort markerat standardschema.

en: <b>Default schemes</b>
sv: <b>Standardscheman</b>

en: This tab lets you decide which schemes are proposed by default when editing advanced conditions for an item.
sv: Denna flik låter dig bestämma vilka scheman som föreslås som standard när ett objekts avancerade villkor redigeras.

en: _Schemes
sv: _Scheman

en: Define here, for available I/O providers, if you want them to be read at startup, to be writable, and the order in which they will be tested when trying to write a new menu or action.
sv: För tillgängliga I/O-tillhandahållare, definiera här om du vill att de ska läsas vid uppstart, ska vara skrivbara, och i vilken ordning de ska testas när en ny meny eller åtgärd skrivs.

en: _Up
sv: _Upp

en: Move up the selected I/O provider in the order of priority when trying to write a new item.
sv: Flytta upp vald I/O-tillhandahållare i prioritetsordning när ett nytt objekt försöker skrivas.

en: _Down
sv: Ne_d

en: <b>Activation and priority</b>
sv: <b>Aktivering och prioritet</b>

en: This tab lets you decide whether the I/O providers are enabled or not, and in which order they will be tried when writing a new item.
sv: Denna flik låter dig bestämma huruvida I/O-tillhandahållare är aktiverade eller ej, samt i vilken ordning de kommer att testas när ett nytt objekt skrivs.

en: I/O _Providers
sv: I/O-tillhanda_hållare

note: i18n: the user is not willing to identify his current desktop environment, *       and prefers rely on the runtime detection
en: Rely on runtime detection
sv: Lita på körtidsidentifiering

en: Readable
sv: Läsbar

en: Writable
sv: Skrivbar

en: I/O Provider
sv: I/O-tillhandahållare

note: i18n: default name when the I/O providers doesn't provide one
en: no name
sv: namnlös

note: i18n: name displayed when the corresponding I/O provider is unavailable at runtime
en: unavailable I/O provider
sv: otillgänglig I/O-tillhandahållare

en: Keyword
sv: Nyckelord

note: i18n notes : description of 'file' scheme
en: Local files
sv: Lokala filer

note: i18n notes : description of 'sftp' scheme
en: SSH files
sv: SSH-filer

note: i18n notes : description of 'smb' scheme
en: Windows files
sv: Windows-filer

note: i18n notes : description of 'ftp' scheme
en: FTP files
sv: FTP-filer

note: i18n notes : description of 'dav' scheme
en: WebDAV files
sv: WebDAV-filer

note: i18n: add a comment when a scheme is already used by current item
en: %s (already used)
sv: %s (används redan)

note: i18n notes : scheme name set for a new entry in the scheme list
en: new-scheme
sv: nytt-schema

en: New scheme description
sv: Beskrivning av nytt schema

en: A pointer (not a reference) to the BaseWindow parent of the embedding treeview
sv: En pekare (ej referens) till basfönstrets förälder i den inbäddade trädvyn

en: Embedding GtkTreeView
sv: Inbäddad GtkTrädvy

en: The GtkTreeView which relies on this NactTreeModel
sv: Gtkträdvyn viken lutar på dennna NactTreeModel

en: Edition mode
sv: Utgåveläge

en: Edition vs. Selection mode
sv: Utgåva vs. markeringsläge

en: Unable to drop a profile here
sv: Kunde inte släppa en profil här

en: Unable to drop an action or a menu here
sv: Kunde inte släppa en åtgärd eller en meny här

en: Unable to drop here as parent is not writable
sv: Kunde inte släppa här eftersom föräldern inte är skrivbar

en: Unable to drop here as level zero is not writable
sv: Kunde inte släppa här eftersom nivå noll inte är skrivbar

en: Some messages have occurred during drop operation.
sv: Några meddelanden har uppstått under släpp-processen.

note: i18n: NactTreeView property long description
en: The BaseWindow parent
sv: BaseWindow-föräldern

note: i18n: NactTreeView property short description
en: Container
sv: Behållare

note: i18n: NactTreeView property long description
en: A GtkContainer which contains the GtkTreeView widget
sv: En GtkContainer vilken innehåller GtkTreeView-skrivbordsprogrammet

note: i18n: NactTreeView property short description
en: Widget name
sv: Skrivbordsprogramnamn

note: i18n: NactTreeView property long description
en: The name of GtkTreeView widget
sv: Namnet på GtkTreeView-skrivbordsprogrammet

note: i18n: NactTreeView property short description
en: Management mode
sv: Hanteringsläge

note: i18n: NactTreeView property long description
en: Management mode of the tree view, selection or edition
sv: Hanteringsläge för trädvyn, markering eller utgåva

note: i18n: NactTreeView property short description
en: Allow notify
sv: Tillåt meddelande

note: i18n: NactTreeView property loong description
en: Whether notifications are allowed
sv: Huruvida meddelanden är tillåtna

en: End of session
sv: Slut på sessionen

en: _Save and quit
sv: _Spara och avsluta

en: _Quit without saving
sv: A_vsluta utan att spara

en: <span size="larger"><b>Parameter Legend</b></span>
sv: <span size="larger"><b>Parameterförklaring</b></span>

en: (first) basename.
sv: (första) basnamn.

en: space-separated list of the basenames of the selected file(s)/folder(s).
sv: Mellanslagsseparerad lista över basnamn på markerad(e) fil(er)/mapp(ar).

en: count of selected item(s).
sv: Antal markerade objekt.

en: (first) base directory.
sv: (första) baskatalog

en: space-separated list of the base directories of the selected file(s)/folder(s).
sv: mellanslagsseparerad lista över baskataloger för markerad(e) fil(er)/mapp(ar).

en: port number of the (first) selected URI.
sv: portnummer för den (först) valda URI:n.

en: scheme of the (first) selected URI.
sv: schema för den (först) valda URI:n.

en: (first) URI.
sv: (första) URI.

en: space-separated list of the URIs of the selected file(s)/folder(s).
sv: mellanslagsseparerad lista över URI:n för markerad(e) fil(er)/mapp(ar).

en: a percent sign.
sv: ett procenttecken.

en: (first) filename.
sv: (första) filnamn.

en: space-separated list of the filenames of the selected file(s)/folder(s).
sv: mellanslagsseparerad lista över filnamn för markerad(e) fil(er)/mapp(ar).

en: hostname of the (first) selected URI.
sv: värdnamn för den (första) markerade URI:n.

en: username of the (first) selected URI.
sv: användarnamn för den (första) markerade URI:n.

en: (first) basename without the extension.
sv: (första) basnamn utan tillägg.

en: space-separated list of the basenames without the extension.
sv: mellanslagsseparerad lista över basnamn för markerad(e) fil(er)/mapp(ar).

en: (first) extension.
sv: (första) tillägg.

en: space-separated list of the extensions of the selected file(s)/folder(s).
sv: mellanslagsseparerad lista över tillägg för markerad(e) fil(er)/mapp(ar).

en: (first) mimetype.
sv: (första) mimetyp.

en: space-separated list of the mimetypes of the selected file(s)/folder(s).
sv: mellanslagsseparerad lista över mimetyperna för markerad(e) fil(er)/mapp(ar).

en: no-op operator which forces a singular form of execution.
sv: no-op-operator vilken tvingar en form av körning.

en: no-op operator which forces a plural form of execution.
sv: no-op-operator vilken tvingar en flerfaldig form av körning.

en: Items _list :
sv: Objekt_lista:

en: Sort the list in descending alphabetical order.
sv: Sortera listan i sjunkande alfabetisk ordning.

en: Do not sort the list, letting you manually reorder the items.
sv: Sorterar inte listan utan låter dig manuellt ändra ordningen på objekten.

en: Sort the list in ascending alphabetical order.
sv: Sortera listan i stigande alfabetisk ordning.

en: Display item in _selection context menu
sv: Visa objekt i  markerings_snabbvalsmenyn

en: When checked, the item will be candidate to be displayed in the file manager context menu, with a non-empty selection.
sv: Om markerad kommer objektet att kandidera till att visas i filhanterarens snabbvalsmeny med en icke-tom markering.

en: The label of the item in the file manager context menus.
sv: Etiketten på objektet i filhanterarens snabbvalsmeny.

en: _Context label :
sv: _Kontextetikett:

en: Display item in _location context menu
sv: Visa objekt i p_latssnabbvalsmenyn

en: When checked, the item will be candidate to be displayed in the file manager context menu when the selection is empty.
    In this case, the defined conditions will be applied to the current displayed folder.
sv: Om markerad kommer objektet att kandidera till att visas i filhanterarens snabbvalsmeny när markering är tom.
    I detta fall  kommer definierade villkor att gälla för aktuell visad mapp.

en: Display item in the _toolbar
sv: Visa objekt i verk_tygsfält

en: When checked, the item will be candidate to be displayed in the file manager toolbar.
    In this case, the defined conditions will be applied to the current folder, and do not depend of the possible current selection.
sv: När markerad kommer objektet kandidera till att visas i filhanterarens verktygsfält.
    I detta fall kommer de definierade villkoren att tillämpas på aktuell mapp, och beror inte på den möjliga aktuella markeringen.

en: Use s_ame label for icon in the toolbar
sv: Använd s_amma etikett för ikonen i verktygsfältet

en: When checked, the label displayed in the toolbar will be the same that the one displayed in the context menus.
sv: När markerad kommer etiketten i verktygsfältet att vara densamma som den som visas i snabbvalsmenyerna.

en: The label displayed in the file manager toolbar.
sv: Etiketten som visas i filhanterarens verktygsfält.

en: T_oolbar label :
sv: V_erktygsfältsetikett:

en: Toolti_p :
sv: Verktygsti_ps:

en: _Icon :
sv: _Ikon:

en: The tooltip displayed in the file manager user interface.
sv: Inforutan som visas i filhanterarens användargränssnitt.

en: The icon displayed in the file manager user interface.
sv: Ikonen som visas i filhanterarens användargränssnitt.

en: The name of a themed icon or the filename of an image.
sv: Namnet på en temaikon eller ett bildfilnamn.

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: <b>Nautilus Item</b>
sv: <b>Nautilus-objekt</b>

en: This tab lets you determine the main characteristics of the currently selected item.
sv: Denna flik låter dig bestämma huvuddragen för aktuellt markerat objekt.

en: Just a label to remind you why you have created this profile.
sv: Bara en etikett för att påminna dig om varför du har skapat denna profil.

en: _Label :
sv: _Etikett:

en: <b>Profile</b>
sv: <b>Profil</b>

en: _Path :
sv: Sö_kväg:

en: P_arameters :
sv: P_arametrar:

en: The path of the command.
    If this is not an absolute path, then the PATH environment variable at execution time will be considered.
sv: Sökväg för kommandot.
    Om detta inte är en absolut sökväg kommer miljövariabeln PATH att tas i beaktande under körtid.

en: The parameters of the command.
sv: Kommandoparametrar.

en: Le_gend
sv: Förklarin_g

en: _Working directory :
sv: A_rbetskatalog:

en: The default working directory the command should be started in.
sv: Standardarbetskatalog kommandot ska startas i.

en: B_rowse...
sv: Blädd_ra...

en: Example
sv: Exempel

en: <b>Command</b>
sv: <b>Kommando</b>

en: This tab lets you choose the command to be executed, along with its parameters.
    Defining several profiles lets you have several commands, each applying with a different set of conditions.
sv: Denna flik låter dig välja kommandot att köra tillsammans med dess parametrar.
    Att definiera flera profiler låter dig ha flera kommandon, vilka var och en tillämpas med olika uppsättningar av villkor.

en: _Command
sv: K_ommando

en: The command will be started as a standard graphical user interface.
sv: Kommandot kommer att startas som ett standard grafiskt gränssnitt.

en: In a _terminal
sv: I en _terminal

en: The command will be started in the preferred terminal of the graphical environment.
sv: Detta kommando kommer att startas i önskad terminal i den grafiska miljön.

en: _Embedded
sv: _Inbäddad

en: This option makes use of a special feature of the file manager, which would allow a terminal to be ran inside of it.
    An acceptable fallback is running in the standard terminal.
sv: Detta alternativ använder en speciell egenskap hos filhanteraren som tillåter en terminal att köras inuti den.
    En acceptabel reservlösning är att köra i standardterminalen.

en: _Display output
sv: _Skärmutskrift

en: The command will be run in a terminal.
    The terminal will be closed at the end of the execution; standard error and output streams will be displayed.
    An acceptable fallback is running in the standard terminal.
sv: Detta kommando kommer att köras in en terminal.
    Terminalen kommer att stängas i slutet av körningen; standard fel- och utströmmar kommer att visas.
    En acceptabel reservlösning är att köra i standardterminalen.

en: <b>Execution mode</b>
sv: <b>Körläge</b>

en: Note: this is not yet implemented in Nautilus-Actions.
sv: Observera: detta är ännu inte implementerat i Nautilus-Actions.

en: _Startup notify
sv: Upp_startsavisering

en: When checked, it is known that the run command will send a "remove" message to the desktop environment.
    See the Startup Notification Protocol Specification for more details.
    Only relevant when chosen execution mode is Normal.
sv: Om markerad är det känt att körkommandot kommer att sända ett "remove"-meddelande till skrivbordsmiljön.
    Se specifikationen för Startup Notification Protocol för fler detaljer.
    Endast relevant när valt körläge är Normal.

en: Startup Window Manager _class :
sv: Uppstartsfönsterhanterar_klass:

en: When specified, this should be the name of a WM class of at least one window of the run command.
    See the Startup Notification Protocol Specification for more details.
    Only relevant when chosen execution mode is Normal.
sv: Om angivet bör detta vara namnet på en WM-klass för åtminstone ett fönster av körkommandot.
    Se Startup Notification Protocol specifikationen för mer detaljer.
    Endast relevant när valt körläge är Normal.

en: <b>Startup mode</b>
sv: <b>Uppstartsläge</b>

en: Note: this is not yet implemented in Nautilus-Actions.
sv: Observera: detta är ännu inte implementerat i Nautilus-Actions.

en: Execute as _user :
sv: Kör som a_nvändare:

en: Enter here the user the command should be ran as.
    The user may be defined by his numeric UID or his login name.
    Leave the field empty to run the command as the current user.
sv: Skriv in användaren kommandot ska köras som här.
    Användaren kan definieras genom hens numeriska UID eller inloggningsnamn.
    Lämna fältet tomt för att köra kommandot som aktuell användare.

en: <b>Execute as user</b>
sv: <b>Kör som användare</b>

en: This advanced tab lets you precisely define how your command will be executed.
sv: Denna avancerade flik låter dig noggrant bestämma hur dina kommandon ska köras.

en: E_xecution
sv: _Körläge

en: The current item will appear if the basename of each element of the selection matches one filter of the 'Must match one of' column, while not matching any of the filters of the 'Must not match any of' column.
sv: Aktuellt objekt kommer att framträda om basnamnet för var markerat element matchar ett filter från 'Måste matcha en av' kolumnen, samtidigt som den inte matchar något av filtren från 'Får inte matcha någon av'-kolumnen.

en: This list lets you determine for which basenames the currently selected item will be displayed in the Nautilus context menu.
    Basenames may use '*' and '?' wildcards.
    Basenames may be negated to specify for which basenames your item must not appear.
sv: Denna lista låter dig bestämma för vilka basnamn aktuellt markerat objekt ska visas i Nautilus snabbvalsmeny.
    Basnamn kan använda jokertecknen '*' och '?'.
    Basnamn kan negeras för att  specificera för vilka basnamn dina objekt inte ska visa.

en: Click to add a new basename filter.
sv: Klicka för att lägga till ett nytt basnamnfilter.

en: Click to remove the current basename filter.
sv: Klicka för att ta bort aktuellt basnamnfilter.

en: Match _case
sv: Matcha _skiftläge

en: Click to define the above basename filters as case sensitive.
sv: Klicka för att ange basnamnfiltren ovan som skiftlägeskänsliga.

en: <b>Basenames conditions</b>
sv: <b>Basnamnsvillkor</b>

en: This tab lets you determine for which basenames the currently selected item will be displayed in the Nautilus context menu.
    Basenames may be negated to specify for which basenames your item must not appear.
sv: Denna flik låter dig bestämma för vilka basnamn aktuellt markerat objekt kommer att visas i Nautilus snabbvalsmeny.
    Basnamn kan negeras för att specificera för vilka basnamn ditt objekt inte kommer att visas.

en: _Basenames
sv: _Basnamn

en: The current item will appear if the mimetype of each element of the selection matches one filter of the 'Must match one of' column, while not matching any of the filters of the 'Must not match any of' column.
sv: Aktuellt objekt kommer att synas om mimetypen för var markerat element matchar ett filter från 'Måste matcha en av'-kolumnen, medan den inte matchar någon av filtren från 'Får inte matcha någon av'-kolumnen.

en: This list lets you determine for which mimetypes the currently selected item will be displayed in the Nautilus context menu.
    Mimetypes may be specified as '*', '*/*', 'group/*' or 'group/subgroup'.
    Mimetypes may be negated to specify for which type of objects your item must not appear.
sv: Denna lista låter dig bestämma för vilka mimetyper aktuellt markerat objekt kommer att visas i Nautilus snabbvalsmeny.
    Mimetyper kan anges som  '*', '*/*', 'group/*' eller 'group/subgroup'.
    Mimetyper kan negeras för att ange för vilken typ av objekt som ditt objekt inte ska synas.

en: Click to add a new mimetype filter.
sv: Klicka för att lägga till ett nytt mimetypfilter.

en: Click to remove the current mimetype filter.
sv: Klicka för att ta bort aktuellt mimetypfilter.

en: <b>Mimetypes conditions</b>
sv: <b>Mimetypvillkor</b>

en: This tab lets you determine for which mimetypes the currently selected item will be displayed in the Nautilus context menu.
    Mimetypes may be specified as '*', '/*', 'group/*' or 'group/subgroup'.
    Mimetypes may be negated to specify for which type of objects your item must not appear.
sv: Denna flik låter dig bestämma för vilka mimetyper aktuellt markerat objekt ska visas i Nautilus snabbvalsmeny.
    Mimetyper kan anges som '*','/*','group/*' eller 'group/subgroup'.
    Mimetyper kan negeras för att ange för vilka objekttyper dina objekt inte ska visas.

en: _Mimetypes
sv: _Mimetyper

en: The current item will appear if the location of each element of the selection is one or inside one of the paths of the 'Must match one of' column, while not being one or inside one of the 'Must not match any of' column.
sv: Aktuellt objekt kommer att synas om plats för var markerat element är ett eller inuti en av sökvägarna för 'Måste matcha en av'-kolumnerna men inte ett eller i en av 'Får inte matcha någon av'-kolumnerna.

en: This list lets you determine where (in which folders) the currently selected files must be found in order for the item to be displayed in the Nautilus context menu.
    Folders may use '*' or '?' wildcards.
    Folder filters may be negated to specify for which folders your item must not appear.
sv: Denna lista låter dig bestämma var (i vilka mappar) aktuell markerad fil måste hittas för att den ska visas i Nautilus snabbvalsmeny.
    Mappar kan använda jokertecknen '*' eller '?'.
    Mappar kan negeras för att ange för vilka mappar dina objekt inte ska visas.

en: Click to add a new folder filter.
sv: Klicka för att lägga till ett nytt mappfilter.

en: Click to browse the filesystem in order to select a new folder filter.
sv: Klicka för att bläddra efter ett nytt mappfilter.

en: Click to remove the current folder filter.
sv: Klicka här för att bort aktuellt mappfilter.

en: <b>Folders conditions</b>
sv: <b>Mappvillkor</b>

en: This tab lets you determine where (in which folders) the currently selected files must be found in order for the item to be displayed in the Nautilus context menu.
    Folder filters may be negated to specify for which folders your item must not appear.
sv: Denna flik låter dig avgöra var (i vilken mapp) aktuella valda filer ska finnas för att objektet ska visas i Nautilus snabbvalsmeny.
    Mappfilter kan negeras för att ange för vilka mappar dina objekt inte ska synas.

en: _Folders
sv: _Mappar

en: The current item will appear if the scheme of each element of the selection matches one of the 'Must match one of' column, while not matching any of the 'Must not match any of' column.
sv: Aktuellt objekt kommer att visas om schemat för var markerat element matchar en av 'Måste matcha en av'-kolumnerna, men inte matchar någon av 'Får inte matcha någon av'-kolumnen.

en: This list lets you determine which schemes the currently selected files must satisfy in order for the item to be displayed in the Nautilus context menu.
    Filters may be negated to specify for which schemes your item must not appear.
sv: Denna lista låter dig bestämma vilka scheman aktuellt markerade filer måste uppfylla för att objektet ska visas i Nautilus snabbvalsmeny.
    Filter kan negeras för att ange för vilka scheman dina objekt inte ska visas.

en: Click to add a new scheme filter.
sv: Klicka för att lägga till ett nytt schemafilter.

en: De_faults...
sv: _Standardscheman...

en: Click to select a new scheme filter among default schemes.
sv: Klicka här för att välja ett nytt schema utifrån standardscheman.

en: Click to remove the current scheme filter.
sv: Klicka för att ta bort aktuellt schemafilter.

en: <b>Schemes conditions</b>
sv: <b>Schemavillkor</b>

en: This tab lets you determine which schemes the currently selected files must satisfy in order for the item to be displayed in the Nautilus context menu.
    Filters may be negated to specify for which schemes your item must not appear.
sv: Denna flik låter dig bestämma vilka scheman aktuellt markerade filer måste uppfylla för att objektet ska visas i Nautilus snabbvalsmeny.
    Filter kan negeras för att ange för vilka scheman dina objekt inte ska visas.

en: The current item will appear if each element of the selection matches all capabilities of the 'Must match all of' column, while not matching any capability of the 'Must not match any of' column.
sv: Aktuellt objekt kommer att visas om var markerat element matchar alla egenskaper hos 'Måste matcha alla' kolumnen, men inte någon hos 'Får inte matcha någon av'-kolumnen.

en: This list lets you determine which capabilities the currently selected files must satisfy in order for the item to be displayed in the Nautilus context menu.
    Capabilities may be negated to specify for which capabilities your item must not appear.
sv: Denna lista låter dig bestämma vilka egenskaper aktuellt markerade filer måste uppfylla för att de ska visas i Nautilus snabbvalsmeny.
    Egenskaper kan negeras för att specificera för vilka egenskaper dina objekt inte ska visas.

en: Click to add a new capability filter.
sv: Klicka för att lägga till ett nytt egenskapsfilter.

en: Click to remove the current capability.
sv: Klicka för att ta bort aktuell egenskap.

en: <b>Capabilities conditions</b>
sv: <b>Egenskapsvillkor</b>

en: This tab lets you determine which capabilities the currently selected files must satisfy in order for the item to be displayed in the Nautilus context menu.
    Filters may be negated to specify for which capabilities your item must not appear.
sv: Denna flik låter dig bestämma vilka egenskaper aktuellt markerade filer måste uppfylla för att objektet ska visas i Nautilus snabbvalsmeny.
    Filter kan negeras för att ange för vilka egenskaper dina objekt inte ska visas.

en: Ca_pabilities
sv: Egenska_per

en: This is an advanced condition based on the count of the current selection.
    If the current selection does not match this condition, then the item will not be displayed in the file manager context menus or toolbar.
sv: Detta är ett avancerat villkor, baserat på det totala antalet av aktuella markeringar.
    Om aktuella markeringar inte matchar denna förutsättning kommer objektet inte att visas i filhanterarens snabbvalsmenyer eller verktygsfält.

en: _Count :
sv: _Antal:

en: <b>Appears if selection contains</b>
sv: <b>Visas om markering innehåller</b>

en: This is an advanced condition based on the running desktop environment.
    First choose on the left if the item depends of a particular desktop environment, then select on the right the adequate desktop environment.
sv: Detta är ett avancerat villkor baserat på skrivbordsmiljön som körs.
    Välj först på vänster sida om objektet beror på en speciell skrivbordsmiljö och välj sedan den passande skrivbordsmiljön till höger.

en: Item may appear depending of the desktop environment.
sv: Objekt kan visas beroende på skrivbordsmiljö.

en: _Always appears
sv: Visas _alltid

en: _Only appears in selected environments
sv: Visas _endast i valda miljöer.

en: _Never appears in selected environments
sv: Visas a_ldrig i valda miljöer

en: Appears if the file is e_xecutable :
sv: Visas om filen är _körbar:

en: This is an advanced condition based on the presence of an executable file on the file system.
    This may be used for example to test for a prerequisite package.
sv: Ett avancerat villkor baserat på närvaron av en körbar fil i filsystemet.
    Det kan till exempel användas för att testa om ett nödvändigt paket finns.

en: Bro_wse...
sv: Bläddr_a...

en: Appears if the name is _registered on D-Bus :
sv: Visas om namnet är _registrerat på D-Bus :

en: This is an advanced condition based on the presence of a particular service on the D-Bus system.
    This may be used for example for testing that a prerequisite service is currently available.
sv: Detta är ett avancerat villkor baserat på närvaron av en speciell tjänst i D-Bus-systemet.
    Det kan till exempel användas för att testa att en nödvändig tjänst är tillgänglig.

en: Appears if the command outputs "_true" :
sv: Visas om kommandots utskrift är "_true":

en: This is an advanced condition based on a runtime result.
    Enter here a command which is able to display the exact "true" string on its standard output.
    This may be used for example for testing a complex condition.
sv: Detta är ett avancerat villkor baserat på resultat under körtid.
    Skriv in ett kommando som kan visa den precisa "true"-strängen på standard ut.
    Det kan till exempel användas för att testa ett komplext villkor.

en: Appears if the _binary is running :
sv: Visas om _binären körs:

en: This is an advanced condition based on the presence of a running binary.
    Note that only the basename of the binary is checked, not its dirname nor its parameters.
    This may be used for example for testing the presence of a prerequisite daemon.
sv: Detta är ett avancerat villkor baserat på närvaron av en körande binär.
    Observera att endast basnamnet för binären kontrolleras, inte dess katalognamn eller parametrar.
    Detta kan till exempel användas för att testa att en nödvändig daemon finns.

en: Brow_se...
sv: _Bläddra...

en: <b>Execution environment</b>
sv: <b>Körlägesmiljö</b>

en: This tab lets you determine some advanced conditions the currently selected files must satisfy in order for the item to be displayed in the file manager context menu.
sv: Denna flik låter dig hantera några avancerade villkor som aktuellt valda filer måste uppfylla för att objektet ska visas i filhanterarens snabbvalsmeny.

en: _Environment
sv: _Miljö

en: _Description :
sv: _Beskrivning:

en: Enter here a free text which may be used (e.g. in a Web service or in a search tool) to describe your item.
sv: Skriv in valfri text som kan användas (till exempel i en webbtjänst eller ett sökverktyg) för att beskriva ditt objekt.

en: E_nabled
sv: Aktiv_erad

en: Check the box to enable this item.
    If unchecked, then the item will never appear in the file manager context menus or toolbar.
sv: Markera denna ruta för att aktivera detta objekt.
    Om ej markerat kommer objektet aldrig att visas i filhanterarens snabbvalsmeny eller verktygsfält.

en: Suggested _shortcut :
sv: Före_slagen genväg:

en: Enter here the keyboard touch combination you suggest as a shortcut to your action.
    Note: this is not yet implemented in Nautilus-Actions.
sv: Skriv in tangentbordskombinationen du föreslår som en genväg till din åtgärd.
    Observera: detta är inte ännu implementerat i Nautilus-Actions.

en: I/O provider :
sv: I/O-tillhandahållare :

en: Read-only item
sv: Skrivskyddat objekt

en: This box is checked if the item cannot be edited.
    There may be multiple reasons for why an item cannot be edited. See your User's Manual.
sv: Denna box är markerad om objektet inte kan redigeras.
    Det kan finnas flera orsaker varför ett objekt inte kan redigeras. Se din användarmanual.

en: <b>Read-only properties</b>
sv: <b>Skrivskyddsinställningar</b>

en: This tab lets you edit some miscellaneous properties, and access some non-modifiable information.
sv: Denna flik låter dig redigera blandade egenskaper och komma åt en del information som inte är ändringsbar.

en: P_roperties
sv: Egenskape_r

note: i18n: label of an automagic root submenu
en: Nautilus-Actions actions
sv: Nautilus-Actions-åtgärder

note: i18n: tooltip of an automagic root submenu
en: A submenu which embeds the currently available Nautilus-Actions actions and menus
sv: En undermeny som bäddar in tillgängliga Nautilus-Actions-åtgärder och menyer

en: About Nautilus-Actions
sv: Om Nautilus-Actions

en: Display some information about Nautilus-Actions
sv: Visa information om Nautilus-Actions

en: The URI of the file to be imported
sv: URI för fil som ska importeras

en: Output the version number
sv: Skriv ut versionsnumret

en: Import a file.
sv: Importera en fil.

en: Bug reports are welcomed at http://bugzilla.gnome.org, or you may prefer to mail to <maintainer@nautilus-actions.org>.
sv: Felrapporter välkomnas på http://bugzilla.gnome.org, eller om du föredrar att skicka e-post, till <maintainer@nautilus-actions.org>.

en: Miscellaneous options
sv: Diverse alternativ

en: Syntax error: %s
sv: Syntaxfel: %s

en: Error: uri is mandatory.
sv: Fel: uri är obligatorisk.

note: i18: '--help' is a command-line option - do not translate
en: Try %s --help for usage.
sv: Prova %s --help för användningsinformation.

en: Bug reports are welcomed at https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=nautilus-actions,
    or you may prefer to mail to <maintainer@nautilus-actions.org>.
sv: Felrapporter välkomnas på https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=nautilus-actions,
     eller om du föredrar att skicka e-post, till <maintainer@nautilus-actions.org>.

en: The XPath to the tree to be deleted
sv: XPath till trädet som ska tas bort

en: The filename of the XML backend
sv: Ett XML-backend-filnamn

en: Error: a XPath is mandatory.
sv: Fel: en XPath är obligatorisk.

en: Error: a XML filename is mandatory.
sv: Fel: ett XML-filnamn är obligatoriskt.

en: Delete a XPath from a XML document.
sv: Ta bort en XPath från ett XML-dokument.

en: Error: unable to parse file '%s'
sv: Fel: kunde inte läsa fil '%s'

en: Error: unable to create new XPath context
sv: Fel: kunde inte skapa ny XPath-kontext

en: Error: unable to evaluate XPath expression '%s'
sv: Fel: kunde inte utvärdera XPathuttryck '%s'

en: Output the schema on stdout
sv: Skriv ut schemat på standard ut

en: Output the action schemas [default]
sv: Skriv ut åtgärdsscheman [standard]

en: Output the menu schemas
sv: Skriv ut menyscheman

en: Output the Nautilus-Actions GConf schemas on stdout.
sv: Skriver ut Nautilus-Actions GConf-scheman på standard ut.

en: As of version 3.1.0, GConf as an I/O provider is deprecated.
    This program is no more maintained.
sv: Från och med version 3.1.0 är GConf som I/O-tillhandahållare föråldrad.
    Detta program underhålls inte längre.

en: Type options
sv: Typalternativ

en: Set a key=value pair in a key file.
sv: Ange ett nyckel/värdepar i en nyckelfil.

en: The group to be updated
sv: Grupp att uppdatera

en: The key to be updated
sv: Nyckel att uppdatera

note: i18n: 'str', 'int' and 'bool' are literal values: do not translate
en: The type of the value to be set, may be 'str', 'int' or 'bool'
sv: Typ av värde som ska anges, kan vara 'str', 'int' eller 'bool'

en: The value to be set
sv: Värdet som ska anges

en: Output the version number and exit gracefully
sv: Skriv ut versionsnumret och avsluta mjukt

en: Error: a group is mandatory.
sv: Fel: en grupp är obligatorisk.

en: Error: a key is mandatory.
sv: Fel: en nyckel är obligatorisk.

en: Error: a type is mandatory for setting/updating a value.
sv: Fel: en typ är obligatorisk för att kunna ange/uppdatera ett värde.

note: i18n: 'str', 'int' and 'bool' are literal values: do not translate
en: Error: unknown type: %s. Use 'str', 'int' or 'bool'.
sv: Fel: okänd typ: %s. Använd 'str', 'int' eller 'bool'.

en: Error: a value is mandatory.
sv: Fel: ett värde är obligatoriskt.

en: Set it if the item should be disabled at creation
sv: Vald om objektet ska vara inaktivt när det skapas

en: Set it if the item doesn't target the selection context menu
sv: Vald om objektets mål inte är markeringssnabbvalsmenyn

en: Set it if the item doesn't target the location context menu
sv: Vald om objektets mål inte är platssnabbvalsmenyn

en: Set it if the item doesn't target the toolbar
sv: Vald om objektets målplats är verktygsfältet

en: Set it if the basename patterns are case insensitive
sv: Vald om basnamnmönstret inte är skiftlägeskänsligt

en: Output the new item content on stdout (default)
sv: Skriv ut objektinnehållet på standard ut  (standard)

en: Create the new item as a .desktop file
sv: Skapa det nya objektet som en .desktop-fil

en: Error: '%s' and '%s' options cannot both be specified
sv: Fel: alternativen '%s' och '%s' kan inte båda anges

en: '%s' option is deprecated, see %s
sv: '%s'-alternativet är föråldrat, se %s

en: Error: an action label is mandatory.
sv: Fel: en åtgärdsetikett är obligatorisk.

en: Error: only one output option may be specified.
sv: Fel: endast ett utskriftsalternativ kan anges.

en: Define a new action.
sv: Definiera en ny åtgärd.

en: The created action defaults to be written to stdout.
    It can also be written to an output folder, in a file later suitable for an import in NACT.
    Or you may choose to directly write the action into your Nautilus-Actions configuration.
sv: Den skapade åtgärden skrivs ut till standard ut som standard.
    Den kan också skrivas ut i en mapp, i en fil lämplig för import i NACT.
    Du kan också välja att direkt skriva åtgärden i din konfiguration för Nautilus-Actions.

en: Output of the program
sv: Programmets utskrift

en: Choose where the program creates the action
sv: Välj var programmet skapar åtgärden

note: i18n: 'na-desktop' is a plugin identifier - do not translate
en: Error: unable to find 'na-desktop' i/o provider.
sv: Fel: kunde inte hitta i/o-tillhandahållare för 'na-desktop'.

note: i18n: nautilus-actions-print program summary
en: Print a menu or an action to stdout.
sv: Skriv ut en meny eller en åtgärd till standard ut.

en: The identifier of the menu or the action to be printed
sv: Identifierare för meny eller åtgärd som ska skrivas ut

note: i18n: 'Desktop1' here is the internal identifier of an export format; it is not translatable
en: An export format [Desktop1]
sv: Ett exportformat [Desktop1]

en: Error: a menu or action id is mandatory.
sv: Fel:  en meny eller åtgärds-id är obligatorisk.

note: i18n: %s stands for the id of the export format, and is not translatable
en: Error: %s: unknown export format.
sv: Fel: %s: okänt exportformat.

en: Error: item '%s' doesn't exist.
sv: Fel: Objekt '%s' finns inte.

en: The internal identifier of the action to be launched
sv: Den interna identifieraren av åtgärder som ska starta

en: A target, file or folder, for the action. More than one options may be specified
sv: Ett mål, fil eller mapp för åtgärden. Fler än ett alternativ kan anges

en: Error: action id is mandatory.
sv: Fel: åtgärds-id är obligatorisk.

en: No current selection. Nothing to do. Exiting.
sv: Inget aktuellt markerat. Inget att göra. Avbryter.

en: Action %s is not a valid candidate. Exiting.
sv: Åtgärden %s är inte en giltig kandidat. Avslutar.

en: No valid profile is candidate to execution. Exiting.
sv: Ingen giltig profil kandiderar för körning. Avslutar.

en: Execute an action on the specified target.
sv: Kör en åtgärd på angivet mål.

en: Error: action '%s' doesn't exist.
sv: Fel: åtgärden '%s' finns inte.

en: Error: action '%s' is disabled.
sv: Fel: åtgärden '%s' är inaktiverad.

en: Error: action '%s' is not valid.
sv: Fel: åtgärden '%s' är inte giltig.

en: Error: unable to get a connection to session DBus: %s
sv: Fel: kunde inte få en anslutning till sessions-DBus: %s

en: Error: unable to get a proxy on %s service
sv: Fel: kunde inte få en proxy på %s-tjänsten

en: Error on GetSelectedPaths call: %s
sv: Fel vid GetSelectedPaths-anrop: %s
